Sisteminizin kaç bit olduğunu öğrenme!

Başlatan Xenophobia, 11 Kasım 2008 - 04:09:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

chemengin

Arkadaşlar. Belki defalarca soruldu ama yine de sormak istiyorum. şu kodu (cat /proc/cpuinfo | grep lm ) yazdığımda

flags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dts
flags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dts

çıkıyor.
Ubuntu kurmadan önce sistemim Windows XP 32 bit idi. notebook u alırken, 32 bit olduğunu biliyordum. acaba bu veriler üzerinde kurulu olan ubuntu sürümünün mü 32 bit olduğunu, yoksa makinenin mi 32 bit olduğunu gösteriyordur?

bytan

Bunlar donanım bilgilerini gösteriyor. Yüklü sistemi ise:

uname -a
uname -m
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

chemengin

Alıntı yapılan: bytan - 14 Ocak 2011 - 21:35:13
Bunlar donanım bilgilerini gösteriyor. Yüklü sistemi ise:

uname -a
uname -m

o zaman notebook da, kurulu olan ubuntu da 32 bit mi oluyor? (yukarıda verdiğim bilgilere göre..)

if

@chemengin, işlemci mimariniz 64 bit. Netbook ile Ubuntu ayır şeyler, o yüzden sorunuzu anlamadım. Eğer bilgisayar üzerine kurulu işletim sisteminin kaç bit olduğunu soruyorsanız @bytan'ın yukarıda verdiği komutu uçbirime girince öğrenebilirsiniz.

chemengin

Alıntı yapılan: if - 15 Ocak 2011 - 00:07:19
@chemengin, işlemci mimariniz 64 bit. Netbook ile Ubuntu ayır şeyler, o yüzden sorunuzu anlamadım. Eğer bilgisayar üzerine kurulu işletim sisteminin kaç bit olduğunu soruyorsanız @bytan'ın yukarıda verdiği komutu uçbirime girince öğrenebilirsiniz.

@byan ın verdiği kodu uç birime yazdığımda; 32 bit olduğu yazmıyordu. 64 bit olduğu da yazmıyordu.

bytan

Çıktıyı aktarırsan ne yazdığını görebiliriz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

chemengin

Alıntı yapılan: bytan - 15 Ocak 2011 - 13:12:18
Çıktıyı aktarırsan ne yazdığını görebiliriz.

uname -a
Linux Parkink 2.6.35-24-generic #42-Ubuntu SMP Thu Dec 2 01:41:57 UTC 2010 i686 GNU/Linux

uname -m
i686

less /proc/cpuinfo yazınca ise;
processor       : 0
vendor_id       : GenuineIntel
cpu family      : 6
model           : 15
model name      : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T5450  @ 1.66GHz
stepping        : 13
cpu MHz         : 1000.000
cache size      : 2048 KB
physical id     : 0
siblings        : 2
core id         : 0
cpu cores       : 2
apicid          : 0
initial apicid  : 0
fdiv_bug        : no
hlt_bug         : no
f00f_bug        : no
coma_bug        : no
fpu             : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level     : 10
wp              : yes
flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch
_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dts
bogomips        : 3334.05
clflush size    : 64
cache_alignment : 64
address sizes   : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

processor       : 1
vendor_id       : GenuineIntel
cpu family      : 6
model           : 15
model name      : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T5450  @ 1.66GHz
stepping        : 13
cpu MHz         : 1000.000
cache size      : 2048 KB
physical id     : 0
siblings        : 2
core id         : 1
cpu cores       : 2
apicid          : 1
initial apicid  : 1
fdiv_bug        : no
hlt_bug         : no
f00f_bug        : no
coma_bug        : no
fpu             : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level     : 10
wp              : yes
flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dts
bogomips        : 3333.49
clflush size    : 64
cache_alignment : 64
address sizes   : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

cat /proc/cpuinfo | grep lm

bytan

Uname çıktılarında 32 bit olduğu görünüyor.

PF @ ST

gokhanyildiz

ubuntu 62 bit te desteklenmeyen bir unsur var mı? yani sürücüler, programlar gibi... Eğer bu konuda bir ilerleme olduysa 64 bit e geçmeyi düşünüyorum. 3.5 yıllık notebook'umun 64 bit olduğunu öğrenince birazda şoke oldum diyebilirim :)

bytan

Ubuntu'nun kendisinden kaynaklanan bir sıkıntı yok. Ancak bazı uygulamaların 64 bit sürümlerini bulamayabilirsin.

https://help.ubuntu.com/community/32bit_and_64bit

PF @ ST

syagdiran

Bence bu işte bir yanlışlık var. Zira Ubuntunun sitesinden 32 bit sürüm indirip kurduğumdan adım gibi eminim.
Kullandığım Kod: cat /proc/cpuinfo | grep lm
Çıkan Sonuç: sevket@Sevket:~$ cat /proc/cpuinfo | grep lm
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 popcnt lahf_lm ida dts tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 popcnt lahf_lm ida dts tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid
sevket@Sevket:~$

Bu sonuca göre sistemim 64 Bit. Ama ben 32 Bit yüklediğime eminim.

aklan

@syagdiran, indirdiğiniz Ubuntu sürümü 32 bit, işlemciniz 64 bit.

Ailurus adlı program, işlemcinin 64 bit olup olmadığını gösteriyor. Ben de sistemimin 64 bit olduğunu ilk kez o programda görmüş ve şaşırmıştım.

DoGuKaN

Bu iş için

uname -m

komutu da gayet kullanışlı.

heartsmagic

Alıntı yapılan: syagdiran - 15 Temmuz 2011 - 18:23:20
Bu sonuca göre sistemim 64 Bit. Ama ben 32 Bit yüklediğime eminim.

Doğrudur, zira 64bit'lik makinelere 32bit'lik sistemler yüklenebilir, çok normal bu.
Başlıkta anlatılan yöntem işlemcinin kaç bit olduğunu gösterir sadece.

@DoGuKaN, uname -m veya arch komutu kurulu sistemi verir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Temmuz 2011 - 21:57:42
@DoGuKaN, uname -m veya arch komutu kurulu sistemi verir.

Ben kurulu sistemden bahsediyoruz sanıyordum, özür dilerim :)

syagdiran

Ben de kurulu sistemden bahsedildiğini sanıyordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

if

Acabaya yer bırakmayan bir komut: dpkg-architecture
DEB_BUILD_ARCH=i386
DEB_BUILD_ARCH_OS=linux
DEB_BUILD_ARCH_CPU=i386
DEB_BUILD_ARCH_BITS=32
DEB_BUILD_ARCH_ENDIAN=little
DEB_BUILD_GNU_CPU=i686
DEB_BUILD_GNU_SYSTEM=linux-gnu
DEB_BUILD_GNU_TYPE=i686-linux-gnu
DEB_BUILD_MULTIARCH=i386-linux-gnu
DEB_HOST_ARCH=i386
DEB_HOST_ARCH_OS=linux
DEB_HOST_ARCH_CPU=i386
DEB_HOST_ARCH_BITS=32
DEB_HOST_ARCH_ENDIAN=little
DEB_HOST_GNU_CPU=i686
DEB_HOST_GNU_SYSTEM=linux-gnu
DEB_HOST_GNU_TYPE=i686-linux-gnu
DEB_HOST_MULTIARCH=i386-linux-gnu

decent

11.10 sürümünde acaba soruları tarihe karışıyor.
Çoklu mimari desteği ile ne isterseniz onu yükleyebilirsiniz.

eribol

32 bit bir sisteme 64bit yüklemekte dahil mi?

decent

mt

Yeni bir konu açmayı düşünmedim burada teeee :) 2011 yılında  konuşulmuş ama ben burda konuşulanlardan bir neticeye varamadım. Elime bir işlemci geçti 64 bit olma ihtimali yüksek postları tek tek okudum kafam karıştı diyebilirim işlemcinin  32bit mi 64bit mi olduğunu nasıl öğrenebilirim?

illedelinux

Uçbirime bu kodu gir, kurulduktan sonra menüden tıkla açılsın.
sudo apt-get install hardinfo
Bu programla sistemin herşeyini öğrenebilirsin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

mt

Alıntı yapılan: illedelinux - 22 Haziran 2016 - 22:59:32
Uçbirime bu kodu gir, kurulduktan sonra menüden tıkla açılsın.
sudo apt-get install hardinfo
Bu programla sistemin herşeyini öğrenebilirsin.

çok teşekkürler. 

mahferer

Ben de yeni konu açmak istemedim..

erozkan@Lenovo-ideapad-100-15IBY:~$ uname -a
Linux Lenovo-ideapad-100-15IBY 5.13.0-28-generic #31~20.04.1-Ubuntu SMP Wed Jan 19 14:08:10 UTC 2022 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
erozkan@Lenovo-ideapad-100-15IBY:~$ uname -m
x86_64

Benimki kaç bit oluyor şimdi anlamadım, xubuntu 64 bit indirdim kurdum ama burada x86_64 yazıyor ?

Pardon tamam şurada açıklanmış..

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54175.0