[Çözüldü] Kablosuz bağlantı yapamıyorum

Başlatan osmancık, 11 Mart 2015 - 23:32:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancık

Merhaba.
Evimde sürekli kullandığım kablosuz internetime bağlanamaz oldum. Ne bilgisayarımda bir güncelleme ne de modem ayarlarında bir değişiklik olmamasına rağmen hergün bağlandığım ağa artık bağlanamıyorum. Aynı bilgisayarda yüklü windows 7 ile bağlanabiliyorum.
Gerekli olabileceğini düşündüğüm komutları aşağıya yapıştırıyorum. Yardımcı olabilecek bir üstadım var mı acaba?

$ cat /etc/lsb-release
DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=14.10
DISTRIB_CODENAME=utopic
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 14.10"

Not: KDE kullanıyorum

$ uname -a
Linux bilgisayar 3.16.0-31-generic #41-Ubuntu SMP Tue Feb 10 15:24:04 UTC 2015 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

$ sudo lshw -C network
  *-network               
       açıklama: Kablosuz arayüz
       ürün: AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express)
       üretici: Qualcomm Atheros
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:03:00.0
       mantıksal ad: wlan0
       sürüm: 01
       serial: 90:00:4e:85:09:18
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm msi pciexpress bus_master cap_list eternet physical wireless
       yapılandırma: broadcast=yes driver=ath9k driverversion=3.16.0-31-generic firmware=N/A ip=192.168.43.178 latency=0 link=yes multicast=yes wireless=IEEE 802.11bgn
       kaynaklar: irq:16 bellek:f8000000-f800ffff
  *-network
       açıklama: Eternet interface
       ürün: NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe
       üretici: Broadcom Corporation
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:05:00.0
       mantıksal ad: eth0
       sürüm: 01
       serial: 60:eb:69:fc:12:35
       boyut: 10Mbit/s
       kapasite: 1Gbit/s
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm msi pciexpress bus_master cap_list eternet physical tp mii 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt 1000bt-fd autonegotiation
       yapılandırma: autonegotiation=on broadcast=yes driver=tg3 driverversion=3.137 duplex=half firmware=sb latency=0 link=no multicast=yes port=MII speed=10Mbit/s
       kaynaklar: irq:45 bellek:f8400000-f840ffff

$ cat /var/log/syslog | grep 'Network'
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Activation (wlan0) starting connection 'drsn'
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): device state change: disconnected -> prepare (reason 'none') [30 40 0]
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> NetworkManager state is now CONNECTING
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Activation (wlan0) Stage 1 of 5 (Device Prepare) scheduled...
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Activation (wlan0) Stage 1 of 5 (Device Prepare) started...
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Activation (wlan0) Stage 2 of 5 (Device Configure) scheduled...
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Activation (wlan0) Stage 1 of 5 (Device Prepare) complete.
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Activation (wlan0) Stage 2 of 5 (Device Configure) starting...
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): device state change: prepare -> config (reason 'none') [40 50 0]
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Activation (wlan0/wireless): connection 'drsn' has security, and secrets exist.  No new secrets needed.
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Config: added 'ssid' value 'drsn'
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Config: added 'scan_ssid' value '1'
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Config: added 'key_mgmt' value 'WPA-PSK'
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Config: added 'psk' value '<omitted>'
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Activation (wlan0) Stage 2 of 5 (Device Configure) complete.
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> Config: set interface ap_scan to 1
Mar 11 23:14:37 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: inactive -> scanning
Mar 11 23:14:38 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: scanning -> authenticating
Mar 11 23:14:39 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: authenticating -> disconnected
Mar 11 23:14:39 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: disconnected -> scanning
Mar 11 23:14:40 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: scanning -> authenticating
Mar 11 23:14:40 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: authenticating -> disconnected
Mar 11 23:14:41 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: disconnected -> scanning
Mar 11 23:14:42 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: scanning -> authenticating
Mar 11 23:14:42 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: authenticating -> disconnected
Mar 11 23:14:43 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: disconnected -> scanning
Mar 11 23:14:44 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: scanning -> authenticating
Mar 11 23:14:45 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: authenticating -> disconnected
Mar 11 23:14:50 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: disconnected -> scanning
Mar 11 23:14:57 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: scanning -> authenticating
Mar 11 23:14:57 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: authenticating -> disconnected
Mar 11 23:15:02 bilgisayar NetworkManager[1083]: <warn> Activation (wlan0/wireless): association took too long, failing activation.
Mar 11 23:15:02 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): device state change: config -> failed (reason 'SSID not found') [50 120 53]
Mar 11 23:15:02 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> NetworkManager state is now DISCONNECTED
Mar 11 23:15:02 bilgisayar NetworkManager[1083]: <warn> Activation (wlan0) failed for connection 'drsn'
Mar 11 23:15:02 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): device state change: failed -> disconnected (reason 'none') [120 30 0]
Mar 11 23:15:02 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): deactivating device (reason 'none') [0]
Mar 11 23:15:03 bilgisayar NetworkManager[1083]: <info> (wlan0): supplicant interface state: disconnected -> inactive
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Merhaba.
Sistemin güncel mi? Başka bir ağa bağlanmayı denedin mi bu olaydan sonra?
Modem ayarlarına erişme şansın var mı? 802.11n kipinin iptal edilmesi sorunu çözüyor demişler. Bunu modül ayarlarından da yapabiliriz 11n_disable=1 eklemesi yaparak ancak modem tarafına erişebiliyorsan önce oradan deneyelim.

Neden böyle olmuştur? Bilemiyorum açıkçası ancak aldığın bir güncelleme ile (çekirdek gibi örneğin) sorun başlamış olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

osmancık

Güncelleme almadığımı loglardan teyit ettim.
Modem ayarlarından sadece 11g olacak şekilde denedim yine bağlanmıyor.
11n_disable=1 denedim yine bağlanmıyor.
Başka cihaza bağlanmayı denedim bağlanıyor.
Modem ayarlarında 1 den 13 e kadar kanal seçme olanağı var. Hepsini tek tek denedim yine bağlanmıyor.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

11n_disable=1 değişikliğini doğru yaptın değil mi? Ne oluyor bağlanmaya çalıştığında peki tam olarak?

osmancık

/etc/modprobe.d/iwlwifi.conf dosyasına
options iwlwifi 11n_disable=1
satırını ekleyerek bilgisayarı yeniden başlattım.

Bağlanmaya çalıştığımda bağlanmıyor. Herhangi bir hata mesajı veya şifre sorma ekranı çıkmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2015 - 20:01:50

Modem ayarlarından parolasız yaptım kablosuz bağlantıyı. Bu durumda bile bağlanamadı.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Ağ veya sistem kapatılıp açıldı mı? Hani en başta sorun yapsa ya da ne bileyim güncellemeden sonra falan sorun olsa tamam, ancak durduk yere olması çok garip. Çekirdek falan güncelletmeyi denetebiliriz ancak çok bodoslama bir çözüm önerisi bu.

Çıktılara biraz daha baktım da, bağlanmaya çalışıp başaramamış. Bir ara da ssid'yi bulamadım demiş. Geçici olarak başka bir yere bağlanıldı mı bu makine ile? "drsn" midir kablosuz ağın ismi?

osmancık

Ağ ve sistem hergün kapatılıp açılıyor.
Bugün kablo ile bağladım çekirdek güncellemesi çıkmış. Onu yükledim çözüm olmadı.
Geçici olarak cep telefonuma bluetooth ile bağlanıyorum.
Kablosuz ağ adı drsn.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Peki, bu bağlantıyı kablosuz üzerinden bir siler misin? Tekrar ağı tarayıp görüyor mu? Bu şekilde tekrar bağlanmaya çalıştın mı?

osmancık

Silip denedim, modem ayarlarından ağ ismini değiştirip denedim. Girmiyor. :o
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

empax

Aynı sorun ben de de 4-5 gündür var. İşin ilginci aynı zamanda bilgisayarım bağlanmamaya ve telefonum ise ağı hiç görmemeye başladı. Ama başka cihazlar ağa sorunsuz bağlanıyor.
Bu cihazlar başka ağlara da sorunsuz bağlanıyor.

Modem Super Online'nin verdiği HUAWEİ HG552e. Kendilerine durumu bildirdim, yenisiyle değiştirecekler. Yeni modemi deneyip sonucu buraya geçerim.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

osmancık

Aynen bendeki de aynı modem ve servis sağlayıcı.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Ama senin durumunda Windows ile bağlanılabiliyormuş.
Cidden güncelleme almadığına emin miyiz? :)
Eski çekirdekleri temizlemediysen onlardan biriyle sistemi açıp bir dener misin?

osmancık

Sorunun başladığı gün güncelleme almadığımı /var/log/ içerisindeki dosyalardan teyit etmiştim. Daha sonradan güncelleme yaptım kablo ile bağlanıp. Eski çekirdeklerle denedim sorun aynı.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

mhmtkrktr

Bu konuda deneyiminiz varsa, modemin Firmware yazılımını değiştirmeyi deneyin. Bazı servis sağlayıcıları, destek verdikleri kendi modemleri üzerinde versiyon değişikliği yapabiliyor. Bunu her ne kadar daha iyi hizmet verebilmek adına yapsalar da, bazen bu tarz sorunlar oluşabiliyor.

Konu hakkında yeterli deneyiminiz yoksa, servis sağlayıcınızdan bu konuda destek isteyin. Hatalı bir uygulamada modemin 60sn içerisinde kendi kendini yok etmesi söz konusu.  James Bond filmine dönmesin sonra..  :D

heartsmagic

Kart başka cihaza bağlanıyor, ancak bu ağa başka bir işletim sistemi de bağlanabiliyor. Kafası karışmış olmasın modemin? Sıfırlama şansın var mı?

rc28

Merhabalar bu sorunu aynen bende yaşıyorum birden bire ev ağıma bağlanamaz oldum ve ubuntuda sorun var zannedip farklı çekirdek sürümleriyle bağlanmayı denemiştim fakat işe yaramamıştı ubuntuda sorun var zannedip Arch Linux kurdum fakat burdada sorun aynı işin ilginç tarafı live-cd ubuntu da kablosuz ağa bağlanmıyor. Bu arada diğer ağlara bağlanmada sıkıntı yok bağlanıyor win7 'de sıkıntısız bağlanıyor. Çözüm olur diye modeme resetledim oda işe yaramadı hatta kablosuz şifresini kaldırdım bir umut buda çözüm olmadı ayrıca Network-Manager'dan farklı olarak wicd,netctl ve wifi-radar uygulamalırınıda denedim bunlarda işe yaramadı. Yaklaşık 10 gündür bu sorunu çözmekle uğraşıyorum  :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mart 2015 - 08:50:36

Alıntı yapılan: empax - 12 Mart 2015 - 22:23:05
Aynı sorun ben de de 4-5 gündür var. İşin ilginci aynı zamanda bilgisayarım bağlanmamaya ve telefonum ise ağı hiç görmemeye başladı. Ama başka cihazlar ağa sorunsuz bağlanıyor.
Bu cihazlar başka ağlara da sorunsuz bağlanıyor.

Modem Super Online'nin verdiği HUAWEİ HG552e. Kendilerine durumu bildirdim, yenisiyle değiştirecekler. Yeni modemi deneyip sonucu buraya geçerim.

Bende Super Online'nın verdiği bu modemi kullanıyorum acaba durumunuzda bir değişiklik oldumu ?

veliceri

saygı değer dostlar aynı durum bendede başladı bundan 5 gün önce.aynı pc de win de giriyorum ama ubuntuda tık yok.şifreyi kaldırsam bile bağlanmıyor modeme.işin ilgilnç tarafı aynı ubuntu sürümü ile geçen haftaya kadar bağlanabiliyordum.bende aradaşların ki gibi süperonline modem kullanıyorum markası huawai sanırım.modeme biz fark etmeden güncelleme geliyomuş ara da sanırım ondan olduğunu düşümnüyorum.lütfen konu ile ilgili çözüm bilen varsa yazsın bizi windowsa muhtaç edmeyin :(

empax

Alıntı yapılan: rc28Bende Super Online'nın verdiği bu modemi kullanıyorum acaba durumunuzda bir değişiklik oldumu ?
Ne yazık ki hala modemi almak için vakit bulamadım işten güçten. Ama konuyu takip ediyorum modemi alır almaz deneyip sonucu buraya geçerim.

Alıntı yapılan: velicerisaygı değer dostlar aynı durum bendede başladı bundan 5 gün önce.aynı pc de win de giriyorum ama ubuntuda tık yok.şifreyi kaldırsam bile bağlanmıyor modeme.işin ilgilnç tarafı aynı ubuntu sürümü ile geçen haftaya kadar bağlanabiliyordum.bende aradaşların ki gibi süperonline modem kullanıyorum markası huawai sanırım.modeme biz fark etmeden güncelleme geliyomuş ara da sanırım ondan olduğunu düşümnüyorum.lütfen konu ile ilgili çözüm bilen varsa yazsın bizi windowsa muhtaç edmeyin
Belki de, firmware güncellemesi almışsa ondan da kaynaklanabilir.
بسم الله الرحمن الرحيم

ekremdogan

daha onceden tanımlanmış network bağlantılarını hafızaya alığı zaman, ve bunu muhakkak bellekten silmemiz gerekiyor ,yoksa yeni tanımlamaları otomatik guncellemiyor.ozel kendin yapmadıysan bile herşeyi silip yeniden cihazı sıfırlayıp yeniden balanmayı  deneyin belki cozum olabiliyor bazen..

veliceri

cihaza defalarca format attık ubuntunu kaç sürümünü yükledim fark yok sorunun süperonline nin modeminden kaynaklandığınu düşünüyorum ben ama çözüm ne olacak hiçbir fikrim yok...

empax

Arkadaşlar modemi ancak bugün değiştirebildim. Aynı marka ve model cihaz verdiler ve şuan sorunsuz bağlanabiliyorum. Tavsiyem Servis sağlayıcınızı arayıp modem değişikliği talebinde bulunmanız.
بسم الله الرحمن الرحيم

veliceri

ilgiliniz için çok teşekkürler.o zaman sorunun modemden kaynaklandığı sonucuna varıyoruz.ben süperonline yi aradım lakin pek modem değişikline yanaşmadılar siz nasıl ikan ettiniz türkcell i bu konuda...

empax

@veliceri, Rica ederim. Aslında beni çok fazla uğraştırmadılar.İlk gün güncelleme attılar, sorun devam ederse tekrar arayın dediler.
İkinci gün aradığımda modeme uzaktan erişip bilgilerini değiştirdiler yine olmadı. Bağlanamayan cihazlarlarla başka ağlara bağlanabildiğimi söyledim ve modem değişikliğini kendileri teklif etti. Bence can alıcı nokta burası, cihazınızın başka ağlara bağlanabildiğini teyit edip tekrar deneyin.
بسم الله الرحمن الرحيم

heartsmagic

Bu sorunla ben de karşı karşıyayım bir süredir. Kendi evimde kullandığım modem değil de, ara ara gidip geldiğim bir yerdeki modem burada bahsi geçen. Superonline'ı arayıp durumu ilettim ve ellerinde güncel "firmware" olup olmadığını sordum. Ne yazık ki karşıdaki arkadaş beni bir süre beklettikten sonra kendilerinin Linux desteğinin olmadığını, modemin firmware'ini de kendilerinin dağıtmadığını, üretici firma ile irtibata geçebileceğimi söyledi. Hat ve modem benim üzerime olmadığı için fazlaca üstelemedim. Üretici firmanın sitesi falan hak getire, bilgi almak çok zor.

Google aramalarında Vodafone forumda da aynı isteğin yapıldığını gördüm. Forum üyesi olan ve Vodafone çalışanı bir arkadaş özel ileti ile dağıtıyor firmware'i. Neden özelden bilemiyorum ancak ben ortalık yere koyacağım dosyayı. Yasal olmayan bir durum varsa lütfen birisi uyarsın.

Yüklediğim arşivin içinden iki adet .bin ve iki adet yapılandırma dosyası çıkıyor. Yapılandırma dosyalarını da silmedim, modem nasıl yürütüyor yükleme işlemini bilemiyorum. Belki .bin dosyalarının yanında yapılandırma dosyalarını da istiyordur. Dosyalar dört tane. Bir çift upgrade_main.bin ve yapılandırma dosyası bir çift de upgrade_packet.bin ve yapılandırma dosyası var. Belgelendirmesinde main olanın sadece yazılımı güncellediğini, başlatıcı uygulamaya ve yapılandırmaya dokunmadığını söylüyordu. packet.bin ise başlatıcıya dokunuyormuş ve yapılandırma dosyasını da sıfırlıyormuş. main.bin ile güncelleme denedim, siz de öyle yapın.

Güncelleme kolay, modem arayüzüne girip sırayla Bakım->Aygıt->Yazılım güncelleme sekmesine gidiyor, ilgili dosyayı gösterip yüklemeyi deniyorsunuz. İki üç dakika sonra modem kendisini yeniden başlatıp giriş ekranına yönleniyor. Girdiğinizde ise modem seçeneklerinin çoğunu göremiyorsunuz, panik yapmayın biraz daha beklerseniz ağ tekrar sıfırlanıp modemin giriş sayfasına yönleniyorsunuz.

Bende sorun çıkmadı, ancak işin ilginç yanı sürüm yükselmiş gibi de görünmüyor. Modemin sürümü şuydu: V100R001C163B017 Yükseltmeden sonra olması gereken sürümse şu: V100R001C192B013 Buna da Durum sekmesinden bakabilirsiniz. Söylediğim gibi bende değişiklik olmadı fakat belki sadece arayüze yansımamıştır olmadığı. Zira ağa bağlanmayı başardım. Bu işlemden önce kesinlikle bağlanamıyordum.

Lütfen modem yazılımını güncellerken küçük de olsa risk aldığınızı bilin.
https://yadi.sk/d/T5LgZQYIg5jyE

osmancık

@heartsmagic; firmware güncellemesi yaptıktan sonra ADSL şifresini tekrar girme, kablosuz bağlantıyı tekrar yapılandırma gibi işlemler yapmak gerekiyor mu? Modeme kablo ile bağlanıp mı yapmak gerekiyor?
Teşekkürler.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`