[Çözüldü] Flexpart kurulum hatası

Başlatan muzmin, 09 Mart 2015 - 20:14:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muzmin

Merhaba.

Yapacağım bir çalışmada flexpart isimli bir yazılım kullanmam gerekti. Ancak, yazılımın windows ortamı için derlenmediğini öğrendim. Bu yüzden ubuntu kullanmaya başladım. Hala eksiklerim olsa da (özellikle mantığında), temel birçok komutu öğrendim. Flexpart'ı derleyebilmem için iki tane kütüphaneye ihtiyacım var. Bunlardan biri "jasper" öteki "grib_api".

jasper isimli kütüphanenin önce dosyalarını açtım. dahas sonra dosyadaki configure'ü çalıştırdım. (./configure [--prefix=<installation path>]) ardından sırasıyla, make, make check ve make install diyerek yüklemeyi tamamladım. benzer aşamaları grip_api için de gerçekleştirmem gerekli, ancak bir sorunla karşı karşıyayım.

önce configure dosyasını çalıştırdım (./configure [--with-jasper=<jasper path>) daha sonra make komutunu uyguladım. make check dediğimde şöyle bir hata alıyorum:
Alıntı Yap
/usr/bin/ld: /home/isaac/flexpart/jasper-1.900.1/lib/libjasper.a(jas_seq.o): relocation R_X86_64_32 against `.rodata' can not be used when making a shared object; recompile with -fPIC
/home/isaac/flexpart/jasper-1.900.1/lib/libjasper.a: error adding symbols: Bad value
collect2: error: ld returned 1 exit status
make[1]: *** [libgrib_api.la] Hata 1
make[1]: `/home/isaac/flexpart/src/grib_api-1.13.0/src' dizininden çıkılıyor
make: *** [check-recursive] Hata 1

bunun sorunu nasıl aşabilirim? yardımlarınızı bekliyorum.

cagriemer

Merhaba,

jasper icin configure komutunu yuruturken --enable-shared --disable-static argumanlarini gecirip kurulumu yeniden dener misiniz?

muzmin

teşekkür ederim. öneriniz işe yaradı.