Mac OS X 10.5 vs Ubuntu 8.10

Başlatan asd99, 10 Kasım 2008 - 22:45:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asd99

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_macosx&num=1

Yukarıdaki haberi okuduğumda çok üzüldüm. Bu kadarda fark beklemiyordum. Bırakın bu kadar farkı ben Ubuntunun daha iyi olmasını bekliyordum. Birde en iyi Linux dağıtımlarında birini kullanıyoruz :( Anlamıyorum bu Mac sisteminde Widowsta olduğu gibi program yükleme kaldırmalarda ve her çalışma sonunda ağırlaşma mantığı yokmu ? Eğer yoksa ve böyle bir işletim sistemi ise harbiden çok iyi demektir ?! veya bizim bilmediğimiz başka şeyler mi var ?

özgürubuntu

Bildiğim kadarıyla Mac OS UNIX üzerine kurulu, o sebeple Windows'taki gibi "Kayıt Defteri" gibi bir derdi yok. Ancak Mac OS X ile ilgili çok severek izlediğim bu sitede (www.macdunyasi.com) Mac OS X in "cilası" kalkınca altında ki yüzünü görebilirsiniz.. :)

eren

Verilen siteyi bende takip ediyorum ancak sunucularının yavaşlığı rahatsızlık vermeye başladı. Birde yazılarında tarafsız davranmalarını seviyorum.

Mac artık eski Mac değil. Şu başlığı okumanız yeterli.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Contempt

Mac Görsellik açısından her zaman ilgimi çekmiştir. Ama işte bir Mac bilgisayar ve Mac Ox işletim sistemi  almak için  o kadar para vermek hiçbir zaman gerek duymama sebeb olmamıştır.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Önde olanlar sıralanacak.

Nexuiz 800x600 : Mac
Nexuiz 1280x1024: Mac
Urban Terror: Mac
Lame: Ubuntu (x86_64), Mac x86
Ogg: Ubuntu (x86_64), Mac x86
FFmpeg: Ubuntu
Timed PHP: Ubuntu
Timed Imagemagick: Ubuntu
7-zip: Ubuntu (x86_64), Mac x86
Timed Gzip: Ubuntu
Bonnie++ (Create): Mac
Bonnie++ (Read): Mac
GnuPG: Mac
Byte Unix: Ubuntu
SQLite: Mac
Tandem XML (Read): Ubuntu (x86_64), Mac x86
Tandem XML (Write): Ubuntu (x86_64), Mac x86
Sunflow Rendering: Mac
Bork File Encrypter: Mac
Java SciMark (FFT): Ubuntu
Java SciMark (SOR): Ubuntu
Java SciMark (Composite): Ubuntu

Mac:9 Ubuntu:12 kalem

Eğer x86_64'ü saymazsak:
Mac:14 Ubuntu: 7

Ayrıca bu Benchmarklar ne kadar güvenilir bilemeyiz.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ciwans

Alıntı yapılan: asd99 - 10 Kasım 2008 - 22:45:31
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_macosx&num=1

Yukarıdaki haberi okuduğumda çok üzüldüm. Bu kadarda fark beklemiyordum. Bırakın bu kadar farkı ben Ubuntunun daha iyi olmasını bekliyordum. Birde en iyi Linux dağıtımlarında birini kullanıyoruz :( Anlamıyorum bu Mac sisteminde Widowsta olduğu gibi program yükleme kaldırmalarda ve her çalışma sonunda ağırlaşma mantığı yokmu ? Eğer yoksa ve böyle bir işletim sistemi ise harbiden çok iyi demektir ?! veya bizim bilmediğimiz başka şeyler mi var ?
Yazını ingilizce olması hasebiyle okuyamadım. Ben apple marka bilgisayarımda şu anda hem Leopard 10.5 hem ubuntu 8.10 kullanıyorum. Mac'te kullandığınız programların linux gibi fazla alternatifleri yok. Örneğin müzik çalari için i-tunes tek sayılır. Safari. Quicktime.... genelde alternatifler az olmasına rağmen bu programlar çok stabil çalışmaktalar. Bu sebeple program yükleme ve kaldırma yoğunluğu pek bulunmamakta. Yani ağırlaşma olayı gerçekten pek hissedilmiyor. Problemsiz olmasının sebeplerinden biri yazılımları ve donanımları sadece birbirlerine uyumlu olması. Yani apple marka olmayan bir bilgisayara machintosh kuramıyorsunuz. Fakat kesinlikle ubuntu kadar zevkli ve kişiselleştirilebilir değil. Bilgisayarımda %90 ubuntu kullanıyorum. Yazılımsal anlamda farklı platformlarda olmalarına rağmen Benim nacizane fikrim macintosh'un en büyük rakibi ubuntu'dur.
BENCE UBUNTU İNSANIN KENDİSİNE YAKIŞANI GİYMESİDİR. MAC İSE TAKIM ELBİSEDİR
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

Contempt

Alıntı yapılan: ciwans - 11 Kasım 2008 - 00:53:13
Alıntı yapılan: asd99 - 10 Kasım 2008 - 22:45:31

Tebrik ediyorum bu kadar iyi bir anlatımdan ötürü
Herşeye Rağmen...

xwes

Alıntı yapılan: ciwans - 11 Kasım 2008 - 00:53:13
Gerçekten çok guzel bir anlatim. Insanin kendine MSN kişisel iletisi yapasi geliyor :)

xwes

Alıntı yapılan: Eren - 11 Kasım 2008 - 00:18:57
Mac artık eski Mac değil. Şu başlığı okumanız yeterli.

Eskisi gibi iyi mi degil yoksa eskisi gibi kotu mu degil? Mac kullanmadim hiç, bilmiyorum.
Verdiginiz baglantidaki yazilanlari okudum da, kimse o kadar memnun degil Mac'ten. Hele hele fiyatlarindan...
Yok yok, ozgurluk gibisi yok..!

eren

Mac eski mac değil. Artık GSM pazarına yöneldiler ve MacOSX sürümlerine eski önemini vermiyorlar. Hatta İngilizce dışına çevirmeye bile üşeniyorlar. Artık Mac için eskisi kadar program yazılmıyor. Bir yazıcı aldığınızda onu çalıştırmak için ekstra paralar isteniyor v.s.

Bol paranız, iyi bir İngilizce bilginiz ve çokça zamanınız varsa Mac kullanabilirsiniz. Artık Mac bence Linux ile yarışamaz ve ev kullanıcıları yavaş yavaş Mac kullanmayı terk edeceklerdir.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xwes

Alıntı yapılan: Eren - 11 Kasım 2008 - 02:00:24
Mac eski mac değil. ...MacOSX sürümlerine eski önemini vermiyorlar.
..Artık Mac bence Linux ile yarışamaz ve ev kullanıcıları yavaş yavaş Mac kullanmayı terk edeceklerdir.
Guzeel :)

ciwans

Alıntı yapılan: Contempt - 11 Kasım 2008 - 01:12:30
Tebrik ediyorum bu kadar iyi bir anlatımdan ötürü
Alıntı yapılan: xwes - 11 Kasım 2008 - 01:40:54
Gerçekten çok guzel bir anlatim. Insanin kendine MSN kişisel iletisi yapasi geliyor :)
Teşekkürler arkadaşlar.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

omerismail

selamlar,
senelerce windows kullandım.
şimdi notebookumda 65 gb kısmında xp 95 gb kısmında ubuntu var. derslerimin çalışması için ie ve windows istediğinden bir kısmını ayırmak zorunda kaldım.
macosx hakikaten çok stabil bir işletim sistemi. yazanlardan okuduğuma göre format diye bir şey hatırlamıyorsunuz. şu an para durumum iyi olsa bir macbook air veya pro alırım. fakat yok.
windowsta tonlarca para verip virüs programları almama rağmen sık sık göçmesi virüs bulaşması veya korkusu beni linux a yöneltti.
yalnız linux dünyasındaki geliştiricilerden şikayetciyim.
linux kullanımının çoğalması için kullanıcı olanların ellerindeki bilgisayarlar kadar yeni çıkan bilgisayarların da dikkate alınması gerektir diye düşünüyorum. birisi bilgisayar alacak alıyor fakat bilgisayarının donanımlarının bir kısmı linuxta çalışmıyor. bu ister istemez insanları çekindiriyor. mesela benim parmak izi okuma ve kamera çalışmıyor. bir örnek te etrafımdan çok yakınımızda internet cafe var. her gün format atıyor. çakma xp virüs programı yok gelenlerde pek masum değil linux kuralım diyorum. baksana içeri diyor bende isterim. herkes yani %90 ı msn chat için geliyor. oyunlar için geliyor. pes 2009, haylife, gibi oyunlar çalışırmı diye soruyor acemisi olduğumdan kesin bir cevap veremiyorum. oda haklı. dolayısıyla geliştiriciler madem insanlar linux kullansın isterler onların elindeki donanımların çalışmasını öne almalılar. böylece bizde yeni bir linux kullanıcısı olarak başkalarına bana bırak kardeşim * her şey çalışır bak gör memnun olacaksın rahat edeceksin gibi söyleyebilelim.
ayrıca windows kullandırılan bilgisayarlar apple gibi güzel değil. şimdi ben 6 saat şarjı giden bir notebook mu alırım yoksa 1 sene içinde 10 dk. düşen bir notebookmu? zaten sıfırında 1.5 saat gidiyor. fakat ethem tolga kardeşimizin dediği gibi apple notebooka fazla önem vermiyor şu an onların gözdesi iphone ve ipod o yüzden de hatırı sayılır kullanıcı kaybediyorlar. ama söylemek gerekirse hakikatten benim nazarımda apple bir başka.
inşaallah ubuntu, mint, debian, gentoo , suse, mandriva ve diğer linux sürümleri o seviyeyi geçer.
ben şu anda notebookumun yanında günün %90 zamanını ubuntu ile geçiriyorum. bir başka sürüm olabilirmi ? olur ? benim için kullanabilirliği hangisi iyi ise o. hepsini denedim en az eksiklik yaşadığım mint, pardus ve ubuntu oldu. şu an ubuntu 8.10 kullanıyorum. eksik meksik idare ediyorum.
selamlar

pisican

geçenlerde bu haberi okudum. belki ilginizi çeker.

En İyi Donanım Desteği Linux'ta

En zengin donanım desteği Linux'ta!Uzun süredir Linux çekirdek geliştiriciliği yapan ve USB sürücülerinin bakımından sorumlu olan Greg Kroah-Hartman, Linux'un çok sayıda donanımı desteklediğini söylüyor.

"Piyasada büyük paya sahip her bir donanım üreticisine Linux'un desteklemediği herhangi bir ürünleri olup olmadığını sordum." diyen Kroah-Hartman, cevabın öyle bir donanımın bulunmadığı yönünde olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Linux tüm donanımları destekliyor. Eğer yeni üretilmiş ve Linux tarafından desteklenmeyen bir ürün varsa bana e-posta atın."

Linux şimdiye kadar çıkmış tüm işletim sistemlerinden daha fazla donanımı desteklemeyi nasıl başardığı sorusunun cevabını ve daha fazlasını bulabileceğiniz, O'Reilly Medya tarafından gerçekleştirilen Kroah-Hartman röportajının bir bölümünü sizinle paylaşıyoruz.

* Çoğu insan Linux'un diğer işletim sistemlerinden daha fazla donanımı desteklediğini söylüyor. Bu nasıl mümkün oluyor?

Linux sürücüleri, diğer tüm işletim sistemlerinin sürücülerinden daha küçük olduğu için sürücü hazırlamak bizim için daha kolay. Elimizde ihtiyacımız olan tüm örnekler mevcut. Yeni bir donanım çıktığında yapmamız gereken tek şey, gerekli kodu kopyalamak ve devam etmek.

* Bu yazıyı okuyan bazı kullanıcılar "Bekle bir saniye, yeni bir bilgisayar aldım ve Linux çekirdeği donanımlarımın bazılarını tanımadı." diyecekler. Buna nasıl cevap vereceksiniz?

Sürücü konusunda kullanıcılar sayıları önemsemez, onlar için tek önemli olan ellerindeki sürücü desteği olmayan donanımlardır. Dürüst olmak gerekirse sürücü desteği olmayan pek çok donanım var. Ben de bunun üzerinde çalışmaya karar verdim ve her türden aygıt için Linux sürücülerini oluşturmayı ve onların sürdürülebilirliğini sağlamayı amaç edinen Linux Sürücüsü Projesi'ni başlattım. Böylece insanlara "Hey! İhtiyacınız olan sürücüleri sizin için ücretsiz olarak yazıyoruz" diyebiliyoruz. Proje pek çok firmadan destek buldu. Şu anda 300′den fazla insan bana yardım etmek istiyor.

* Bu sayıyı 100 olarak duymuştum. 300 gerçekten büyük bir sayı.

Proje'yi başlattığımız ilk hafta 100 kişiydi ama şu an 300 kişiyiz. Piyasada büyük paya sahip her bir donanım üreticisine Linux'un desteklemediği herhangi bir ürünleri olup olmadığını sordum. Cevap; "Öyle bir ürün yok." oldu. Linux tüm donanımları destekliyor. Eğer yeni üretilmiş ve Linux tarafından desteklenmeyen bir ürün varsa bana mail atın.

Dürüst olmak gerekirse, iki tür donanımda destek bulabildiğimiz destek çok sınırlı. Birincisi web kameraları. Son çekirdek güncellemesiyle bayağı bir yol katettik. Bundan sonraki çekirdekte muhtemelen bildiğimiz tüm konularda destek vermiş olacağız. Eğer donanımınız hâlâ desteklenmiyorsa geliştiricilerle irtibata geçebilirsiniz, bu konuda ellerinden geleni yapacaklardır. İkinci konu ise kablosuz iletişim ürünleri. Gerçi şimdi her şey yolunda gidiyor oysa bir yıl öncesine kadar bu konuda fazla bir şey yapamıyorduk. Artık Atheros sürücüleri açık kaynaklı; Intel ve Marvel desteği de sağlanmış durumda. Tek sorun Broadcom'da yaşanıyor, Linux sürücüleri var ama kapalı kaynak kodlu. Ancak sonuç olarak; kullanılan bir donanım varsa, Linux desteği de var.

* Projeye başladıktan sonra üreticilere ulaşmanız kolaylaştı mı?

Son zamanlarda bu konuda büyük bir başarı elde ettik. Artık pek çok üretici yeni donanımlarını piyasaya sunmadan önce bize geliyor ve destek istiyor. Aynı şekilde, donanımı duyururken yanlarında Linux sürücülerini de duyuruyorlar. Pek çok ağ kartı üreticisi ve ekran kartı üreticisiyle beraber çalışıyoruz.

kaynak: ozgurlukicin.com

erginemr

@pisican,

Güzel yazı. Ancak hem fazla iyimser, hem de söz konusu başlıkla pek ilgisi yok.

Keşke yazıda anlatılanlar gerçek olsa ve Linux, piyasadaki hemen her donanımı destekliyor olsa. Ancak kazın ayağı öyle değil ne yazık ki. Tecrübelerimden hareketle, Linux altında piyasaya yeni çıkmış, azımsanmayacak sayıda donanımın "henüz" desteklenmediğini biliyorum.