Richard Stallman'ın "Ubuntu artık 'Spyware'dir, kimseye önermeyin" söylemi

Başlatan ratesden, 08 Aralık 2012 - 01:32:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

monthy_python

@heartsmagic ben adam teşbih yapmış, dikkat çekmek için o şekilde konuşmuştur sanmıştım! gerçekten söylediğini kastettiğini düşünmedim ki!
RMS, BSD, HURD... yeni öğreniyoruz bazı şeyleri :)

Ücretli yazılımların da linux desteği olması benim de istediğim bir şey. şu anki durum bu açıdan biraz kısır döngü. mesela her platformda çalıştığı için şunu aldım, esas bunu almak istiyorum ama işimde kullanamayacağım. e bu adamlar evinde hobi olarak müzik/mix vs yapan insanlardan mı para kazanacak?
keşke protools da olsa linux ortamında. isteyen kapalı programları yüklemese, isteyen yüklese vs...
işimi tümüyle görebilsem, linux distroları arasında cirit atarak çalışmaktan büyük mutluluk duyardım. dünyanın en pahalı bilgisayarlarına aptalca para ödemekten de kurtulurdum. bir sistem/program/yazılım para kazandırıyorsa, insan bunlara para ödemek/bağış yapmak için daha büyük sorumluluk hisseder doğal olarak.

Bunlar konuya yeni vakıf olmaya başlamış birinin naçiz fikirleri. aslında mahremiyet-özgürlük konusunda derdi olanlara da katılıyorum.
yaygınlaştıkça ticarileşip diğer sistemlere benzemesi ile "geek" eğlencesi olması arasında gibiyiz. hem yaygınlaşsın, herkes kullansın istiyoruz, hem de win ya da osx gibi bir şeye dönüşmesin. ve altında ezildiğimiz piyasa ekonomisi koşullarında olsun bu!
ak ya da kara değil, gri sular daha gerçekçi gibi.

heartsmagic

Son cümlen aslında olayı özetliyor. RMS'nin gözünde gri yok, sanırım olmayacakta. Bu bir tercihtir, saygı duyulabilir. Duyulabilir, fakat bunun da bir ölçüsü var. Ben RMS'nin teşbih falan yaptığını sanmıyorum, hatta gayet de eminim. Kaldı ki böyle bir konunun teşbihi de olmaz. Evet, sevmeyebilirsin, onaylamayabilirsin ancak böyle söylenmemeli. Tamam, eğer özgürlük diyorsak, isteyen istediğini söyleyebiliyorsa ben de diyorum ki "Tutar kendisini eleştiririm, onun eleştiri ölçüsünde ben de onu yargılarım". Kısacası o söylüyor diye bazı şeyleri kabul etme durumum yok, bu konudaki ısrarcı tavrım ve bu başlığı uzatma amacım da budur.

Evet, tekrar söyleyeyim RMS'nin başlattığı bu akım ve Linux'un ortaya çıkışı olmasaydı bu günlere biraz zor gelirdik. Neden Linux kısmını vurguladım? Zira özgür yazılım vs. dendiğinde bu işin fanatikleri sadece RMS ve GNU'ya odaklanıp Linux'u sadece bir araç olarak görmekteler. Halbuki Linux olmasaydı şu an ortada ele avuca gelecek bir dağıtım bile olmayabilirdi (tersi de doğrudur). İyi ki BSD tarafı da bir taraftan yoluna devam etmiş diyesi geliyor insanın. Belki Linux olmasaydı BSD dağıtımları günümüzde daha yaygın olacaktı.

Konuya döneyim, demem o ki Sezar'ın hakkı Sezar'a. Yani RMS'nin yaptığı iş, düşünceleri falan çok önemlidir. Güzel bir işe imza atmıştır fakat her şeyde olduğu gibi suyunu çıkartmamak gerekiyor. Kimse düşüncelerinden ödün vermesin, hayallerinden vazgeçmesin ama sağa sola da saldırmasın lütfen. İnsanız, makul eleştiriler yapabiliriz. Eğer yapmıyorsak hem dışarıdan hem de içeriden yükselecek itirazları da hoş görmek lazım, "Ama o RMS, dokunulmazlığı var" demeye kimsenin hakkı yok yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hadon

Alıntı yapılan: imarah - 10 Ocak 2013 - 19:58:34...Kendi adıma konuşmak gerekirse, Debian 7'nin stable sürümünün çıkmasını bekliyorum. Bunu daha önce Richard Stallman da belirtmişti.
Ben önceki gün 6.0.6'yı kurdum bile.

Haber için teşekkürler arkadaşım. Yeni gördüm daha.
:)  :)  :)

heartsmagic

Ancak, unrar-free yerine unrar da kurmuşuz :) Kısacası insan pratik hayata döndüğünde ne yazık ki bazı şeyleri göz ardı etmek durumunda kalıyor. unrar/unrar-free olayı ise bunların arasında en önemsizlerinden biri.

D@bbe

Bende şuan ubuntu 12.10 var ve 12.04'ten yükseltme yaptım ama söz konusu yazılım yüklenmedi... sanırım o yazılım artık yok...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

imarah

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ocak 2013 - 13:59:31
Ancak, unrar-free yerine unrar da kurmuşuz :) Kısacası insan pratik hayata döndüğünde ne yazık ki bazı şeyleri göz ardı etmek durumunda kalıyor. unrar/unrar-free olayı ise bunların arasında en önemsizlerinden biri.

Ayrımı ilk kez gördüm. Farkı nedir hocam? İkisi de açık kaynak değil mi?

heartsmagic

@ğarekhasen, o uygulama hâlâ olmalı. Sende belki yükseltme ile gelmemiş olabilir.

@imarah, şu iki dosyaya bakılabilir:
http://changelogs.ubuntu.com/changelogs/pool/multiverse/u/unrar-nonfree/unrar-nonfree_4.1.4-1/copyright
http://changelogs.ubuntu.com/changelogs/pool/universe/u/unrar-free/unrar-free_0.0.1+cvs20071127-2/copyright

Kısacası biri GPL iken diğer değil. Gerçi bu Rar olayı biraz karışık, asıl rar "algoritması" her türlü kapalı sanıyorum. Özgür denilen paket ise asıl paketten elde ediliyor galiba özel bir izinle. Dediğim gibi çok emin değilim, emin olduğum şeyse Rar'ın tamamen özgür olmadığı.

mahoni

Dizüstü bilgisayara edubuntu kurdum.Yazılım merkezini açtığımda dolar işaretleri uçuşuyordu.Birden Richard Stallman'a sevgim arttı.
İşin garip tarafı ücretsiz denilen yazılıma da eskiden kur yazan yerde satın al yazıyor.Her iki sakallıya da sevgim arttı.
Düşmanla yapılan her temas,teslim almak için değilse teslim olmak içindir. Marcos

matrax_41

Alıntı yapılan: mahoni - 06 Mayıs 2013 - 14:14:42
Dizüstü bilgisayara edubuntu kurdum.Yazılım merkezini açtığımda dolar işaretleri uçuşuyordu.Birden Richard Stallman'a sevgim arttı.
İşin garip tarafı ücretsiz denilen yazılıma da eskiden kur yazan yerde satın al yazıyor.Her iki sakallıya da sevgim arttı.

Özgür yazılım satılamaz değildir. GPL'de de bu konuda bir kısıtlama yok. Ücretsiz yazılımlarda satın al butonuyla ilgili bir konuya gelince bu konu da konuşulmuştu forumda.

if

Alıntı yapılan: mahoni - 06 Mayıs 2013 - 14:14:42

Şu sevginizin arttığı sakallının yazdığı lisansı, özgür ve açık kaynak yazılımların ücret karşılığı satılıp satılmayacağı hakkındaki görüşlerini okuyun. Bilmeden, sırf karalamak için yazmayın.

mahoni

Kimseyi karalamak gibi bir niyetim yok.Ayrıca lisanslarla ilgili bir şey de söylemedim.Her yazılımda dolar işareti görünce biraz espirili bir şekilde eleştireyim dedim.Bu kadar gergin olmaya gerek yok.
Sonuçta bu bir şirketin ürettiği yazılım,beğenmezsem kurmam olur biter
Düşmanla yapılan her temas,teslim almak için değilse teslim olmak içindir. Marcos

monthy_python

Alıntı YapFree, like free speech; not like free beer.
Serbest çeviri:
<Özgür düşünce gibi özgür, beleş bira gibi değil.> :)

mahoni

Buraya alıntıladığım yazının eski tartışma ile ilgisi olmadığından yeni konu olarak açtım.

Fakat açtığım yeni konui kaldırıldı.Anlayamadım

ğEk: Yazılar ve incelemeler bölümüne taşınmış.Teşekkür ederim.Acemilik yapıyorum bazen.

özgürubuntu

Stallman anarşist olduğu ve dünyaya ideolojisi ile baktığı için özgürlük fikrinin üzerine düşme ihtimali olan gölgeye bile sinirlenebiliyor. Bence bir sakıncası yok :) Eleştri üslubu sansasyonel olabilir ama bir yandan da böylesi çıkışlara Linux'un dengeyi bulması açısından ihtiyaç var. Burada bile 5 sayfa konuşulmuş, bu güzel :) Stallman vicdanımızdır, üzerine çok gitmeyelim, Gnewsense adlı Gnome 2.X tabanında tamamen özgür olan bir Linux dağıtımını öneriyordu kendisi yanılmıyorsam. http://www.gnewsense.org

krwlng

Bence Stallman, Linus Torvalds'ın windows 9 projesi için microsoft'a katıldığı haberini öğrendiği an asıl bomba patlar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Deadpool

krwlng

Bu rss kaynaklarının senelik haberleri tekrar göndermesinden bıkkınlık geldi, tarih bugünün tarihi fakat haber 9 ay öncesine ait, tabi o zaman bu şakaya denk gelmeyince ilk görüşte inanıyor insan :) Ama nedense habere direkt inanma eğilimindeymişim, demek Linus bana o havayı vermiş son zamanlarda.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

holmiyum67

merhaba arkadaşlar,
ben uzun süredir ubuntu kullanan biriyim yalnız Richard Stallman'ın ubuntu hakkındaki konuşmasını dinleyince açıkçası ubuntudan soğudum ve LMDE kullanmaya başladım. Bahsettiğim konuşmanın linkini paylaştım bu konuda sizler neler düşünüyorsunuz fikirlerinizi paylaşabilirseniz çok mutlu olurum.

https://www.youtube.com/watch?v=CP8CNp-vksc

Atamertes

Bu kişinin bakış açısına bağlı, sistemin ne olursa olsun internette gezdiğin her yer zaten telekomda arşivleniyor. İsteyen istediği bilgiye oradan da ulaşabilir. Açıkcası benim zerre kadar umrumda değil ama dert edenler var.
Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

Caine

Ben Ubuntu'nun konumundan gayet memnunum. Öngörü yoksunu olmamak gerekir. Ubuntu'nun tutumu kullanıcıların ve yazılım-donanım firmalarının ilgisini çekebilecek potansiyale sahip bir şekilde Linux'u istenen konuma getirecektir. Tam özgür olsun ve ya olmasın bir sürü GNU/Linux dağıtımı bundan faydalanacaktır.

ekremsenturk

Richard stallman'ının önerdiği ve tamamen açıkkaynaklı olan bir kaç Linux dağıtımını kullanmaya kalkacak olursan, Mp3 dinlemyi, Yuotube da video izlemeyi ve benzer bir çok yaygın uygulamayı unutmalısın. Çünkü kullanılan dosya formatları desteklenmediğinden dolayı açıllmayacaktır. GNU'nun kend, işletim sistemi olan Hurd ise sadece belirli donanım/larda çalıştığı için, günümüzde kullanan yok. Richard Stallman sadece marjinal kişiliklere hitab eden fikirlere sahip.

FireSwords

RMS'nin özgür kabul ettiği sistemlere bakmanı öneririm.

heartsmagic

Mevcut bir konu olduğu için birleştirdim. @holmiyum67, konuyu baştan aşağı gözden geçirebilirsin.

nikbinliknet

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 25 Nisan 2014 - 21:55:39
Richard stallman'ının önerdiği ve tamamen açıkkaynaklı olan bir kaç Linux dağıtımını kullanmaya kalkacak olursan, Mp3 dinlemyi, Yuotube da video izlemeyi ve benzer bir çok yaygın uygulamayı unutmalısın. Çünkü kullanılan dosya formatları desteklenmediğinden dolayı açıllmayacaktır. GNU'nun kend, işletim sistemi olan Hurd ise sadece belirli donanımlarda çalıştığı için, günümüzde kullanan yok. Richard Stallman sadece marjinal kişiliklere hitab eden fikirlere sahip.

Öncelikle bazı hatalı gördüğüm açıklamaları düzeltmek isterim. Linux değil, GNU/Linux işletim sistemlerinden bahsediyoruz ve GNU olan yani GNU/Linux olan tüm sistemler, programlar açık kaynaklıdır. Çünkü GNU yazılımları özgür yazılım olduğundan, yani özgürlüğü gereği açık kaynak olmak zorundadır. Ayrıca mp3 ve Youtube (yazılımları) kullanmak için zaten özgürlüklerininizden feda etmeniz ve bu şirketlerin özgürlüklerinize olan saldırısını peşinen kabul etmeniz gerekmektedir. Bu kişinin kendi tercihidir. Özgür Yazılım Vakfı (Free Software Foundation -FSF) nin önerdiği bazı  GNU/Linux dağıtımları https://gnu.org/distros/free-distros.html adresinde bulunmaktadır. Ben Ubuntu kullanıyorum. Memnunum. Trisquel işletim sistemini tavsiye derim. Ubuntu'da yaptığınız hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Diğer sistemlerinde böyle olduğunu sadece sistem hakkında okudum yazılardan bilmekteyim. GNU zaten işletim sistemidir ve Linux kernelini kullandıkları versiyonları hâli hazırda çoğunluğumuzun kullandığı sistemlerdir. Hurd çekirdeği hâlâ tam olarak tamamlanamamış/randıman alınamamış bir kernel projesidir.

Richard Stallman marjinal kişilere değil, özgürlüğüne, kişisel mahremiyetine, veri gizliliğine önem veren felsefesiyle tüm insanlığa hitap etmektedir. Misal bana hitap ediyor. Ben marjinal miyim? Marjinal diyerek "küçük bir azınlığa" hitap ediyorsanız, yalınıyorsunuz. GNU ailesi gerçekten geniş bir aile. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mart 2015 - 00:28:27

Bu arada söylemeyi unuttum. Richard Stalman 2 Mart 2015'te Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Canonical Ltd.'nin ve Ubuntu Topluluklarının özgür yazılım camiasından ve topluluklarından gelen eleştirileri dinleyerek, olumlu adımlar attığını belirtti. Özgürlüğe sahip çıkan kullanıcıların ve yazılımcıların baskısının işe yaradığını belirtti. Bunu ayrıca belirtmemin sebebi bu açılan başlığı ilgilendiren konuya geri dönmekti.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

heartsmagic

Diğer taraftaki cevabı vermeden önce keşke burayı görseymişim ki bu başlık daha doğru duruyor o iletiler için :)