Sıkıştırılmış (arşivlenmiş) dosyaları açmak için hangi programı önerirsiniz ?

Başlatan asd99, 10 Kasım 2008 - 18:30:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asd99

rar dosyalarını ubuntuda açamıyoruz. Düşünüyorumda, eğer rar ı bile desteklemiyorsa daha bir sürü türde sorun çıkarıyordur. Bu durumda hangi programı kullanmamızı önerirsiniz ? Ben 7-zip i kurdum fakat onu bir türlü çalıştıramadım. (ne programlar menüsünde var ne de baka bir yerde)
Birde anlamadığım bir durum daha var. Niye böyle müthiş bir işletim sisteminde VLC,7-zip gibi önemli ama şu anda eksik olan programlar yüklü gelmiyor ? Sonuçta office ne kadar gerekliyse bu programlarda gerekli. Yani ubunuyu açıyorsunuz rarları açamıyorsunuz :) mp3 (bu sanırım türünün patenti alınmış diye olmuyor) açamıyuosunuz,  hadi mp3 olmadı diğer tüm uzantıların da mı patenti alınmış durumda ?

foma

Telif sorunları dolayısıyla rar, mp3 dosyaları desteği kurulumda gelmiyor.Birer komutla bu desteği 2 dakikada kazandırabiliyorsun ama.
rar için
sudo apt-get install unrar
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

Bedreddin

Emin olun VLC, Ubuntu üzerinde kullanabileceğiniz en kötü video izleme programlarından birisi, bu yüzden gelmemesi daha iyi :) SMPlayer öneririm, forumda başlığı var ararsanız bulabilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosyalarla ilgili olarak bir de ACE'i ekleyebilirim, destekli değil bildiğim kadarıyla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

kuhi

Alıntı yapılan: Verbatim - 10 Kasım 2008 - 18:47:22
Emin olun VLC, Ubuntu üzerinde kullanabileceğiniz en kötü video izleme programlarından birisi, bu yüzden gelmemesi daha iyi :) SMPlayer öneririm, forumda başlığı var ararsanız bulabilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosyalarla ilgili olarak bir de ACE'i ekleyebilirim, destekli değil bildiğim kadarıyla.

Linuxü çok iyi bilmem fakat Linux Macos ve Windowsda VLC yi tek geçerim çok ama çok program kullandım diğer programlar VLC nin eline su bile dökemiyor.

foma

7-zip programını açmak için konsola p7zip komutunu verebilirsiniz.Emin değilim ama açılması lazım.Video oynatıcılar ise şu başlıktan bir fikir edinebilirsiniz.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1254.0.html
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

xwes

asd99 arkadaşim bu karşilaştiginiz ufak sorunlarin merak etmeyin muthiş çozumlerini zamanla bulacaksiniz. Sanirim ubuntuyu yeni kullanmaya başladiniz :) Sadece biraz sabirli olun ve forumdaki arkadaslarin sorularinizi cevaplamasi için zaman taniyin. Sorunlariniza gelince;

.rar uzantilarini açmak için sudo apt-get install unrar
komutuyla destegi kurdurun, bu adimdan sonra tikladiginiz her sikiştirilmiş dosya için "buraya çikar" diyebilirsiniz. Mesela ben sadece bunu yapmakla şu an tar, targz, tarbz2, zip, jar, ar, ear, rar, * var, 7z dosyalarini açabiliyorum. Bunu dişinda peazip adli programi kullanabilirsiniz. Çok sevdigim bir programdir. Sanirim depolarda mevcut ama isterseniz adresi: http://peazip.sourceforge.net/

Video izlemek içinse KESINLIKLE SMplayer'i tavsiye ederim. Windowstaki bsplayer, gomplayer gibi programlari aratmayacagina emin olabilirsiniz.

Kodek, rar destegi gibi şeyler hep telif haklari yuzunden gelmiyor. Size tavsiyem temiz bir ubuntu kurulumu yaptiktan sonra, hiçbir diger şey yapmadan şu rar destegini kurun, smplayer kurun, kodekleri indirin, ekran kartinizi kurdurun ve diger sevdiginiz programlari da kurun. Kurdugunuz tum programlar şurada depolanacaktir (kodek vs dahil); /var/cache/apt/archives

Işte buraya gidip içindeki tum .deb dosyalarinizi bir yere kopyalayip yedekleyin. Sonra olur da tekrar ubuntu kurmak zorunda kalirsaniz tek bir komutla tum programlarinizi, ekran kartinizi, kodek, .rar desteginizi filan otomatik olarak kurdurursunuz. Tek yapmaniz gereken termînalde şu komutu vermek olacak;
sudo dpkg -i *.deb

Bedreddin

@asd99,

ACE de bir arşiv türü, ve Ubuntu'da öntanımlı gelmiyor bildiğim kadarıyla.

Konu dağılıyor ama yanıtsız bırakmayayım.
Codec konusuna gelirsek, bir codec paketi yüklediğinizde hangi video oynatıcıyı yüklerseniz yükleyin aynı formatları görüntüleyecektir. Uç noktalardan örnek verirsem, Windows altında düzgün bir codec paketi yüklediğinizde WMP Classic ile VLC'nin desteklediği formatlar konusunda bir fark kalmıyor. Ve bildiğim kadarıyla, codecler sık güncellenen dosyalar değillerdir, ancak bir hata bulunursa ya da yeni bir format piyasaya sürülürse yenilenmeleri gerekir. Bu konuda ikimizden birinde bir bilgi yanlışı var, doğrusunu bilgili bir arkadaş duyurursa sevinirim.

Ubuntu depolarında bulunan "w32codecs" paketini yükledikten sonra SMPlayer ile VLC arasında bir fark olmayacaktır. Hatta SMPlayer'ın çok daha kullanışlı olduğunu göreceksiniz.

@kuhi,

Windows altında ben de VLC kullanıyordum ama GOM Player'ın daha iyi olduğunu duyuyorum son zamanlarda sık sık. Bir de ufak bir düzeltme, "Linux Macos" diye bir sistem yoktur, Mac OS'in güncel sürümü X (romen rakamıyla 10) olduğu için "Mac OS X" ismiyle anılmaktadır. ;)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Tam emin olmamakla beraber codec kullanma işi programdan programa değişir. Hepsi aynı kalitede kullanır diye bir durum söz konusu değil. Ancak @Verbatim zaten aynı kalitede kullanır dememiş, hepsi aynı formatı açar demiş.

Bir de emin ol Ubuntu'da RAR sorunu yok :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.