Neden Fedora ?

Başlatan TheMyth, 02 Mart 2015 - 01:07:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TheMyth

Merhabalar,
Yetme programcı olarak uzun zamandır heves ettiğim yükleyip kurup kaldırıp sildiğim linux dağıtımlarına bir yenisini eklemek istiyorum oda Fedora, savunan çok çekirdek yapısı çok kuvvetli diyen çok sevdiğim bir abim mevcut gel öğretirim diyen ve Fedora'nın da arkasında sonuna kadar duracak bir insan. Ama şöyle bir şey var Ubuntu'ya alıştım önceki kullanımlarımdan bu yana. Bir yandan RedHat'var Fedoranın alt yapısında kafam karıştı anlayacağınız profesyonel yardıma ihtiyacım var  :-\ :D

Reverser

Merhabalar, Fedorayı uzunca bir süre kullanmış biri olarak gerçekten çok güzel bir dağıtım olduğunu söyleyebilirim. Fedorayla ilgili çok fazla ön yargı var kullanıcılarda özellikle stabilite sorunları olduğuyla ilgili... bu yanlış en azından şu an için. Tamam, geçmişte sıkıntıları oldu ama gerçekten çok yol aldılar red hat alt yapısı, stabilitesi beni her zaman kendine çekmiş bir dağıtımdır en iyisi kurun ve kendiniz deneyimleyim. Unutmadan, hali hazırda Linus Torvalds'ın kullandığı sistemdir fedora.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

TheMyth

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler @Reverser, gördüğüm kadarıyla Fedora'ya Türkiye'de fazla kullanan veya adını geçiren yok, en azından bu forum gibi büyük bir topluluk yok (:

Yanlış yere açmışım konuyu ilgili biri diğer dağıtımlara taşıabilirse memnun olurum  ::)

heartsmagic

Merhaba.

Alıntı yapılan: TheMyth... linux dağıtımlarına bir yenisini eklemek istiyorum oda Fedora, savunan çok çekirdek yapısı çok kuvvetli diyen çok

Çekirdek yapısı? Eğer çekirdekten kastımız Linux ise nasıl daha kuvvetli oluyormuş :) Fedoracı amcalar çekirdeğe iyileştirmeler yapıp kendilerine mi saklıyorlar yoksa? Şaka bir yana eğer kastedilen çekirdek ise öyle farklar olmaz. Yok, Fedora'nın çekirdek yapısından bahsediliyorsa o da göreceli bir yaklaşım olur. Bu nedenle bir şey söylemem mümkün değil kendi adıma.

Alıntı Yap
sevdiğim bir abim mevcut gel öğretirim diyen ve Fedora'nın da arkasında sonuna kadar duracak bir insan.

Mesele dağıtım öğrenmek olmamalı ilk etapta. Mesele genel Linux kaidelerini öğrenmek olmalı senin adına. Dosya sistemlerinin neler olduğunu, az çok nasıl işlediğini, dosya/dizin yapılarını, basit ancak kuvvetli kabuk komutlarını, bir iki metin düzenleyiciyi, sistem nasıl başlıyor nasıl devam ediyor gibi konuları biliyorsan dağıtımları öğrenmek için uzman yardımına falan ihtiyacın olmaz. Hepsi temelde diğerinin aynısı: Linux üzerine inşa ediliyorlar. Sen dağıtım değiştirdiğinde sadece aradaki farkları öğrenirsin. Ne bileyim paketleme sistemleri, kullanılan bazı temel ve yüzeysel araç farklılıkları, biraz biraz yapısı falan. Hani Fedora ile Ubuntu arasındaki en büyük fark ne diyecek olsan sana paketleme sistemi derim. Onun haricinde aman aman bir fark yok. Gentoo, Archlinux, Slackware falan olsa tamam iş biraz daha değişiyor ancak Linux'un temellerini bildikten sonra hepsine alışma süren daha kısa olur. ls her dağıtımda ls'dir, cp hiçbir dağıtımda değişmez, vim hemen hepsinde vardır, /usr dizinin görevi hepsinde aynıdır.

Sözün özü, seç bir dağıtım kur, kullanmaya başla ve tutun :)

Alıntı yapılan: ReverserMerhabalar, Fedorayı uzunca bir süre kullanmış biri olarak gerçekten çok güzel bir dağıtım olduğunu söyleyebilirim. Fedorayla ilgili çok fazla ön yargı var kullanıcılarda özellikle stabilite sorunları olduğuyla ilgili... bu yanlış en azından şu an için. Tamam, geçmişte sıkıntıları oldu ama gerçekten çok yol aldılar red hat alt yapısı, stabilitesi beni her zaman kendine çekmiş bir dağıtımdır en iyisi kurun ve kendiniz deneyimleyim. Unutmadan, hali hazırda Linus Torvalds'ın kullandığı sistemdir fedora.
Linus'un hangi dağıtımı kullandığı çok önemli değil esasında ancak kendisi dağıtımlar arasında gelip gidiyor. Ben çok uzunca bir süre openSUSE kullandığını iyi biliyorum ancak bu bir şeyi değiştirmiyor. Hatta şuraya bakılabilir: http://www.quora.com/What-Linux-distribution-does-Linus-Torvalds-use-on-his-MacBook-Air

Aaa, Linus Mac kullanıyormuş :)

Ne diyor dağıtım tercihi için: "easy to install and [kept] reasonably up-to-date."
Fedora denediği de doğru ancak eleştirmekten de geri kalmamış oradan da öğrenilebileceği üzere. Şu an ne kullandığı ise muamma ancak Ubuntu veya Debian kullanmadığını biliyoruz :)
https://www.youtube.com/watch?v=qHGTs1NSB1s

Yukarıdaki videoyu izlemenizi de şiddetle öneriyorum. Linus'u bu nedenle seviyorum. Samimi, bazı şeyleri itiraf edecek kadar mütevazı (her yönde mütevazı demiyorum ama başkalarından daha mütevazıdır o yönlerde de), ayrıca gerçekçi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Reverser

Hocam geçenlerde okudum fedora viki üzerinde de yazmakta linus' un fedora kullandıgı herneyse, cok onemli degil ama dediginiz gibi debian kullanmadigi kesin debian icin kurulumunun zor oldugunu belirtmekte :D

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

TheMyth

Alıntı yapılan: heartsmagicÇekirdek yapısı? Eğer çekirdekten kastımız Linux ise nasıl daha kuvvetli oluyormuş :) Fedoracı amcalar çekirdeğe iyileştirmeler yapıp kendilerine mi saklıyorlar yoksa? Şaka bir yana eğer kastedilen çekirdek ise öyle farklar olmaz. Yok, Fedora'nın çekirdek yapısından bahsediliyorsa o da göreceli bir yaklaşım olur. Bu nedenle bir şey söylemem mümkün değil kendi adıma.

Yanlış kullandım sanırım  :)

Alıntı yapılan: heartsmagic
Mesele dağıtım öğrenmek olmamalı ilk etapta. Mesele genel Linux kaidelerini öğrenmek olmalı senin adına. Dosya sistemlerinin neler olduğunu, az çok nasıl işlediğini, dosya/dizin yapılarını, basit ancak kuvvetli kabuk komutlarını, bir iki metin düzenleyiciyi, sistem nasıl başlıyor nasıl devam ediyor gibi konuları biliyorsan dağıtımları öğrenmek için uzman yardımına falan ihtiyacın olmaz. Hepsi temelde diğerinin aynısı: Linux üzerine inşa ediliyorlar. Sen dağıtım değiştirdiğinde sadece aradaki farkları öğrenirsin. Ne bileyim paketleme sistemleri, kullanılan bazı temel ve yüzeysel araç farklılıkları, biraz biraz yapısı falan. Hani Fedora ile Ubuntu arasındaki en büyük fark ne diyecek olsan sana paketleme sistemi derim. Onun haricinde aman aman bir fark yok. Gentoo, Archlinux, Slackware falan olsa tamam iş biraz daha değişiyor ancak Linux'un temellerini bildikten sonra hepsine alışma süren daha kısa olur. ls her dağıtımda ls'dir, cp hiçbir dağıtımda değişmez, vim hemen hepsinde vardır, /usr dizinin görevi hepsinde aynıdır.

Sözün özü, seç bir dağıtım kur, kullanmaya başla ve tutun :)

Orada öğretirimden kastım Fedora değildi zaten, klasik huyum düşündüklerimi yazmayı unutuyorum bazen  ;D, Adamın dediği tek şey zaten Linux hangi dağıtımı kullanıyorsun diye sorunca Fedora diyor hatta, amaç Linux öğrenmek elbette dediğiniz gibi ls, cp vs. her sürümde aynı. Daha önce öğretecek kimse olmadığı için zamanında burayı buldum ve kayıt oldum ha yükleyecem ha yükledim derkende gel zaman git zaman bu vakte kadar geldik  :) Okul koşuşturma üniversite hep erteledi belki iyi belki kötü yaptım ama bir şeye pişmanım ilk kurduğumda silmeseydim Mandrake'yi sanırım * her şey farklı olabilirdi  :)

Alıntı yapılan: heartsmagic
Yukarıdaki videoyu izlemenizi de şiddetle öneriyorum. Linus'u bu nedenle seviyorum. Samimi, bazı şeyleri itiraf edecek kadar mütevazı (her yönde mütevazı demiyorum ama başkalarından daha mütevazıdır o yönlerde de), ayrıca gerçekçi.

Karşı tarafı kırmadan ve bu şekilde içtenlikle anlatması çok güzel :)

meda

Fedora, Linux çekirdeğine ne yapmış da arkadaşınız güçlü olduğuna kanaat gelmiş. Ha şu denilse anlarım: Gnome Shell geliştiricilerinin çoğu Fedora kullanır. Bazı özellikleri daha iyi çalışır gibi * bir şey söylense belki anlarım.
Fedora 21 bana göre berbat neden mi ? Yazılım merkezi vardı yazılım yükler ama kaldırmaz ya da hata verir uçbirimde yükleme-kaldırmada sıkıntı yok. Bumblebee kuracaksın uğraş dur. Abartmıyorum tam 3 saat kendi Wiki'side dahil olmak üzere araştırdım sonuç kocaman sıfır. Wiki'si bile güncel değil belirtiyim. Bu 3 saat boyunca 2 kez kurmak zorunda kaldım Kernel Panic hatası, Gnome açılmadı. Hadi ben salak bir adam olabilirim. O zaman farklı olsun diye 3 dağıtımda su kadar basit Bumblebee kurulumu yapılıyor:
Ubuntu 14.04 ve türevlerinde:
sudo apt-get install mesa-utils nvidia-331 bumblebee
usermod -G video,bumblebee username

Arch ve türevlerinde:
pacman -S bbswitch nvidia bumblebee
systemctl enable bumblebeed

OpenSuse 13.2
zypper ar -f http://download.opensuse.org/repositories/X11:/Bumblebee/openSUSE_13.2/ Bumblebee
zypper in nvidia-bumblebee bumblebee bbswitch
systemctl enable dkms
systemctl enable bumblebeed
mkinitrd

Yukarıdaki yaşadığım sorunlar bir tarafa Fedora kurulumu için: boot, /, takas gibi alanlar zorunlu aksi halde kurulum yapılamıyor.  >:( En gıcık olduğum husus. Fedora Wiki pek güncel değil. Kullanıcı sayısında, kaynak bulmada sıkıntı yaşarsın. Man sayfalarını okursun bir süre sonra sıkılır bunalırsın.  :(

Son kullanıcı odaklı komut ekranına ihtiyaç duymayacağın bana göre tek dağıtım OpenSuse 13.2. Yast tanıyan arkadaşlar varsa ne demek istediğimi daha iyi anlar.  ;D Amaç Linux öğrenmekse Mint-Ubuntu-Debian bu 3'lü ayrılmaz bir bütün gibidir. Kaynak bulmada, destek konusunda herhangi bir sorun yaşamazsın. Fedora için bile burada araştırma yapıyorsun.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

rutku

Fedora ile linux dünyasına giriş yapamamış ve adsl in gelmesiyle debian,ubuntu,suse ile haşır neşir olmuşumdur. Ne zaman fedora ya ilk göz ağrım desem kurmaya kalksam sabahlara kadar ciddi göz ağrısı yapardı. Çünkü bir kararlılık yoktu dağıtımda. Ne yapsam elimde kalırdı. Şimdi indirip kurar mıyım ? Hayır. Onun yerine fedora tabanlı Korora dağıtımını denetim ve muhteşem olduğunu karar verdim. En çok da donanım sürücülerini yükleme uygulaması olan pharlab a bayıldım. Bir şans da bu dağıma verin derim.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

heartsmagic

Alıntı yapılan: ReverserHocam geçenlerde okudum fedora viki üzerinde de yazmakta linus' un fedora kullandıgı herneyse, cok onemli degil ama dediginiz gibi debian kullanmadigi kesin debian icin kurulumunun zor oldugunu belirtmekte
Doğruduru başka yerlerde de yazıyor, son söylediği dağıtım Fedora'ydı o da iki, üç sene önceki bir söyleşiden işte. Arada ne oldu çok az insan biliyordur. Hani demem o ki, Linus kullanıyorsa da kendisine kullanıyor, bizim için değil :) Bir şeyini beğenmiştir muhtemelen.

Bu arada, başlık Fedora'yı ya da X dağıtımını kötüleme başlığına dönmesin bence. Her dağıtımın kendisine göre zorlukları mevcut.

@TheMyth, Bir şey çok önem arz ediyor dağıtım seçiminde:

İngilizce var mı?
1 ) Yok. O zaman Türkçe desteği bulunan ve iyi olan bir yer seçmelisin. Sana yardım edeceğini söyleyen birileri olsa bile bu pek iş görmez. Bir kişi her daim senin sorunlarınla ilgilenemez.

2)
a. Var ama çok az. Madde 1 :)
b. Var, okuduğumu anlarım, uçan kaçan kurtulamaz. Zamanın da varsa istediğin dağıtımdan başla. Hatta hevesliysen Gentoo yap. Hiç Linux tecrübesi olmayıp da, Gentoo ile bu dünyaya giriş yapan kullanıcı tanıyorum. Pek de zorlanmadı bu arkadaşım. Ben de zamanında Slackware ile başlamıştım, güzel güzel de geçindik uzunca bir süre.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hatalar205

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Mart 2015 - 16:42:52

İngilizce var mı?
1 ) Yok. O zaman Türkçe desteği bulunan ve iyi olan bir yer seçmelisin. Sana yardım edeceğini söyleyen birileri olsa bile bu pek iş görmez. Bir kişi her daim senin sorunlarınla ilgilenemez.

+1  İki yıldır Fedora Linux kullanıyorum. Çok da keyifli. Ama İngilizcem olmasa yanından bile geçmezdim.

Reverser

Ben de öyle kullandığım dönemde bol bol ingilizce kaynak okumuştum. Arch içinde aynı şey geçerli.. Herzaman sistemin sorunsuz çalışması beklenemez işi keyifli kılanda bu tür şeyler bana kalırsa yakın zamanda tekrar Fedora kuracağım.

XFCE ROCKS !