Ubuntunun kullandığı alanı arttırmak ?

Başlatan Taifuru, 02 Mart 2015 - 00:13:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Taifuru

Merhabalar,

Hp Ultrabook bir bilgisayarım var. SSD ve HDD olarak iki ayrı depolama kısmı var. Ubuntuyu SSD ye kurdum 32 gb alanı var. HDD ise 2 bölüm var C ve D C de windows kurulu. D ise bazı dosyalarımı tuttuğum yer. Fakat bu aralar SSD deki yer bana yetmemeye başladı.

Ubuntu ya nasıl daha fazla yer verebilirim. Yeniden kurulum yapmak istemiyorum. O kadar ayarlar driverlar çok uzun sürer.

grayloop

Gparted kullanarak ayarları yapabilirsiniz ancak veri kaybı ihtimali her zaman var.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

Taifuru

SDD ile HDD arasında nasıl bir ilişki kurabilirimki?

Reverser

yani Ubuntu için SSD ile HDD yi birleştirmek istiyorsunuz ? Ben de merak ettim şimdi.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Taifuru

Dediğim gibi Ubuntuyu 32 GB SSD ye yükledim. Fakat 5GB boş yerim kaldı şuan gereksiz şeyleri silmeme rağmen ara sıra doluyor. HDD 400 GB boş yer var onuda kullanmak istiyorum. Yani Ubuntunun sistem için kullanması gereken dosya boyutunu arttırmak istiyorum.

gecegezen

ubuntuda aklıma bir kaç yol geldi.
1. hdd ubuntu için bölüm oluşturmak ve /home şeklinde bağlamak.
2. hdd ki 2. bölümde bir klasor oluşturmak ve home altında ki çok fazla dosyanız olan yerleri oraya linklemek. Tabi bunun için D: bilgisayar açılınca bağlanması lazım.
.. Bu şekilde bir kaç varyasyon daha yapılabilir.

daha kesin konuşmak açısından ssd yerde sorun olan sizin dosyalarınız mı yoksa sisteme kurduğunuz yazıların dosyaları mı?
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Taifuru

Daha çok sistem dosyaları diye düşünüyorum çünkü pek fazla kendi dosyam yok /home klasörü altında /home zaten 5 gb şuan. Programlama ile uğraşmaktayım öyle çok büyük dosyalarla uğraşmıyorum.Büyük dosyaları zaten genelde D: dizinine atıyorum ama yer sıkıntısı var işte

gecegezen

yani yaklasşık olarak 25 gb sistem kullanıyor acaba güncelleme dosyalarını ve gereksiz paketleri temizlediniz mi hiç?
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get clean
dpkg -l | awk '/^rc/ {print $2}' | sudo xargs dpkg --purge

Taifuru

evet bu temizlik olayını yaptım zaten fakat pek bir işe yaramadı. Ayrıca 13 gb mış home klasörü. Peki bu home klasörünü taşıma olayı nasıl oluyor ?

heartsmagic

Kocaman kocaman oyunları yoksa 32GB yeter de artar bile Ubuntu için. Bence silmediğin bir şeyler var. 

sudo apt-get install ncdu
sudo ncdu /

işlemini uygula, en fazla hangi dizinde büyük dosyalar var bir bak. Ancak, lütfen bir şeyi silme, bizler de bir değerlendirelim.

SSD ile HDD sanırım LVM ile birleştirilebilir ancak bölümlerin yeniden biçimlendirilmesi gerekir sanırım. Kaldı ki pek verimli bir hadise de değilmiş zira LVM hızlı/yavaş disk ayrımı yapamıyormuş. Ev dizinini taşıyacağına içindekileri taşısana :) Sistem için temizlik gerekir ancak ev dizini 13GB ise orada mutlaka taşıyabileceğin şeyler vardır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Taifuru

Buralardaki dosyalar hep geliştirme araçları taşıyamamki bunları. Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Bunlara ihtiyacım var. Bir de sanırım bunlar varsayılan olarak buralara yükleniyorlar

[eklenti yönetici tarafından silindi]

gecegezen

Ben olsam hdd'de 3 bir bölüm oluşturup. ext4 ile bicimlendirip, bilgisayar bağlanacak şekilde ayarlayıp,  "Android, .android, İndirilenler, Masaüstü" başta olmak üzere bunları oraya köprülerdim.
Bu sayede diğer ayarları tekrar yapmadan genelde yük ssd üzerinde olurdu.

heartsmagic

@gecegezen'e katılıyorum. Android'in başka bir bölümde durması, oradan çalıştırılması mümkün. Tabi ext4 gibi bir bölüm olacak. Çıktıya bakınca zaten yaklaşık 5,5GB'ı Android ile ilgili şeyler kaplıyor. Tabi kullandığın geliştirme aracına ayar çekmeli veya yine @gecegezen'in söylediği gibi köprüleme yapmalısın. Kaldı ki masaüstünde 1,8GB, .cache dizininde 900MB falan var. Kabaca baktım ama ev dizinin 22-23GB gibi bir şey kaplıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.