Linux ubuntu NAS (apple time capsule) erişim sorunu.

Başlatan arundar, 01 Mart 2015 - 21:12:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arundar

Linux ubuntu 14,04 üzerinden NAS apple time capsule erişemiyorum daha önce kullanmış olduğum ubuntu 9,4 sürümünde, mint te ayrıca windows xp ve apple mac os x yosemite de sorunsuz erişebiliyorum fakat 14,04 geçtiğimden beri hiç bir şekilde erişemedim ağ üzerinde görünüyor fakat erişmek için tıkladığım zaman (sunucudan paylaşım listesi alma başarısız: Bağlantıda zaman aşımı) hata iletisiyle karşılaşıyorum. Konuyla ilgili olarak yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

heartsmagic

Sorun şu muhtemelen:
http://blog.martinshouse.com/2014/09/mounting-apple-time-capsule-share-from.html

Bu ürünün eski modelleri NTLMv2 desteklemiyormuş, elle bağlamak gerekiyormuş.

sudo apt-get install cifs-utils

ile ilgili paketi kur, sonra elle bağlamayı dene:

sudo mount -t cifs //1.2.3.4/Data -o username=example,password=example,sec=ntlm /mnt/

Fakat, bu komutta değişecek yerler var. Örneğin 1.2.3.4 yerine sunucunun kullandığı IP adresi, username ve pasword karşısındakiler de kullanıcı bilgileri olacak. Eğer sorun yapmadan /mnt altına bağlanırsa bir gezinmeyi denersin. Sıkıntı çıkmazsa kalıcı olarak bağlatmayı deneriz sana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arundar

Maalesef olmadı belki bi yerlerde yalnışta yapmış olabilirim bi kaç defa denedim ama olmadı. İlginç bi durum mint yüklediğim zaman geçen hafta 14,04 ubuntu yu silip hiç bi ayar vesaire yapmadan apple network ağına katıldıktan sonra NAS a erişip NAS taki video ları oynatıp dosya yazıp okuyabiliyordum. Tekrar ubuntu 14,04 e geçtim NAS a erişim yok. Tekrar teşekkürler.

cagriemer

sudo apt-get install afpfs-ng afpfs-ng-utils

komutunu yurutup, bilgisayari yeniden baslattiktan sonra dener misiniz? Bu sekilde olmazsa mount_afp komutuyla deneyebiliriz.

arundar

Tekrar tekrar denedim fakat hiç bir değişiklik yok. Tekrar teşekkürler.

heartsmagic

Alıntı yapılan: arundarMaalesef olmadı belki bi yerlerde yalnışta yapmış olabilirim bi kaç defa denedim ama olmadı. İlginç bi durum mint yüklediğim zaman geçen hafta 14,04 ubuntu yu silip hiç bi ayar vesaire yapmadan apple network ağına katıldıktan sonra NAS a erişip NAS taki video ları oynatıp dosya yazıp okuyabiliyordum. Tekrar ubuntu 14,04 e geçtim NAS a erişim yok. Tekrar teşekkürler.

Komut ne döndürüyor peki? Aynen denediğin şekliyle ve sonucuyla buraya geçer misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arundar

Bi kaç gündür yoğunluktan bi türlü tekrar deneme fırsatım olmadı az evvel tekrar denedim şu şekilde uç birimde yazdı;
ufkun@ufkun-GA-MA74GM-S2H:~$ sudo apt-get install afpfs-ng afpfs-ng-utils
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
afpfs-ng zaten en yeni sürümde.
afpfs-ng-utils zaten en yeni sürümde.
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  dkms lib32gcc1 libc6-i386 linux-headers-3.13.0-32
  linux-headers-3.13.0-32-generic linux-headers-generic
  linux-image-3.13.0-32-generic linux-image-extra-3.13.0-32-generic
  linux-image-generic
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 6 paket yükseltilmeyecek.

pc yi yeniden başlattım NAS a bağlanamadım fakat daha önce ağda görünmeyen apple mac book air dosya paylaşımı ve uzaktan giriş olarak görünmeye başladı tahminimce bir adım daha yaklaştık daha önce mintte aynen bu şekilde görünüyordu tekrar teşekkürler.

cagriemer

mkdir $/paylasim
mount_afp afp://kullanici:sifre@ip_adresi/paylasim/klasoru/yolu $/paylasim

Bu komutlarin ciktisi ne donduruyor?