Thunderbird gmail şifre sorunu

Başlatan cemale, 10 Ocak 2015 - 17:35:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemale

Merhaba arkadaşlar,başlıktada belirttiğim gibi bir nedenden dolayı Ubuntu 14.04 yeniden kurdum ve gmail hesaplarımı girdiğimde hepsindede aynı hatayı şifre hatasını veriyor.Konu ile ilgili güncel bir yardım metni bulamadım.Yardım edebilirmisiniz..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

siberoloji

Gmail in hayata geçirdiği yeni güvenlik politikası gereği thunderbird gibi uygulamalar az güvenli dış uygulamalar statüsünde olduğundan GMAIL ayarlarına girip öncelikle bu tür uygulamaların hesabınıza IMAP veya POP üzerinden ulaşmasına izin vermelisiniz. Daha sonra şifreleriniz işe yarayacaktır. Hatta thunderbird değilk de web tarayıcı üzerinden bu gmail hesaplarınızı kontrol ederseniz google sanırım size çoktan uyarı postası da göndermiştir.

Ayrıca zaten bu tür programlara izin vermeden önce gmail - ayarlar- IMAP etkinleştir yaptınız mı?

Biraz karıştı galiba.
1.gmail ayarlardan IMAP etkinleştir yapın.
2.gmail hesabınıza web tarayıcı üzerinden oturum açıp, ayrı bir sekmede https://www.google.com/settings/security/lesssecureapps girin ve ayarı aktif hale getirin.

Sanırım anlatabildim.

heartsmagic

Ne hatası veriyor?

İlginç, ne zaman hayata geçti bu politika. Ben ayar yaptığımı hatırlamıyorum ancak TB bende güzel güzel çalışıyor. Mutlaka bir şeyler olmuştur da, acaba bende neden çalışıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

siberoloji

Ne zaman geçtiğini pek bilmiyorum ancak bende de eski hesaplar çalışırken thunderbirde yeni bir gmail hesabı tanımlamaya çalıştığım esnada doğru girdiğim halde şifreyi kabul etmeyince farkettim. Zaten böyle bir durumda google hemen bilgilendirme postası gönderdi. Şuradan şöyle yapmalısınız diye.
Hesap Ayarları - Oturum Açma ayarları bölümünde görünüyor seçenek. Demek ki varsayılan olarak, eski hesaplara otomatik Enable seçeneği, yeni açılanlara Disable seçeneği işaretli.

cemale

Merhaba,biraz geç oldu ama söylediklerini yaptım;
gmail hesap ayarları daha az güvenli uygulamalar için erişim izin verildi olarak aktifleştirdim.
Fakat hala şifre hatası veriyor.

siberoloji

IMAP özelliğini etkinleştirdiniz mi?
Ve hata ne diyor tam olarak?

cemale

evet etkinleştirdim.
şifre yada kullanıcı ismi hatası veriyor..

siberoloji

İlginç. Klavye dil hatası olmadığını kabul ediyorum.
İnanın aklıma başka bir ihtimal gelmiyor.

ironic

https://support.mozilla.org/en-US/kb/thunderbird-and-gmail

Google yetkilendirme sistemini değiştirmiş. Thunderbird ün yeni sistemle uygun sürümü(38) 7 nisan da çıkacakmış.

cemale

siberoloji teşekkürler..
ironic bu durumda nisan'a kadar kullanamayacakmıyız..

heartsmagic

Eğer @siberoloji'nin dediğini yaptıysan olması lazımmış, ancak o da işe yaramadıysa şimdilik beklemekten başka bir şey kalmıyor sanırım. Mesele de @siberoloji'nin söylediği ve Mozilla'nın açıkladığı gibi yeni hesaplar için oluyormuş (2014 yılının ikinci yarısından sonra oluşturulanlar için).  

İlginç, şimdi yeni bir hesap açtım ve sorunsuzca bağlandı Thunderbird. Güvenlik ayarını değiştirmedim, fakat denetlediğimde kendiliğinden izin verildiğini gördüm "daha az güvenli" uygulamalar için. 

cemale

heartsmagic @siberoloji'nin söylediklerini yaptım ama yine aynı hatayı veriyor..birde tek hesapla değil 2-3 hesapla deniyorum ve bu hesaplar 3-5 yıllık hesaplar aynı hatayı veriyor..(şifre yada kullanıcı hatası)

heartsmagic

3-5 yıllık hesaplarda hiç olmaması lazım. Ortada başka bir sorun var demek ki. Yeni kurulumdan sonra Thunderbird'ü de tekrar mı kurdun yoksa eski sistemden mi taşıdın? Eski sistemden taşısan da esasında sorun olmaması lazım zira ben yeni kurulumlarda sürekli yedekten dönerim geriye ve hiç sorun yaşamadım bugüne kadar.

cemale

Sistemi yeniden kurdum dolasıyla hesabları sıfırdan giriyorum..

heartsmagic

Sorun olmuyor mu peki şimdi? İlk durumda da yeniden kurulum yapmamış mıydın?

cemale

evet iki durumdada yeniden kurulum yapmıştım.sorun devam ediyor,
bu konuda yardım edebilecek bir nokta yada farklı bir uygulama gibi seçeneklerimiz varmı..
dört mail hesabını gün içinde bir kaç defa kontrol etmek iyice sıkıcı olmaya başladı..

heartsmagic

Sorunun nerede olduğunu anlayamıyoruz ne yazık ki, fakat meselenin Thunderbird olduğundan şüpheliyim kendi adıma. Evolution gibi bir uygulamayla da deneyip durumu görebilirsin. Gmail tarafındaki ayarlarını bir kere daha denetle bence. 

cemale

Merhabalar sorunu çözdüm.Tabi farklı bir sorunu çözmeye çalışırken aklıma geldi.Şöyle ki web mail adresine tarayıcı ile evden giremiyordum ama aynı bilgisayar ve tarayıcı ile başka bir yerden web maile bakabiliyordum.Burdan port sorunu olduğunu düşündük ve 3200 yerine başka bir şekilde bağlandık.Tabi bu arada benim aklıma Thunderbird e mail adreslerini girmek fikri geldi ve denedim sonuçta tüm mail adreslerini ekleyip maillerimi aktif edebildim..
tabi şimdi birde evde modeme el atmak gerekiyor..

heartsmagic

Port kısıtlaması mı yapılmıştı modem üzerinde?

cemale

Ben bir kısıtlama yapmadım,belki güvenlik ayarları yükseltince olmuştur..