Siz Diskinizi Nasıl(Kişisel) Blümlendiriyorsunuz kaç bölüm kaçar GB...

Başlatan matraxx22, 26 Şubat 2015 - 23:09:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

matraxx22

Kaç işletim sistemi kurar ve kaçar GB a bölersiniz diski ben tecrübelerinizi dymak istiyorum lütfen benimle paylaşın

Mesela ben
xp
7
8.1
ve bi kaç linuz kurarım en büyük alanı her daim xp ye veririm yani xp yi en büyük alana kurarım bir tane daha xp kurarsam şayet ona 30 gb veririm rahat kullanım için indirilen dosyalar ve kurulan program vesaireler için oyunlar torrent ve daha ağır indirmeleri her daim en büyük bölüme yönlendiririm

32 bit WiN 7 için 25 yada 30 gb aynı şekilde 8 içinde bu kuralı uygular ama 64 bit 7 yada 8 oldumu en az 35 max 50 gb veririm tabiki bu kurallar en büyük alanı xp yer verme durumu kapsamında geçerli

Yani öz olarak

ANA XP   
XP           30
7             30 - 35
8             30 - 35
Linux -X   her bir linux için 10GB istisna linuxlar hariç(Bodhi-Androidx86...)

Sizin tecrübelerinizden edindiklerinizi de duymak isterim

neynefes

Hocam her dağıtımı bir fiil kullanıyor musunuz? Şahsi fikrim ve kullanımım win+Ubuntu. Ortak bir arşiv bölmesi ayrıca. Diğer dağıtımları sanal makine uzerinde tutuyorum. Onlarıda ihtiyaca göre belirliyorum alanlarını. Tabi kişisel kullanımım bu.

matraxx22

Alıntı yapılan: neynefes - 26 Şubat 2015 - 23:15:41
Hocam her dağıtımı bir fiil kullanıyor musunuz? Şahsi fikrim ve kullanımım win+Ubuntu. Ortak bir arşiv bölmesi ayrıca. Diğer dağıtımları sanal makine uzerinde tutuyorum. Onlarıda ihtiyaca göre belirliyorum alanlarını. Tabi kişisel kullanımım bu.
Sayılır bi çok bilgisayara format attım ve hala atıyorum İnsanları türlü çeşitli linuxlarla tanıştırdım sevdirdim

Bizim buralarda bana Formatçı BABA yada Linuxçu başı derler hehehe

neynefes

Ben sizin kullanımınızı merak etmiştim. Bilgisayarda kaç dağıtım var şu anda? :)

Reverser

Ana bilgisayarımda Xubuntu+Windows8 pro + backup alanı ve her ne kadar 8 gb Ram kullanıyor olsamda 8gb takas alanı mevcut. Sanalda Arch,Fedora,Debian 7.8 stable ve Gentoo kullanıyorum :D

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

matraxx22

Alıntı yapılan: neynefes - 26 Şubat 2015 - 23:26:12
Ben sizin kullanımınızı merak etmiştim. Bilgisayarda kaç dağıtım var şu anda? :)
Şu an ubuntu OpenSuSe KDE

neynefes

Linux için konuşuyorum herbirine 10 gb geniş geniş yeter. Bunlara ortak ext uzantılı arşiv bölümü koyun. İndirmelerinizi oyunlarınızı vs burada toplarsınız. Ntfs disk oluşturup tüm sisteme arşiv kısmı oluşturun diyeceğim ama torrent felan kullanmak istediğinizde ntfs ye yazmak için ekstra uygulama çalıştırıyor Linux. Bu da durduk yere sistemi yoruyor.

Nasıl oluyor "Reverser +1.." Sanırım böyle yapılıyor diğer forumlarda :)

gecegezen

benim diskler baya karıştı bir ara 2 tane harddisk var laptopta cdrom söktüm yerine eski bir wd black yerleştirdim, diğeri Toshiba.2 disktede gpt kullanıyorum. Wd daha hızlı olduğu için başına Windows8.1(windows 4 tane bölüm oluşturdu.toplam 170 gb kadar) kurdum sonra 9 gb kadar swap, 30 btrfs arch , 80 gb kadar boş alan ve 120gb kadar ubuntu btrfs raid0 bölümü.
Diğer ise işe 200mb kadar efi bölümü, 120 gb kadar ubuntu btrfs raid0 bölümü 100 gb kadar boşluk sonrada kalan alan ntfs depo. Aradaki boşluklar bir şeyler denediğim zamanlardan veya ileride başka bir sistem için bıraktığım alanlar mesela bsd kurmayı düşünüyorum bir süredir ama zor geliyor.
Bu arada ubuntu ve arch btrfs içinde home ve kök olmak üzere 2 bölüm oluşturuyorum. ubuntu 2 diske raid0 şekilden yazdırıyorum kişisel olarak gözle görülür bir okuma hızı farkı olduğunu düşünüyorum tek diske göre ama gelişme aşamasında olduğu için bazen sorunlar yaşanabiliyor.
Şimdi fark ettim aslında tek bir btrfs bölümüne farklı bölümler oluşturarak farklı linux sürümleri kurulabilir.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

FireSwords

Ben hem SSD hem HDD kullanıyorum şöyle ayırdım:

100 GB Windows
20 GB Linux
Kalanı Swap

HDD: 400 GB Steam ve Origin oyunları için bölüm
600 GB depolama için.

Bu arada biraz yuvarladım bölüm boyutlarını

Reverser

Hocam yanlış anlamayında SSD yi oyun için kullansanız daha iyi olmaz mı performans açısından ?

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

gokhan09

FireSwords

Alıntı yapılan: Reverser - 27 Şubat 2015 - 10:35:10
Hocam yanlış anlamayında SSD yi oyun için kullansanız daha iyi olmaz mı performans açısından ?
SSD alanı yetersiz kalıyor yunlar için. Mesela GTA V 65 GB yer kaplayacak SSD'nin yarısından fazla

Ozmo

bu şekilde kullanıyorum :)

Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda2        20G  9,1G  9,4G  50% /
none            4,0K     0  4,0K   0% /sys/fs/cgroup
udev            3,9G   12K  3,9G   1% /dev
none            2,0G  1,3M  2,0G   1% /tmp
tmpfs           791M  1,4M  790M   1% /run
none            5,0M     0  5,0M   0% /run/lock
none            2,0G   29M  2,0G   2% /run/shm
none            100M   56K  100M   1% /run/user
/dev/sdc1       642G  164G  478G  26% /media/47
/dev/sda5        30G   21G  9,8G  68% /media/Win8
/dev/sda1       247M   56M  191M  23% /boot/efi
/dev/sdc2        29G  6,9G   21G  26% /home
/dev/sdb3       163G   38G  126G  24% /media/Uno
/dev/sdb2       752G  609G  105G  86% /media/Ozmo
/dev/sdc3        28G  7,7G   19G  30% /media/ozmo/Debian

buda df -h çıktısı

-DıLgEş-

Benim disk zaten gitmiş 8 bölüme bölünmüş 500 gb 120 gb win, 100 mb sistem ayrıldı yine win, 50 gb ubuntu, 2 gb swap, 250 gb tüm dosyalar, kalanı da kendime özel bir disk bölümü sçtığım yer.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

meda

2 ay önce sorulmuş olsaydı cavabım şu olurdu: mekanik diski MBR ile 4 parçaya bölüp kullanımını da aşağıdaki gibi ayarlamıştım.
20 GB Ubuntu 14.04
30 GB Hacintosh
50 GB Win. 8.1
Kalan alanıda yedekler için kullanıyordum.   

SSD'ye geçtikten sonra beklediğim KDE 5, Arch resmi depolarına girince tek parça ve tek işletim sistemi güzel gidiyor. SSD herkese tavsiye ederim. Sata 2 anakart olmasına rağmen sistem açılışından, programların açılış sürelerine kadar zaman olarak yarıya düşüyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

7hr33l3t73r

Herkes kendine gore ayarliyor.
Ben Bir dizustunde iki sistem kullaniyorum.
ssd(120GB) de arch linux. dvd kutusuna yerlestirilmis sata hdd de :)  (250GB) openbsd kurulu.
Diger dizustu tam kapasite Openbsd kurulu.
Sanal olarak da her dizustunde win7 ve kali  de kurulu :)
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

ahmedf.1

Ben Kendi Kişisel Bilgisayarımda
87 Gb Ubuntu
170 Gb civarı Windows için Kullanıyorum
.200 gb ntfs olarak ortak saha olarak düzenledim.İşimi Görüyor :)
Yakın bir vakitte Sanal makine üzerinden diğer işletim sistemlerini de denemeyi düşünüyorum

neynefes

Konu biraz kayacak ama ssd kullananlara bu sorum. SSD'yi bölümlendirmeden tek parça olarak kullanılması tavsiye ediliyordu okuduğum yazılarda. Herhangi bir performans sorunu yaşıyor musunuz? veya bu önerinin yapılmasının sebebi nedir? Bende SSD yok sadece okuduğum makalelere dayanarak soruyorum bu soruyu.

FireSwords

Alıntı yapılan: neynefes - 27 Şubat 2015 - 22:59:56
Konu biraz kayacak ama ssd kullananlara bu sorum. SSD'yi bölümlendirmeden tek parça olarak kullanılması tavsiye ediliyordu okuduğum yazılarda. Herhangi bir performans sorunu yaşıyor musunuz? veya bu önerinin yapılmasının sebebi nedir? Bende SSD yok sadece okuduğum makalelere dayanarak soruyorum bu soruyu.
Düşürse bile bir işletim sistemini hızlı ötekini yavaş kullanmaktam daha mantıklı. Ben performans düşüşü görmedim.

neynefes

@Ustadharak, okuma yazma hızları nasıl? Ayrıca SSD ömrünü kısalttığını okumuştum.

FireSwords

Alıntı yapılan: neynefes - 27 Şubat 2015 - 23:32:30
@Ustadharak, okuma yazma hızları nasıl? Ayrıca SSD ömrünü kısalttığını okumuştum.
Test yapmadım hiç Windows üzerinden. SSD ömrü hakkında endişelenmeye gerek yok 7-8 yıl dayanır en az.

meda

SSD ömrü teoride mekanik diskten daha fazla olduğu öne sürülsede deneysel olarak mekanik disk daha sağlam ve uzun ömürlüdür. Gerek SSD gerekse mekanik disk her iki yapıda da bölümlendirme sayısı arttıkça hem ömründen hem de hızlarında zamanla düşüşler olur.  Sebebi donanım ve yazılımsaldır. Donanım kaynaklı yavaşlama kullanıcı tarafında pek hissedilmez. SSD yazılma ve silinme sonucunda ufak ufak sektör kayıpları olur bunun önüne geçilemeyeceği için kalan sektörlerin performansını koruması amacıyla üreticiler 6-10 ay arasında SSD için düşük seviye formatı önerir. Yazılımsal olarak HFS ve NTFS dosya sistemleri zamanla yavaşlamaya başlar ancak Linux tarafındaki dosya sistemlerinde bu yavaşlama diğer sistemlere göre çok daha az olur. Burada Linux bir adım öndedir sebebi ise devingen yapısıyla birlikte çağa çok çabuk adapte olabilmesinden ileri gelir. Yaklaşık 1 ay sonra birçok yeniliğin dahil edildiği Linux çekirdeği 4.0 kararlı sürüm numarasına ulaşacak.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

neynefes

Ozmo

Alıntı yapılan: neynefes - 27 Şubat 2015 - 22:59:56

kullandığım sdd http://www.corsair.com/en-us/force-series-ls-60gb-sata-3-6gb-s-ssd bu aldığım sonuçlar bu

grayloop

hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz