Gnome Ayar Yöneticisine Özellik Ekleme

Başlatan mhmtkrktr, 17 Şubat 2015 - 00:02:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Arch linux üzerinde gnome shell kullanıyorum. Gnome sürümü 3.14.2
Sormak istediğim, başlıktan da anlaşılacağı üzere, gnome ayarları ile ilgili, gnome tweak tool, gnome disks, dconf editor vb. yardımcı programları gnome ayar yöneticisi altında birleştirmek. Bu konuda daha önce açılmış ve çözümlenmiş bir başlık var. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=40102.0
Fakat buradaki konu güncel olmamakla birlik de, kilitlenmiş sanırım. Aynı yöntemi uygulamak, bende bir çözüm oluşturmadı. Ayrıca;
/usr/share/bash-completion/completions/gnome-control-center
burada ki script dosyasına gnome tweak tool 'u eklediğimde de değişen bir durum yok. Şu şekilde;
#!/bin/bash
#
# gnome-control-center tab completion for bash.

_gnome_control_center()
{
local cur prev command_list i v

cur=${COMP_WORDS[COMP_CWORD]}
prev=${COMP_WORDS[COMP_CWORD-1]}

case "$prev" in
-o|--overview)
command_list=""
;;
*)
if [ $prev = "gnome-control-center" ] ; then
command_list="--overview --verbose --version"
command_list="$command_list background bluetooth color datetime display info keyboard mouse network notifications online-accounts power printers privacy region search sharing sound universal-access user-accounts wacom gnome-tweak-tool "
elif [ $prev = "--verbose" ]; then
command_list="background bluetooth color datetime display info keyboard mouse network notifications online-accounts power printers privacy region search sharing sound universal-access user-accounts wacom gnome-tweak-tool "
fi

for i in --overview --version background bluetooth color datetime display info keyboard mouse network notifications online-accounts power printers privacy region search sharing sound universal-access user-accounts wacom gnome-tweak-tool ; do
if [ $i = $prev ]; then
case $i in
keyboard)
command_list="shortcuts typing"
;;
network)
# FIXME
# The first 3 commands need an object path like
# /org/freedesktop/NetworkManager/Devices/1
command_list="connect-3g connect-8021x-wifi show-device connect-hidden-wifi create-wifi"
;;
sound)
command_list="applications effects hardware input outputs"
;;
*)
command_list=""
;;
esac
fi
done
;;
esac

for i in $command_list; do
if [ -z "${i/$cur*}" ]; then
COMPREPLY=( ${COMPREPLY[@]} $i )
fi
done
}

# load the completion
complete -F _gnome_control_center gnome-control-center

Bu konuda yardımı veya fikri olan arkadaşlara teşekkür ederim.

heartsmagic

Bizdeki başlık sende iş görmez, zira o tarifler Ubuntu'ya özel deniyor. Ubuntu paketlerken kendine göre özelleştiriyor sistem ayarlarını sanırım. Hoş, şu an denediğimde bende de işe yaramadı. Uygulama eklenmiyor oraya, henüz oturumu kapatıp yeniden açmadım ancak olacağından şüpheliyim.

Sense hem Archlinux kullanıyorsun hem de Gnome Shell. Tamamen o tarafa yönelik arama yapmak lazım. Kabaca bakındım ancak ek bir yöntem göremedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhmtkrktr

@heartsmagic, öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Açıkçası, Arch linux kullandığımı yazıp, uzun süre cevap alamayınca biraz dışlandığımı düşünmeye başlamıştım. Cevabın benim için, herşeyden önce bir linux tutkunu olarak, durumun bu olmadığını göstermesi, sorunun çözümlenmesinden daha önemli ve rahatlatıcı oldu.
Ubuntu 'nun neredeyse her Linux kullanıcısı gibi benimde ilk dağıtımım olduğunu belirteyim. Fakat Unity 'ye geçtikden sonra Gnome konusu neredeyse durmuş gibi. Paket yapısına şu an aşina olmasam da, eğer uzun vadede gnome desteği tamamen kaldırılmayacaksa, bu konuda gelen sorulara, elimden geldiğince katılım sağlamak isterim.   
Açtığım başlığa dönersek, depolardan gnome-control-center, gnome-tweak-tool, glip ve clutter paketlerini indirip, paket içeriğine baktığımda, yukarıda örneğini verdiğim hariç, bu yerleşime dair herhangi bir ibareye rastlamadım henüz. Irc kanalı ile de herhangi bir sonuca ulaşamadım. Konuyu Arch resmi foruma açıp destek almaya çalışacağım. Sonuca ulaşırsam bu başlık da çözümü paylaşırım.

heartsmagic

Rica ederiz, dağıtım ayırma gibi bir durumumuz yok tabi. Hoş, esas ilgi odağımız Ubuntu ancak forumdaki diğer dağıtımları ilgilendiren sorulara da dilimiz döndüğünce, bilgimiz yettiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Forumda bir başlığa uzun süre cevap gelmiyorsa durum dışlama ile ilgili değildir de, vakit bulamama ya da bilgi yetersizliğidir :)

Sorununa dönecek olursak, verdiğin örnek kabuğun komut tamamlama kısmı ile ilgili, oradan bir şey çıkmaz sanırım. Tamamen Gnome Shell tarafına bakınmak lazım, Arch'ın çok fazla özelleştirme hatta özelleştirme yapacağını sanmıyorum. Bu nedenle Gnome Shell tarafında çözüm bulunabilirse Arch'a uyar muhtemelen.

Ubuntu kendi Gnome kabuğunu oluşturmaya başladığından beri (Unity) haliyle Gnome Shell tarafı boş kaldı. Boş kalmasından kasıt, kendine ait özelleştirmeleri bıraktı. Öteki türlü destek sona ermiş falan değil tabi, depolardan kurulabiliyor Gnome Shell, kullanıp memnun olan birçok arkadaş da var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.