[Çözüldü] Masaüstü bilgisayardan laptop'a görüntü almak

Başlatan eronis, 21 Şubat 2015 - 22:29:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

İstediğim şey şu; elimde bir laptop ve masaüstü var. Masaüstünde monitör yok, laptopta var. Bir ekran almak için param yok malesef. Ancak aklıma şu soru geldi, "Masaüstümden laptop'uma görüntü aktaramazmıyım ?" Demek istediğim, masaüstüme laptopumdan bağlanacağım yada görüntü alıp, masaüstümü yöneteceğim, ne derseniz artık. Ancak bunu masaüstüm daha güçlü diye yapmak istiyorum ancak masaüstüm bile performans canavarı değil. Yaptığım işlemin performansı ya çok az yada hiç etkilememesi gerekli. Ayrıca kalıcı bir çözüm olursa daha iyi olur. Misal format vs. işlerde sorun çıkarsın istemiyorum. Bunu nasıl hallederim ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

neynefes

Hocam masaüstünüze VNC kurulumu yapıp ağ üzerinden sabit ip verirsiniz cihaza ve laptop'tan da görüntü alırsınız. İki cihazda da performans sorunu yaşamazsınız.

Veya hiç uğraşmayım derseniz iki cihaza da teamviewer yükleyip yine aynı mantıkla görüntü alabilirsiniz.

eronis

Peki bu internet hızından düşmeye neden olur mu ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

neynefes

AKN'yi ne kadar etkiler bilmiyorum :) ama internet hızınız konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız.

mhmtkrktr

Aynı modeme bağlı cihazlarda internet kotasını etkileyen bir durum olmaz, fakat @neynefes 'in vermiş olduğu yöntemler, uzak masaüstü ile destek veya dosya paylaşımı için kullanılabilir.
Alıntı YapAncak bunu masaüstüm daha güçlü diye yapmak istiyorum ancak masaüstüm bile performans canavarı değil.
Burada sizin sorduğunuz kullanım amacı farklı ve performans açısından bakıldığın da, bildiğim kadarı ile bunu size sağlayabilecek bir yöntem şu an mevcut değil.

eronis

Burada sizin sorduğunuz kullanım amacı farklı ve performans açısından bakıldığın da, bildiğim kadarı ile bunu size sağlayabilecek bir yöntem şu an mevcut değil.Burada performans'tan kastım, laptop'um da oyun, oynamak pek mümkün değil, gnome masaüstü çok kasıyor, hadi xfce kullanıyor olsam bile programlar yavaş açılıyor. Kısaca masaüstünü bu tür şeyler için kullanmak istiyorum, asıl bilgisayar görevi görecekti.

Reverser

Uzak masaüstü bağlantısı ile (team viwer gibi) oyun oynamak, bitrate'i yüksek filmler izlemek gibi işlemlerden performans beklemeyin zira alamazsınız.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

neynefes

Oyun konusunda steam'in çalışması var. Home streaming olayı şu ara revaçta. Şu an için ne kadar sağlıklı çalışıyor veya çalışıyor mu hiç denemedim. Film konusunda Kodi'yi kullanabilirsiniz. Masaüstünü ağ üzerinde paylaşırsınız. Kodi masaüstünden çeker film, video ve resimleri. Masaüstü eğer destekliyorsa ağ üzerinden uyandırma özelliği felan da ekleyebilirsiniz. Masaüstüne torrent kurup yine ağ üzerinden yönetebilirsiniz.

Reverser

streaming yapacaksaniz wifi yerine kablolu bağlantı kullanın arada dağlar kadar fark oluyor.

XFCE ROCKS !

neynefes

@reserver, güzel bir dağıtıcı yeterli olmuyor mu bu durumda. Elbette kablolu bağlanmak çok daha iyi ama merakımdan soruyorum.

Reverser

Online streaming için kullandığım sunucum wifi üzerinden 720p bir film için yetersiz kalıyor bu durum PS3 konsolumda ve kullandığım TV üzerinde böyle.

XFCE ROCKS !

neynefes

Bende @eronis gibi evdeki eski masaüstünü değerlendirmeyi düşünüyordum. Kablosuz bir cihazla dağıtmayı planlıyordum.

Reverser

Deneyin isterseniz belki sizdeki performans daha farklı olur.

XFCE ROCKS !

neynefes

@eronis, hocam biz muhabbete daldık siz nerdesiniz? :)

eronis

Valla kardeşim bir anlattınız, sıfırdan bir monitör almak daha az uğraştırır beni :D Bir kere sunucu kurmam gerekiyor, ortada monitör yok. Ekranı görmeden ne yazdığımı nasıl bileceğim, nasıl ayarlar yapacağım. Sunucudan kastım sanırım ayar yapmam gerektiğini ifade etmişsiniz. Yani gene bir monitör lazım bunları ayarlamak için. Eğer monitör bulduysam niye bunlarla uğraşim, direk bağlar kullanırım. İki dakikada filozofa döndüm :D Benim demek istediğim her halikarda beni yarı yolda bırakmayacak bir sistemdi. Ayrıca bu makineye format atmam gerekecek. Her formatta monitör bulmalıyım sizin anlattığınıza göre çünkü formatla birlikte server'da siliniyor sistemden anladığım kadarıyla. Bunun için elimde bir yerde monitör bulundurmalıyım yine. Eğer monitörüm varsa niye bunlarla uğraşıyorum, kendimle zorum mu var, acıyımı seviyorum, mazojistmiyim. Kafamda sorular  :o

mhmtkrktr

Alıntı YapBunun için elimde bir yerde monitör bulundurmalıyım yine. Eğer monitörüm varsa niye bunlarla uğraşıyorum
Bir defaya mahsus olmak üzere bilgisayarı monitör bulabileceğiniz bir yerde ayarlayıp, yaptığınız ayarları sistem başlangıcında çalıştırabilirsiniz. Bu ayarlardan sonra zaten, bilgisayarı uzaktan kontrol edebileceğiniz için, tekrar monitör bulma ihtiyacınız kalmaz. Arkadaşlar da size, buna istinaden yorum yaptı sanırım.
Ayrıca sizin durumunuzda bu yöntemler çok kullanışlı olmayacaktır. Kablolu bağlantı kursanız dahi, verim almak için 10/100/1000 Mb/s ethernet altyapısı ve ağ kartları gerekir ki, bahsettiğiniz bilgisayarlarda bu özelliklerin olacağını sanmıyorum.

furkankalkan

Alıntı yapılan: eronis - 22 Şubat 2015 - 01:45:10
Valla kardeşim bir anlattınız, sıfırdan bir monitör almak daha az uğraştırır beni :D Bir kere sunucu kurmam gerekiyor, ortada monitör yok. Ekranı görmeden ne yazdığımı nasıl bileceğim, nasıl ayarlar yapacağım. Sunucudan kastım sanırım ayar yapmam gerektiğini ifade etmişsiniz. Yani gene bir monitör lazım bunları ayarlamak için. Eğer monitör bulduysam niye bunlarla uğraşim, direk bağlar kullanırım. İki dakikada filozofa döndüm :D Benim demek istediğim her halikarda beni yarı yolda bırakmayacak bir sistemdi. Ayrıca bu makineye format atmam gerekecek. Her formatta monitör bulmalıyım sizin anlattığınıza göre çünkü formatla birlikte server'da siliniyor sistemden anladığım kadarıyla. Bunun için elimde bir yerde monitör bulundurmalıyım yine. Eğer monitörüm varsa niye bunlarla uğraşıyorum, kendimle zorum mu var, acıyımı seviyorum, mazojistmiyim. Kafamda sorular  :o

Monitör olayı sadece format aşamasında gerekli. Eğer SSH servisini açarsanız bundan sonra bütün herşeyi komut vererek onun üzerinden yapabilirsiniz. Hatta VNC servisi de kurarsanız grafiksel olarak da erişebilirsiniz makinaya fakat VNC ile film izlemeye, oyun oynamaya kalkmak laptopunuzda yapmaktan çileli hale gelebilir ki ben iki taraf da genişbant internet bağlantısına sahip  olmasına rağmen 1024x640 çözünürlük tam kalite ile firefox kullanırken bile ufak bir lag oluyordu. Ama yine de angarya işlerler için kullanılabilir tabi ki. Mesela bir filme ekransız makinada ffmpeg ile filtre uygulatıp (daha rahat çalışacak hale getirtip) stream ettirerek laptopta izleyebilirsiniz. (Tabi gidip monitör almaktansa bunu yapacak kadar geek ya da fakir olmadığınızı umuyorum :D)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

neynefes

Hocam bu kurulumları yapmak için monitöre ihtiyacınız yok uzak masaüstü bağlantısı ile rahatlıkla diğer bilgisayarı da kullanbilirsiniz. :) Server kurmanıza da gerek yok. Sırayla yazacak olursak :)
En başından masaüstüne herhangi bir uygulamayı ssh ile bağlantı sağlayarak kurabilirsiniz.
Masaüstünün ekranındaki görüntüyü almak için vnc server uygulamasını kuracaksınız. Bundan sonra terminal ekranından kurtulabilirsiniz artık :)
Oyun için steam'in home streaming deneyelim dedik.
Eğer bilgisayarı arşiv olarakta kullanmak istiyorsanız film resim müzik gibi.. Filmler için laptoba Kodi kurup masaüstünden filmleri çekersiniz.
Hatta masaüstüne owncloud kurup kişisel bulut deposu olarak kullanabilirsiniz bilgisayarı. :)
En son da torrent kurup web arayüzünü kullanarak masaüstünü telefondan veya internet tarayıcısından yönetebilirsiniz.

Çok mu karışık anlattım :) Her biri için ayrı ayrı yardımcı olurum gerekirse.

eronis

Bu sanırım beni biraz aşar, yinede yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim vaktinizi ayırdığınız için. Babam ucuz bir televizyon bulmuş, duruma göre onu alırız. Monitör fiyatından ucuz diyor. Eğer olmazsa onu alırım, yoksa dediğinizi yapmayı becersem bile anladığım kadarıyla uzak masaüstü bağlantısı benim istediğimi veremeyecek. Laptop'um film vs. izleyemeyeceğim kadar kötü değil, birkaç basit oyun da oynatıyor. Sadece daha yüksek performanslı bir makine olduğu için masaüstünü kullanmak istedim. Şimdilik beklesin o zaman. İyi günler...