[Çözüldü] Uefi belasından kurtulmak

Başlatan umtbra, 16 Şubat 2015 - 18:38:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umtbra

Merhaba, bilgisayarıma windows 8 yüklediğimden beri ne yaptıysam ubuntu ya da farklı bir linux sistemi yükleyemedim. Sorunun uefi olduğu aşikar. Lakin bilgisayarı sökmek dahil ne yaptıysam bios'a giremiyorum ve uefi modunu legacy yapamıyorum.

Kurulumdaki herşeyi denedim. Yanına kur dedim olmadı, diskil sil ubuntu yükle dedim olmadı, kendim diski silip bölümlendirdim olmadı. Her seferinde kurulum sorunsuz tamamlanıyor, yeniden başlatıyorum ve siyah ekran yanıp sönmeye başlıyor. md5 kontrolü yapıyorum iso dosyasında sıkıntı yok. Gparted ile hard diski siliyorum, tekrar deniyorum yine olmuyor.

Türkçe-ingilizce forumları gezdim sonuç alamadım. Ne yaptıysam olmadı, olmuyor. Samsung yardım merkezi ile görüştüm onlarda çözüm bulamadı. Problemimle alakalı bütün başlıkları gezdim forumda ama çözüm yolu bir türlü bulunamıyor.

Yalnız, bir kaç sene önce crunchbang yüklemiştim diski silerek, olmuştu. Sonra o da aynı problemi yaşatmaya başladı. Onu da kuramıyorum artık.

Bu lanet uefi'den kurtulmanın bir yolu yokmudur?

gecegezen

Biosa giremiyorum demisiniz ama uefi destekli bioslarda gördüğüm kadarı ile ubuntu'yu kurduğunuzda bios'taki boot menüsünde açılış sırasını değiştirebiliyorsunuz.
Ama Kurulum sorunsuz tamamlandığına göre usb'den boot edebildiğinizi varsayıyorum. acaba o boot menüsünde ubuntu görülmüyor mu?
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

karakartala

Bazı BIOS'larda(örneğin insydeh2o bios) BIOS şifresi oluşturunca farklı seçenekler açılıyor. Şifre oluşturmayı denediniz mi?

Dipçe:Unutulabilecek bir şifre oluşturmayın.

tefoski

BirDost

heartsmagic

Ben de sormuş olayım, Boot-Repair kullanıldı mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umtbra

Alıntı yapılan: gecegezen - 16 Şubat 2015 - 19:37:33
Biosa giremiyorum demisiniz ama uefi destekli bioslarda gördüğüm kadarı ile ubuntu'yu kurduğunuzda bios'taki boot menüsünde açılış sırasını değiştirebiliyorsunuz.
Ama Kurulum sorunsuz tamamlandığına göre usb'den boot edebildiğinizi varsayıyorum. acaba o boot menüsünde ubuntu görülmüyor mu?

Usb den boot ettiğim zaman  klasik 4 seçenek çıkıyor. ubuntuyu dene, ubuntu kur vs.. Sorduğunuzu yanlış anlamadıysam gözlemlediğim bunlar.

Alıntı yapılan: karakartala - 16 Şubat 2015 - 19:54:22
Bazı BIOS'larda(örneğin insydeh2o bios) BIOS şifresi oluşturunca farklı seçenekler açılıyor. Şifre oluşturmayı denediniz mi?

Dipçe:Unutulabilecek bir şifre oluşturmayın.

Bios şifresini oluşturmak için bios'a girmemiz gerekmiyor mu?

Alıntı yapılan: tefoski - 16 Şubat 2015 - 19:57:32
- Bağlantı, faydalı olabilir ; http://win8rehber.blogspot.com.tr/2013/06/windows-8-bios.html

Denedim fakat benim bilgisayarda o bölüm çıkmıyor. Uefi ayarları yani.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Şubat 2015 - 19:59:38
Ben de sormuş olayım, Boot-Repair kullanıldı mı?

Boot repair kullanmıştım daha önce. exiting pxe mof gibi bir hata veriyordu açılışta.

Son olarak bilgisayarı söküp bios pilini çıkarmayı deneyecektim ama pili bulamadım. Ya pili yok ya da pil yerine kullandıkları şey pile benzemiyor.

Not: Bilgisayarım samsung laptop. Masaüstü değil. Bilgisini vereyim karışıklık olmasın.

gecegezen

Benim dediğim yer aslında daha önce bios'un menüsü
bende f11 ile açılıyor ama samsunglarda ESC, F2 ile açılıyormuş galiba.

heartsmagic

Diski silmeyi göze alıyorsun yani? GTP değil de MBR yapmayı denedin mi peki?

umtbra

Alıntı yapılan: gecegezen - 16 Şubat 2015 - 20:28:00
Benim dediğim yer aslında daha önce bios'un menüsü
bende f11 ile açılıyor ama samsunglarda ESC, F2 ile açılıyormuş galiba.

Klavyeden bütün tuşları denedim malesef olmuyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Şubat 2015 - 20:41:53
Diski silmeyi göze alıyorsun yani? GTP değil de MBR yapmayı denedin mi peki?

Diskte win 8 var, ben sadece ubuntu istiyorum diskin silinmesi önemli değil. MBR ile denemedim rufuz ile gpt olarak denemiştim.  MBR olarak yazdırsam boot edermi acaba?

gecegezen

araştırma açısından bilgisayarın markanın yanında ve modelli nedir acaba?

umtbra

Alıntı yapılan: gecegezen - 16 Şubat 2015 - 21:01:15
araştırma açısından bilgisayarın markanın yanında ve modelli nedir acaba?

Samsung np300e5a-a02tr modeli.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Şubat 2015 - 21:58:25

Malesef MBR ile de olmadı. Her kurulumdan sonra tekrar Windows kurmaktan bıktım.

gecegezen

Araştırırken bir youtube videosu buldum. Burada ki kişi f10 ve f12 basıp boot menüsünden enter setup'dan bios/uefi menüsünü açıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=zYvHu0BTSf4

umtbra

Alıntı yapılan: gecegezen - 16 Şubat 2015 - 22:00:45
Araştırırken bir youtube videosu buldum. Burada ki kişi f10 ve f12 basıp boot menüsünden enter setup'dan bios/uefi menüsünü açıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=zYvHu0BTSf4

Malesef olmadı.

gecegezen

yalnızca ubuntu kuracaksanız birde söyle bir şey deneyebilirsiniz belki ama bios (uefi) menüsünden "secure boot" açıksa işe yaramayabilir.
harddiski yine gpt'ye çevirin ve harddiski elle yapılandırım ilk bölümü 200 mb'lık fat32 yapın ve bağlama noktasını "/boot/efi/", ve tercihiniz göre swap ve sistem için birde kök "/" bölümlerini ayarlayın ve bu şekilde kurmayı bir deneyin

umtbra

Alıntı yapılan: gecegezen - 16 Şubat 2015 - 23:02:56
yalnızca ubuntu kuracaksanız birde söyle bir şey deneyebilirsiniz belki ama bios (uefi) menüsünden "secure boot" açıksa işe yaramayabilir.
harddiski yine gpt'ye çevirin ve harddiski elle yapılandırım ilk bölümü 200 mb'lık fat32 yapın ve bağlama noktasını "/boot/efi/", ve tercihiniz göre swap ve sistem için birde kök "/" bölümlerini ayarlayın ve bu şekilde kurmayı bir deneyin

Bunuda denemiştim olmadı. Secure boot açık, fastboot açık, uefi mode seçili.

heartsmagic

Disk MBR iken, Secure ve fast boot kapalı iken yine mi olmadı?

umtbra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Şubat 2015 - 01:39:41
Disk MBR iken, Secure ve fast boot kapalı iken yine mi olmadı?

Malesef söylenen herşeyi denedim ama olmadı. Şimdilik slax deniyorum. Umarım uefi sorununa kolay ve kesin bir çözüm getirilir. 

FireSwords

UEFI destekli anakartıma UEFI modunda kurulmuş Windows 10'un yanına başarıyla Ubuntu kurabildim. Önce Secure Boot'u kapatın ve UEFI modunda başlatın USB'yi. Ardından siyah ekran gelecek seçim yapın. Özel kurulum deyin ve EFI bölümünde efi etiketi var kontrol edin. Yoksa 100 MB 2.sırada fat32 ile biçimlendirilmiş bir bölüm var onu EFI Sistem Bölümü olarak bağlayın gerisi normal kurulum. Eğer Windows açılırsa BIOS önceliğinde ilk sıraya ubuntuyu kurun. Eğer Windows yoksa bootrepair ile ekleyebilrsiniz GRUB menüsüne.

Uykucu

%93 ihtimal Sen Bios girdisini silmişsin şuan o bilgisayara tek işletim sistemi kurup devam edebilirsin pili sökmek çözümüdür bilmiyorum bende o nalet pile ulaşamadım :)
ancak bios güncellemeni tavsiyeye ederim Samsung np300e5a-a02tr kontrol etiiğimde win7 üzerinden .exe ile bunu yapabilirsin düzelirmi %68
olmadıysa bi işlem var onu buraya yazmak uzun olmadı ise servisi ara ve sadece biosa giremiyorum de garanti varsa sıkıntı yok garanti yoksa 10 tl bi işlemdir. kısa devre veya clon yapılır düzelir.

umtbra

Herkese yardımları için teşekkür ederim. Şükürler olsun sonunda ubuntuma kavuştum. Zor da olsa windows 7 kurdum, sonra usb den ubuntu kurulumuna geçtim. Ubuntuyu windowsun yanına kur dedim ve oldu. Artık ubuntu açılıyor  ;D

Wİndows 8'in yanına neden kurulmadı anlayamadım ama artık önemi yok.  Aslında amacım sadece ubuntu kullanmaktı ama cesaret edemiyorum diski silmeye. Hazır yüklemişken kaybetmek istemiyorum.