Ubuntu ekran parlaklığı ve fare imleç hızı değişmiyor.

Başlatan Ceroder, 15 Şubat 2015 - 00:22:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ceroder

Başlıkta anlatıldığı gibi, Ubuntu'da ekran parlaklığı ve fare imleç hızı değişmiyor. Ne yaptıysam beceremedim. Parlaklık yüzünden hep gözümü kısmak durumunda kalıyorum. Farenin hızı yüzünden de kontrol etmekte zorlanıyorum.

Ekran kartım NVIDIA GeForce 410M, ayrıca kullandığım driver sürümü NVIDIA Binary Driver - version 311. Ayrıca bilgisayar masaüstü değil, laptop.

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF119M [GeForce 410M] (rev a1)

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 410M/PCIe/SSE2
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,

lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF119M [GeForce 410M] (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GF119 HDMI Audio Controller (rev a1)
07:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
0d:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5209 PCI Express Card Reader (rev 01)
13:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)

xrandr

Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 16384 x 16384
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS-0 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Bilgisayarım: Sony Vaio: PCG-71811M

heartsmagic

Önce şu kaynağı bir geçeyim kenarda dursun: https://help.ubuntu.com/community/SonyVaioBrightness
Oradakileri denemeden önce bir modül denetimi yapalım, sonra başka bir şey deneyelim seninle. Şu komut ne diyor:
grep -E "^sonypi" /proc/modules

Söylediğim gibi oradaki önerileri denemeden önce çekirdeğe bir iki parametre eklemeyi deneyelim.
sudo -H gedit /etc/default/grub
ile dosyayı aç, şu satırı bul:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
Şu şekle getir:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor"
Ardından Grub'u güncelle:
sudo update-grub
Sonra sistemi yeniden başlatıp bir dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tthacktt

Merhaba;
grep -E "^sonypi" /proc/modules
komutunu denedim ama hicbirsey yazmadi sadece alt satira atladi. Verdiginiz komut ile gerekli degisiklikleri yaptim ve grubu guncelleyip reset attim ama suan da ekran parlaklik ayari yine kayboldu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Şubat 2015 - 06:22:07

Simdi yapilan islemleri geri almak adina herseyi tersine yaptim ve
(gedit:2882): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

(gedit:2882): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files
tthacktt@tthacktt:~$ sudo update-grub
Generating grub configuration file ...
Uyarı: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-3.16.0-031600rc6-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-3.16.0-031600rc6-generic
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-3.13.0-45-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-3.13.0-45-generic
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-3.13.0-44-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-3.13.0-44-generic
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-3.13.0-24-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-3.13.0-24-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.elf
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
bitti

bu sekilde bir sonuc oldu, ardindan tekrar belirttiginizi yaptim ama yine ayni mesaj geldi, reset sirasinda da eror device verdi
usb device descriptor read/64 error - 32
Once Hak Edeceksin ama Asla Haddini Asmayacaksin!

heartsmagic

Aldığın hata bizim yaptığımız şeylerle alakalı değil, kenarda dursun şimdilik.
Bir önceki anlatımı tekrar dener misin, ancak bu sefer sadece acpi_backlight=vendor ekle ilgili yere.

tthacktt

ozur dilerim anlamadim verdiginiz komutu nereye eklemem gerekiyor?
ayrica suan da touchpad de olmasi gerektigi gibi calismiyor.

heartsmagic

Şurada anlattığım şekilde:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46585.msg536840#msg536840

Bu sefer sadece bir parametre ekleyeceksin. Söylediğim gibi sorunları sırayla halletmeye çalışalım. Eğer eş zamanlı konuşmak istiyorsan yeni bir başlık aç, oradan devam edelim. 

tthacktt

ilginctir bu parametreden sonra touchpad nisbeten normale dondu ama parlaklik ayari hala ortada yok.

heartsmagic

Bir de sadece acpi_osi=Linux ile deneyebilir miyiz? Sonuçlarını görmek istiyorum tek tek nasıl cevap verecekler diye. Biraz daha kurcalamamız gerekecek Sony tarafını sanırım.

tthacktt

Merhaba, oncelikle yardimlarin icin tesekkur ederim ve uzun sure giremedim ozur dilerim. Ben Tayland'da ada da yasiyorum ve kisa sureli bir kursa katildim bu sure icinde nete giremedim. Aslinda yaptiklarimizin tamamini bir koseye birakip 14.10 a yukseltsek sanirim daha iyi olacak ancak bunu da suan yapamiyorum

tthacktt@tthacktt:~$ apt-get -f install
E: Kilit dosyası /var/lib/dpkg/lock açılamadı - open (13: Erişim engellendi)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, root kullanıcısı mısınız?
tthacktt@tthacktt:~$ sudo apt-get upgrade[sudo] password for tthacktt:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Yükseltme hesaplanıyor... Bitti
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  linux-image-3.13.0-45-generic linux-image-extra-3.13.0-45-generic
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 2 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
6 paket tam olarak kurulmayacak ya da kaldırılmayacak.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 194 MB disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] E
(Veritabanı okunuyor... mevcut 296549 dosya veya klasör yüklü.)
Kaldırılan: linux-image-extra-3.13.0-45-generic (3.13.0-45.74) ...
depmod: FATAL: could not load /boot/System.map-3.13.0-45-generic: No such file or directory
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/apt-auto-removal 3.13.0-45-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-45-generic
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/dkms 3.13.0-45-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-45-generic
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools 3.13.0-45-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-45-generic
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.13.0-45-generic
grep: /boot/config-3.13.0-45-generic: Böyle bir dosya ya da dizin yok
depmod: WARNING: could not open /tmp/mkinitramfs_ZfDRan/lib/modules/3.13.0-45-generic/modules.order: No such file or directory
depmod: WARNING: could not open /tmp/mkinitramfs_ZfDRan/lib/modules/3.13.0-45-generic/modules.builtin: No such file or directory
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/pm-utils 3.13.0-45-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-45-generic
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/update-notifier 3.13.0-45-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-45-generic
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/zz-update-grub 3.13.0-45-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-45-generic
/usr/sbin/grub-mkconfig: 35: /etc/default/grub: Syntax error: EOF in backquote substitution
run-parts: /etc/kernel/postinst.d/zz-update-grub exited with return code 2
dpkg: error processing package linux-image-extra-3.13.0-45-generic (--remove):
installed post-removal script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü : 1
Kaldırılan: linux-image-3.13.0-45-generic (3.13.0-45.74) ...
Examining /etc/kernel/postrm.d .
run-parts: executing /etc/kernel/postrm.d/initramfs-tools 3.13.0-45-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-45-generic
update-initramfs: Deleting /boot/initrd.img-3.13.0-45-generic
run-parts: executing /etc/kernel/postrm.d/zz-update-grub 3.13.0-45-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-45-generic
/usr/sbin/grub-mkconfig: 35: /etc/default/grub: Syntax error: EOF in backquote substitution
run-parts: /etc/kernel/postrm.d/zz-update-grub exited with return code 2
Failed to process /etc/kernel/postrm.d at /var/lib/dpkg/info/linux-image-3.13.0-45-generic.postrm line 328.
dpkg: error processing package linux-image-3.13.0-45-generic (--remove):
installed post-removal script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü : 1
İşlem sırasında hatalar bulundu:
linux-image-extra-3.13.0-45-generic
linux-image-3.13.0-45-generic
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
tthacktt@tthacktt:~$

heartsmagic

14.10 meselesi ayrı bir başlıkta konuşuluyor zaten, oradan devam ederiz. Ben yeni bir şeyi fark ettim, konuyu açan sen değilmişsin. Benim önerim Sony üzerineydi büyük ihtimalle, senin makine Sony mi? Eğer öyle değile sen konuya aradan girdiğin için haliyle benim önce sana sormam gerekiyordu bunu. Hatta farklı bir konuya dahi yönlendirebilirdim.