[Nasıl] Acer Aspire E11 E3-112-C536 Sorunlar ve çözümleri (Touchpad,GRUB BIOS)

Başlatan furkankalkan, 12 Şubat 2015 - 14:05:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

furkankalkan

Merhaba arkadaşlar,
Bugün Acer Aspire E11 E3-112-C536 Netbook bilgisayara Linux kurarken karşılaştığım birkaç küçük sorun ve çözümlerine değineceğim. Öncelikle ön tanımlı olarak gelen Advanced Touchpad Linux altında çalışmadığından öncelikle BIOS'tan Touchpad modunu Advanced tan Basic'e çeviriyoruz. (Kaynak: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2255657) Bu seçeneği seçtiğiniz andan itibaren touchpad düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Not: Bende ilk başlarda Hem Lubuntu 14.10 hem de Manjaro XFCE sürümünde bazen fare imlecinin hızlı bir şekilde etrafa kaçışma sıkıntısı vardı fakat Manjaro XFCE son güncellemelerle birlikte bu sorun da çözüldü. Eğer sizde de benzer bir sorun varsa Fn+F7 tuşuna iki defa basarak geçici olarak çözebilirsiniz.

Makinayla ilgili karşılaştığım ikinci sorun da diğer UEFI kullanan makinalarda olduğu gibi diskin GPT formatında gelmesi ve buna bağlı olarak Manjaro kurulumunda yaşadığım grub-bios problemiydi. Lubuntu 14.10 sürümünde hiçbir sorun çıkarmasa da Manjaro kurarken gerekli disk bölümlerini oluşturmadığımdan dolayı GRUB kurulumunda sıkıntılar yaşadım (Deneysel kurulum aracı önerilen değerlerde kurulum yaptığımda GRUB problemi çözüldü fakat bu sefer de disk bölümlemelerini istediğim gibi ayarlayamadım.) Bu sefer gparted ile disk bölümlemesini GPT den MBR'ye (msdos) çevirerek kurulum yapmayı denedim ve böylelikle GRUB problemini de çözmüş bulundum. Bunun dışındaki tüm donanımlar hiç bir müdahelede bulunmadan her iki sistem tarafından da tanındı.

Düzenleme: Mevcut firmwaredaki (Kernel 3.16) bugdan dolayı Bluetooth aygıtım sistemde tanındığı halde tarama yapmıyor ve taramalarda gözükmüyordu. Bu bug da Kernel 3.19 daki Firmware ile çözülmüş.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

karakartala

Alıntı YapÖncelikle ön tanımlı olarak gelen Advanced Touchpad Linux altında çalışmadığından öncelikle BIOS'tan Touchpad modunu Advanced tan Basic'e çeviriyoruz.
Aynı yöntemle başka marka ve modellerde yaşanan sorun da çözülebiliyor. Bilginize.

serdarakpinar

Ben şu anda üzerinde gelen windows'un yanına bir de ubuntu 14.04 kurdum. advanced touchpad kullanımında bir sorun ile karşılaşmadım.
Bende tek çalışmadığını farkettiğim özellik, ekran ışığını kısamıyorum. onun dışında dikkatimi çeken sorunum olmadı.

eronis

Peki böyle bir cihazı önerirmisiniz ? Ben bunun 4 çekirdeklisini beğendim. Yorumlarınızı bekliyorum...
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds