Üst üste çok fazla masaüstü kurmak

Başlatan eronis, 12 Şubat 2015 - 10:36:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Ben bilgisayarımın görünümünden çabuk sıkılan birisi olduğum için misal 1 hafta XFCE kullandıktan sonra GNOME yada KDE olarak da görmek istiyorum bilgisayarımı. Bu konuda kabul biraz ayran gönüllüyüm, arada bir değişiklik olmayınca makinem beni bayıyor. Ancak misal XFCE yüklü iken bir keresinde GNOME kurmaya kalkmıştım ve XFCE bildiğiniz delirdi. Simgeleri gitti, geri koydum yerine yeniden başlatınca yine gitti (Linux Lite 2.0). Bu neden kaynaklanıyor. Ne zaman bilgisayarımın görünümünden sıkılsam format atmam gerekmesin yani...
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Reverser

Dağıtımlarda farklılar bulunabilkmekte. Default olarak XFCE kurulu olan sisteme direkt KDE kurduğumda benzer sorunlar banada oluyor çözüm genelde XFCE ve beraberinde gelen herşeyi kaldırmak. Bunlarla uğraşmaktan sıkıldığım için default masaüstü ortamımı değiştirmiyorum artık.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

eronis

Eğer var olan masaüstünü kaldırırsam da o masaüstüne dönmek için geri yüklemem ve aynı ayar ve temaları geri yüklemem gerekecek sanırım ? Baya meşakatli bir iş gibi göründü bana...
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

meda

Ev dizinine dokunmazsanız ayarlarınızda silinmez. Bu durumda tavsiyem Arch ya da onu taban alan dağıtımlardan Manjaro kurmanız. Masaüstü kaldırıp  yüklemek gayet basit ayrıca da güncel yapıya sahip olduğu için yenilikleri denemeniz daha kolay. Ubuntu ya da Debian türevli dağıtımlarda eklenilen depolardan kurulan paketler sistem kararlılığını önemli oranda olumsuz yönde etkiliyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

eronis

Peki herhangi bir arch tabanlı dağıtım işimi görür mü ? Manjaro hariç misal Antergos çok ilgimi cezbetti :)

meda

Antergos'u hiç denemediğim için bir şey diyemem. Arch ile Gnome Shell, KDE, XFCE arasında denemelerim olmuştu ve geçişler esnasında bilgi ve ayar kaybı olmadı. Şunu da belirtiyim denemelerimi ilk kullanmak istemediğim ortamı kaldırıp kullanmak istediğimi masaüstünü yüklüyordum. Systemd neredeyse sistemin geneline hakim olduğu için çalışma yapısına hakim olmak gerekiyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"