[Nasıl] Nvidia Optimus Prime Kurulumu (Güncel)

Başlatan karboran, 09 Şubat 2015 - 22:50:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karboran

@ZooM mint 17.2 de hiç bir şey kurmana gerek yok hocam. Menü den sürücüleri aç oradan nvidia 344 felan bir şey yazıyor tam hatırlamıyorum son sürümünü seç kur de. Bilgisayarı yeniden başlat, panelin sağ altına zaten nvidia simgesi geliyor . Nvidia simgesine tıkladıktan sonra prime profiles sekmesinden istediğin kartı seç son sürat linux kullanmaya devam :) .
(kartlar arası geçiş yaptığında çıkış yapıp tekrar giriş yapmayı unutma)
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

dllksll

Merhaba arkadaslar ben ubuntuda yeniyim..
windows 7 nin yanına 16 gb lık bi bolume ubuntu kurdum . bir haftadır cok guzel kullanıyordum taki nvidia surucumun tam manasıyla calısmadıgını ogrenene kadar . ardından askubuntu da bir kac sekilde nvidia kurulusunu ogrenıp uyguladım.guzel olmadı içime sinmedi burada anlatılan sekilde sildim ''http://askubuntu.com/questions/206283/how-can-i-uninstall-a-nvidia-driver-completely''    ardından bu forumu bulup sayfada yazılanların aynısını uygulayarak  nvidia yı kurdum aynı anlatılan sekılde calıstı fakat .. nvidia dan istediğim performansı alamadım .. videolar kesik  goruntu bulanık vs... sonra yine sizin anlattıgınız metodla hepsini kaldırdım .. su anda intelin hd grafik surucusunu kullanıyorum. şimdi benim size sorum su
1) nvidia yı tamamen kaldırdıgıma dair herhangi bir komut varmı ? yani kaldırıldı yoktur, artakalan bısey yok diyecek bir komut
2) ben bu kadar yukle kaldır ıslemı yaptım acaba herhangı bır kayıt defterı temızlıgı yapmam gerekıyormu ? veya bir birilestirme işlemi .

heartsmagic

Alıntı yapılan: dllksll - 01 Kasım 2015 - 19:29:56
1) nvidia yı tamamen kaldırdıgıma dair herhangi bir komut varmı ? yani kaldırıldı yoktur, artakalan bısey yok diyecek bir komut

dpkg -l | grep nvidia

çıktısını kod etiketi içinde geçersen duruma bakılabilir.
Kod etiketi için: kodetiketi

Eğer hiçbir sonuç döndürmezse nvidia'ya ait paket yok demektir. Eğer sonuç döndürür ancak başında "rc" varsa paketler kalkmış sadece yapılandırma dosyası duruyor demektir, bir sıkıntı yapmaz. dpkg ile yapılan sorgular depolardan veya elle .deb paketleri ile kurulan uygulamalar için geçerlidir. Örneğin, Nvidia'nın sitesinden dağıtılan ikilikleri paketlemeden kuran birisi bu komutlardan sonuç alamaz. Bunu genel bilgi olması için yazdım, kafan karışmasın. Yeni olduğun için ufak bilgi kırıntıları alman işine yarayacaktır.

Alıntı Yap
2) ben bu kadar yukle kaldır ıslemı yaptım acaba herhangı bır kayıt defterı temızlıgı yapmam gerekıyormu ? veya bir birilestirme işlemi .

Herhangi bir şey yapmana gerek esasında. Bizim tarafta öyle kayıt defteri gibi bir olay yok. Linux üzerindeki her şey (donanım tanımlamaları da dahil) birer dosyadır. Evet, doğru duydun birer dosya. Kısacası hemen her şey ortadadır. Bir önceki alıntıda söylediğim yapılandırma dosya kalıntıları da hiçbir sorun teşkil etmez ancak illa onları da temizlemek isterim dersen yolu mevcut.

Grafik kartın konusunda daha fazla şey konuşmak istersen bu bölümde yeni bir başlık aç ve şu çıktıları aktar lütfen: ekrankomut
Ancak, söylediklerinden anladığım kadarıyla Nvidia+Intel kartın var, kısacası Optimus teknolojisine sahipsin. Bunun için bizim tarafta iki yöntem mevcut. Biri bu gördüğün başlıkta anlatılan Prime, diğeri ise Bumblebee.
Bumblebee için şu konuya bakabilirsin: optimuskonusu

Eğer Bumblebee kurarsan kartlar arasında doğrudan geçiş yapmayacaksın. Uygulama temelli geçiş yapacaksın. Örneğin Firefox'u Nvidia kartın ile mi çalıştırmak istiyorsun:
optirun firefox
şeklinde olacak bu. Tabi kısayol atanabiliyor istendiğinde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hareketlikoala

neynefes

@karboran düzenleme yapmış mesajında. Siz indicatoru mu yüklemek istiyorsunuz?

matomik

Herkese merhaba. Benim çok ilginç bir problemim var. Ubuntu açıldığı zaman ilk önce nvidia aktif oluyor. Daha sonra intikatörle veya direk oturumu aç kapa yaparak intele geçiyorum. Kurulumu hata almadan yaptım. Bu Optimus Prime ait bir hata mı acaba yoksa benim yapmam gereken bir şeyler var mı. Nvidia ile değil intel ile açılsın istiyorum.
... ve yaşarsın, yaşadığını sanırsın, TAMAM böyle kalsın...

karboran

"intikatör" de sıkıntı olabilir. Nvdia ayarları üzerinden geçiş yaptıktan sonra oturumu kapatıp tekar açmayı deneyebilir misiniz. Uzun süredir indikatörü kullanmıyorum şuan ne durum da inanın bilmiyorum.

Uçbirimde
nvidia-settings
bu uygulama üzerinden geçiş yapmayı deneyebilir misiniz ?.

matomik

@karboran geri dönüş için teşekkür ederim.

öncelikle ekran kartı çıktılarımı vereyim isterseniz

lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0116] (rev 09)
Subsystem: Dell 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [1028:04ca]
Kernel driver in use: i915
--
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 525M] [10de:0df5] (rev a1)
Subsystem: Dell GF108M [GeForce GT 525M] [1028:04ca]
Kernel driver in use: nvidia

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_copy_buffer, GL_ARB_copy_image,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_copy_buffer, GL_ARB_copy_image,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

nvidia-settings

ERROR: nvidia-settings could not find the registry key file. This file should
       have been installed along with this driver at
       /usr/share/nvidia/nvidia-application-profiles-key-documentation. The
       application profiles will continue to work, but values cannot be
       prepopulated or validated, and will not be listed in the help text.
       Please see the README for possible values and descriptions.

Inteli tekrardan seçip yeniden başlattım. İlgili ekran çıktıları aşağıdaki gibidir.

Bu da intikatör ile ilgili resim

Şimdiden teşekkür ederim.

karboran

Öncelikle indicator bir araç biraz daha hızlı geçiş yapabilmemiz için.
Kullanmak veya kurmak zorunda değiliz. Nvidia Settings üzerinden değiştirebiliyoruz rahatlıkla.
Şuan intelde kullanıyorsun zaten.
Resimlerden anladığım kadarıyla intelde sıkıntı yok gibi görünüyor.
Nvidia Settings den Nvidia yı seçip çıkış yapıp tekrar giriş yaptığında sonuç nasıl ?.
Geçtikten sonra, şu çıktıyı tekrar alabilir miyim.
glxinfo | grep render

matomik

@karboran

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GT 525M/PCIe/SSE2
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_ARB_compute_variable_group_size, GL_ARB_conditional_render_inverted,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_EXT_primitive_bounding_box, GL_EXT_render_snorm, GL_EXT_robustness,
    GL_NV_blend_equation_advanced, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_packed_float_linear, GL_NV_path_rendering,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_geometry_point_size,

Şu anda benim de anladığım kadarı ile nvidia kısmında da problem gözükmüyor. Lakin ilk iletiyi atmamdaki eses neden oturumu açıp kapadıktan sonra fan sesinde ciddi azalmanın olduğuydu. İletiyi atmadan önce nerdeyse bir ay boyunca emin olmak adına her denememde bunu gözlemledim. İndikatör kullanılan ekran kartı olarak inteli göstermesine rağmen simge ilk açılışta hep nvidia simgesi. Oturumu açıp kapadıktan sonra intel simgesini görüyordum ki intel simgesinden sonra fan sesi ciddi oranda azalıyordu. Tabi çıktılara göre konuşacak olursak ben halen kendimce mantıklı bir izah bulamadım. :-)

karboran

Şöyle söyleyim; Nvidia ile çalışırken fanın hızlı çalışması normal , çünkü ekran kartı gerektiren her iş Nvidia ile çalışıyor.
Intel'e geçtiğinde ise fan sesi azalıyor doğal olarak. Çıkış yapıp giriş yapma olayı ise. windowsda Nvidia-Intel geçişleri anlık yapılabiliyor.
Fakat böyle bir destek henüz linuxda yok. Nvidia-Intel geçiş işleminin tamamlanması için oturumu kapatıp tekrar açmak gerekiyor.
Indıcator'a bakmayın siz :), hatta silin gitsin. Şuan hem intel hem nvidia sorun yok gibi görünüyor.

matomik

Teşekkür ederim. İndikatörü sildim demin zaten. :-)

asdafafsafa

Alıntı yapılan: neynefes - 22 Şubat 2015 - 01:27:45
Profilinizde gördüm ama teyit etme adına sorayım dedim :) Masaüstü ortamınız nedir? Bumblebee kurulumu sonrası sistemden kaldırdınız mı bu kurulumu yapmadan önce. Şu çıktılara bakalım öncelikle ve tam olarak kaldırılmamışsa onları kaldıralım.
sudo apt-get purge bumblebee*
sudo apt-get purge nvidia*

Şu paketi de kaldıralım
sudo apt-get purge libvdpau-va-gl1

İndikatörde kaldırılsın.
sudo apt-get purge prime-indicator

Sistemi yeniden başlatın..

Sonrasında bu komutların çıktısını
sudo apt-get install nvidia-331 nvidia-settings nvidia-prime

buraya geçebilir misiniz? Herhangi bir sıkıntı olmadığı takdirde yeniden başlatın sistemi.

aynı hatayı alıyordum bu dediklerinizi uyguladım şuan oturum açılmıyor şifreyi girsem de giriş yapmıyor guest hesabı da aynı şekilde. ne yapmam lazım
[mention=537389]@neynefes[/mention]

sezgin122

Ekran kartımı kurdugumu nasıl görebilirim  kesilmeler olur sayfalar'da

[eklenti yönetici tarafından silindi]

limbo

Çok teşekkürler işime yaradı baya. Ama geçiş yaparken logout olmak sıkıcı tekrar gir çık falan uğraştırıyor biraz windowsdaki gibi sağ click nvidia ile çalıştır baya pratikti tabi.

Froneo

Bende driverlar kısmında driverlar gözükmüyor nasıl kurabilirim terminalden

neynefes

[mention=623052]@Froneo[/mention] aşağıdaki komutların çıktılarını bir görebilir miyiz?
ekrankomut

hatas

Viki'deki Ekran kartları belgesinde Nvidia Optimus özellikli karta sahip kullanıcıların önce, Ek Sürücüler arayüzü üzerinden sahipli sürücüyü yüklemesi gerektiğini sonra da Bumblebee'yi yüklemeleri gerektiğini yazmıştık. Aksi halde sahipli Nvidia sürücüsü yüklenilip Bumbelbee yüklenmezse bunun; iki kartın aynı anda çalışması ve dolayısıyla ısınma sorunlara yol açabileceğini yazmıştık.

Artık sahipli sürücüyü kuran Nvidia (Optimus) kullanıcılarının Bumbelbee'yi yükleme zorunluluğu ortadan kalktı mı? Yani sahipli sürücüyü ve nvidia-settings paketini yükleyip Nvidia Settings arayüzü üzerinden Intel ve Nvidia arasında geçiş yapmak yeterli mi? Eğer öyleyse Optimus işlevinin düzgün çalışmasını ve kontrolünü Bumbelbee yerine hangi yazılım sağlıyor? Sahipli Nvidia sürücüsünü kurduğumda nvidia-prime adında bir paket de otomatikman kuruldu. Acaba bu paket mi Bumbelbee'ye alternatif oldu?

Viki'deki belgede doğru bilgi verebilmemiz amacıyla sormak istedim.

mendirec

[mention=623521]@hatas[/mention] Ek Sürücüler üzerinden sahipli sürücüyü yüklediğimiz zaman Bumblebee'ye gerek kalmaz. Yüklediğimiz sürücüde  bir sıkıntı yok ise kartlar arası geçişi Nvidia-Settings üzerinden yaparız. Bazı durumlarda Ek Sürücüler üzerinden yüklediğimiz sürücü sıkıntı çıkarabilir ya da kullanıcı Bumlebee projesini daha kullanışlı bulabilir. Bu durumlarda Bumblebee yüklenebilir.
Bumblebee kurulumunda zaten sahipli sürücü de kuruluyor. Buradaki ayrım Nvidia-Settings'i Nvidia firması, Bumblebee paketini ise topluluk geliştiriyor. Dediğin gibi Nvidia-Settings ile Bumblebee paketleri birbirlerinin alternatifi.

hatas

Teşekkürler @mendirec. Bu bilgileri kullanarak Viki'deki belgeyi sonra güncelleyeceğim. Bu arada Ek Sürücüler arayüzü üzerinden nvidia sahipli sürücülerini yüklediğimizde Nvidia Settings aracı da otomatikman yükleniyor değil mi? Yani nvidia-settings paketini ayrıca yüklememiz gerekmiyor sanırım (ben sürücüleri yüklemeden önce nvidia-settings paketini yüklediğim için emin olamadım).

mendirec

Rica ederim. [mention=623662]@hatas[/mention] Ek sürücülerden sürücü yüklediğimiz zaman Nvidia-Settings'de kendiliğinden yükleniyor.

hatas

Alıntı yapılan: karboran - 09 Şubat 2015 - 22:50:16
Nvidia-intel kartlarınız arasında geçiş yaparken çıkış yapıp tekrar giriş yapmanız gibi bir sıkıntının haricinde gayet güzel çalışıyor.
Nvidia Setting aracı için sormak istiyorum, üstteki ifadede "çıkış yapıp tekrar giriş yapmak"tan kasıt bilgisayarı yeniden başlatmak mıdır? Tam anlayamadım.

karboran

Alıntı yapılan: hatas - 26 Nisan 2017 - 00:59:08
Alıntı yapılan: karboran - 09 Şubat 2015 - 22:50:16
Nvidia-intel kartlarınız arasında geçiş yaparken çıkış yapıp tekrar giriş yapmanız gibi bir sıkıntının haricinde gayet güzel çalışıyor.
Nvidia Setting aracı için sormak istiyorum, üstteki ifadede "çıkış yapıp tekrar giriş yapmak"tan kasıt bilgisayarı yeniden başlatmak mıdır? Tam anlayamadım.
Giriş / Çıkış veya Oturumu açmak / Oturumu kapatmak :) .
ingilizcesi Login / Logout.

hatas

ibo33

Bende driverlar hiç gözükmüyor sebebi nedir acaba

[eklenti yönetici tarafından silindi]