[Nasıl] Nvidia Optimus Prime Kurulumu (Güncel)

Başlatan karboran, 09 Şubat 2015 - 22:50:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karboran

Optimus Prime nvidia-intel kartlarınız arasından geçiş yapmanızı sağlayan bir yazılım.
Bu yazılımın özelliği o an da sistemde hangi kart seçili ise(nvidia veya intel) sadece o kartı kullanıyor ve diğerini kapatıyor. Örneğin çizim programları kullanırken steam üzerinden oyun oynarken nvidia ya geçiş yapıyorum sıkıntısız oynuyorum oyunumu. Oyun oynamayacaksam intel kartıma geçiyorum bataryamı daha uzun süre kullanıyorum. Uygulamanın tek eksik yanı Nvidia-Intel kartlarınız arasında geçiş yaparken geçişin tamamlanması için oturumunuzu kapatıp tekrar açmanız gerekmesi.

Kurulum için ;

• Sürücüler Uygulamasını Açıyoruz

• Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi nvidia-xxx(özel-test edilmiş,önerilen) sürücüyü seçip değişiklikleri uygula dedikten sonra işlem tamamlanana kadar bekliyoruz.
  • Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Sonuç ;
Nvidia Settings uygulaması

(İsteğe Bağlı)
Prime Indicator : Kolaylıkla grafik kartları arasında geçiş yapmak için güzel bir eklenti.
Kolaylıktan da kastım nvidia-settings uygulamasını açmadan geçiş yapabiliyor olmanız.
(Oturumu kapatıp tekrar açma işlemi bu eklenti içinde geçerlidir.)

Eklentiyi kurmak için. Aşağıdaki bağlantıdan Ubuntunun hangi sürümünü kullanıyorsanız
ona tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada APT INSTALL butonuna tıklayarak kurabilirsiniz.

http://www.ubuntuupdates.org/pm/prime-indicator

Güle güle kullanın :).

Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

yasin y.

Merhaba,

sudo apt-get install nvidia-prime nvidia-331 primus linux-headers-generic

ile gerekli sürücülerle nvidia primeyi ve verdiğiniz indicator uygulamasını kurdum ancak intelden nvidia karta geçiş yapmıyor indicator. Eksik birşeymi yaptım acaba?

karboran

neynefes

@yasin y. , karborana ek olarak ubuntu sürümü ve masaüstü ortamınızı da yazar mısınız?

yasin y.

@neynefes profilimde yazıyor ama yazayım Ubuntu 14.04.2 LTS bugün kurdum steamı optirun la kullanmayı beceremediğim için bu yolu deneyeyim dedim ama sanırım gerekli bir pakedi yüklemedim

Açılıyor ama

yukardaki çıktılar görünüyo uçbirimde. #lspci | egrep "VGA|3D|Display"# Çıktısındanda görüleceği gibi optimus destekli ekran kartı mevcut sistemde.

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
07:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GK208M [GeForce GT 740M] (rev ff)

neynefes

Profilinizde gördüm ama teyit etme adına sorayım dedim :) Masaüstü ortamınız nedir? Bumblebee kurulumu sonrası sistemden kaldırdınız mı bu kurulumu yapmadan önce. Şu çıktılara bakalım öncelikle ve tam olarak kaldırılmamışsa onları kaldıralım.
sudo apt-get purge bumblebee*
sudo apt-get purge nvidia*

Şu paketi de kaldıralım
sudo apt-get purge libvdpau-va-gl1

İndikatörde kaldırılsın.
sudo apt-get purge prime-indicator

Sistemi yeniden başlatın..

Sonrasında bu komutların çıktısını
sudo apt-get install nvidia-331 nvidia-settings nvidia-prime

buraya geçebilir misiniz? Herhangi bir sıkıntı olmadığı takdirde yeniden başlatın sistemi.

yasin y.

Unity kardeşim. Sistemden bumblebbe kaldırmamıştım çünkü kısa bir osx macerasından sonra dün temiz bir kurulum yapmıştım bumblebee kurulumda yer almıyor diye biliyordum. Ama verdiğin kaldırma kodlarını uyguladım yinede.
Bu aradasudo apt-get remove prime-indicator olacak sanırım verdiğin 3 kod satırı :)

~$ sudo apt-get install nvidia-331 nvidia-settings nvidia-prime
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
nvidia-prime zaten en yeni sürümde.
nvidia-settings zaten en yeni sürümde.
nvidia-331 zaten en yeni sürümde.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.

birşey yüklenmedi ama sorunda yok istenilen sonuca ulaşıldı teşekkürler.

neynefes

Amanın install yazmışım ben oraya :):)
enteresan o zaman kurulumu doğru yapmışsınız ama niye çalışmadı o zaman :) neyse düzeldiğine sevindim.
Masaüstü ortamını sormamında sebebi hangi başlangış yoneticisini kullandığınızı öğrenmek içindi. Mesela gdm ile kullanılamıyor prime.

VolBlood

bende prime gelmiyor ? nerde hata yapmış olabilirim ?

neynefes

Alıntı yapılan: VolBlood - 27 Mart 2015 - 22:26:00
bende prime gelmiyor ? nerde hata yapmış olabilirim ?

Prime? Masaüstü ortamınız, sürümünüz ve kurulum çıktılarını aktarabilir misiniz?

VolBlood

Ubuntu 14.04 lts kullanıyorum gnome masaüstü kurdum. konudaki eklenti çalışmıyor, sanırım şu an nvidia da çalışmıyor. Daha önce nvidia kurduğumda sistem ayrıntılarında grafik kartı bölümünde gösteriyordu şimdi intel görünüyor. Ayrıca uçbirimden nvidia-settings kodunu çalıştırınca uçbirimde:

Yukarıda bir arkadaş da aynısını yazmış, onun yaptığı adımları izledim sorun çözülmedi. Nvidia X Server Settings uygulaması açılıyor; fakat soldaki menüsünde prime yok. 2 seçenek var, application profiles ve nvidia-settings configuration. Konudaki ilk mesajda nvidia x server settings uygulamasında "prime profiles" görünüyor bende bu yok ? Ayrıca nvidia'da şu an çalışmıyor sanırım. Dün wine ile grid açtım çok kastı.

Düzenleme: http://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nvidia-optimus-teknolojisi-ve-bumblebee-ile-primus-kurulumu.html
Bu adreste anlatılan kurulumu yaptım. Uçbirimden primusrun firefox ya da optirun firefox komutlarını verdiğimde firefox açılıyor. Peki şimdi nvidia aktif olmuş mudur ? Sistem ayrıntılarında intel görünüyor.

neynefes

Gnome gdm başlatıcısını kullanır. Prime kurmak  için lightdm başlatıcısı gerekli. Bu sebepten bumblebee kurulumu yapmalısınız ki zaten verdiğiniz linkte yapmışsınız kurulumu. İntel gözükür ayrıntılarda ama optirun ile çalıştırdığınız uygulama harici kart üzerinden açılır. Gnome extention sitesinden bumblebee indicatorunu indirip deneyebilirsiniz çalışıp çalışmadığını.

VolBlood

Peki intel'i devre dışı bırakıp, tamamen nvidia kullanabilmek için ne yapmalıyım ?

neynefes

Alıntı yapılan: VolBlood - 28 Mart 2015 - 13:34:25
Peki intel'i devre dışı bırakıp, tamamen nvidia kullanabilmek için ne yapmalıyım ?

Notebook'larda tavsiye etmemekle beraber direk sahipli sürücülerden birini yükleyerek yapabilirsiniz. Çok ısınır bilgisayar ve fan sürekli yüksek performansta çalışır. Şarj olayını söylemiyorum bile.

Kurulum için öncelikle bumblebee'yi kaldıracaksınız. Sonrasında sadece sahipli sürücülerden birini yükleyip yeniden başlatın sistemi.

VolBlood

karboran

Prime Nvidia ve Intel ekran kartları arasında geçiş yapıyor . Bu geçişi yapmak için illaki eklentiyi kullanmanıza gerek yok. Kurulum tamamlandıktan sonra NVidia X Server Settings adli programı açıp Prime Profil sekmesinden Nvidia veya Inteli seçip el ile çıkış yapıp tekrar giriş yapmanız yeterlidir. Dizüstü bilgisayarımda kullanıyorum Intel e geçiş yaptığımda da ısınma problemi yaşamıyorum. Arkdaşlarında Intel de ısınma problemi yaşayacaklarını sanmıyorum. Kartım GT 650M.

Dip Not: Prime ı Gnome Ubuntuda da kullandım , oturumu kapat emrimden sonra gdm nin biraz geç tepki vermesi haricinde bir sorun yaşamadım.

neynefes

Alıntı yapılan: karboran - 04 Mayıs 2015 - 01:26:06
Dip Not: Prime ı Gnome Ubuntuda da kullandım , oturumu kapat emrimden sonra gdm nin biraz geç tepki vermesi haricinde bir sorun yaşamadım.

Hocam GDM üzerinde nasıl kullandınız? LightDM istemiyor mu prime?

karboran

Ne ister istemez tam bilmiyorum, ama kartı değiştirmek için kullanıcının logout-login olması şart. Ubuntu Gnomeda da kullandım prime profilden kartı seçiyorum sonra elle logout-login, işlem tamam :) . Tahminimce şöyle çalışıyor ; kartı seçip ayarı kaydettikten sonra ayarın aktif olması için servisin durup tekrar çalışması gerekiyor, ama bu servis xorg u yani görsel herşeyi etkilediği için görsel olan her şey durması yeniden başlaması olması gerekiyor bu yüzden logout-login gerekiyor, gdm veya ldm gibi birşeye bağlı olduğunu zannetmiyorum. (Dediğim gibi araştırmadım, içeriği tam bilmiyorum sadece yorum yapıyorum :) )

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kızılgenç

Nasıl çözülmüş acaba tam olarak anlamadım ben orada yazılanları.

heartsmagic

GDM ve ubuntu-drivers-common tarafına gelen güncellemelerle çözülmüş gibi. Gerçi son olarak bir yorum gelmiş yine sorun yaşandığına dair. Biraz daha iyi incelemek lazım o hata kaydını.

neynefes

Ubuntu 15.04 sistemimde gdm ile problem yaşadım. Profili değiştiriyor ama benim sistem hala yüksek sıcaklıklarda çalışmaya devam ediyor. Harici kart devreye girdiğinde uyarı ışığı yanıyor bilgisayarda. O da sönmüyor hiç ama kartlar arasında geçiş yapıyor. Hoş nvidia-346 yüklü ondan da kaynaklanıyor olabilir. Ne zaman gelecek şu optimus Linux'a :)

Düzeltme: Çalışıyor ama sistemi yeniden başlatmak gerekiyor intel'e dönmek için.

heartsmagic

Lightdm ile denedin mi peki? Orada da sorun var mı acaba?

neynefes

Gnome var ama bi köşeye kurup dener paylaşırım burada

ZooM

1 saattir kurmaya calisiyorum hocam lakin beceremedim.

Müsait olan biri bu konuda yardimci olabilir mi?
işletim sistemi olarak Mint 17.2 cinnamon x64 kullaniyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Eylül 2015 - 19:05:32

Tamamdir çözdüm olayı. Çözümüde paylaşayım dedim. Nvidia driverini kendim elle yükleyerek sorunu aştım.
If I was your vampyre...