ubuntu ile çalışan ilk telefon

Başlatan hsynblgn, 07 Şubat 2015 - 00:51:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Reverser

Bildirim icin teşekkürler umarım uygulama desteği iyi olur.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

hsynblgn

inşallah olur nexus 4 kullanıyorum kurarız ve kullanırım

meda

Cihazla sınırlı kalmayıp bütün android cihazllara kurulabilse. Malum ülkemize biçok telefon modeli gelmiyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

grayloop

Cihazın kendi sitesi:

http://www.bq.com/es/productos/aquaris-e4-5.html

Tanıtım videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=-dpfHYpfEXY&feature=youtu.be

Uygulama sayısı ve çeşitliliği yeterli olduktan sonra alınabilecek bir telefon. Uygulama geliştiricilerinin ilgisini çekebilmesi için de yaygınlaşması gerekiyor.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

freeman

Şimdi ben bir soru sormak istiyorum;

Bu telefonda, normal Ubuntu sisteminde kullanılan programları kullanabilecek miyiz?
Mesela Geany programını örnek verelim. Kaynak kodlarını indirip, bu telefonun işlemcisine göre derleyip, telefona atıp kullanabilecek miyiz?
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Reverser

Alıntı yapılan: SkynetX - 07 Şubat 2015 - 12:27:11
Şimdi ben bir soru sormak istiyorum;

Bu telefonda, normal Ubuntu sisteminde kullanılan programları kullanabilecek miyiz?
Mesela Geany programını örnek verelim. Kaynak kodlarını indirip, bu telefonun işlemcisine göre derleyip, telefona atıp kullanabilecek miyiz?
Bunu ben de merak ediyorum ama sanmıyorum. Windows phone'da nt çekirdeği kullanılıyor olmasına rağmen uygulamalar phone sürümü için portlanıyor ubuntu phone içinde benzer bir durum olabilir.

XFCE ROCKS !

ersinkandemir

Sanmıyorum, konsol uygulamaları vs çalışabilir de; GUI uygulamalarının port edilmeden çalışacağını sanmıyorum zaten mümkün de değil Geany gibi pencereli bir programın çalışması. 
Where there's a shell, there's a way.

hsynblgn

bütün cihazları destekleyen ve bol uygulama seçeneği olursa kullanmak isteyenler için çok iyi bir alternatif olarak piyasaya iyi giriş yapar

sireno52

şimdi bende sony xperia z1 var  64 gb  hafıza kartı  var  deneme amaçlı    ubuntuyu hafıza kartına kurma imkanı varmıdır acaba  olsa süper olurdu aynı pc deki gibi telefonu açarken işletim sistemini seçmek iyi olurdu
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

Reverser

Hafıza kartından boot etmek mümkün değil en azından sisteme bootloader kurulmadan. Flashlama isteyecektir.

XFCE ROCKS !

sireno52

Alıntı yapılan: Reverser - 07 Şubat 2015 - 19:19:49
Hafıza kartından boot etmek mümkün değil en azından sisteme bootloader kurulmadan. Flashlama isteyecektir.
yalnız bir arkadaşımda htc marka windows yüklü telefon vardı  ve o telefona android   işletim sistemini kurmuştu  telefonu açarken seçim yapma ekranı çıkıyordu  aynısı sony dede olmazmı acaba tamam riskli olabilir kabul ediyorum  ama mümkünmü acaba
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

Reverser

Muhtemelen grub gibi bir seçim ekranı olacaktır zaten.

XFCE ROCKS !

mozhan

Şuan için hangi telefon modelleri ile uyumlu sadece Nexus ile mi acaba ?
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

grayloop

hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

sireno52

ben bir site buldum bu sitede  altta 2 adet liste var  bu listeler ne anlama geliyor bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim   ben mesela şu an sony xperia z1 kulanıyorum sonynin bulunduğu liste ne oluyor    https://wiki.ubuntu.com/Touch/Devices

freeman

Alıntı yapılan: sireno52ben bir site buldum bu sitede  altta 2 adet liste var  bu listeler ne anlama geliyor bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim   ben mesela şu an sony xperia z1 kulanıyorum sonynin bulunduğu liste ne oluyor    https://wiki.ubuntu.com/Touch/Devices
Working ports = Çalıştıran sistemler.

Work in progress = Henüz çalıştırmayanlar. Port işlemleri devam ediyor.

Z1 için de Z olarak bakabilirsiniz.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

sireno52

aslında bu sitede  ubuntu  mobile diye  bir bölüm açılsa süper olur hele birde ubuntu telefonlar   satışa çıktımı  bu sitede  epey bir yoğunluk olur   ubuntuyla alakalı bilgilere  sahip en iyi yer burası burdan başka  bir yerde  fazla olacağını sanmıyorum  mesela markalar la alakalı bölümler açılsa samsung sony htc  vs ve bu markaların modellerine nasıl ubuntu kurulur o tarz konular açılsa çok iyi olurdu bi nevi ubuntu touch  turkiye destek  sitesi :)

zindanbekcisi

Öncelikle İyi akşamlar arkadaşlar

Benim dikkatimi çeken nokta Ubuntu Mobile ın desteklediği telefon modelleri yanında can alıcı nokta uygulama desteği kısmı android telefonları cazip kılan noktalardan biride nerdeyse sınırsız tüm gereksinimlere göre uygulama desteği bulunması. örneklemek gerekirse güvenlik kamerası izleme yazılımları. hemen hemen tüm kayıt cihazlarının android için yazılımı mevcut bunu ubuntu içinde yapacaklarmı yada android olan uygulamalar ubuntu da çalışa bilecek durumda olucakmı. tabi bu sistemin yaygınlığı ile ilgili bir durum. Zamanla belki bu durum oluşacaktır ama hızlı geçiş için bence uygulama desteğinin genişlemesi çok önemli. Benim için güvenlik kamera sektöründe çalıştığımdan  kayıt cihazı yazılımları önemli mesela; uzun zamandır tüm işlerimde ubuntu kullanmama rağmen, bunun gibi sebeplerden ubuntu mobile geçmem sıkıntılı olur.

meda

Ubuntu yüklü telefonların ülkemizde satışı yapılmazsa büyük ihtimallede öyle olacak bölüm açılmasının pek manasıda olmaz. Eğer ki Ubuntu'yu denemek isterseniz Nexus 4 ya da 5 tavsiye ederim.
Mobil tarafta Ubuntu ve Firefox geç kaldı. Sistemin duyurusu yapıldığında Xda'daki geliştiricilerinden ilk zamanlar baya destek vardı. Kararlı sürümün duyurulması ya da projenin olgunlaşması baya zaman aldı. Böyle olunca da yaprak dökümü başladı.
Nihayetinde Canonical'da bir yere kadar bana göre maddi, manevi destek verilmesi gereken bir proje.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

neynefes

Ubuntu işletim sistemli ilk akıllı telefonun satışına Avrupa'da başlandı

En popüler Linux dağıtımlarından bir tanesi olan Ubuntu'nun ilk olarak 2012 yılında gün yüzüne çıkan mobil işletim sistemi bugün itibariyle son kullanıcılarla Avrupa'da buluştu.

İspanya merkezli BQ şirketi tarafından geliştirilen ve yine kendi sitesi üzerinden satışa sunulan Ubuntu tabanlı ilk akıllı telefon 'Aquaris E4.5 Ubuntu Edition' 170 euro fiyat etiketine sahip.

1.3 Ghz Quad Core Cortex A7 işlemci, 1 GB Ram ve 4.5 inç ekrana sahip telefonun standart hafızası 8 GB ancak ekstra hafıza kartıyla 32 GB'a kadar yükseltilebiliyor. Telefon iki adet mikro SIM kartını destekliyor.

Telefonun ilk bakışta özelliklerinin fena durmadığını ancak RAM'inin ve ekran kalitesinin daha iyi olabileceğini söylenebilir. İşletim sisteminin donanımla ne kadar uyumlu çalıştığı şu an için tam olarak belli değil ancak her durumda yeni güncellemelerle iyileştirilmeler yapılacaktır.

Açıkçası Android'ten sonra kullanıcıların en fazla özgürleşebilecekleri ve kişiselleştirebilecekleri işletim sistemi olarak görüyorum Ubuntu Mobile OS'u. Kullanıcı kitlesinin bir bölümünün Linux severler ve destekleyenler olacağını düşünürsek çeşitli eklentiler, uygulamalar hızlıca geliştirilecektir.

Telefonu biraz daha yakından görmek için aşağıdan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=TShKZLeZzWE

Kaynak:http://webrazzi.com/2015/02/11/ubuntu-isletim-sistemli-ilk-akilli-telefonun-satisina-avrupada-baslandi/

sireno52

üst seviye bir telefon çıkarsalar bence daha güzel olurdu ama  Canonical birbildiği vardır elbet :)

ersinkandemir

Telefonu yenilemeyi düşünüyordum, biraz daha ortalama üstü bir donanımda bir şey çıkarsa alabilirim belki. Burada çıktıkça tartışırsak güzel olur. :)
Where there's a shell, there's a way.

meda

Bence izledikleri strateji çok yerinde. Yeni çıkan bir Mobil OS ile piyasaya yüksek donanımlı bir ürün sunmak pek mantıklı değil çünkü riski çok büyük. Gelecek geri dönüşler sonucunda 2. bir model üretimi yapılmıyabilir. Olmazsa da anlarım çünkü piyasada çok güçlü rakipleri var.

ginraj

Program geliştirmek için hangi programlama dilini kullanıyorlar acaba? Telefonu nasıl satın alabilirim?