[Çözüldü] Klavye kendiliğinden İngilizce'ye dönüşüyor

Başlatan fafnir35, 02 Şubat 2015 - 13:40:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fafnir35

Merhabalar, klavye metin girişini normalde TR Q klavye olarak kullanıyorum ama bazen pc yi açtığımda İngilizce klavye düzeninde çalışıyor ve  pc yi yeniden başlattığımda sorun düzeliyor. Bu sorunla haftada bir kaç kez karşılaşıyordum fakat neredeyse hergün olmaya başladı. Sistem ayarları> metin girişi menüsünden ENG klavye yi kaldırdım fakat sorun devam ediyor. Çözüm için yardımcı olursanız sevinirim.

serkanburda

Sisteminizde dconf-editor kurulu ise onu açın; değilse de aşağıdaki komutla önce kurun, sonra açın:
sudo apt-get install dconf-editor
Sonra desktop -> ibus -> general kısmını açın (ya da masaüstü -> ibus -> genel diye geçer). Buradan şu kısmı bulup "use-system-keyboard-layout" yanına tik atın. Bu şekilde sorununuzun düzelmesi lazım.

heartsmagic

Eğer sorun çözülmezse, Türkçe'i kaldır, sonra tekrar ekle. Yine çözülmezse, önce kaldır, sonra oturumu kapatıp aç, sonra tekrar ekle ve yeniden oturumu kapatıp aç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fafnir35

Dconf editor bende yüklü mü değil mi anlayamıyorum acemiliğimden ama arama kısmına dconf yazınca dconf düzenleyici çıkıyor uygulamalar adı altında. Masaüstü>ibus>genel kısmında  bir şey göremiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Şubat 2015 - 23:04:39

@serkanburda biraz kurcalayınca dconf düzenleyicideki ayarı dediğiniz gibi seçili hale getirdim. @heartsmagic sorun devam ederse sizin dediğiniz ayarları da denerim. Çok teşekkürler paylaşımlarınız için.

heartsmagic

Bir süre denersin, eğer sorun olmazsa tekrar başlığı da etiketlersin bu arada: cozuldukonusu
Geri bildirim için bizler de sana teşekkür ederiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fafnir35

Dconf editor ayarını yaptığımdan beri klavye kafasına göre İngilizce çalışmıyor. Şimdiye kadar sorun olmadı ve olacak gibi de durmuyor. Tekrar teşekkür ederim.