ram dururken swap alani artiyor.

Başlatan yomraliahmet, 01 Şubat 2015 - 16:23:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yomraliahmet

Merhaba
ekran videosu cekerken ram kullanimi azalirken swap alani artiyor nedeni nedir

heartsmagic

Hangi uygulama ile kayıt yapıyorsun? Uygulama temelli bir sorun da olabilir. "swappiness" ayarı ile oynanabilir ancak pek gerekli olmamalı. Ekran kaydı işleminin doğası gereği olur mu bu olmaz mı bilemiyorum. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MuhammedOzby

Daha ne istiyorsun kaydı RAM üzerine değil ayarlanmış swap alanına alıyor. Bence daha iyi video uzun sürerse o kadar görüntüyü oluşturmadan önce RAM üzerine alır ve bu da sana sorun ve FPS lag olarak döner almasının nedeni basit videoyu oraya yazıyor bitince oradan çekiyor oluşturup kaydediyor programın kendi ayarında vardır ama karışmanı tavsiye etmem.

yomraliahmet

sorun şu aslında swap alanı dolunca pc kasmaya başlıyor ve kitleniyor. ram çok az swap full yapıyor ve pc kitleniyor.Kazamla yapıyorum bu işi ubuntu 14.04 lerde yapıyor bunu 14.10 larda bu sorun yok. Elementary hafif diye yükledim ama, elementary nin ubuntu tabanını yükseltme şansım var mı? 14.10 a ?

meda

Elementary OS Luna sürümü oldukça hafif ve kararlıdır. Sizdeki Freya, beta sürümü olduğu için çeşitli kararlılık sorunları yaşamanızda gayet normal.

14.10 geçiş yerine sıfır kurulum daha az uğraştırır ve daha sonra sorunlar olma olasılığıda ortadan kalkar.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

kötükurt

Sadece ekran görüntüsünü kaydederken oluyorsa @MuhammedOzby 'ın dediği gibi yazılım takas alanı kullanmak istiyor olabilir. Bu durum hep geçerli ise takas alanı kullanma isteğini ayarlaya bilirsin: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1395.0  Elementary Os tabanını yükseltmek gibi bir şey olmaz.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

Amenofis

Uygulamaların ya da ubuntunun swap alanıyla herhangi bir münasebeti olamaz. Bu tamamen kernelin denetiminde olan bişey. Video kaydedicinin ihtiyaç duyduğu kadar boş bellek alanı yoksa sistem pasif olan bellek bölgelerini swap'a atarak yer açar. Yani swap dolarken fiziksel belleğin boşalması gayet doğal.

heartsmagic

@Amenofis, peki bellek hiç dolmuyorsa bu durum yine geçerli midir? Hani hesaplamanın çekirdek tarafından nasıl yapıldığını merak ediyorum. Benim bildiğim genellikle boş bellek miktarını (önbellek dahil veya değil, duruma göre değişiyor sanırım) göz önünde bulundurup buna göre takas alanına sıçrama yapılıyor. Eğer bellek kullanımı hiç artmıyorsa bence sorun var demektir. Gerçi bu durumda soru şuraya kayıyor, paylaşılan görüntü ne zaman paylaşıldı? Hani iş işten geçtikten sonraysa belki senin savın doğru olabilir. Ancak ben böyle durumlarda dahi belleğin bu kadar boş görüneceğini sanmıyorum. Gözlemlediğim kadarıyla bellek yine bir miktar şişmiş oluyor, fazlaca boşaltılmıyor sistem tarafından.

yomraliahmet

Elementary Os değil sadece linux mint 17.1 dede aynı sıkıntıyı yaşadım. Ekran kartı ile alakalı olabileceğini düşünerekten kubuntu 14.10 plasma 5 kurdum.
Ubuntu 14.04 tabanlı olan Elementary ve Linux Mintte ekran kartı(driver) çıktıları
ahmet@ahmet ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RV620
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

Kubuntu 14.10 daki ekran kartı(driver) çıktıları
ahmet@ahmet:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RV620
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,

Şeklinde oluyor. kubuntu 14.10 da fazladan birer satır daha var ben bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

heartsmagic

Fazladan satır olması hata anlamına gelmiyor, farklı şekilde bilgi basıyordur iki dağıtım. Grafik kartın nedir? Sürücüleri kurulu mu? ekrankomut
En azından kart bilgisini falan görelim.

Amenofis

@heartsmagic
Orası doğru yani görüntüye bakarsak ram haddinden fazla boş görünüyor ama takas alanının doluluk oranı da önceki işlemlerden kalma olabilir. Önce ram şişer ve sistem gereksizleri takasa taşır, sonra uygulamalar kapanır ve ram boşalır ama sistem takas bölgesini tekrar değiş tokuş etme gereği görmez çünkü arka plandaki uygulamalar belleğe tekrar başvurmamıştır.

Birde linux çok fazla özelleştirilebilen bir sistem olduğu için linux dağıtımları çekirdeği kendilerine uygun parametrelerle derleyebilir. Mesela benim sistemimde deneme amacıyla birkaç uygulama açıp ram i doldurmaya çalıştım. Sistem ancak bellek kullanımı %90 ı aştığı zaman takasa başvurdu ve sadece %5 lik kısmını takasladı. Atıyorum işte benim sistem derlenirken relax swap, ubuntu derlenirken panic swap gibi bişeyler seçilmiş olabilir. Amaç sistemden maksimum verimi almak ama bunun kesin bir yöntemi yok.

Son olarak hata olasılığı da var ama bence bu çok çok düşük bir ihtimal. Sistem, belleği yönetirken sezgisel bir algoritma kullanıyorsa o an için hatalı tahmin yapmış olabilir. Yani bellek hızla dolmaya başlar, sistem belleğin tükeneceğini düşünerek hemen takaslamayı başlatır ama uygulama bir anda bellek tahsisini keser. Bu durumda boşa takaslanmış olur. Sonuçta hiçbir sistem mükemmel değil. İşlemciler bile program çalıştırırken dallanma tahmini yapıyor ve yanlış tahminde bir sürü cpu çevrimi boşa gidiyor.

heartsmagic

Durumu baştan sona gözlemek lazım aslında, öteki türlü yorumlarımız havada kalıyor cidden @Amenofis. Senin söylediklerin doğru, o şekilde de gerçekleşmiş olabilir. Fakat söylediğim gibi benim işkillendiğim nokta belleğin bu kadar boş kalması. Örneğin sanal makinelerle fazlaca iş yaparken de haliyle takas alanına sıçrama oluyor bol bol, ancak bellek hiç bu kadar boşalmıyor. Diğer ağır iş gören uygulamalarda da böyledir diye düşünüyorum. Şu an olayı iyi takiplemek gerekiyor.

@yomraliahmet, farklı bir uygulama ile durum nasıl? Örneğin Simple Screen Recorder? Kazam ile çok sorun yaşıyor gibi kullanıcılar.

Amenofis

Arkadaş bu ekran görüntüsünü hangi anda çekmiş belli değil ama dediğim gibi takas alanının o anki doluluk oranı ile kıyaslama yapılamaz. Muhtemelen daha önceden dolmuştur takas.

@yomraliahmet
Karşılaştırma yapabilmek için sistemi yeniden başlatıp "sudo swapoff -a" komutunu verdikten sonra aynı işlemleri tekrarlayabilirsin. Bellek durumuna bakarak tekrar yorumlarız.

yomraliahmet

sistem normal ram 600 mb civarlarında kazam ile kaydetmeye başladım swap 0 dı. bir süre kayıt yaptı sonra ram 700 -800 - gibi tırmandı sonra swap artmaya başladı swap artarken bu sefer ram azalmaya başladı tam sistem yavaşladı donacağını hissettiğim an kapattım programı.Resmide kapatmadan hemen önce kaydettim. Sorun video kaydederken yaşanıyor diğer programlarıda denedim sonuç aynıydı.

Yaptığınız yorumlarda swap alanının kullanım biçimlerinin olduğunu  söylemişsiniz. Bu durumda ubuntu 14.04 tabanının başıma gelen şekilde swapı kullandığını çıkarabiliriz de anlamadığım şey niye donuyor ki?

kubuntu 14.10 da hiç bir oynama yok ne ramda artma var ne swapta ne de donma var.

14.10 tabanlı mint yada elementary çıkarsa onlardan kurmayı düşünüyorum şimdilik kubuntu ile davam etmem daha sağlıklı...

heartsmagic

Kubuntu tarafında sürücü olarak ne kullanıyorsun kartın için? Kart bilgini de geçmediğin için bir şey söyleyemiyorum. ATI mi var sistemde?

yomraliahmet

Evet ati,

ahmet@ahmet:~$  lspci | egrep "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620 LE [Radeon HD 3450]

heartsmagic

Kartın eski bir model, ATI desteğini kesti o model için. Sistemle gelen sürücüleri kullanıyorsun haliyle. Şu durumda aklıma kartın ve video kaydederken arada oluşan bir sorun geliyor, tabi olay Unity ortamında böyle. Diğer masaüstlerinde sorun yaşamıyor gibisin anladığım kadarıyla.

yomraliahmet

Problem masaüstlerinde değil ubuntu 14.04 sürümünde. 14.10 ve 15.04 se sıkıntı yaşamıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Şubat 2015 - 13:46:22

Ayni problemi videoya almislar

https://www.youtube.com/watch?v=R9Vyts81OvY

heartsmagic

Kazam haricinde de sorun vardı sende ama değil mi?
14.04 ile 14.10 arasındaki bir fark buna neden oluyor demekten başka bir şey gelmiyor elden. Kullanılan açık kaynaklı sürücü farkı olabilir, Unity'deki bir şeyler olabilir vs. Gerçi masaüstü farkı değil demişsin, o zaman geriye akla sürücüler ve çekirdek sürümleri geliyor.