[Çözüldü] Sun java 8u31 yüklemesi

Başlatan pranis, 30 Ocak 2015 - 13:13:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pranis

Merhabalar,
Bilgisayarımda java ile minecraft oynamak istiyorum fakat aldığım hata ;

Bir çok minecraft çeşidi de denedim, şu an yüklü olan format atmadan önce windowsumda çalışan sürümün aynısı.
Open JFK ve İceTea eklentileri sisteme yüklü durumda şu an.
Gerisini beceremedim. jre-8u31-linux-x64.tar.gz dosyasını indirip, kök dosya yöneticisi izinlerini aldıktan sonra /etc/apt klasörünün içine attım ve arşivide çıkarttım.
java nın sitesinde bahsettiği /usr/java dizinine de .tar.gz arşivini çıkarttım

fakat bu aşamadan sonra yapılacak bir şey bulamadım. Java nın sitesinden izlediğim komutlar işe yaramadı. Forumda bulduğum komutlar da malesef işe yaramadı.
Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım ?

neynefes

@pranis, kurulum adımlarını buraya da geçebilir misiniz? Ne hata dönderiyor onu görelim.

pranis

http://java.com/tr/download/help/linux_x64_install.xml

bu *bağlantıda bulunan adımları yaptım,
yanlış ne yaptığımı anlayamadım bir türlü..

heartsmagic

@pranis, hata iletilerini, çıktıları ekran görüntüsü olarak aktarma, doğrudan kopyalayıp yapıştır ve kod etiketi kullan lütfen: kodetiketi
Java mı kurmak istiyorsun?
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Java_kurulumu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pranis

resim gönderdiğim için üzgünüm acemiyim forum konusunda.
deneyip yazacağım. eğer olumlu olursa başlığa çözüldü" etiketini yazarım. teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ocak 2015 - 21:09:11

Oracle JRE 8 browser plugin installed
gsfonts-x11 (0.22) ayarlanıyor...
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ferramroberto-java-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-wine-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-wine-ppa-trusty.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ferramroberto-java-trusty.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ferramroberto-java-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-wine-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-wine-ppa-trusty.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ferramroberto-java-trusty.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.

'i gördüm. fakat ondan sonra yoksaymaları anlamadım ama ilk resimdeki minecraftı açarkenki 1.6.0 eksik hatasını tekrar
alıyorum ..

heartsmagic

Minecraft'tan anlamadığım için soruyorum, kendisi Wine ile mi kuruldu? Java'nın illa belirli bir sürümünü mü istiyor, yoksa güncel olanlarla da çalışıyor mu? Bu oyun nasıl oynanıyor, tarayıcı üzerinden mi?
Eğer tarayıcı üzerindense ve Wine ile kurulduysa sistemdeki Java'yı tanımaması normal.

pranis

Setup.exe yi wine ile açtım, ardından yeri belirtip kurdum fakat oyun exe değil java temelli, java ile çalışıyor.

terminale java -versiyon yazdığımda
java version "1.7.0_76"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.7.0_76-b13)
Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 24.76-b04, mixed mode)

yazıyor, minecraftı açtığımda ise yukarıdaki gibi 1.6.0 versiyonuna ihtiyaç duyduğunu söylüyor.
daha denemelerime devam edeceğim, fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim..

eğer siz işlemlerde bir problem yok  kesin çalışması lazım derseniz, ben java da aramam sorunu. ben anlayamadığım javanın kendini sisteme entegre edip edemediği..

Tekrar denedim, java yı tarayıcı harici kullanamıyorum..

Firefoxta java temelli uygulamalar tarayıcı üzerinden çalışıyor. chromede çalışmıyor ama o ayrı konu anlatımları var ona sonra bakacağım..

heartsmagic

Eğer .exe üzerinden Wine ile kuruluyorsa söylediğim gibi senin Linux tarafına kurduğun Java'yı algılamayabilir oyun, hatta algılamaz diyeyim. Onun için muhtemelen yine Wine ile Windows tarafı için indirilecek Java'nın kurulması gerekiyor olabilir. Gerçi şuradan anladığım gerekmiyormuş: http://askubuntu.com/questions/176301/play-minecraft-on-ubuntu

Şurada da devasa bir anlatım var: http://askubuntu.com/a/225433/32037

pranis

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim, uğraştınız ilgilendiniz.

.jar dosyasının çalışmamasının sebebi birlikte aç dediğimde open java ile açmaya çalışması. programlara bakıp orange java 7 yi seçtiğimde, ilk karşılaştığım sorunu vermedi. teşekkür ederim çabalarınız için :)

heartsmagic

Geri bildirim için de biz teşekkür ederiz.