Sistem gereksinimleri yeter mi?

Başlatan Cuaresma45, 28 Ocak 2015 - 22:10:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cuaresma45

Arkadaşlar ilk önce pc min özelliklerini vereyim.
İntel pentium D 3 Ghz işlemci
2.5 gb ram
Amd radeon hd6570 e. Kartı
150 gb HDD
Sistemime ubuntu 14.04.1 lts kurucam. Fakat kasmadan kullanabilirmiyim.önceki yüklediğim linux mint kde de oyunlarda kasma yapıyordu(hemde çok kötü) ubuntuda bir sorun olurmu? Ve terminal ekranına ne kadar girmek zorunda kalacağım? Linuxu terminal olmadan kullanamayacağımı biliyorum ama hacker gibi her gün oturup kod yazamam. Yardımlarınız için teşekkürler.

neynefes

Bizlerde hergün komut yazmıyoruz. Komut satırına mecbur değilsiniz. Uç birim bir alternatif, alıştığınız takdirde de eliniz ayağınız olur. (Ubuntu gibi son kullanıcıyı hedef alan dağıtımlar için konuşuyorum.)
Terminali şu sebeplerden ötürü kullanırız. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2487.0

Sisteminize göre uygun bir dağıtım illa bulunur. Sistem kaynaklarını çok kullanmasın diyorsanız daha hafif dağıtımlar tavsiye edilebilir. Xubuntu, Lubuntu vs.
Ubuntu 14.04'te denenebilir ama daha hafif masaüstü ortamları seçmenizi öneririm.

Ayrıca hangi oyunlarda kasıyordu?

meda

Önemli olan ekran kartı sürücüsünü en doğru şekilde kurmak. Ekran kartı desteği var mı ona da bakmak gerek. Forum içerisinde aynı ekran kartı kurulumlarını araştırabilirsin. Ubuntu 14.04.1 32 bit ile kasma vs olursa Elementary OS-Luna tavsiye ederim.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Cuaresma45

Kardeşim kral oyun gibi sitelerde oyun oynarken kastığını farkettim ayrıca bütün sitelerde. Xubuntu nun kasmayacağını biliyorum. Fakat ubuntu 14.04.1 bir sorun çıkartırmı bu sistemde. @neynefes

Cuaresma45

Alıntı yapılan: meda - 28 Ocak 2015 - 22:28:35
Önemli olan ekran kartı sürücüsünü en doğru şekilde kurmak. Ekran kartı desteği var mı ona da bakmak gerek. Forum içerisinde aynı ekran kartı kurulumlarını araştırabilirsin. Ubuntu 14.04.1 32 bit ile kasma vs olursa Elementary OS-Luna tavsiye ederim.
Linux mint 17.1 cinnamon da ekran kartı sürücümü sorunsuz kurmama rağmen sürücü yokmuş gibi sağ tık menüsü dahil heryerde kasıyordu. Nasıl bir hata olduğunu anlamıyorum.linux mint forumunda yardım istedim benden 4. Seviye g. Kurmamı ve çekirdeğimi güncellememi istediler ama sonucunda pc çöktü. 11 yıllık bir pc den beklerdim zaten bunu. Forumda previous version ile başlatıp masaüstüne vararsan çözmeye çalışcaz dedi. Bakalım eve varınca çözmeye çalışçam. Olmassa ubuntu kurarım. Mint in daha az uğraştırması gerekirken ubuntudan daha sıkıntılı çıktı tabi bu benim pc ye özgü olabilir. Bunları okutarak sizi yorduysam affola

neynefes

Flash sitelerde kasmasının sebebi ekran kartıdır. ATI'nin Linux tarafında güzel, yeterli bir desteği yok. Ubuntu deneyebilirsin ama sıkıntımız öncelikli olarak ekran kartı.

Cuaresma45

Peki ekran kartı ile ilgili bir çözümünüz varmı. Son umut olarak ne yazık ki xp ye dönmem gerekecek galiba

grayloop

@Cuaresma45
ATI'nin sürücüleri yerine açık kaynak sürücüleri kullanabilirsin.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

Cuaresma45

Alıntı yapılan: gridongu - 28 Ocak 2015 - 23:17:34
@Cuaresma45
ATI'nin sürücüleri yerine açık kaynak sürücüleri kullanabilirsin.
Peki açık kaynak sürücüler nasıl kuruluyor

grayloop

Xorg sürücüler öntanımlı olarak gelir zaten.
                                 H. Yavuz

Cuaresma45

Alıntı yapılan: gridongu - 28 Ocak 2015 - 23:53:22
Xorg sürücüler öntanımlı olarak gelir zaten.
Ama bana xorg değil tam olarak sürücü lazım. Ayrıca l. Mint te sürücü öntanımlı olarak gelseydi nomodeset ile başlatıp sürücü kurmama gerek kalmazdı. Bu ubuntuya mı özel? Ayrıca eyer kurarsam(%95 ihtimal) bana açık kaynak sürücüsü için gerekli kodları verirmisiniz. En son sürümü kullanacağım(14.04.1). Verdiğiniz komutları satır satır veya hepsini birden gireceğimi de söyler misiniz.

grayloop

Ubuntu Yazılım Merkezi'ni açın Xorg var orada, tik işareti varsa zaten yüklüdür.
                                 H. Yavuz

Cuaresma45

Alıntı yapılan: gridongu - 29 Ocak 2015 - 00:08:44
Ubuntu Yazılım Merkezi'ni açın Xorg var orada, tik işareti varsa zaten yüklüdür.
Peki catalyst control center da geliyormu. Birçok ayar için o lazım oluyor.

grayloop

Ne gibi ayarlar yapmak istediğinizi bilmiyorum tabii. Yazılım merkezinden Compiz uygulamasını indirirseniz pek çok ayar yapabilirsiniz.
                                 H. Yavuz

Cuaresma45

Alıntı yapılan: gridongu - 29 Ocak 2015 - 00:16:25
Ne gibi ayarlar yapmak istediğinizi bilmiyorum tabii. Yazılım merkezinden Compiz uygulamasını indirirseniz pek çok ayar yapabilirsiniz.
Teşekkür ederim. Peki mint de kurulumdan sonra siyah ekran geliyordu. Bunu nomodeset ile çözüyordum. Ubuntuda aynısı varmıdır. Kurulumda bir sorun çıkarsa size fotosunu dropbox dan yollarım.
Edit:
Sistemime ubuntunun en son sürümünü kurucam. Fakat bana xubuntu veya lubuntu önerdiniz. Yani bu sistem ubuntuyu kaldırmazmı? Sistem gereksinimlerim yetiyordu baktığıma göre.

heartsmagic

@Cuaresma45, Ubuntu'yu kurmadan ihtimaller üzerine konuşmamız pek mümkün değil. Henüz kart bilgilerini de tam olarak bilmiyoruz. Gerçi eski bir makineyse melez sistem olma ihtimali düşük. Kurarsın Ubuntu'yu, duruma bakarız.
Bana Xorg lazım değil, tam olarak sürücü lazım demişsin, o konuda kafa karışıklığı var sanırım.

Xorg dediğimiz sürücü değil, fakat açık kaynak sürücülerini beraberinde getirir. Catalyst gibi bir araç olmaz orada, zira Catalyst'i sağlayan ATI/AMD'dir. 
Sahipli sürücüleri ise bildiğin üzere ATI/AMD sağlar. Onu da ister depolardan ister kendi sitesinden indireceğin paketle kurarsın.

Önce bir sistemi kur, sonra konuşalım sorunları.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Cuaresma45

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ocak 2015 - 10:27:28
@Cuaresma45, Ubuntu'yu kurmadan ihtimaller üzerine konuşmamız pek mümkün değil. Henüz kart bilgilerini de tam olarak bilmiyoruz. Gerçi eski bir makineyse melez sistem olma ihtimali düşük. Kurarsın Ubuntu'yu, duruma bakarız.
Bana Xorg lazım değil, tam olarak sürücü lazım demişsin, o konuda kafa karışıklığı var sanırım.

Xorg dediğimiz sürücü değil, fakat açık kaynak sürücülerini beraberinde getirir. Catalyst gibi bir araç olmaz orada, zira Catalyst'i sağlayan ATI/AMD'dir.
Sahipli sürücüleri ise bildiğin üzere ATI/AMD sağlar. Onu da ister depolardan ister kendi sitesinden indireceğin paketle kurarsın.

Önce bir sistemi kur, sonra konuşalım sorunları.
Kart bilgisi olarak neyden bahsediyorsunuz? Donanım bilgilerimi sorumda vermiştim zaten. Vermediğim tek şey ramlerimin ddr2 olması ve anakartım asus p5vd2mx. Bu arada bilgisayarım 11 yıllık ama bazıları ubuntuyu netbooklarında bile kullanabildiği için biraz da olsa ümitim var unity 8 den :(

kötükurt

En iyisi Ubuntu'yu kur, istersen diğer masaüstüleri format atmadan kurabilirsin.
Xfce kurulumu: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21326.0
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

neynefes

Hocam siz kurulum yapın eos veya ubuntu bir bakalım nasıl sıkıntılar olacak. Eğer üstesinden gelemezsek diğer dağıtımları deneriz.

Cuaresma45

Alıntı yapılan: neynefes - 30 Ocak 2015 - 15:23:17
Hocam siz kurulum yapın eos veya ubuntu bir bakalım nasıl sıkıntılar olacak. Eğer üstesinden gelemezsek diğer dağıtımları deneriz.
Hocam ilk olarak ubuntuyu kurucam bir sıkıntı olursa eos a geçerim. Konu kilit olabilir. Ubuntuyu kurarken bir sorun çıkarsa kurulum öncesi ve sonrası bölümüne yeni bir konu açarım. Burayla pek ilgisi yok çünkü.

neynefes

Olur hocam siz kurulumu yapın bu başlıktaki bilgiler de yeterli ise sizin için çözüldü olarak etiketleyin.

Cuaresma45

Alıntı yapılan: neynefes - 30 Ocak 2015 - 15:31:41
Olur hocam siz kurulumu yapın bu başlıktaki bilgiler de yeterli ise sizin için çözüldü olarak etiketleyin.
Hocam kitlenmeden önce sorayım dedim. Elementary os yi araştırdım fakat türkçe forumunu bulamadım. Eğer onu kurarsam ve bir sorun çıkarsa bu forum ile çözebilirmiyim. Bildiğim kadarıyla ubuntu 12.04 versiyonunu kullanıyormuş. O kadar eski olmasının bir sorunu olurmu. Donanım uyumlulukları filan. Çünkü 14.04 benim bilgisayarımda çalışsada pek stabil olacağını sanmıyorum. Bazıları eski pc de çalışmaz diyor. 11 yıllık bilgisayar da eski oluyor tabi.

neynefes

Eos da Ubuntu türevi olduğu için burdan rahatlıkla yardımcı oluruz. 12.04'ün 5 yıl desteği var. Dediğimiz gibi siz kurulum yapın bakalım nasıl çalışıp çalışmadığına. Benim sizin sisteminizden daha eski bir bilgisyarım var. Xubuntu'yu ufak tefek hataları saymazsak gayette seri ve sorunsuz çalıştırıyor.

Cuaresma45

Alıntı yapılan: neynefes - 30 Ocak 2015 - 19:54:52
Eos da Ubuntu türevi olduğu için burdan rahatlıkla yardımcı oluruz. 12.04'ün 5 yıl desteği var. Dediğimiz gibi siz kurulum yapın bakalım nasıl çalışıp çalışmadığına. Benim sizin sisteminizden daha eski bir bilgisyarım var. Xubuntu'yu ufak tefek hataları saymazsak gayette seri ve sorunsuz çalıştırıyor.
Peki hocam eos kurucam. Fakat bildiğiniz çok bir bug varmı. Forumda bazıları müzik çaların aniden kapanması ve ati driverini yüklediğinde bilgisayarının çok kastığını söylemişti. Yazılım merkezinde ubuntu kadar uygulama varmı. Ve son olarak bütün uygulamaların son sürümleri eos a geliyormu? Sizi çok uğraştırdım özür dilerim. Eos xubuntu ubuntu arasında seçim yapmam gerekecek.

neynefes

HDD yi 3 böl hepsini farklı bölümlere kur ve dene :D

Eos kullanmadım tam bilgim yok yazılım konusunu.