Linux kurulumu devam etmiyor, siyah ekranda kalıyor

Başlatan mert sevin, 28 Ocak 2015 - 15:08:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mert sevin

Herkese iyi günler.
Bugune kadar hep windows kullandım. Ancak  netbook ta  (asus eeepc 1001ha) windows 7 ve laptopta (compaq c735et)  vista nın agır calışması dayanılmaz hale geldiği için her ikisine usb ile linux mint kurdum ve hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım. İlk defa linux kullanıyorum.
Evdeki desktop a linux mint kuraya calistım olmadı, ubuntu kurdum yine olmadı. Her ikisindede kurulum tamamlanıyor. teste devam et veya yeniden başlat mesajı cıkıyor yeniden baslatıncada siyah ekran cıkıyor. Bu ekranda linuxmint, linux mint recovery vs. secenkler cıkıyor.
Hangisini secersem seceyim surekli  yeniden baslatıyor, bilgisayar siyah ekran menusunden öteye gecmiyor. Ubuntu da aynı .   Ubuntu 14.10 sitesinde indirdim ve iso cd ye basarak cd kurulum yaptım. cd den ubuntu deneme modu calısıyor, bir problem gozukmuyor. Forumları aradım, ubuntu siyah ekranda e ye basarak  GNU GRUB ssürümü 2.02 beta2-15 menusune girdim burda bir saturda gecen no splash satırını nomused olarak değiştirdim. Birsey fark etmedi. Linux a oldukça yabancıyım hiç komut bilmiyorum.  Yüklemeye çalıştığım desktop 4gb ramli Gigabyte H55 s2 anakart ve i5 işlemcili . ekran kartı on board sorun burdan olabilir mi acaba?
Windows 7 ile kullanırken özellikle usb yi cıkarınca bazen mavi ekran veriyor. Bu donanımsal bir arıza mı göstergesidir. Bundan kaynaklı mı linux yukleyemiyorum, eksiğim nedir yardımcı olabilir misiniz?

yasin y.

Şöyle bir çözüm buldum bir bak istersen dual boot için https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair ingilizcen yoksa çevirmeye çalışırım sana söylersen.

mert sevin

tesekkur ederim cözüm için. Ben dualboot denemedim gerci. Direkt windows 7 yi sil ve kur yaptım. ama deneyebilirim.

yasin y.

mert sevin

bu sayfayı okudum. Benim kurdugum ubuntu 14.10 , kurulum sayfası anlatılandan farklı cıkıyor. bı acpi=off nasıl yapılıyor anlayamadım. benim kurulumumda GNU GRUB sürüm 2.02 beta2-15 , bu sayfada anlatılan 1,99.  Yinede bu spalash satırını nımosed yaptım gectim fark etmedi.  bir seyleri yanlıs yapıyorum . Ben "Black/purple screen after you boot Ubuntu for the first time" baslıgından sonrasını denedim. 1. kısımda anlatılan livecd ve f6 menusunu denemedim.cıkıyor mu onuda bilmiyorum. ingilizcem varda kavramlara yabancıyım cok. . Bir deneyeyim burdan bilgi yazarım tekrar .

[eklenti yönetici tarafından silindi]

yasin y.

Birinci kısım yükleme ekranına ulaşamayanlar için. Sanırım ekran kartı problemi seninkisi. Şimdi grub ekranına geldin "e" ye bastın gelen ekranda ki senin ekran görüntüsü paylaştığın ekran oluyor bu "linux ..." diye başlayan satırı buluyorsun yön tuşlarıyla ardından "quiet splash" ı buluyorsun onu silip "nomodeset" yazıp "Ctrl+X" e bastığında sisteminin açılması gerekiyormuş eğer açılırsa (umarım açılır :)) Sistem Ayarları>Yazılım ve güncelleştirmeler>Eksürücüler sekmesi altında gerekli sürücüyü kurmalısın yada arama çubuğuna ek sürücüler yazarsanda aynı yer açılacaktır.

mert sevin

Yasin y. ilgine tesekkur ederim. Verdiğin askubuntu  linkindeki yönergeleriyle ubuntuyu yuklemeyi basardım, ancak ekran kartı intel oldugu için driveri bulamadım. Intel sayfasına linux driver yukledim, ancak calısmadı. Bu yuzdenden window 7 ye geri donus yaptım mecburen. Desktop u değiştirene kadar 7 de kalıcam bakalım.

yasin y.

Rica ederim @mert sevin.
Sorunun ekran kartı sürücüsü ile ilgili değil sanırım mert, az önce evdeki, özellikleri senin masaüstüne benzeyen birinci nesil i5 işlemcili h55 anakartlı masaüstü bilgisayarın ekran kartını çıkarıp ob kart ile deneme yaptım. Bir usb belleğe 14.10 sürümünü Ubuntudan başlangıç diski oluştur programı ile yazdırdım, yükleme ekranına direk ulaştım yükleme yaptım "güncellemeleri kurulum esnasında indir" seçili olmamasına rağmen yeniden başlattığımda "nomodeset" yapmadan masa üstüne ulaştım. Sonuç olarak Ubuntu 14.10 da ilk nesil Intel hd graphics'i elle sürücü yüklemeden çalıştırabilirsin.
Görünen o ki sorunun kaynağı başka bir şey, eminim daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaklardır sana bu konuda.

heartsmagic

Alıntı yapılan: mert sevin - 31 Ocak 2015 - 11:10:50
Yasin y. ilgine tesekkur ederim. Verdiğin askubuntu  linkindeki yönergeleriyle ubuntuyu yuklemeyi basardım, ancak ekran kartı intel oldugu için driveri bulamadım. Intel sayfasına linux driver yukledim, ancak calısmadı. Bu yuzdenden window 7 ye geri donus yaptım mecburen. Desktop u değiştirene kadar 7 de kalıcam bakalım.

Intel için sürücüye ihtiyaç yoktur, zaten sürücüler beraber gelir sistemle beraber. Aksubuntu tarafındaki hangi işlemi yaparak kurulum yaptın? Sonrasında ne sorun oluştu?
Eğer konuya devam edeceksen bir ileti geçersin. İleti geçmezsen bir süre sonra konuyu kapatırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.