ubuntu ve virüsler

Başlatan scylla, 28 Ocak 2015 - 14:21:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

scylla

beyler şimdi ciddi ciddi virüs programına ihtiyacım yok mu. istediğim siteye rahatça girip çıkabilirmiyim?

hatas

Viki'de de bu konu üzerine güzel bir belgemiz var: Linux ve virüsler

yasin y.

Bende bu konuyu daha önce araştırmıştım (unity vs. çökmelerinin virüs kaynaklı olduğunu düşünüyordum) ama linux dünyasında virüs sıkıntısı yokmuş. Yanlış hatırlamıyorsam tarihinde 4-5 defa saldırı yapılmış ama giderilmiş hemen. Dünyadaki bu işe gönül vermiş kimselerle GNU/Linux çekirdeğini geliştirdiklerinden sistemin güvenliği çok sağlam açık neredeyse yokmuş ve var olan antivirüsler windows virüslerini tarıyor mail ile yada sanal makinadan bulaşabilecek virüslerin yayılmaması için sanırım. Uzun lafın kısası gönül rahatlığı ile kullanabilirsin ubuntuyu hatta firefox'a Ghostery gibi eklentileri ekleyerek sitelerin seni takip etmesinide engelleyebilirsin.

meda

4 yıldır Ubuntu ve başka dağıtımları 2-3 aylık zaman dilimlerinde kulladığım olmuştur. Antivirüsle ilgili olarak 1-2 defa Clamav isimli antirüs programını yükledim o da ilk zamanlardı. Nihayetinde meraktan yüklemiştim.  :) Güvenlik duvarı kurup arkana yaslan ve Ubuntu ya da başka bir Linux dağıtımı ile yavaşlamayan, virüs problemi olmayan sisteme kendini alıştır.

Güvenlik konusunda her sistemde olduğu gibi Linux'da da güncel olmak esastır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

scylla

peki linuxun güvenliği nasıl bu kadar üst düzey. microsoft bunu yapamıyor mu. sonuçta daha büyük bir şirket.
gerçi virüslerin çoğunu microsoft yapıyormuş anti-virüslerden para kazanmak için. linux bunu neden yapmıyor.

grayloop

@alquirel'in verdiği bağlantılarda açıkça anlatılıyor.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

furkankizilbag

Cevabını kendin vermişsin @scylla linuxta neden yapılmıyora gelirsek geliştiricilerin zaten para kazanmak gibi bir gayesi yokki sistemi bedava yayınlıyorlar virüs programıyla para mı kazanacaklar :D

heartsmagic

Alıntı yapılan: scylla - 29 Ocak 2015 - 01:11:49
peki linuxun güvenliği nasıl bu kadar üst düzey. microsoft bunu yapamıyor mu. sonuçta daha büyük bir şirket.
gerçi virüslerin çoğunu microsoft yapıyormuş anti-virüslerden para kazanmak için. linux bunu neden yapmıyor.

MS'nin virüs yaptığını sanmıyorum, şehir efsanelerini bir kenara bırakmak gerekir ciddi konuları konuşurken. "Linux" dediğimiz şey bir şahıs veya şirket değil. Neyi nasıl yapsın? Linux bir işletim sistemi çekirdeği o kadar.
Virüs konusuna dönecek olursak eğer, her sistemde virüs, zararlı yazılım vs. olabilir. Mesele hedef kitlesinin değeridir. Linux masaüstü kullanıcı oranı ortada. Sunucu tarafları içinse her zaman uğraşılır. Örneğin son zamanlarda yaşadığımız Heartbleed, Shellshock olayları. Güvenlik meselelerinde son söz her zaman kullanıcının kendisindedir. Gerçi tamam, Linux'un yapısı bence de hâlâ Windows tarafına nazaran daha az kırılgan bu konuda, ancak hiçbir zaman 0 ihtimal diye bir şey söz konusu değildir.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FireSwords

Grekli önlemleri alan bilinçli bir kulanıcı antivirüs kullanmadan Windows da kullanabilir. Ben antivirüssüz Windows kullanıyorum ve hiç virüs bulaşmadı. Masaüstü Linux kullanıcısını ilgilendiren çok daha az zararlı var doğal olarak endişelenmene gerek yok ancak yine de bilinçsizce kullanırsan tarayıcı ayarlarını bozan ufak zararlılar başını ağrıtabilir.

bassedas

Alıntı yapılan: Ustadharak - 15 Şubat 2015 - 22:34:27
Grekli önlemleri alan bilinçli bir kulanıcı antivirüs kullanmadan Windows da kullanabilir. Ben antivirüssüz Windows kullanıyorum ve hiç virüs bulaşmadı. Masaüstü Linux kullanıcısını ilgilendiren çok daha az zararlı var doğal olarak endişelenmene gerek yok ancak yine de bilinçsizce kullanırsan tarayıcı ayarlarını bozan ufak zararlılar başını ağrıtabilir.

aynen katılıyorum. sadece ayda bir kurar, tarar kaldırırım :) hatta bazen 2 3 ayda bir. hiç de bişi olmadı

Reverser

Kullanıcılar her ne kadar bilgili olsalarda Windows üzerinde kesinlikle antivirüs kullanılması taraftarıyım zira web üzerinde bir çok exploit bulunmakta.

XFCE ROCKS !