Vivaldi: Opera Ekibinden Yeni Bir Tarayıcı

Başlatan ersinkandemir, 27 Ocak 2015 - 17:15:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersinkandemir

Opera'nın eski geliştirici ekibi projenin topluluktan uzaklaşıp tuhaf haller almasından rahatsızlık duydukları için topluluk/kullanıcı odaklı yeni bir tarayıcı projesi olan Vivaldi'yi geliştirmişler.

• Linux, MacOS ve Windows platformlarında çalışıyor.
  • Kullanıcı arayüzü flat-design diyebileceğimiz sade ve şık bir tasarıma sahip.
  • Arayüz aktif sekmede gezilen sitenin hakim renklerini alıyor. Çok tatlı bir özellik, örnek:

• Benzer sekmeleri gruplayarak fazla sekmeyle boğuşan arkadaşlara temiz ve düzenli bir ortam sağlıyor. Sekmelere erişim de kolay, bu gruplama çok kısıtlamıyor geçişleri. Örnek:

• Sayfa açılış hızı ve render kalitesi gayet iyi, uzun süredir Chrome dışında ilk kez tatmin oldum bu konuda.
  • Opera'ya benzer bir yan menü var.
  • Mail özelliği ileride eklenecekmiş.
  • Güçlü bir eklenti desteği sunulacakmış.

Link: Vivaldi Ana Sayfa
Where there's a shell, there's a way.

meda

Benim için önemli olan baş belası olan Flash Player, Chrome gibi dahili olarak gelirse çok iyi olur.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ersinkandemir

Herhangi bir ek ayar yapmadan kullanılabilir durumda bende şu an Flash Player. flashplugin-installer paketini Mozilla için kurmuştum yanlış hatırlamıyorsam.

heartsmagic

Chrome ailesi bellek canavarına döndü son zamanlarda, Firefox'ta da eski tadı bulamıyorum. Bir şans verelim bakalım Vivaldi'ye. Gerçi şunu anlayamadım, Opera benim bildiğim açık kaynak değildi. Nasıl çatallamışlar kendisini? Sağda solda Chromium tabanlı diyorlar ama tam değil sanırım. Chrome render motorunu kullanıyormuş ama sıfırdan yazmışlar galiba. Ract, Node.js falan kullanmışlar yoğunlukla [1].

Ufak tefek sıkıntılarına rağmen fena durmuyor şu an. Bir süre deneyelim bakalım.

[1] http://thenextweb.com/apps/2015/01/27/meet-vivaldi-new-browser-former-ceo-opera/
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ersinkandemir

Opera'nın render'ını çıkarıp Blink'i koymuşlar, gerisini de yeni teknolojilerle optimize bir şekilde tekrar yazalım demişler bence. :) Opera'dan tanıdık çoğu konsepti koruyacaklar göründüğü kadarıyla. Biraz daha özgür biraz daha hammallıktan arınmış bir Opera diyebiliriz sanırım.

hsynblgn

iyi günler
deneme amacıyla kurdum
vivaldiyle youtube den *bir şeyler izledim * her şey güzel gidiyordu
kapatıp tekrar açtığımda siyah ekran geliyor açılmıyor pc yi tekraradan başlattım  yine siyah ekranda
bir hata mesajıda vermiyor

[eklenti yönetici tarafından silindi]

YöneticiBey

Windows'ta Chrome kullanan biriydim. Anında açılıyordu, Mozilla'nın açılması 3-4sn sürüyordu. Chrome daha hızlıydı ve daha az bellek kullanıyordu. Linux'ta ise Mozilla anında açılıyor, Chrome'un açılması 3-4sn sürüyor.

Şimdi Vivaldi kurdum, arayüzü çok hoşuma gitti. Gayet hızlı, anında açıldı. En önemlisi Türkçe desteği de var.

Düzenleme: Bir de hazır gelen yer imleri güzelmiş. :) Neden bilmiyorum ama Mozilla'da 3-4 saniyede anca açılıp yüklenen Twitter Vivaldi'de anında açıldı. Hesabıma giriş yaptım ve Mozilla'dan çok hızlı bir şekilde yüklendi. Diğer siteler için de geçerli.

AguilaNegra

Reklamlerı engelleyene kadar kendisini beklemeye aldım,kusuruma bakmasın.

ersinkandemir

@hsynblgn, bende de bilgisayar açıkken Vivaldi'yi kapatıp tekrar açmaya çalıştığımda olmuştu, Unity'de sağ tıklayıp kapattım; tekrar açtım ve düzeldi. Sebebini tam olarak bilmiyorum, önceki oturumu kurtarmaya çalışırken sorun yaşıyor olabilir. Henüz alfa, beta sürümler olduğunu söyleyebiliriz. :)

heartsmagic

@hsynblgn, bende de benzer bir sorunu farklı bir şey için yaptı, açılış sayfasını değiştirdikten sonra. İkinci açılışta siyah ekran gelmedi ancak. Eğer sorun hâlâ devam ediyorsa:

rm -rf ~.config/vivaldi/

şeklinde bir şansını dene. Henüz geliştirilme aşamasında olduğu için sorunları görmezden gelebiliriz. İleride daha iyi kıvama gelirse kendisine bir şans vermeyi ben de düşünüyorum. Şimdilik @AguilaNegra gibi eklentilerle bazı şeyleri yapamadığım için sürekli olarak kullanamamayı düşünüyorum, ara ara bakarım sanırım.

Ayrıca şu sorunu acilen halletmem lazım: Sekme açtığımda etkin sekmeye geçmesin, olduğu sayfada kalsın. Forumda iş görürken eziyet oluyor :) Eklentili veya değil mutlaka bu özelliğin gelmesi lazım.

hsynblgn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ocak 2015 - 11:24:46
@hsynblgn, bende de benzer bir sorunu farklı bir şey için yaptı, açılış sayfasını değiştirdikten sonra. İkinci açılışta siyah ekran gelmedi ancak. Eğer sorun hâlâ devam ediyorsa:

rm -rf ~.config/vivaldi/

şeklinde bir şansını dene. Henüz geliştirilme aşamasında olduğu için sorunları görmezden gelebiliriz. İleride daha iyi kıvama gelirse kendisine bir şans vermeyi ben de düşünüyorum. Şimdilik @AguilaNegra gibi eklentilerle bazı şeyleri yapamadığım için sürekli olarak kullanamamayı düşünüyorum, ara ara bakarım sanırım.

Ayrıca şu sorunu acilen halletmem lazım: Sekme açtığımda etkin sekmeye geçmesin, olduğu sayfada kalsın. Forumda iş görürken eziyet oluyor :) Eklentili veya değil mutlaka bu özelliğin gelmesi lazım.

bende vivaldiyi kaldırmıştım
eklentilerle işim oluyor çoğu zaman onun için mozilla ve  Chrome kullanmaya devam edicem
teşekkürler

YöneticiBey

D@bbe

bu siyah ekranı LinuXMint 17.1 ile daha adres girmeden çıkartıyor? bence kullanışsız olmuş...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

heartsmagic

Adı üzerinde henüz kararlı sürüm bile değil. Haliyle sorunları mutlaka olacaktır. Siyah ekran sorunu grafik kartı vs. ile de ilgili olabilir.

ersinkandemir

Siyah pencere sorunu yaşayanlar pencereyi boyutlandırmaya veya taşımaya çalışsın. Bende işe yarıyor. Yukarıdan pencere başlığını tutuyorum sağa sola oynatıyorum, boyutlandırma imleci çıktığında küçültüyorum mesela düzeliyor. :)

YöneticiBey

Bunu bir deneyim dedim, normal bir şekilde açıldı. :P Hata kendiliğinden geçmiş. :P

Quaoar

Madem Opera'nın eski geliştiricileri tarafından yapılıyorsa, Blink yerine Presto ile gelebilirdi. Zaten artık neredeyse her tarayıcı Webkit tabanlı.

ersinkandemir

Webkit bence çok başarılı ve ortak bir render motorunun kullanılması hem geliştiricilere hem kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Front-end geliştiriciler hâlâ IE'nin eski sürümleriyle boğuşurken bir de yeni motorlarla uğraşmasınlar bence. 

neynefes

Eklenti konusunda bir çalışma var mı acaba ? İngilizcem yeterli değilde ☺

ersinkandemir

"Eklentiye ihtiyaç duymayacağınız bir tarayıcı hazırlamaya çalışıyoruz, eklentiler bir takım performans ve güvenlik sorunları yaratabiliyor ama bu ihtiyacınızı da anlıyoruz, eklenti desteği gelecek." diyorlar. :)

neynefes

Alıntı yapılan: ersinkandemir - 30 Ocak 2015 - 18:49:53
"Eklentiye ihtiyaç duymayacağınız bir tarayıcı hazırlamaya çalışıyoruz, eklentiler bir takım performans ve güvenlik sorunları yaratabiliyor ama bu ihtiyacınızı da anlıyoruz, eklenti desteği gelecek." diyorlar. :)
Teşekkür ediyorum hocam :)