Güç Seçenekleri

Başlatan Koralp, 09 Kasım 2008 - 13:22:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Koralp

[IMG]http://img215.yukle.tc/thumbs/2533Goruntu_Yakalayici1.png[/img]
Bu programdan kalıcı olarak kurtulmanın yolu var mı?En azından başlangıçta açılmasını engelleyecek bir yol var mı?
Kapatmama rağmen KDE başlangıcında kendisi otomatik çalışıyor.

heartsmagic

Aslında o programın çalışması güzel, rahatsız ediyorsa bilemem tabi. Eskiden başlangıçta başlayan KDE uygulamaları için a ekle/kaldır/düzenle yapabileceğimiz bir yer yoktu, şu an varsa bilemiyorum, o nedenle ben eski yöntemi vereyim.

~/.kde/Autostart altında dosyalar mevcuttur. Oraya bakar mısın var mıymış o program?

Ayrıca programın kendisinde bir ayar yok mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Koralp

Grub silindiği için Kubuntu kullanamıyorum.Forum da Grub kurma ile ilgili birkaç tavsiyeyi uyguladım ama yararı olmadı.Konumuzla alakalı değil ama Kubuntu 64-bit için Grub kurulumunu anlatırmısınız.

heartsmagic

Kubuntu veya Ubuntu için, hatta bir X dağıtımı için bile bu iş değişmez. Forumdaki başlığı kullanabilirsin, takıldığın yeri uygun bir başlıkta sorarsın. Yararı olmadı derken neyi kast ettiğini anlayamadım. Eğer doğru bir şekilde yaparsan yararı olacaktır.

Koralp

Yararı olmadı derken ; Yazılanları uyguladım Grub ekranı geri geldi ama Kubuntu yerine Ubuntu olarak gösteriyordu,seçim yaptığım da ise "Grub eror 15" gibi bir hata veriyor.
Yaptıklarım ;

sudo grub

find /boot/grub/stage1

root (hd0,5)

setup (hd0)

quit

heartsmagic

Şimdi sen bölümleme yaptıysan bölüm numaralandırması değişmiş olabilir. Önce bunu kontrol etmelisin. Çalışan CD mevcutsa oradan bakabilirsin.

sudo fdisk -l disk bölümlerini gösteriri. O bilgiyi buraya geç. Daha sonra kurulu olan Ubuntu bölümündeki /boot/grub/menu.lst dosyası da bize lazım olacaktır. Örneğin Çalışan Cd ile açtın:

/media/cd/boot/grub/menu.lst dosyası gibi. Artık sende nasıl bağlanmışsa.

matafleur

Alıntı yapılan: Koralp - 11 Kasım 2008 - 21:17:42

Yalnız ben Ubuntu değil Kubuntu 64 bit kullanıyorum ama burada da Ubuntu olarak seçeneklendirmiş.

+ sanırım 32 bit olarak algılamış.

(:

Ve ufak birşey daha.

Alıntı yapılan: Koralp - 10 Kasım 2008 - 19:33:41
Yararı olmadı derken ; Yazılanları uyguladım Grub ekranı geri geldi ama Kubuntu yerine Ubuntu olarak gösteriyordu,seçim yaptığım da ise "Grub eror 15" gibi bir hata veriyor.
Yaptıklarım ;

sudo grub

find /boot/grub/stage1

root (hd0,5)

setup (hd0)

quit

root (hd0,5) değil root (hd0,6) olmalı (:

Grub kurulumunu tekrar deneme şansın varmı?

Koralp

Grub kurulumunu tekrar denedim hd0,6 olarak girdim ve "Eror 15" hatası verdi,Grub kurulmadı.Hd0,5 olarak girmemin sebebiyse ; "find /boot/grub/stage1" komutunun çıktısı hd0,5 olduğu içindi.

heartsmagic

Eğer /dev/sda6 ise (hd0,5), /dev/sda7 ise (hd0,6) olacak.

Menu.lst'de

root=UUID=70d18cd6-eef0-4e74-bdb1-6031f5de75a5
satırlarını
root=/dev/sda6 olarak değiştirip tekrar dene bakalım. (hd0,5) olsun diğer bölüm. Çalışan CD'den yapabilirsin:

sudo gedit /media/disk/boot/grub/menu.lst şeklinde açarsan sorunsuzca kayıt edebilirsin.