HP Probook 4540s ısınma problemi

Başlatan necromencer, 20 Ocak 2015 - 23:02:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

necromencer

Merhaba Arkadaşlar,
Benim laptomum ısı dereceleri ekran altıntısında da görüldüğü üzere 127 olarak yani çok kritik bir seviyede gözüküyor. Bunun için ne yapmam lazım. Orijinal şarz adaptörüm bozulduğu için başka bir adaptör kullanıyorum. Orijinal adaptörün verileri (input 100-240 1.7 A 50-60 HZ, output 19.5V      3.33 A) iken yeni adaptörün verileri  ( input 100-240 1.8 A 50-60 HZ, output 19V    4.74A). Anca bu adaptörü buldum piyasada araştırmama rağmen. Bana herhangi bir sıkıntı olmayacağını söylediler. Açıkçası bu konuda teknik bilgim sıfır. Ben de Ubuntu'ya ısı ölçer uygulamalar yükledim ve sonuç gözüktüğü şekilde. Bu ne anlama geliyor. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2015 - 23:29:53

Ubuntu ve  Windows'ta da ekran alıntıları aldım ve görüntü şöyle. Bu ölçümleri yaptığımda bilgisayarım 1 saattir adaptör takılı değilken çalışıyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

meda

Isı değerleri gayet normal değerler ayrıca baktığınız değerlerde işlemcinin olabileceği en yüksek değeri ifade ediyor. Adaptörler arası çok az fark ve bu farkları da hissetmezsiniz. Batarya kullanmış olsanız belki farktan dolayı batarya süresi ve ömrüyle ilgili sorun yaşayabilirdiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

necromencer

Teşekkür ederim cevabınız için Meda. En yüksek değerler "Max" kısaltmasıyla belirtilmiş ama şu anki değer için "Value"  ifadesi kullanılmamış mı? Yani şimdiki değeri 127 derece olarak gözüküyor. Özellikle ilk ve son resimlerde bu ifadeler var. (İlk görselde "temp6" nın karşısında,  son görselde ise  PCHZ ifadesinin karşısında yer alıyor)

heartsmagic

PCHZ değerini pek kale almamak gerekiyor gibi:
http://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Lockups-Freezes-Hangs/Laptop-heats-up-pchz-temp2-sensor-showing-127c-temperature/td-p/2592307
http://www.tomsguide.com/answers/id-1666682/laptop-pchz-temp2-sensor-showing-127c-laptop-heats.html
http://hardforum.com/showthread.php?t=1619103

Herkeste 127 derece gibi bir şeyler basıyorsa kesinlikle yanlış değerler okunuyor demektir diye düşünüyorum ki bağlantılarda da aynı şey söylenmiş. BIOS güncel mi değil mi diye bakabilirsin belki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

turkerataturk

127 derecede pc çalışmaz ki dumanların çıkması gerekir :D  biosda da 127 derce görünuyorsa anakart sersöründe bi sorun vardır
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

necromencer

Dediğiniz gibi duman çıkması gereken bir sıcaklık :) ama yine de göstergelerin yanlış olması bile bir soruna işaret ediyor olabilir diye ben de nette araştırma yaptım şöyle bir site buldum http://wpitchoune.net/psensor/doc/faq.html linkinin 3 numaralı başlığında bu sorunla ilgili bilgi verilmiş. Muhtemelen ilgili temp ile ilişkili bağlantıların olmayabileceğinden veya üretici tarafından bağlanmadığından kaynaklanabilir olarak bahsetmiş. Ayrıca yazılım ile ilgili bugda olabilir diyor. Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

yasinkahriman

Ben de bir ekleme yapayım dedim. Eğer garanti süresi bitmiş ise alttan vidalari söküp fan da biriken pislikleri temizlersen (diğer şıklar elendiğinde) soğutucu daha çok işe yarar...

heartsmagic

@necromencer, burada yazılımdan ziyade donanımdan doğru veri alınamaması durumu var sanki. Çünkü sadece Linux tarafında yok bu sorun.
Eğer sorun çözüldüyse senin için: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.