C++ Kaynağım

Başlatan -DıLgEş-, 18 Ocak 2015 - 16:41:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Arkadaşlar ben C++ için bir kaynak yapmayı düşünüyorum. Aşağıda bu kaynakta C++ için yazacağım konular anlatılıyor. Yapacağım kaynakta bölüm bölüm her konuyu detaylı olarak anlatmayı düşünüyorum. Sizce yapılabilir mi? Düşünce ve önerilerinizi bekliyorum.

Bölüm 1-> Programlama Dilleri
   Bu bölümde, programlama dili seçiminin neye göre yapılacağını ve bazı programlama dillerine ait kodlar paylaşmayı düşünüyorum.

Bölüm 2-> C++'a Giriş
   Bu bölümde önce C++'ın tarihini ve kökenini, Merhaba Dünya koduyla tanıtmayı yazacağım.

Bölüm 3-> Veri Tipleri
   Bu bölümde C++'ın veri tiplerini anlatıp, her veri tipinin alabileceği minimum ve maksimum değerlerini anlatacağım. Ve ayrıca bu bölümde C diline ilave olarak sadece C++'ta geçerli veri tiplerini açıklayacağım.

Bölüm 4-> Operatörler
   Bu bölümde aritmetik işlemler ve operatörleri anlatacağım.

Bölüm 5-> if, else ve if-else Deyimleri
   Bu bölümde C++'ın eğer kelimesine karşılık gelen komutlarını anlatacağım.

Bölüm 6-> Switch-case ve Döngüler
   Bu bölümde switch-case'yi ve döngüleri detaylı olarak anlatmayı düşünüyorum.

Bölüm 7-> Fonksiyonlar
   Bu bölümde, fonksiyonlar'ı ve tüm alt başlıklarını anlatmayı düşünüyorum.

Bölüm 8-> Diziler
   Bu bölümde diziler ile ilgili tüm konuları ve iki boyutlu dizilerle ilgili örnekler vermeyi düşünüyorum. Ekstra olarak 3 boyutlu dizileri anlatmaya çalışacağım.

Bölüm 9-> Katarlar
   Bu bölümde katarlar anlatılacaktır.

Bölüm 10-> Ara Sınav
   Bu bölümde ilk 9 bölüm ile ilgili bir sınav yapılacaktır.

Bölüm 11-> Pointerler
   Bu bölümde yeni başlayanların biraz zorlandığı konuyu detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

Bölüm 12-> New ve Delete
   Bu bölümde bellek yönetimi anlatılacaktır.

Bölüm 13-> Sınıflar
   Bu bölümde sınıflar detaylı olarak anlatılacaktır.

Bölüm 14-> Kalıtım
   Sınıfların alt konusu Kalıtım bu bölümde detaylı olarak anlatılacaktır.

Bölüm 15-> Çokşekillik
   Bu bölümde nesneye yönelik programlamanın temel özelliği olan çokşekillik konusu detaylı olarak anlatılmaktadır.

Bölüm 16-> Fonksiyon ve Operatör Ekkulanımı
   Yani Fonksiyon ve Operatörlerin aşırı yüklenmesi bu bölümde karmaşıklığını az da olsa ortadan kaldırarak anlatacağım.

Bölüm 17-> Virtual Kelimesi
   Bu bölümde sanal fonksiyonlar, sınıflar kullanımı ve vitual kelimesinin ne olduğunu örneklerle anlatmayı düşünüyorum.

Bölüm 18-> Giriş-Çıkış İşlemleri
   Bu bölümde kanallar, biçimli giriş çıkış ve dosyadan giriş-çıkışı anlatacağım.

Bölüm 19-> Parametreli Tipler ve Kalıplar
   Bu bölümde kalıp yapısı, gereksinimlerve nasıl oluşturulacağını anlatacağım.

Bölüm 20-> Ara Sınav
   Bu bölümde yine 1-19 bölümleri arası bir ara sınav hazırlayacağım.

Bölüm 21-> Aykırı Durum Denetimi
   Bu bölümde aykırı durumlar try-catch gibi komutlar anlatacağım.

Bölüm 22-> C++ Ortamında C'nin Kullanılması
   Bu bölümde C++ ortamında C komutları kullanımı detaylı bir biçimde anlatılacaktır.

Bölüm 23-> Başlık Dosyaları
   Bu bölümde kütüphane oluşturmayı, kütüphane oluştururken dikkat edilmesi gereken unsurları anlatacağım.

Bölüm 24-> Kütüphaneler
   Bu bölümde C++'ın bazı kütüphaneleri ve kullanımlarını anlatacağım.

Bölüm 25-> Son Sınav
   Bu bölümde son bir sınav yazacağım. Bu sınav baştan sona tüm konullarla ilgili olacak.

Bölüm 26-> Yazılım
   Bu bölümde Yazılımın ne olduğunu ve geliştirmeye yönelik bazı yöntemler yazacağım.

Bölüm 27-> Nesneye Yönelik Tasarım
   Bu bölümde nesneye yönelik programlama için bazı tanıtıcı bililer verilecektir.

Bölüm 28-> Örnek Kodlar
   Bu bölümde C++'a ait örnek kodlar yazılacaktır.

Bölüm 29-> ASCII Tabloları
   Bu bölümde 0-255 arasındaki karakterlerin onlu ve onaltılı düzende hexadecimal kodlarından oluşan standart ve genişletilmiş tablolar vereceğim.

Her bölümün sonunda bazı sorular verilecektir. Ara Sınavların cevap anhtarları son sayfalarda bulundurmayı düşünüyorum...
   Sizce böyle konuları bir araya getiren bir kaynak çıkarayım mı? Kaynak .pdf uzantılı olacaktır. Tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum. Yukarıdaki bölümler sadece bir taslaktır. Eğer unuttuğum bir konu varsa onu kaynağa ekleyebilirim.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

freeman

C++ bilginiz ne seviyede?
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

-DıLgEş-

İlk iletimde yazdıklarımı biliyorum ve şu anda Qt ile GUI programlama öğreniyorum...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

freeman

C++ bilginizin ne seviyede olduğunu sordum ama aşağılama amaçlı falan değil, yanlış anlaşılmasın. Tavsiye vermek istedim.

Diğer konularınıza baktım da, daha yeni C++ öğreniyorsunuz. İnanın bana, C++ 'ın A 'sını bile bilmiyorsunuz, ben de. 
Yazacağınız konularda, herhangi bir kitabı buraya geçirmek olacak.

Alıntı YapHer bölümün sonunda bazı sorular verilecektir. Ara Sınavların cevap anhtarları son sayfalarda bulundurmayı düşünüyorum...

???

En iyisi, yazdığınız programları burada tartışalım.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

-DıLgEş-

Yok aslında öyle yapmayacağım...

travego0403

Şevkinizi kırmak istemiyorum. Ama her ne kadar farklı olacak desenizde yazacağınız şeyler temel şeyler olacak. Temel konular için yeterince kaynak var Türkçe olarak. İlle bir şeyler yapmak istiyorsanız, İngilizceniz iyiyse biraz daha ileri konuları Türkçeye çevirin. Hem siz farklı şeyler öğrenirsiniz hemde Türkçeye daha iyi kaynaklar kazandırmış olursunuz.

İngilizceniz yoksa yukarıdaki arkadaşında dediği gibi yazdığınız örnekleri paylaşın. İnanın ki farklı örnekler yazıp paylaşmanız çok daha faydalı olacaktır. Örneğin basit oyunlar yazın, Soket programlama örnekleri yazın, bilgisayar grafikleri ile alakalı örnekler yazın.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Amenofis

Harici kütüphanelerle ilgili bir çalışma da işe yarayabilir. Mesela diğer bir konuda arkadaş java ile yılan oyunu yazmış. Siz de bunu SFML (ya da başka bişey) + C++ ile yapabilirsiniz. Eminim ilgi gören bir konu olur.

-DıLgEş-

Kusura bakmayın, cevap vermem uzun sürüyor. Dediğiniz gibi kendi kodlarımı paylaşayım. İngilizce konusuna gelince ingilizce kaynak yok elimde ama biraz da çevirmeyle uğraşırım.