ubuntu 14.04.1 siyah ekran sorunu

Başlatan mirin, 16 Ocak 2015 - 11:49:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mirin

Arkadaşlar öncelikle ubuntuyu ilk defa yüklüyorum. Normalde win7 kullanıyordum. bilgisayarıma nomodeset'i kapatarak ubuntu 14.04.1 yükledim dual boot yükledim. Ardından ubuntu açıldı ve ekran kartı sürücüsünü ayarladım ek sürücülerden en üstteki test edildi yazanı seçtim. Son olarak reset attim. Başlangıçta seçim ekranı geldi ubuntuyu seçtim sonra açılmasını bekledim ama açılmadı ekran siyah oldu ve öyle kaldı. Ne yapmam gerektiği hakkında bilgisi olan var mı acaba? Paylaşırsanız sevinirim.nvidia geforce with cuda ekran kartım var 315M

furkankizilbag

mirin

heartsmagic

lspci
çıktısını bir şekilde görmemiz mümkün mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mirin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ocak 2015 - 17:43:02
lspci
çıktısını bir şekilde görmemiz mümkün mü?

Peki nasıl alacağım ekran çıktısını. Seçim ekranında ubuntu için gelişmiş seçenekler menüsünden mi ?

kodadiirem

Ctrl+alt+t ile uçbirimi açıyoruz.lspci komutunu yazıp enter tuşuna basıyoruz. Çıkan yazıları kopyalayıp burada kod etiketi içerisinde paylaşıyoruz.

Eğer masaüstü açılmıyorsa ctrl+alt+f1 ya da ctrl+alt+f2 ile komut ekranına düşüp lspci komutunu orada yazıyoruz.

Bunların hiçbirisi yapılamıyorsa Ubuntu Canlı Cd/Usb'si ile Ubuntuyu dene seçeneğini seçerek masaüstüne gelin. İlk yazdığım öneriyi deneyin.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

mirin

Alıntı yapılan: kodadiirem - 20 Ocak 2015 - 21:23:42
Ctrl+alt+t ile uçbirimi açıyoruz.lspci komutunu yazıp enter tuşuna basıyoruz. Çıkan yazıları kopyalayıp burada kod etiketi içerisinde paylaşıyoruz.

Eğer masaüstü açılmıyorsa ctrl+alt+f1 ya da ctrl+alt+f2 ile komut ekranına düşüp lspci komutunu orada yazıyoruz.

Bunların hiçbirisi yapılamıyorsa Ubuntu Canlı Cd/Usb'si ile Ubuntuyu dene seçeneğini seçerek masaüstüne gelin. İlk yazdığım öneriyi deneyin.

ubuntu@ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev b4)
00:1c.6 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 7 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT218M [GeForce 315M] (rev a2)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation High Definition Audio Controller (rev a1)
08:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
09:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8152 v2.0 Fast Ethernet (rev c1)
ubuntu@ubuntu:~$

ekran çıktısı bu oluyor. peki şimdi ne yapmam gerek acaba ?

heartsmagic

ctrl+alt+f1 ile uçbirime düş, kullanıcınla giriş yap sonra şunu uygula:

sudo apt-get purge nvidia*

Ardından sistemi yeniden başlat:
sudo reboot

Sistem düzgün açılsın, sonra sürücü meselesine bakarız.

mirin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ocak 2015 - 13:22:28
ctrl+alt+f1 ile uçbirime düş, kullanıcınla giriş yap sonra şunu uygula:

sudo apt-get purge nvidia*

Ardından sistemi yeniden başlat:
sudo reboot

Sistem düzgün açılsın, sonra sürücü meselesine bakarız.

peki buolayı da canlı dvd takarak ubuntuyu dene kısmından yapsam olur mu ? çünkü bilgisayarı ilk açtığım zaman ubuntu ya tıkladığımda hiç açılmıyor siyah ekranda kalıyor

Kaanx

heartsmagic

Alıntı yapılan: mirin - 25 Ocak 2015 - 17:56:43
peki buolayı da canlı dvd takarak ubuntuyu dene kısmından yapsam olur mu ? çünkü bilgisayarı ilk açtığım zaman ubuntu ya tıkladığımda hiç açılmıyor siyah ekranda kalıyor

Dene kısmından olmaz, yani doğrudan olmaz. Siyah ekran gelen yerde ctrl+alt+f1 yaptığında karşına kullanıcı adı isteyen bir yer gelmiyor mu?

mirin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ocak 2015 - 22:28:23
Dene kısmından olmaz, yani doğrudan olmaz. Siyah ekran gelen yerde ctrl+alt+f1 yaptığında karşına kullanıcı adı isteyen bir yer gelmiyor mu?

tamamdır ctrl+alt+f1 ile dediğin kodları girdim ve hallettim. şu an ubuntu açılıyor. peki şimdi ne yapmalıyım?

heartsmagic

331 sürücülerini bir deneyelim bakalım.

sudo apt-get install nvidia-331

ile sürücüleri kur, sonra sistemi yeniden başlat. Eğer sorun olursa nasıl çözeceğini biliyorsun artık.

mirin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ocak 2015 - 01:20:54
331 sürücülerini bir deneyelim bakalım.

sudo apt-get install nvidia-331

ile sürücüleri kur, sonra sistemi yeniden başlat. Eğer sorun olursa nasıl çözeceğini biliyorsun artık.

Uzun bi aradan sonra tekrar merhaba. Bunu yükledim ama olmadı yine. Bir önceki kodlarla düzelttim. Şimdi ne yapmam gerek ? Hangi sürücüyü yükleyim?

heartsmagic

Açıkçası bu kart için 331 sürümlü sürücünün sorun yapmaması lazım diye görmüştüm Nvidia'nın sitesinde. Dizüstünün marka ve modeli nedir? Gerçi önce sormak lazım bu bir dizüstü müdür?

mirin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Şubat 2015 - 20:40:06
Açıkçası bu kart için 331 sürümlü sürücünün sorun yapmaması lazım diye görmüştüm Nvidia'nın sitesinde. Dizüstünün marka ve modeli nedir? Gerçi önce sormak lazım bu bir dizüstü müdür?

Evet bir dizüstü. Markası da "Toshiba Satellite L750 20F"

heartsmagic

Genellikle bu kartın olduğu makinelerde Optimus oluyor. Makine kaç senelik acaba? lspci çıktısında görünmüyor kart ama. 
lsusbçıktısını bir görebilir miyiz? Böyle bir vaka var diye hatırlıyorum ancak çok yanlış hatırlıyor da olabilirim.

mirin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Şubat 2015 - 15:03:35
Genellikle bu kartın olduğu makinelerde Optimus oluyor. Makine kaç senelik acaba? lspci çıktısında görünmüyor kart ama.
lsusbçıktısını bir görebilir miyiz? Böyle bir vaka var diye hatırlıyorum ancak çok yanlış hatırlıyor da olabilirim.

bilgisayarım 2 yıllık. çıktıyı da aldım.
mirin@mirin-SATELLITE-L750:~$ lsusb
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 006: ID 0cf3:3005 Atheros Communications, Inc. AR3011 Bluetooth
Bus 001 Device 004: ID 04f2:b1d6 Chicony Electronics Co., Ltd CNF9055 Toshiba Webcam
Bus 001 Device 003: ID 046d:c52f Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
mirin@mirin-SATELLITE-L750:~$

peki şimdi ne yapmalıyım?

heartsmagic

Bir de 304 sürücüsünü mü denesek?
sudo apt-get install nvidia-current

Bu paket 304 sürücüsünü getiriyor.