Android Studio Kurulumu

Başlatan asortman, 15 Ocak 2015 - 21:01:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asortman

14.10 lts sürümüne "android studio" yu nasıl kurup eclipse te çalıştırabilirim. googleda aratmama rağmen hep bundle ve adt lerinin kurulumunu buldum ama developer.android.com da android studio diye bişey var bi yardım eder misiniz?

ekremdogan

Android Studio'yu çalıştırabilmek için bilgisayarınızda Java Development Kit'i (JDK) kurmuş olmalısınız.
Linux için JDK kurulumunu nasıl oldugu  hakkında bilginiz yoksa yardımcı olabilirim.

eclpse kurdunuz mu ?sadece ihtiyacınız olan android studio mu? yani  JDK JSE framework'u setup ettiniz mi?

asortman

JDK, JRE, eclipse 3.8 kurulu. c++ kullanıyorum eclipse te. sanırım sadece android studioyu kuramadım.

heartsmagic

PPA mevcutmuş:

sudo apt-add-repository ppa:paolorotolo/android-studio
sudo apt-get update
sudo apt-get install android-studio
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremdogan

heartmastic paylaştığını deneyin sorun devam ederse paylaşın, bildiklerimi sizinle paylaşacam.

ahmet_matematikci

kurulum hatası olarak nedenini
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46286.0
açıkladım ancak talep var ise detaylı bir belge hazırlayabilirim
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

asortman

işlemin sonunda böyle bir yok sayılma mevzusu var...
$ sudo apt-get update
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'paolorotolo-android-studio-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'didrocks-ubuntu-developer-tools-center-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.

$ sudo apt-get install android-studio
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'paolorotolo-android-studio-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'didrocks-ubuntu-developer-tools-center-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.

gerisinde bi sorun yok ama eclipse 3.8 de ulaşamıyorum ne javaya ne de android sdk ye

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ocak 2015 - 14:12:52

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 16 Ocak 2015 - 09:57:11
kurulum hatası olarak nedenini
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46286.0
açıkladım ancak talep var ise detaylı bir belge hazırlayabilirim

benimki zaten 64-bit ama gene de sıkıntı yaşadım. ben mi beceremedim anlamadım

ekremdogan

pekala herşeyi bastan alalım.

Android Studio'yu çalıştırabilmek için bilgisayarınızda Java Development Kit'i (JDK) kurmuş olmalısınız.

ayrıca java İDE kurulumunı da gerceklestirmiş olmanız gerek

Linux için JDK ve İDE  kurulumunu nasıl yapacağınız ayrı bir konu .

Bu anlatım içinde Android Studio'nun Linux üzerinde kurulumunu bahsediyorum sadece

Öncelikle   https://developer.android.com/sdk/index.html    adresine girip "Download Android Studio" düğmesine tıklayın:

Android studio'yu bu linkten indiriniz. "Download Android studio"

Tıklayınca yönlendirildiğiniz sayfayı biraz aşağı kaydırıp "All Android Studio Packages" bölümüne gelin.

Burada hem Android Studio'yu hem de Android SDK'yı indirebileceğiniz paketler bulunuyor.

"Hee aklınızda olsun bu anlattıklarım linux isletim sistemleri icin gecerli.

Windows icin biraz daha farklı process uygulanır."

Linux için en alttaki zip dosyasını indirmeniz gerekiyor. Tıklyınca anlaşma metni karşınıza çıkacaktır:

Anlaşma şartlarını onayladığınızı belirten seçeneği işaretledikten sonra en alttaki,

Download düğmesine basın. Yaklaşık 237 MB'lık bir dosya inmeye başlayacaktır:

Simdi de inen ZIP dosyasını ayıklamanız gerekecektir:

Acilan menude "Extract Here" seceneğini tıklamanız gerek.

ZIP dosyasını ayıkladıktan sonra "android-studio" isimli dizini görüyor olmalısınız.

Bu dizine girin ve ardından içindeki /bin dizinine girin. /bin dizininin içeriği icinden

buradaki studio.sh dosyasını çift tıklayarak Android Studio'yu calistirgiginizda

kurulum tamamlanmıis olacak.

Deneyin bakalim olacak mi?..

Eger gerekirse menulerin resimlerini de buraya yerlestirsem daha mı iyi olacak acaba ?

heartsmagic

@asortman, aldığın o uyarıların bir önemi yok. Çözümü de forumda mevcut. Uygulama kuruldu mu? Açılmıyor mu?
android-studio
dediğinde ne oluyor?

ahmet_matematikci

Bende android studio kurulu ama verdiğiniz komutu konsola girince böyle bir komut bulunamadı diyor.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Ocak 2015 - 02:30:00
@asortman, aldığın o uyarıların bir önemi yok. Çözümü de forumda mevcut. Uygulama kuruldu mu? Açılmıyor mu?
android-studio
dediğinde ne oluyor?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ocak 2015 - 20:02:32

java -version
Dediğinizde sistemde nasıl bir hata veriyor. OpenJDk ile çalışmıyor stüdyo sizden Oraclejava kurulumu gerekiyor. Ancak Android SDK kurulurken yanında openjdk indiriyor  ancak Open jdk ile çalışmıyor :(
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

@ahmet_matematikci, çalıştırma komutunu biliyor musun peki? PPA üzerinden mi kurdun elle mi?

PPA tarafındaki paketin içeriğine bakıyorum da:
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./usr/
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./usr/share/
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./usr/share/icons/
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./usr/share/icons/hicolor/
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./usr/share/icons/hicolor/scalable/
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./usr/share/icons/hicolor/scalable/apps/
-rw-r--r-- root/root      5614 2015-01-18 19:34 ./usr/share/icons/hicolor/scalable/apps/androidstudio.svg
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./usr/share/doc/
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./usr/share/doc/android-studio/
-rw-r--r-- root/root     12487 2015-01-18 19:34 ./usr/share/doc/android-studio/copyright
-rw-r--r-- root/root       488 2015-01-18 19:42 ./usr/share/doc/android-studio/changelog.Debian.gz
drwxr-xr-x root/root         0 2015-01-18 20:05 ./usr/share/applications/
-rw-r--r-- root/root       250 2015-01-18 19:34 ./usr/share/applications/android-studio.desktop

İkilik dosya görünmüyor piyasada.

@asortman dönüş yapmadı ancak şu çıktıyı da isteyelim kendisinden:
dpkg -L android-studio

ahmet_matematikci

@ hdeartsmagic ./studio.sh ile kurdum. Aslında sorunu ben yaşamıyorum ama benzer problemleri ben de yaşadım. Makinamda Oracle jdk kurulu, android Studio kurarken Open JDK da kuruyor. Sonra  Eclipse eklentisi olarak kısayol attığında Eclipse çalıştırmıyor. Bende java -version komutu ile kontrol ettm baktım varsayılan Open jdk olmuş. Bende sudo update-alternatives --config java

komutu ile oracle javayı varsayılan yaptım problem çözüldü

heartsmagic

Anladım, biz önce bir kurulum kısmını yaptıralım çalışmazsa sonra Java denetimi de yaparız. PPA iş görüyor mu bilemiyorum. Söylediğim gibi ikilik dosya yok gibi.

Amenofis

Openjdk çalışmıyor diye bişey olmaz, sonuçta sun-jdk ile uyumlu. Intellij idea openjdk ile warning veriyor ama çalışıyor. Hatırladığım kadarıyla sadece fontlarda bir problem vardı. Muhtemelen o da giderilmiştir.

ekremdogan

kutuphane olarak her ikisi de standart java kutuphanesinden faydalanıyor.tabii ki openjdk çalışıyor fakat kurulum yapılırken dikkat edilmesi gereken onemli bir husus var openJDK  mi ,yoksa oracle java SE JDK mıi kurulacak . openJDK kurulumu için console aracılığı ile kolayca yapılıyor,sebebine gelince tamamen  open source oldugundan dolayıdır,ama ufak çaplı da olsa bir handikapı var ,google tercihini oracle den yana kullanıyor .
yani android studio için özellikle yeni entegrated developer environment geliştirme ortamı Android Studio'yu kullanmak isteyenler  için IDE'nin geliştiricisi (Google) tarafından tercih ediliyor.

oracle java SE JDK linux depolarında mevcut degil ,lisans şartları ve haklarından dolayıdır. OpenJDK'yi çoğu Linux dağıtımında paket yöneticisiyle kurmak rahatken  Oracle'ın sunduğu JDK'yi install etmek  için ek birkaç adım atmak gerekiyor. Lisans durumları, dağıtım şeklini biraz etkiliyor.
tabi onun da çozumu mevcut.
ama openJDK direk terminalden hata vermeden kurulum yapılabilir.
bir ihtimaldir arkadaşımız oracle java SE JDK kurulumu yapmışsa hata verebilir.
paket yoneticisi ile bunun kurulumunu yapmak mumkun
gerci hearmastic bey yukarıda paylaşmış ama onunla ilgili mi  acaba?
cozum icin donuş yaparsa kurulum kodları ve ortamı  icin paylaşırım
,tesekurler

fucar07

Merhaba arkadaşlar,
Studio kurulumunu burdan bakarak yaptım. Fakat bir hata alıyorum.
Hataları ekteki dosyalarda belirttim.
Java hatası dediğim yerde burda gördüğüm java ile ilgili komutu yazdım ve 0 (sıfır) seçtim. Ama hata devam ediyor. Ne yapmalıyım?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

D@bbe

tüm programlar içinde gözüküyor mu?

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

fucar07

Evet. Program açılıyor.  Gradle diye bir hata alıyorum.

if

@fucar07, hangi yöntemle kurdunuz?

echo $JAVA_HOME
ne diyor?

fucar07

Yukarıdaki yönemle kurdum.
sudo apt-add-repository ppa:paolorotolo/android-studio
sudo apt-get update
sudo apt-get install android-studio

echo $JAVA_HOME
komutunun çıktısı olarak da hiç bir şey vermiyor.

if

export JAVA_HOME="/usr/lib/jvm/java-8-oracle/jre/bin/java"
android-studio
olarak çalıştırınca hata alıyor musunuz?

fucar07

Evet. Aynı hata devam ediyor.
Gradle project sync failed....

if

Bir de

export JAVA_HOME="/usr/lib/jvm/java-8-oracle/jre
android-studio

olarak deneyelim.

dpkg-query -L android-studio

çıktısına bakayım.

fucar07

Aynı hata devam.