Driver tanıtma sorunu... :(

Başlatan can.kilic, 08 Kasım 2008 - 10:55:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can.kilic

Ben Ubuntu'da henüz yeniyim ve sürücülerimi tanıtamadim, Via k8m890ce ekran kartı kullanıyorum, şu anda Ubuntu,8.04'e yükseltiliyor.
Acaba güncelleştirmeleri aldıktan sonra ekran ve ses kartını tanır mı?
Bu arada Ubuntu'da herhangi bir müzik'te açamıyorum, oturumu açtığım zaman hoparlörümden ses geliyor fakat  müzik açamıyorum :(
Bu konularda bana yardımcı olursanız sevinirim,ne yazık ki Ubuntu hakkında hiç bir şey bilmiyorum. :(

umutubuntu

Sisteminiz 8.04'e yükseltildiğine göre 7.10'dasınız.
Tavsiyem geçtiğimiz günlerde yayınlanan 8.10 ile temiz bir kurulum yapmanız olacaktır.
Ubuntu'da müzik ve video izleyebilmeniz için gerekli olan kodekleri yüklemeniz gerekmektedir.
Kurulum ve sonrası yapmanız gerekenlerle ilgili buraya bakabilirsiniz.
Ubuntu'ya hoşgeldiniz.

can.kilic

yardımınız için sağolun fakat 8.04'den daha sonra 8.10'a yükseltmeyiyor muyum bu arada eklentileri yükledim ama hiç bir sonuç alamadım
hoparlörden ses çıkıyor fakat müzik açılmıyor :(

atomkarinca

Alt+F2 tuşlarına basıp gelen kutucuğa "terminal" yazın (kesme işaretleri hariç), daha sonra gelen ekrana şu kodu girin:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

sizden şifre isteyecek ve şifrenizi girdikten sonra müzik dinlemeniz için gerekli eklentileri yükleyecek. Daha sonra tekrar bir müzik dosyası açmayı deneyin

can.kilic

güncelleştirmeleri aldıktan sonra o kendiliğinden düzeldi yani 8.04'e yükseldiğinde,
peki ekran kartımı nasıl tanıtıcam :(

atomkarinca

Eğer 3-boyut desteğini soruyorsanız benim bildiğim kadarıyla Via kartların 3-boyut desteği yok.

can.kilic

3 boyut desteğinin olmadıgını bende biliyorum,fakat ekran biraz donuyor driver'ı tanıtılmadığı için sanırım

erginemr

Bence en iyisi Intrepid Ibex (8.10) için sıfırdan, temiz kurulum yapmanız. Güncellemelerle de sistem yükseltilebiliyor ama eski sorunlar yeni versiyona da taşınabiliyor.