Bölünemeyen diski bölmebilir miyim?

Başlatan lınuxtwo, 12 Mayıs 2015 - 19:59:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lınuxtwo

selamunaleykum

lınux mınt kullanıyom 500 gb uzeırne kurulu yanına sıfırdan wındows kurucam ama 500 gb kullandıgım ıcın bolemıyom bolebılıcek yol var mı?

mozhan

Doğru anladıysam hard diskin belli bi yüzdesinden fazlasını kullandığın için bölemiyorsun tavsiyem bi hariciye verilerin bi kısmını yedekleyip daha sonra bölmen tabi bu durumda haricide kalan verileri windows a atman gerekecek
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

DoopTR

ubuntu kurulum diskinde başlat live cd fln var onu seç ordan gpart seç ordan böleceğin diski seçip sağ tıkla swap off de sonra bölebilirsin artık basit ve kabaca anlatım yapamassan ayrıntılı anlatırım

siberoloji

@linuxtwo;
Bölünemeyen diski bölebilirsiniz.
Anladığım kadarıyla 500 gb. diskinizde sadece Mint kurulu ve diskin tamamını kullanıyor. Mint açıldığında kullanıma alınan (mount edilen) diski bölme işlemi yapamazsınız. Bu sebeple;
1.Bilgisayarınızı Mint Kurulum disk veya USB ile DENE seçeneği ile açmalısınız. Bu sayede bilgisayar kurulum CD/DVD/USB ile açıldığında 500 gb. disk kullanıma girmeyecek ve üzerinde bölümlendirme imkanınız olacaktır. Ancak bunlara gerek olmayabilir. Neden mi?
2.Windows kurmak istediğinize göre, disk bölümlerini ayırmak gerekecek. Sanırım şu an kurulu olan Mint, bu işlem sonunda silinecek. Öyleyse;
2.a: Windows bölümünü Diskin baş tarafına kurmalı ve primary partition olarak yüklemelisiniz. Ardından gelen bir yere Linux kurmanız gerekir çünkü, windows kendisinin diskin baş tarafında olmadığını anlarsa (ki anlar) çalışmayabilir (ki çalışmaz).
2.b: Benim size tavsiyem, şu an kullandığınız Mint ve içerisindeki verileri başka bir diske yedekleyin. Windows kurulumu başlatınca diskinizi zaten bölme seçeneğiniz olacak. Oradan diskinizi 100-300-100 gb olarak 3 parçaya bölün.
2.c: İlk 100 gb bölüme windows kurun. 300 gb. bölümü NTFS olarak biçimlendirip D olarak kullanın ve son 100 gb. bölümü de boş bırakın ya da NTFS olarak biçimlendirin. Sonradan isterseniz Linux işletim sisteminizi buraya kurabilirsiniz.
3. Saat 02:49 - Yanlış bir şeyler yazmış olabilirim diye korkuyorum. En iyisi bu kadarla kalsın.

lınuxtwo

arkadaşlar teşşekur ederım

sıberlojı soyledıklerın bıraz anladım ama bolumleme konusunu tam bılmıyom yada şöyle olabılır mı

ve lınuxu sılmıcem yanına kurucam hatırlatıyım

wındows kurucam saten başdan kurulum yapınca bana sormucak mı bolumleme yapmak ıstedıgımı ?

earas

Alıntı yapılan: lınuxtwo - 13 Mayıs 2015 - 03:08:10
arkadaşlar teşşekur ederım

sıberlojı soyledıklerın bıraz anladım ama bolumleme konusunu tam bılmıyom yada şöyle olabılır mı

ve lınuxu sılmıcem yanına kurucam hatırlatıyım

wındows kurucam saten başdan kurulum yapınca bana sormucak mı bolumleme yapmak ıstedıgı ?
Dostum zaten yukarıda anlatılan yöntemle oluşturacağın boş alanı Windows kurulumu yaparken kullanacaksın. Yani bu yöntemle boş alan oluşturmazsan, Windows kurulumunda direkt disk bölümü yapmaya çalışırsan linux sistemini bozarsın. Ama önceden planlı bir boş alan ayarlayıp (yukarıda anlatılan yöntemle) sonra Windows kurulumunda o boş alanı kullanırsan sorun yaşamadan iki sitemi de tek diskte kullanıyor olursun.

siberoloji

@lınuxtwo;
Linux, diskinizin hangi bölümüne kurulu?

ata1

not
wındows'u sonrasında kurduğundan boot ekranında lınux görünmeyecek. bunu da bazı programlar yardımıyla ekleyeceğin konusunda da bir bilgin olsun .
ilk wındows kurarsan ve ardından lınux kurarsan bot ekranında dırek her iki sistem gözükecek .