[Çözüldü] Pickit3 Ubuntuyla uyumlumu? (Pickit3 mü Pickit2 mi?)

Başlatan gnukarabatak, 03 Ocak 2015 - 14:10:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gnukarabatak

Arkadaşlar pic programlama yapabilmek için pickit serisinden birini almaya karar verdim. Ben en son çıkmış olan pickit3 almayı düşünüyorum. Ancak ubuntuda tam uyum varmı ondan emin değilim. Şayet uyumlu değilse linux uyumlu olduğunu bildiğim pickit2 alacağım. Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı ve bana yol göstermenizi bekliyorum..
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

heartsmagic

Yeni değil galiba bu şey? Linux üzerinde desteği var gibi görünüyor. Tabi sorun yaşanır mı yaşanmaz mı buna dair bir şey söyleyemem kendi adıma. Misal: https://code.google.com/p/pic32prog/issues/detail?id=4 Ancak çözmüşler orada, basit bir yetki meselesi gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gnukarabatak

@heartsmagic veridiğin bağlantıda anladığım kadarıyla "pic32prog" isimli bir yazılımla pickit3 programlama yapabiliyor. Şimdi biliyorsun brenner8 den ağzım epey bir yandı :) o yüzden yoğurdu mecburen üflüyorum. En azından daha aleti almadan uyumluluğu ve kullanımı ile ilgili forum üyerimizden tecrübesi olan birinin bu bilgiyi paylaşması yeterli olur zaten. İnternette genelde pickit3 ile linux yada ubuntu kelimesini bir arada göremediğim için haliyle işkillenme durumu oluştu bende. :) Yinede bu bilgi ile başlığa destek olduğun teşekkürler.

heartsmagic

Sonuna kadar haklısın esasında :) Ancak, forumda PIC programlama ile uğraşan (aktif olarak) bir sen varsın sanırım son zamanlarda. Umarım ilk elden birileri tecrübesini paylaşabilir.

gnukarabatak

Şu ana kadar yaptığım araştırma sonucunda microchip firmasının "MPLAB X" yazılım geliştirme ortamının pickit3 orijinal yada klon-kopya programlayıcı cihazlarını tam olarak desteklediğini öğrendim. Benim anladığım anlamda derlenmiş hex dosyanın pic mikrodenetleyici entegresine atılması olayını "MPLAB IPE" isimli yazılımıyla atıldığını keşfetmiş bulunmaktayım. Belirtmem gerekirse MPLAB X IDE ve IPE yazılımları java ile geliştirilmiş olmasından dolayı ubuntu tarafında bir sıkıntı normal şartlarda gözükmüyor. Kısacası pickit3 ile ubuntu uyumlu birşekilde mplab ve picprog2 yazılımıyla çalışabilmektedirler :) Ben yinede pickit3 siparişim geçilip ürün elime geçtikten sonrada bizzat ubuntu üzerinde testleri yapıp sonucunu burada 1-2 ay sonrada olsa burada yazacağım, hatta birde video-sunum yapmayı bile düşünmekteyim, beni izlemeye devam edin :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ocak 2015 - 01:31:22

@heartsmagic, bu forumda benden başka aktif olarak pic programlama ile uğraşanların olduğunu düşünmekteyim. Fakat şu anda onlar "uyku modunda" olabilirler. Uyandırılmak için "kesme" gelmesini beklemekteler bence :D

heartsmagic

Hehe, tez zamanda kesme lazım o zaman foruma :)
Umarım soru yaşamazsın ve güzel haberler alırız senden.

Amenofis

Mplabx IDE Netbeans plugin'idir sadece. Netbeans te java ile yazıldığı için linux altında sorunsuz çalışır. Pickit3 ise sürücü gerektirmeyen bir kit, mplabx içinden direkt program atılabiliyor.

Yanlız pic lerde derleyici problemi var işte. Microchip in derleyicisinin ücretsiz sürümü optimizasyon açmana izin vermiyor. Kodlarınız şişik olabilir. SDCC ondan daha iyi bir derleyici ama onda da kütüphane eksikliği var.

Linux altında pic ten ziyade Atmel programlama daha sorunsuz. avr-gcc on numara bir derleyici.

gnukarabatak

@Amenofis, anladığım kadarıyla pickit3'ü Mplabx ile sorunsuz kullanabiliyoruz. Bunun dışında harici olarak Konsolda yada Grafik Arabirim olarak çalışan bir programı varmıydı, misal brenner için usburn gibi? sdcc dikkatimi çeken bir yapı, umarım onunla ilgilide güzel bir yazı çalışması yapmak istiyorum. Çünkü neredeyse hiç Türkçe kaynağı ve örnek çalışmalar yok. Pic'le ilgili projelerimi bitirdikten sonra eğer kütüphane-sürücü bulma problemi yaşamazsam atmel-avr düşündüğüm bir platform :)

gnukarabatak

Aylar sonra pickit3 ile ilgili dün akşam yaptığım testin sonuçlarını buraya geçmek istiyorum, nede olsa sözümüz var :) Şu anki sistemim ubuntu-MATE 14.04.02 dağıtımı. Microchip'in sitesinden MPLABX paketinde gelen MPLAB IDE ve MPLAB IPE yazılımlarını kurdum. www.aliexpress.com dan aldığım pickit3 cihazını usb portundan taktığımda usb aygıtları içinde kendini pickit3 olarak cihaz listesine eklemiş. Yani konsolde lsusb ile gördüm. Ardından MPLAB IPE yazılımını çalıştırdım. Zira pic mikrodenetleyicilere program bu yazılım ile atılmakta. Arayüz açılır açılmaz bağlanılacak cihaz listesine hemen benim pickit3 ü getirmiş. Yani arayüzün tanımasında bir sıkıntı yok. Yanindaki connect butonuna basarak bağlantıyı sağladığımı aşağı kısmındaki çıktı kısmında gördüm. Bir hex dosyası seçip pickit3'e ICSP üzerinden PIC16F877A mikrodenetleyicisini bağladım. Arayüzden program butonuna bastığımda alt kısımda işlemin başarıyla tamamladığı mesajını aldım.
Sonuç olarak arkadaşlar pickit3 (benimki klon programlacıyı) rahatlıkla linux üzerinden kullanılabilir. Bizzat test ettim onayladım. (Yazı biraz uzun oldu idare edin artık :) )

NOT: Bu yazılımı kullanırken power ayarlarında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi seçim yapılması gerekiyor. Aksi takdirde voltaj tespiti yapamadım gibi bir mesaj veriyor. Daha sonrasında hex dosyasını seçip program butonuyla işi bitirebilirsiniz.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkür ederiz, kendin pişir kendin ye gibi oldu :)

ulusoyab

plazma

@gnukarabatak pic3 sorunsuz çalışıyor mu bizim tarafta? Bazı sitelerde yanlış hatırlamıyorsam pic modeline göre firmware değiştirilmesi gerekiyor gibi bir şeyler okumuştum galiba

plazma

Bir haberde stm32 mikrodenetliyicden gelid ayrı başlık açmak istemedim, haber bağlantısı :
http://www.st.com/web/en/press/p3781

Amenofis

Alıntı yapılan: plazma - 17 Şubat 2016 - 15:24:37
Bir haberde stm32 mikrodenetliyicden gelid ayrı başlık açmak istemedim, haber bağlantısı :
http://www.st.com/web/en/press/p3781
Stm32 linuxta sorunsuz, kendim denedim. Artık şu pici avryi bırakıp stm32 ye geçmesi lazım herkesin. Çok ta ucuz.

gnukarabatak

@plazma; Benim yaptığım denemeyi zaten burada paylaştım. pickit3 microchip firmasının kendi üretimi MPLAB for linux yazılımı ile takmış olduğum bir pici sıkıntısız bir şekilde çalıştırdım. pic modeline göre firmware değişimi gibi birşey olmaması lazım ki bildiğim kadarıyla yok. Zaten pickit3 piyasadaki tüm picleri çalıştırır. Yeterki doğru şekilde ICSP bağlantısını yap. Ama pickit3 ün programlayabildiği picler sınıfındaysa senin pic mikrodenetleyicin pickit3 programlama da kesinlikle sıkıntı çıkarmaz. Ha eğer çok yeni çıkmış bir pic modeli var diyelim. Zaten böyle bir şey olduğunda pickit3 cihazının firmware güncellesini microchip firması ücretsiz olarak yayınlıyor. Ki böyle birşeye hiçbir zaman ihtiyaç duyulacağını da zannetmiyorum. Kısacası gönlün rahat olsun. MPLAB yazılımları linux tarafında sıkıntısız birşekilde çalışıyor.

kutahyaspor

Merhaba, elektronik ile hobi seviyesinde ilgileniyorum ve yeni yeni Ubuntuya ısınıyorum. Ubuntu üzerinden önceleri CodeBlock ve Eclipse üzerinden UsbTiny ve AvrISPmkii programlayıcılarla sorunsuz derleyip programlamıştım. Pic tarafını merak ettim ararken bu başlığa rastladım ve selam vereyim istedim :) Birazdan bu konuyu detaylı inceleyip MPLABX kurulumu, derleme işlemini ve program atmayı deneyeceğim.

Erdem

Ben burada Ubuntu altında Pickit2'nin nasıl kullanılabileceğini anlatmıştım.

Ubuntu altında PIC kit2 kullanarak PIC programlama

kutahyaspor

Alıntı yapılan: Erdem - 24 Ocak 2017 - 17:31:26
Ben burada Ubuntu altında Pickit2'nin nasıl kullanılabileceğini anlatmıştım.

Ubuntu altında PIC kit2 kullanarak PIC programlama

Anlatımınızın İngilizce benzerini görmüştüm, Türkçe olduğu iyi oldu. Elimde Pickit3 ve Brenner8 var. Brenner için terminalden çözümler var diye hatırlıyorum.

Pickit3 için aşağıdaki şekilde olacak sanırım;
# PICKit3 için grup oluştur
SUBSYSTEM=="usb", ATTRS{idVendor}=="04d8", ATTRS{idProduct}=="900a", GROUP="dialout"

plazma

Pickit 3 mplab ile Ubuntu 16.04 64 bitte sorunsuz kullanıyorum.

kutahyaspor

Programlamak için kodu illaki Mplab üzerinde mi derlemek gerekiyor, yoksa hazır hex dosyasını PicKit'e atabiliyor muyuz?

edit:
programı kurdum, beraberinde gelen "Mplab IPE" program atmak içinmiş.

Erdem

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 24 Ocak 2017 - 17:40:23
Pickit3 için aşağıdaki şekilde olacak sanırım;

Teşekkürler ekledim bile.

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 24 Ocak 2017 - 19:23:00
Programlamak için kodu illaki Mplab üzerinde mi derlemek gerekiyor, yoksa hazır hex dosyasını PicKit'e atabiliyor muyuz?

Ben Mplab derleyicisi kullandım başka derleyici de kullanabilirsiniz. pk2cmd programı hex dosyasını PicKit2'ye yüklüyor. Ben basitçe bir make dosyası kullanıyorum.

İsterseniz PicKit2 ile Arduino da programlayabilirsiniz.

PICkit 2 ile arduino programlama

Toor

Türkiyedeki Pickit klonu üreticisine(Expkits) attığım maile cevap olarak ürettikleri klonun Linux ile uyumsuz olduğunu söylemişlerdi. Ben de zaten Atmelci olduğum için Linux üzerinde Pic'e bulaşmak istemedim.

Expkits klonu programlayıcıları Linuxta kullanabilen var mı acaba?

Toor

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 24 Ocak 2017 - 22:49:37
Alıntı yapılan: Toor - 24 Ocak 2017 - 22:42:58
Türkiyedeki Pickit klonu üreticisine(Expkits) attığım maile cevap olarak ürettikleri klonun Linux ile uyumsuz olduğunu söylemişlerdi. Ben de zaten Atmelci olduğum için Linux üzerinde Pic'e bulaşmak istemedim.

Expkits klonu programlayıcıları Linuxta kullanabilen var mı acaba?

Atmel için hangi IDE'yi kullanıyorsunuz?
IDE kullanmıyorum. GNU derleyicisi ve avrdude yeterli. Kullandığınız IDE'yi eklentiler yoluyla avr için bir ortama çevirebilirsiniz ama uğraştırıcı ve sorunlu olabiliyor.