UYAP Döküman Editörü UDF Dosya Formatı Wine Yardımı Olmadan Kurulum

Başlatan arkhon, 03 Ocak 2015 - 04:36:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arkhon

Ben ofisimde ki üç bilgisayardan birinde Lubuntu kullanan bir avukatım, özgür yazılımlara aşinalığım vardır zira ofisimde yıllardır openoffice veya libreoffice yazılımlarını kullandığım gibi hakikaten başarısız bulduğum windows 7 ve 8 işletim sistemlerinden sonra hedef olarak linux dağıtımlarından en beğendiğim Ubuntuya geçmeye çalışıyorum.

Bundan 3 yıl kadar önce böyle bir geçiş benim durumumda birisi için gerçekten bir hayaldi zira hukuk programlarının tamamı windows ister, ciddi paralara satılan mevzuat ve içtihat programları ile İcra takip programları temel gereksinim olarak ilk önce sizi windows kullanmaya mecbur bırakırdı. Üstelik elektronik imza yazılımları yeni teknoloji kart okuyucular liste uzardı şimdi durum farklı mesleğimiz için gerekli programlar işletim sistemi yerine BULUT tabanlı olmaya web üzerinden tarayıcı tabanlı bir çalışma yöntemi geliştirmeye başladılar artık örneğin şifremiz ile mevzuat programımızın internet üzerinden yayındaki sürümüne ulaşıp web üzerinden çalışabiliyoruz. Örneğin istediğimiz yerden internete bağlı bir bilgisayar hatta bir telefon ile online icra takip programımızdan icra takibi hazırlayabiliyor varolan takipler üzerinde çalışabiliyoruz. Lafı fazla uzatmadan teknoloji başdöndürücü bir hızla gelişiyor dünya değişiyor. Bana göre açık kaynak yazılımların yakın zamanda gelecek büyük zaferine hazırlıklı olmalıyız ve bir an evvel özgür yazılımlara geçişimizi tamamlamalıyız.

Benim geçiş çabalarımda bu forumun ve ubuntu topluluğunun yardımı çok büyüktür. Son kez forum üyelerinin yardımına ihtiyaç duyuyorum Elektronik imza ile avukat portala giriş yapabiliyorum bu hususta bir sorunumuz yok kalan bu son sorunum da hallolduğu takdirde sanırım ubuntuya geçişi tamamlayabilirim. wine yardımı ile UYAP DÖKÜMAN EDİTÖRÜ'nü kurabiliyorum. Ancak emülatör yardımı ile kurulan programlar takdir edersiniz ki sistemle gerektiği gibi bütünleşik çalışamıyor. Örneğin portaldan indirdiğim dosyaları açamıyor. elektronik imzalama yapamıyor. AKIŞ wine ile kurulamıyor. Bu nedenle wine yerine doğrudan Ubuntu sistemi üzerinden UYAP DÖKÜMAN EDİTÖRÜ nün doğrudan çalışmasını sağlayacak bir müdahalenin döküman editörüne yapılması gerekiyor gerçekten UYAP DÖKÜMAN EDİTÖRÜ java tabanlı bir uygulama olup Java tabanlı olduğu için esasen işletim sisteminden bağımsız çalışması nedeni ile bunun mümkün olabileceğini düşünüyorum. Şayet böyle bişey mümkün değilse en azından wine ile kurulan UYAP DÖKÜMAN EDİTÖRÜ'nün veri imzalayabilmesini sağlayacak ve udf uzantılı dosyaları açabilecek şekilde nasıl yapılandırabileceğim hakkında desteğe ihtiyacım var.

Bu hususta forum üyelerinin yardımını rica ediyorum. Programın exe uzantılı biçimine buradan http://e-imza.ubap.org.tr/dl/UKI_V3.5.15.exe Windows c sürücüsü içerisindeki kurulu dosyalarına buradan https://drive.google.com/folderview?id=0B3D_APGlTJSQRE42dldoaWJoam8&usp=sharing ulaşılabilir

plazma

Avukat olmadan biz bu sistemi kullanabilyormuyuz, yani nasıl deneyeceğiz? http://e-imza.ubap.org.tr/maviToken.aspx göre 4lü bir kurulum aşaması var wine nasıl yapılandırdınız tam olarak .net 35 istiyor sistem ve palma diye bir yazılım kuruluyormuş ilk olarak siz sorunsuzca kurup çalıştırıyorsunuz sanırım ama sadec UDF dosya uzantısını ilişkilendiremediniz program ile

arkhon

Elbette kullanmak için avukat olmanıza gerek yok uygulama basit bir java tabanlı metin editörüdür. Esasında wine ile bunu kurmak için java 6 windows sürümünün wine ile kurulması yeterli ancak bu editör ile hazırlanan metnin elektronik imza ile imzalanması için gerekli olan akış programının windows versiyonları wine ile kurulanadığından yada ben beceremediğimden veri imzalayamıyorum

heartsmagic

Doğal yolla kurulan editör neden dosyaları açamıyor, orada yaşanan sıkıntı nedir yani? Hani yüzmüş yüzmüş kuyruğuna kadar gelmişsin, şu aşamada tıkanman üzücü olur cidden. Diğer başlıkta sen geri bildirim yapınca sevinmiştim ben hatta.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arkhon

arkadaşım doğal yolla kurulabilse başımın derdi ne editörü wine ile kurduğumu yazmıştım 

heartsmagic

Sorarken kaçırmışım esasında, Wine ile kurulan neden sorun yapıyor diye düzelteyim sorumu. Yani dosyaları açarken veya imzalamaya çalışırken belirli bir hata mı alınıyor?
Şu düzenleyici Java tabanlı ya, neden böyle .exe olarak dağıtılıyor diye merak ediyorum. Tamam, kurulduktan sonra dosyalar oluşuyor ancak Windows'a özel bir şey var mı yok mu bilemiyoruz şu durumda. Dosyaları tek bir paket yapıp paylaşırsan belki Java ile haşir neşir olan bir arkadaş el atabilir.

ozgurgokalp

Ben de konunun takipçisiyim. Aslında uyap editörün linux altında çalışması çok önemli bir mesele. Yargı sisteminden sonra şimdi de Milli Eğitim Müdürlüklerinde kullanılması zorunlu. Yazışmaların tamamı bu editörle yaplıp imzalanmak zorunda. Dolayısıyla Linux'a geçişte en büyük engel bu. Ben de bir Milli Eğitim Müdürlüğünde bilgi işlemden sorumlu bir çalışan olarak uyap editörü çalıştırıp Döküman Yönetim Sistemi (DYS) entegrasyonunu sağlayabilirsem tüm birimleri bir Linux dağıtımına geçirmeyi planlıyorum. Kime gitsek, ne etsek te bu sorunu çözsek bilemiyorum. Bildiğim şey bu sorunu çözen işten anlayan bir yazılımcı büyük iyilik yapmış olacak...

arkhon

Alıntı yapılan: plazmahttps://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=40119.0

Değerli arkadaşlar yardımcı olmak istediğinizi biliyorum teşekkür ederim ancak sorunumuzu yazdığımız ilk iletiyi okursanız sorunumuzun wine yardımı ile editör kullanmak olmadığını anlarsınız sorunumuz wine yardımı ile kurulan editörün elektronik imzalama yapmamasıdır. Emülatör yardımı olmaksızın ubuntu sistemine doğrudan bu editörü kurabilirmiyiz diye soruyoruz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ocak 2015 - 20:49:57

Aslında eletronik imzalama için sistemde kartokuyucu yazılımı, AKIŞ yazılımı, java 6, kurulması yeterlidir. Bunlar WİNE ile kurulursa wine yardımı ile pekala imzalama işlemide yapılabilir. Benim wine de karşılaştığım sorun AKIŞ yazılımını wine altında kuramamaktır. şayet wine ile akış yazılımını kurabilirsem imzalamayıda yapacaktır

plazma

O başlıkta zaten wine ile kurup kurulumdan sonra dosyaları kopyalayıp linux sh beyiği ile çalıştırıldığından bahsetmiş, burda java 7 tavsiye edilmiş http://e-imza.ubap.org.tr/maviToken.aspx

heartsmagic

Bizler de seni anlıyoruz @arkhon :) Ancak elden bir şey gelmiyor. Gerçi senin de bu başlıktan isteğin anladığım kadarıyla yazılımın elden geçirilmesi. O noktada da araya kodlama yapabilen veya en azından Java'dan iyi anlayan birileri girmeli. Bu nedenle dosyaları istedim senden.

bytan

@arkhon,

@plazma'nın verdiği bağlantıdaki @karboran'ın iletisinde geçen bağlantı [1] ile UDF düzenleyici -o tarihteki java ve düzenleyici sürümü kapsamında- çalışıyordu. Basitçe bir çalıştırma hakkı olan dosya oluşturup içerisine uygulamayı çalıştıran komutu eklemek gerekiyordu:

java -cp .:editor_lib2.jar:editor_lib.jar:editor_laf.jar:jai_hvl.jar:jdom.jar tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager getNewWPInstance EDITOR_TYPE_DOCUMENT 57759853.evrak

Buradaki *.evrak kısmı çok önemli değil ve bulunduğun dizinde varsa bu dosyayı göreceksin ya da "görecektin." Şu an durum güncel sürümlerde biraz farklılık gösteriyor. Windows tarafında udf düzenleyicisinin bulunduğu klasöre bakarsan çalışması için *.bat dosyası oluşturulmuş. Hem bu bat dosyasının içindekiler hem de üstteki örnek üzerinden dosyaların bulunduğu dizin üzerindeyken uçbirime yazılacak komutu -verdiği hatalara göre- düzenlemek gerekiyor. İşte tam burada da java'dan anlayan azimli bir gencin yardımı gerekiyor.

[1] - https://www.pardus.org.tr/forum/-/message_boards/view_message/90099949
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

plazma

Bende pejk anlamıyorumda mesel ordaki bat dosyasında örneklersek :

"DokumanEditor.bat" isimli olan

START javaw -Xmx512m -Duser.language=tr -Duser.region=TR -cp %UKI3_CP_GLOBAL% tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager "getNewWPInstance" "EDITOR_TYPE_DOCUMENT" %1

Battan çıkarılıp, "DokumaEditor.sh" olması @bytan ında bahsettiği gibi düzenlenmesi lazım sadece çalıştırılabilmesi içn biraz denem yaptım ama hataalıyorum sürekli

[plazma@Atilgan] ~/Masaüstü/Uyap/Uyap Kelime Islemci 
❯ java -cp %UKI3_CP_GLOBAL% tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager "getNewWPInstance" "EDITOR_TYPE_DOCUMENT" %1 editor_utility.jar
Error: Could not find or load main class tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager

Java argümanları:
java                                                                        ⏎
Usage: java [-options] class [args...]
           (to execute a class)
   or  java [-options] -jar jarfile [args...]
           (to execute a jar file)
where options include:
    -d32   use a 32-bit data model if available
    -d64   use a 64-bit data model if available
    -server   to select the "server" VM
    -zero   to select the "zero" VM
    -jamvm   to select the "jamvm" VM
    -avian   to select the "avian" VM
    -dcevm   to select the "dcevm" VM
                  The default VM is server,
                  because you are running on a server-class machine.

-cp <class search path of directories and zip/jar files>
    -classpath <class search path of directories and zip/jar files>
                  A : separated list of directories, JAR archives,
                  and ZIP archives to search for class files.
    -D<name>=<value>
                  set a system property
    -verbose:[class|gc|jni]
                  enable verbose output
    -version      print product version and exit
    -version:<value>
                  require the specified version to run
    -showversion  print product version and continue
    -jre-restrict-search | -no-jre-restrict-search
                  include/exclude user private JREs in the version search
    -? -help      print this help message
    -X            print help on non-standard options
    -ea[:<packagename>...|:<classname>]
    -enableassertions[:<packagename>...|:<classname>]
                  enable assertions with specified granularity
    -da[:<packagename>...|:<classname>]
    -disableassertions[:<packagename>...|:<classname>]
                  disable assertions with specified granularity
    -esa | -enablesystemassertions
                  enable system assertions
    -dsa | -disablesystemassertions
                  disable system assertions
    -agentlib:<libname>[=<options>]
                  load native agent library <libname>, e.g. -agentlib:hprof
                  see also, -agentlib:jdwp=help and -agentlib:hprof=help
    -agentpath:<pathname>[=<options>]
                  load native agent library by full pathname
    -javaagent:<jarpath>[=<options>]
                  load Java programming language agent, see java.lang.instrument
    -splash:<imagepath>
                  show splash screen with specified image
See http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/documentation/index.html for more details.

neyse çok uzatmadan şöyle çalıştı galiba ama genede Java ya uzman arkadaşların genede bir kontrolünden geçmesi lazım :

çalıştırmak için uç birim kodu :

java -cp .:editor_laf.jar:editor_lib.jar:editor_lib2.jar:editor_utility.jar:jai_hvl.jar:jdom.jar tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager getNewWPInstance EDITOR_TYPE_DOCUMENT %1

tırnaklıda çalışıyor hangisi doğrusu bilemedim :

java -cp .:editor_laf.jar:editor_lib.jar:editor_lib2.jar:editor_utility.jar:jai_hvl.jar:jdom.jar tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager "getNewWPInstance" "EDITOR_TYPE_DOCUMENT" %1

uçbirim koudunu uyap dosyalarının olduğu klasörde çalıştırın.

yada bunu uyap.sh diye kadedersiniz ozaman ikide bir kopyala yapıştır yerine ./uyap.sh ile çalıştırı ayda kısayol atarsınız size kalmış.

Yalnız *.jar dosyalarına çalıştırıbailir olararak ayarlamınız gerekior dosya özelliklerinden.

uyap dosyalarını nete yükleyince eklerim.

uyap dosyaları : https://www.dropbox.com/s/8djf3chjkm1rf3o/Uyap_ubuntu-tr.net.tar.gz?dl=0

kullandığım java versiyonu :

[plazma@Atilgan] ~ 
❯ java -version                                                               ⏎
java version "1.7.0_65"
OpenJDK Runtime Environment (IcedTea 2.5.3) (7u71-2.5.3-0ubuntu0.14.04.1)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 24.65-b04, mixed mode)

oguzhan26

Bu konu avukatlar için önemli.
Bende neredeyse 1 yıldır Ubuntu kullanmaktayım. Umarım sorun çözülür.
Bilmiyorum yardımcı olur mu ama Avukatlar için hazırlanmış Ubuntu (Av-untu) ve Pardus sürümleri mevcut. Güncelliğini yitirmiş sanırım.
Bu dağıtımlarda UDF formatını sorunsuz kullandığını söyleyenlerde var. Belki bir faydası dokunur diye belirtmek istedim.

http://www.hukuki.net/archive/index.php?t-30503.html

plazma

Ben çalıştırdım ama konu sahibi dönüş yapmadı. @arkhon

arkhon

Alıntı yapılan: plazmaBen çalıştırdım ama konu sahibi dönüş yapmadı. @arkhon

Reisicumhurumuz aradığı babayiğidi bulsa benim kadar sevinirdi yarın ofisimde deneyeceğim. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim

arkhon

Alıntı yapılan: plazmaBende pejk anlamıyorumda mesel ordaki bat dosyasında örneklersek :

"DokumanEditor.bat" isimli olan

Kod: [Seç]START javaw -Xmx512m -Duser.language=tr -Duser.region=TR -cp %UKI3_CP_GLOBAL% tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager "getNewWPInstance" "EDITOR_TYPE_DOCUMENT" %1
Battan çıkarılıp, "DokumaEditor.sh" olması @bytan ında bahsettiği gibi düzenlenmesi lazım sadece çalıştırılabilmesi içn biraz denem yaptım ama hataalıyorum sürekli

Kod: [Seç][plazma@Atilgan] ~/Masaüstü/Uyap/Uyap Kelime Islemci 
❯ java -cp %UKI3_CP_GLOBAL% tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager "getNewWPInstance" "EDITOR_TYPE_DOCUMENT" %1 editor_utility.jar
Error: Could not find or load main class tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager

Java argümanları:
Kod: [Seç]java                                                                        ⏎
Usage: java [-options] class [args...]
           (to execute a class)
   or  java [-options] -jar jarfile [args...]
           (to execute a jar file)
where options include:
    -d32     use a 32-bit data model if available
    -d64     use a 64-bit data model if available
    -server     to select the "server" VM
    -zero     to select the "zero" VM
    -jamvm     to select the "jamvm" VM
    -avian     to select the "avian" VM
    -dcevm     to select the "dcevm" VM
                  The default VM is server,
                  because you are running on a server-class machine.

-cp <class search path of directories and zip/jar files>
    -classpath <class search path of directories and zip/jar files>
                  A : separated list of directories, JAR archives,
                  and ZIP archives to search for class files.
    -D<name>=<value>
                  set a system property
    -verbose:[class|gc|jni]
                  enable verbose output
    -version      print product version and exit
    -version:<value>
                  require the specified version to run
    -showversion  print product version and continue
    -jre-restrict-search | -no-jre-restrict-search
                  include/exclude user private JREs in the version search
    -? -help      print this help message
    -X            print help on non-standard options
    -ea[:<packagename>...|:<classname>]
    -enableassertions[:<packagename>...|:<classname>]
                  enable assertions with specified granularity
    -da[:<packagename>...|:<classname>]
    -disableassertions[:<packagename>...|:<classname>]
                  disable assertions with specified granularity
    -esa | -enablesystemassertions
                  enable system assertions
    -dsa | -disablesystemassertions
                  disable system assertions
    -agentlib:<libname>[=<options>]
                  load native agent library <libname>, e.g. -agentlib:hprof
                  see also, -agentlib:jdwp=help and -agentlib:hprof=help
    -agentpath:<pathname>[=<options>]
                  load native agent library by full pathname
    -javaagent:<jarpath>[=<options>]
                  load Java programming language agent, see java.lang.instrument
    -splash:<imagepath>
                  show splash screen with specified image
See http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/documentation/index.html for more details.

neyse çok uzatmadan şöyle çalıştı galiba ama genede Java ya uzman arkadaşların genede bir kontrolünden geçmesi lazım :

[img width=600,height=337]http://i.hizliresim.com/N9pQpL.png[/img]

çalıştırmak için uç birim kodu :

Kod: [Seç]java -cp .:editor_laf.jar:editor_lib.jar:editor_lib2.jar:editor_utility.jar:jai_hvl.jar:jdom.jar tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager getNewWPInstance EDITOR_TYPE_DOCUMENT %1
tırnaklıda çalışıyor hangisi doğrusu bilemedim :

Kod: [Seç]java -cp .:editor_laf.jar:editor_lib.jar:editor_lib2.jar:editor_utility.jar:jai_hvl.jar:jdom.jar tr.com.havelsan.uyap.system.editor.common.WPAppManager "getNewWPInstance" "EDITOR_TYPE_DOCUMENT" %1
uçbirim koudunu uyap dosyalarının olduğu klasörde çalıştırın.

yada bunu uyap.sh diye kadedersiniz ozaman ikide bir kopyala yapıştır yerine ./uyap.sh ile çalıştırı ayda kısayol atarsınız size kalmış.

Yalnız *.jar dosyalarına çalıştırıbailir olararak ayarlamınız gerekior dosya özelliklerinden.

uyap dosyalarını nete yükleyince eklerim.

uyap dosyaları : https://www.dropbox.com/s/8djf3chjkm1rf3o/Uyap_ubuntu-tr.net.tar.gz?dl=0

kullandığım java versiyonu :

Kod: [Seç][plazma@Atilgan] ~ 
❯ java -version                                                               ⏎
java version "1.7.0_65"
OpenJDK Runtime Environment (IcedTea 2.5.3) (7u71-2.5.3-0ubuntu0.14.04.1)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 24.65-b04, mixed mode)
Doğrusu denedim ama benim gibi bir cahilin anlayacağı bir dil değil uyap.sh dosyasını nasıl oluşturucaz ve nasıl çalılştırılabilir yapacağız bunu açıklayabilirmisiniz

plazma

Verdiğim bağlantıda var dropboxta indirip arşivden çıkartın ondan sonra uçbirim açın, dosyayı çıkarttığınız dizine geçin sonra uyap.sh a

sudo chmod +x sudo.sh

Sonra sudo ile çalıştırısanız daha iyi olur,

sudo ./uyap.sh

Ondan sonra uçbirimi kapstmayın uyap metin editörüde kapanır.

arkhon

Alıntı yapılan: plazmaVerdiğim bağlantıda var dropboxta indirip arşivden çıkartın ondan sonra uçbirim açın, dosyayı çıkarttığınız dizine geçin sonra uyap.sh a

Kod: [Seç]sudo chmod +x sudo.sh
Sonra sudo ile çalıştırısanız daha iyi olur,

Kod: [Seç]sudo ./uyap.sh
Ondan sonra uçbirimi kapstmayın uyap metin editörüde kapanır.
Çok teşekkür ederim sağolun gerçekten çalıştı tabi sistemle bütünleşik çalıştığı için daha hızlı ve seri oldu ancak iki sorum var .UDF uzantılı dosyalar ile bu uygulamayı nasıl ilişkilendirebilirim ikincisi ise editör halen elektronik imzalama yaparken tıpkı wine çalışan sürüm gibi Pkcs11 exception hatası veriyor

AhmetKIRALI

Uyap Doküman Editörü'nün son sürümünü paketledim. Sorunsuz çalışıyor.
udf ve usf ilişkilendirildi, tıklandığında editör ile /şablon editörü ile açılacaktır.

Ayrıntılar için blog yazımı okuyabilirsiniz. (umarım reklam olarak algılanmaz, henüz forum kurallarını okumadım)

DEB paketini buradan indirebilirsiniz.

Hoş ve hoşça kalın.

heartsmagic

@AhmetKIRALI, böyle durumlar için asla reklam olarak algılamayız :) Eline sağlık.

Not: Forumda arada bir, sık sık günlüklerinden sadece kısa bir özet ve bağlantı geçenlere uyarıda bulunduğumuz görülebilir. O türlü bir yöntemi pek benimsemiyoruz, gezegene yönlendiriyoruz ilgili arkadaşları. Burada olduğu gibi, yararlı bir olay için bağlantı vermek asla sorun teşkil etmez.

syagdiran

Okulun bilgisayarında 3 yıldır kullandığım Ubuntu'yu bırakıp Windows yüklemek zorunda kaldım. Şu an kendimi sudan çıkmış bir balık gibi görüyorum. Çok üzgünüm. Eğer ubuntu altında Meb DYS'yi sorunsuz çalıştırabilen varsa tekrar denerim.

oltulu

Alıntı yapılan: syagdiran - 20 Nisan 2017 - 17:15:58
Okulun bilgisayarında 3 yıldır kullandığım Ubuntu'yu bırakıp Windows yüklemek zorunda kaldım. Şu an kendimi sudan çıkmış bir balık gibi görüyorum. Çok üzgünüm. Eğer ubuntu altında Meb DYS'yi sorunsuz çalıştırabilen varsa tekrar denerim.

MEBis Linuxu deneyebilirsiniz.

MEBis 2017.06 Sürüm Notları

MEBis, Arch Linux tabanlıdır ve %100 Arch Linux ile uyumludur. Kullanım kolaylığı nedeniyle Cinnamon masaüstü tercih edilmiştir. Bu nedenle Windows'tan geçiş yapacak olanlar fazla sıkıntı çekmeyeceklerdir. Yinede alışkanlıklarından vazgeçemeyenler için Windows teması hazır gelmektedir.
Ofis programı olarak MS Ofis ile uyumundan dolayı WPS Ofis tercih edilmiş olup isteyenler Libre Ofisi de depolardan yükleyebilirler. WPS Ofisin Türkçe çevirileri %98 oranında tamamlanmış eksik kalan kısımlar ve çeviri hataları zamanla düzeltilecek ve güncelleme ile yüklenebilecektir.
DYS, MEB sertifika, Java gibi ayarlar ve sıkça kullanılan MEB sitelerine kısayol uygulamaları da hazır gelmektedir. Sağlık Bakanlığı sitelerindeki Java ayarları da hazır gelmektedir. (Ev kullanıcıları da rahatça kullanabilir.)

MEBis 2017.05 sürümünden sonra yapılan değişiklikler.
1-DYS girişlerinde zaman zaman sorun çıkardığı için açık kaynak kodlu Java yerine kapalı kaynak kodlu Java kullanıldı.
2-MEBis Tamir Araçları uygulaması hazırlanarak DYS , EBYS, UYAP Kelime işlemci, MEB Sertifika gibi ayarlarının bozulması durumunda tek tuşla bütün ayarlar otomatik yapılacak,   önceki sürümde var olan "Açılışı Onar"   MEBis Tamir programına dahil edildi.
3-Cinnamon Masaüstü  ve Cinnamon uygulamaları 3.4 sürümüne güncellendi.
4-Uyap Kelime İşlemci programı 4.1.2 sürümüne güncellendi.
5-Gelen öneri ve eleştiriler rehberliğinde Tema üzerinde iyileştirmeler yapıldı.
6-WPS Ofis paketi içerisine, Türkçe yama dahil edilerek yeniden paketlendi.
7-ISO açılışına Gfxboot eklendi. Böyleçe açılışta dil ve klavye seçimi yapabileceksiniz. (Varsayılan olarak Türkçe ayarlandı.)
8-Sağlık Bakanlığı bilgisayarlarında  E-İmza için ayarlar hazır hale getirildi. (Ebys, Çkys vb.)
9-Firefox yeni sürümlerinde java desteğini çektiğinden java destekli son sürüm ISO'ya eklendi. (Yeni sürüm de var)
10- MEBis Depo aktif hale getirildi. Bu nedenle bundan sonra bir süre yeni sürüm çıkarmak yerine depodan güncelleme yoluyla yenilikler eklenecektir.
11-Açılış animasyonu (plymouth) için uygulama geliştirilerek kolay bir şekilde açılış animasyonunu değiştire bilmenize imkan sağlandı.

İnşallah MEBis'i (MEB İşletim Sistemini) kullanırken memnun kalırsınız.
Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=PtEjkUKIcD0

İndirme Adresi: https://sourceforge.net/projects/mebis/files/mebis-2017.06/

syagdiran

Ubuntu için deneyeceğim. İlginiz ve katkınız için çok teşekkür ederim.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi