[Çözüldü] Lubuntuya geçtim de bir kaç sorunum var ...

Başlatan MuhammedOzby, 30 Aralık 2014 - 17:34:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MuhammedOzby

Normalde Ubuntunun KDE sürümünü kullanıyordum ama görsellikte sorun çıkınca bende Lubuntuya geçtim, bayağı beğendim açıkçası, bazı paketleri extradan istese de şimdi, iki sorum olacak "Realese" tam yazımı bu muydu unuttum, ama bunun yüzünden paketlerde sorun yaşıyorum ve bozuk paketlerimi düzeltemiyorum, sorun şu ki bir paket ile uğraşana kadar da bu hatayı vermiyor ve bozuk paketleri düzelt dediğimde bulmuyor hiç yok diyor kafam iyice kısa devre attı.

Yapmak istediğim ama beceremediklerime gelirsek

1-Şimdi ben bunun paketlerini nasıl sıfırlarım saf ilk yüklenmiş hale geri alırım. Benim tarafımdan eklenen paketler temizlenir ve asıl haline geri döner.(Javayı bayağı bozdum :D + çok oynadım kurcaladım paketleri falan )

2- Wi-Fi üzerinden 802.11/n protokolünü desteklemiyor ya ağı bulamaz ya da bağlanamaz. Bu protokolü nasıl eklerim ve ya düzeltirim (Merak etmeyin 2 Harddisk üzerinde birbirinden ayrı olarak windowsta var PC'de onda 802.11/n modun da bağlanabiliyorum bu sorun sadece linuxte var ve KDE sürümünde de vardı hız ve ping konusunda tam verim verdiği için bu modda bağlanmak istiyorum)

3- Bu kendi içindekine (Xterm) alternatif terminal var mı bildiğiniz? Kubuntudakine bayağı alışmıştım ama bir kaç değişik olayı var komut değil de işlevsel olarak (Sağ tuş menüsü, orta tuş ile yapıştırma bu özelliği çok seviyorum :) ve bunun orjinal menüsünde fazla değişik seçenekler var merak ettim ne işe yaradıklarını.)

4- Kurduğum sürüm "Lubuntu 14.10 Utopic Unicorn". "Lubuntu 14.04.1 Release" sürümüne düşürmeye gerek yok sanırsam? O daha *kararlı derseniz Terminalden düşer mi ve nasıl düşürebilirim.

Son olarak yardımlarınız ve desteğiniz için Teşekkürler ... 

mozhan

xterm konusunda eğer kubuntu daki KDE uçbirimini beğeniyorsanız bunu yazılım merkezinden indirebilirsiniz yanılmıyorsam adı Konsole olmalı.
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

MuhammedOzby

Sağ ol bu arada Alt+F2 aynı anda üstte bir menü açılıyordu onuda ekleme şansımız var mı?

mozhan

alt+f2 komut girmek için Lubuntu da da vardır eğer alt+f2 değilse başka birşeydir kısayol tuşunu değiştirip tekrar alt+f2 yapılabilir o halde.

MuhammedOzby

Sorun şu ki ne olduğunun ismini de unuttum kde kullanıcısı varsa bizi bir aydınlatabilir mi :D o olmasa da eşdeğer bir tema falan da makbul olur ... Neyse 3.'yü çözdük ne mutlu bize diğerlaerine de cevap bulsak güzel olur mesela 802.11/n protokolü :) ...

mozhan

Temalar için ise http://gnome-look.org/ buradan faydalanabilirsin.Eğer bulmakta sıkıntı çeker isen forumda ki masaüstü dağıtımları konusundaki arkadaşların masaüstlerini inceleyerek fikirler edinebilirsin.

MuhammedOzby

Temadan kastım masa üstü araçları idi dock - süsler falan  ::)

mozhan

Conky uygulamasını incelemeni tavsiye ederim o zaman.

heartsmagic

Alıntı yapılan: MuhammedOzby - 30 Aralık 2014 - 17:34:02

1-Şimdi ben bunun paketlerini nasıl sıfırlarım saf ilk yüklenmiş hale geri alırım. Benim tarafımdan eklenen paketler temizlenir ve asıl haline geri döner.(Javayı bayağı bozdum :D + çok oynadım kurcaladım paketleri falan )

Yapamazsın, hangi paketi bozdıysan onu düzeltmek için uğraşmak en makul şeydir.

Alıntı Yap
2- Wi-Fi üzerinden 802.11/n protokolünü desteklemiyor ya ağı bulamaz ya da bağlanamaz. Bu protokolü nasıl eklerim ve ya düzeltirim (Merak etmeyin 2 Harddisk üzerinde birbirinden ayrı olarak windowsta var PC'de onda 802.11/n modun da bağlanabiliyorum bu sorun sadece linuxte var ve KDE sürümünde de vardı hız ve ping konusunda tam verim verdiği için bu modda bağlanmak istiyorum)

Sorunları ayırmamız lazım, yeni bir başlık açar http://kb.ubuntu-tr.net/ag-komutlari başlığındaki çıktıları geçersin. Öteki türlü bu başlık çorbaya döner ki şimdiden dönmeye başladığını fark edebilirsin. Tek başlıkta tek sorun konuşalım lütfen.

Alıntı Yap
3- Bu kendi içindekine (Xterm) alternatif terminal var mı bildiğiniz? Kubuntudakine bayağı alışmıştım ama bir kaç değişik olayı var komut değil de işlevsel olarak (Sağ tuş menüsü, orta tuş ile yapıştırma bu özelliği çok seviyorum :) ve bunun orjinal menüsünde fazla değişik seçenekler var merak ettim ne işe yaradıklarını.)

Söylendiği üzere neyi beğeniyorsan onu kurabilirsin.

Alıntı Yap
4- Kurduğum sürüm "Lubuntu 14.10 Utopic Unicorn". "Lubuntu 14.04.1 Release" sürümüne düşürmeye gerek yok sanırsam? O daha *kararlı derseniz Terminalden düşer mi ve nasıl düşürebilirim.

Sürüm düşüremezsin. 14.04 istiyorsan sıfır kurulum yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

Eğer hafif bir dock programı isterseniz "Plank" isimli dock programını tavsiye ederim. (Sanırım Docky isimli programın fork'uydu)
# 28065

MuhammedOzby

Tavsiyeleriniz için teşekkürler çok güzel oldu geri kalanı heartmagic arkadaşımın dediği gibi ayrı başlıklarda açarım burası çorba olmasın.

heartsmagic

Çözüldü diyelim mi o hâlde? :)
cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hyndm

iyi günler, bilgisayarımda oturumu kapatıp yeniden başlattığımda, yada ekranı kilitleyip yeniden açtığımda fare imleci kullanılamaz hale geliyor, tab tuşu ile bilgisayarı tamamen kapatıp yeniden açmam gerekiyor, bilgisayarım acer E5-571-37A0 ve ubuntu 14.10 yüklü. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca yardım taleplerimi forumda nereye yazmam gerektiğini bilemedğim için buraya yazdım.

MuhammedOzby

Bendede benzeri vardı mousepad çalışmıyordu ama mouse kullandığım için işime geldi :) ... LTS sürümüne geçince daha olmadı.