Ubuntuya Geçmek İstiyorum ama

Başlatan nibleyn, 28 Aralık 2014 - 13:47:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nibleyn

Merhaba arkadaşlar ben ubuntu işletim sistemine geçmek istiyorum. Sistemimde bir hatadan dolayı pardus yüklü . pardus eskisi gibi görüntü ve özellik bakımından bence artık güzel değil. Neyse pardusa geçmek için flash diskime unetbootin ile ubuntu boot ettirmeye çalıştım ama program her açılışında bir hata veriyor :S hata ise 
extlinux not found. This is required for EXT2-formatted USB drive install mode.
Install the "syslinux" package or your distribution's equivalev. bunun çözümünüde bir türlü bulamadım. Benim ne yapmam gerekir ve hangi ubuntu sistemini kullanabilirim.

Bilgisayar özellikleri 1.2 gb ram  Intel® Pentium(R) M processor 1600MHz  ekran kartım ise VESA: Intel(r)852MG/852MGE/855MG/855MGE Graphics gibi birşey :(
Yardımcı olmanızı dört gözle bekliyorum

neynefes

Dağıtım olarak Lubuntu veya Xubuntu'yu tavsiye ederim. Sisteminiz için hafif dağıtımlar kullanın. Sorununuz konusunda bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır.

dj_psk

Alıntı yapılan: nibleyn - 28 Aralık 2014 - 13:47:10
Merhaba arkadaşlar ben ubuntu işletim sistemine geçmek istiyorum. Sistemimde bir hatadan dolayı pardus yüklü . pardus eskisi gibi görüntü ve özellik bakımından bence artık güzel değil. Neyse pardusa geçmek için flash diskime unetbootin ile ubuntu boot ettirmeye çalıştım ama program her açılışında bir hata veriyor :S hata ise 
extlinux not found. This is required for EXT2-formatted USB drive install mode.
Install the "syslinux" package or your distribution's equivalev. bunun çözümünüde bir türlü bulamadım. Benim ne yapmam gerekir ve hangi ubuntu sistemini kullanabilirim.

Bilgisayar özellikleri 1.2 gb ram  Intel® Pentium(R) M processor 1600MHz  ekran kartım ise VESA: Intel(r)852MG/852MGE/855MG/855MGE Graphics gibi * bir şey :(
Yardımcı olmanızı dört gözle bekliyorum

Değiştireceksen xubuntu öneririm. Sorun için biraz bakayım ne yapılabilir yada yapılabilir mi diye.

Düzenleme: yabancı kaynakta "extlinux" yüklemen gerektiği sonrasında usb'yi sisteme tanıtıp, usb'ye format atman gerektiği gösterilmekte.

sudo apt-get install extlinux

$ mount
# check the USB device

$ sudo umount /dev/XXX
# unmount the USB device

$ sudo mkfs.vfat -I /dev/XXX
# format the USB in FAT32

Format atmayı kod ile beceremez isen

sudo apt-get install gparted

kur grafik arayüzle de halledebilirsin.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!

tefoski

- " 1600MHz " işlemci ile Linux Ubuntu çalıştırmak zor gibi,
- önerim, Linux Debian'ı Gnome klasik ile kullanmanız,
- eğer, sistem kurabilirseniz,
- giriş de " gnome klasik " seçimini tercih edin,
- sisteme flash player ve de ekran kartı sürücüsü kurmayın ...

Kuran CD indirme bağlantısı ; 
ftp://ftp.linux.org.tr/debian-cd/7.7.0/i386/iso-cd/ (ftp://ftp.linux.org.tr/debian-cd/7.7.0/i386/iso-cd/)

indirmeniz gereken dosya ; debian-7.7.0-i386-CD-1.iso - Çalışan özelliği yok ( live )
CD veya DVD ye .iso dosyayı yazdırıp, kurulum yapar ...

BirDost

nibleyn

tefoski

- Kurulur,
- ama zorluk çekersin, kullanımında,
- bence Debian kurabilirsen, bir bilgisayar kazanırsın,
- Slax 'da istediğini bulamayacaksın...

Linux Debian kurulum ve kullanımında bağlantılar ipucu sağlar ;

* http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=1866.msg3514#msg3514
* http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=1819.msg3422#msg3422

Kuran CD indirme bağlantısı ;  ftp://ftp.linux.org.tr/debian-cd/7.7.0/i386/iso-cd/ (ftp://ftp.linux.org.tr/debian-cd/7.7.0/i386/iso-cd/)

indirmeniz gereken dosya ; debian-7.7.0-i386-CD-1.iso - Çalışan özelliği yok ( live )
CD veya DVD ye .iso dosyayı yazdırıp, kurulum yapar ...
BirDost

nibleyn

arkadaşlar ben yapamadım bunları ya .s

heartsmagic

Pardus üzerinden USB belleğe Ubuntu mu çakmak istiyoruz? dd kullanalım en güzelinden. Pardus üzerindeyken USB belleği sisteme tak, eğer başka bir disk yoksa kendisi sdb olacaktır. Önce bağlamayı sonlandıralım. Bellek bir pencere açtıysa kapat, sonra şu komutu uygula:

sudo umount /dev/sdb

Ardından ISO'yu basalım:

sudo dd bs=4M if=ubuntu.iso of=/dev/sdb

Bu komutu ISO'nun olduğu dizinde vereceksin ve ubuntu.iso yerine ISO'nun tam ismini yazacaksın.

Not 0: Belleğin kesinlikle sdb olduğundan emin ol, yoksa sdb olan disk hangisiyse bütün bilgiler uçar.
Not 2: ISO'nun md5 bütünlüğünü de denetle Pardus üzerinde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.