Ubuntu 14.04, LSWS 5 Standart, MySQL 5.6

Başlatan Berkhan Berkdemir, 18 Haziran 2016 - 17:06:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Berkhan Berkdemir

Merhaba arkadaşlar,
Forumunuzda yeniyim ama Linux da biraz eskiyimdir (olsa olsa 4 senedir kullanıyorum  8) )

Forumunuz da ilk uğradığım yer Server kısmı oldu ki buranın biraz eski olduğunu görmek benim için üzücü oldu. Bende kolları sıvadım ve ilk önce LSWS'nin konusunu yeninden yazmak oldu. Ayrıca kendi sitem de de bu konudan bahsedeceğim.

Konumuza geri dönecek olursak, tek tek ürünleri bahsetmektense siz kendi istediğiniz kadarını şu link https://www.litespeedtech.com/ den öğrenseniz yeterli olacaktır.

Öncelikle neden en yenileri ile çalışıyorum. *kararlı sürümlere karşı bir zaafım var  :)

NOT: php sürümü kurma konsunda çok başarısızımdır. Bu konu da sizlerden yardım istiyorum. CentOS 7 de kurduğum openlitepseed de yum install lsphp56 ile bir şekilde kurtarıyordum. Ama Ubuntu da nasıl yapıcağım konusunda hiçbir fikirim yok. (zaten video da ki çaresizliğimi de görebilirsiniz)
NOT: Aynı zamanda mikrofon için özür dilerim.

Yazılı olarak da buraya *yazayım dedim. Video dan da takip edebilirsiniz.

Video: https://youtu.be/v-GWMmLHLL0

sudo -i
apt-get update && apt-get upgrade
wget https://www.litespeedtech.com/packages/5.0/lsws-5.0.18-std-i386-linux.tar.gz
tar -xvf lsws-5.0.18-std-i386-linux.tar.gz
cd lsws-5.0.18
./install.sh

Gerekli işlemleri takip edin / işletin

service lsws start

DİKKAT: Sunucunuz üzerinde ben sadece LSWS ve SSH bulunmasına göre hesaplıyorum. Eğer farklı bir senaryo üzerinden gerçekleştiriyorsanız aşağıda yazdığım portlara ekleyin veya IPTables kullanıyorsanız ona göre yapılandırın.

ufw allow 8088/tcp
ufw allow 7080/tcp
ufw allow 80/tcp
ufw allow 22/tcp

ufw default allow outgoing
ufw default deny incoming

ufw enable
nano /etc/default/ufw
>>> IPv6 = no
>>> ctrl+x >>> Y veya E

En son kısımda artık sizin sunucuyu nasıl yapılandırmak istediğinize göre değişir. Ben Standart sürümünde HTML ile yazdığım siteyi barındırıyorum. Open sürümünde ise php ile hazırlanmış web sitelerimi barındırıyorum.
GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

heartsmagic

@Berkhan Berkdemir, merhaba ve hoş geldin.
Doğrudur, sunucu bölümü diğer bölümlerimizin de olduğu gibi bazı konularda geriden gelmekte ne yazık ki. Haliyle katkıları bekliyoruz :) İlk başlığında da katkı yaptığın için teşekkür ediyoruz.

Litespteed ile hiç işim olmadı, pek hakim değilim fakat talep görecekse bir şeyler karalanabilir :) Hani ara ara böyle denemeler yapıp anlatmayı seviyorum, vakit bulduğumda bakabilirim bile belki. Fakat önce vakit bulup forumdaki LAMP ve LEMP başlıklarının 16.04 üzerindeki akıbetine bakmam lazım :)

Litespeed için ne anlatılabilir? Sen lisanslı sürümü kurmuşsun, çoğunluk açık olanı tercih edeceği için onun kurulumu anlatılabilir. Biraz kendisi tanıtılabilir, paneli var gördüğüm kadarıyla ve birçok iş oradan yapılabiliyor. PHP için elle nasıl derleme ve kurulum yapıldığı anlatılabilir (PHP-LSAPI). Elle kurulum yerine bunun panel üzerinden nasıl eklenti şeklinde kurulabileceğine değinilebilir.

Katkı yapmak isteyene konu çok kısacası :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Berkhan Berkdemir

Linux'cu olduğumda eğer kurumsal bir şirket değilse ben hiçbir şekilde paralı işlere kalkışmam ki bu da onlardan biri. Standart sürümünü bilirim ki  (ve sitelerinde belirtirler) ücretsiz bir şekilde veriyorlar. Sadece Enterprise da para kısmı konuşuyor ki o da biraz zahmet olsun :)

LSWS, apache alternatifi. İsterseniz (ben open LSWS için yazdım ama makaleme bakabilirsiniz http://goo.gl/uCMBGL) daha gelişmiş kurulumlar için interneti altını üstüne getirebilirim :)

PHP kısmına gelince elle kurulum bir an bende öyle düşündüm; ama bu adamlar mutlaka bu butonu bir şekilde oraya, bir nedenden ötürü koymuşturlar diye düşünüyorum.

Birde en başta ben *kararlı sürümlere karşı bir zaafım var demiştim. Bu konu da biraz ciddiyimdir. Şu an ben U16.04 ü *kararlı olarak görmüyorum. O yüzden çoğu sunucu kurulumlarım U14.04 (aynı W7 mantığı, W10 ne kadar gelmiş olsa da Bill Gates amca kanıtlayamadı) üzerinden yaparım.
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

neynefes

İlk mesaja ufak bir düzenleme çektim hocam. Telefondan anca bu kadar oldu :)

Berkhan Berkdemir

Ben düzenlemeyi fark etmedim :) Bir mümkünatı var ise, konuyu sabitlerseniz daha çok iş görür diye ümit ediyorum.

heartsmagic

Standart sürüm ücretsizmiş doğru, sadece bazı sınırlamaları mevcut gibi. Konuyu sabitleyelim, fakat zaman olursa biraz daha genişletilirse çok güzel olur. Örneğin panel nasıldır, neler yapabilir gibi?
Kararlılık meselesine diğer tarafta değindim ancak burada da değineyim :) Esasında 16.04 kararlı, ancak sunucular için yükseltme için 16.04.1 beklenebilir önerildiği üzere. Biz de henüz geçmedik örneğin. Fakat buna rağmen kararlılık ve kararlı olmama ayrı bir durum. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Berkhan Berkdemir

Bu konu içeriğine; PHP5.6, kurulumu bilindik CMS kurulumlarını hazırlayacağım.

altalacax