Boot ederken hatalar (Büyük sorun sanırım)

Başlatan berkaye, 23 Aralık 2014 - 16:00:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkaye

Merhaba. Başlığa tam olarak ne yazacağımı bilemedim, anlatayım.

Arch linuxu merak ettim. İndirdim iso dosyasını usb belleğe attım. Önceden swap alanıma az mb vermiştim onu yükselteyim diye , kurarken (sitesinden kurulumuna bakarak gidiyorum) disk bölümünden swap alanına 1000mb verdim linuxun kurulu olduğuda silip azalttım swapa vermek için sonra linux alanını tekrar oluşturdum buralarda bi hata yapmadım biliyorum hep yaptığım şeyler. Sonra write yaptığımda 5-10 saniye sonra hatalar geldi kilitlendi. Yeniden başlattım bilgisayarı, grub rescue çıktı rescue ile windowsun yada linuxun kurulu olduğu yeri açmaya çalıştım (windowsta kurulu bir bölümde onu hiç ellemiyorum disk bölümlendirirken) fakat açılmadı unkown file sistem hatası verdi. (Hepsini denedim msdos8-9-7-6-5-1)  Bende diğer bilgisayarımda solidx diye bir dağıtımın isosu vardı onu kurdum usb belleğe şu hataları verdi usbden boot ettirince :

Daha sonra archı tekrar denedim usb belleğe kurup onda ise şu şekilde :

Daha sonra direk usbden çalışan * bir şey denemeyi düşündüm oda slax oldu :

Bide gparted'ın iso dosyası varmış boot edilebilen direk. Onu denedim ondada hatalar verdi fakat ortalama 10 dakika kadar bekleyince açıldı. Debian simgesi olan bir arkaplan resminde gparted açıldı searching disks yazıyordu bir süre aratıkdan sonra kilitlendi bilgisayar (bunu bir kez daha denedim yine aynı yerde aynı şekilde kilitlendi)

Windows cdsi taktıncada : unkown filesystem hatası alıyorum.

Yapacağım bişey kalmayınca anakart üzerinden biosu bile sıfırladım alakası yok biliyorum ama aklıma gelen en son şey o oldu fakat yinede sonuçlar aynı onunla alakası yok düşündüğüm gibi ..

Ayvayı yedim sanırım ?

-DıLgEş-

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

berkaye

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 23 Aralık 2014 - 16:42:38
Hangi sürümü yükledin bilmiyorum ama keşke önceden şuraya bir baksaydın: http://www.linuxdunyam.com/2013/07/arch-linux-kurulum.html

2014 12 01 dual sürümü.
Bu verdiğiniz sayfadan bakarak yapıyordum .. birde kendi siteside açıktı arch linuxun başka sekmede zaten iki siteninde ayrıldığı kısıma gelemeden oldu * her şey disk bölümlendirirken :(

-DıLgEş-

Tekrardan windowsu yükleyince mi unknown filesystem hatası alıyorsun.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2014 - 16:52:34

Pardon sorunun çözümü için grubu tekrar kurunuz: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2014 - 16:55:13

Eğer onaramıyorsan da: https://www.technopat.net/sosyal/konu/error-unknown-filesystem-grub-rescue.30861/ şu mbr çözümüne bak belki işe yarar.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

berkaye

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 23 Aralık 2014 - 16:51:12
Tekrardan windowsu yükleyince mi unknown filesystem hatası alıyorsun.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2014 - 16:52:34

Pardon sorunun çözümü için grubu tekrar kurunuz: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2014 - 16:55:13

Eğer onaramıyorsan da: https://www.technopat.net/sosyal/konu/error-unknown-filesystem-grub-rescue.30861/ şu mbr çözümüne bak belki işe yarar.

Cd , usb vs takılı değilken sadece bilgisayarı açtığımda. Unkown filesystem hatası ve beni grub rescue ye bırakıyor. Rescue ile ls yazınca harddisk ve bölümleri görünüyor bunlardan istediğine rescuenin komutları ile boot edebiliyoruz. Hangi bölümde olduğunu bilmediğim için tek tek hepsine boot ettirmeyi denedim rescueden hepsinde : unkown filesystem hatası aldım. En son windows 7 cd si taktım ondada direk unkown filesystem hatası verdi. Bir tek linuxları açabiliyor işte (açamıyorda en azından açıp gibi yapıp hatalar veriyor işte yukarıdakiler)  :( Hemen bakıyorum yolladıklarına teşekkür ederim

-DıLgEş-

Kusura bakma yardımcı olamadığım için üzgünüm ama enim başıma gelince ben win7 format cdsini takıp biostan boot edince kurulumu yapıyordum ama böylelikle ubuntu kayboluyordu ve sonradan da grubu onarıyordum.

berkaye

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 23 Aralık 2014 - 17:02:46
Kusura bakma yardımcı olamadığım için üzgünüm ama enim başıma gelince ben win7 format cdsini takıp biostan boot edince kurulumu yapıyordum ama böylelikle ubuntu kayboluyordu ve sonradan da grubu onarıyordum.

Estağfurullah, şimdi biraz komik olacak kusura bakmayın  :)) Yardım ettin !  yolladğın linklerin birinde mrb onarımından bahsetmiş birisi orda windows kurulumu ekranının remini görünce bişeyler çağrıştırdı ve Windows cdmin çalışmadığı aklıma geldi yani bozuk cdyi takıp denedim. Şimdi başka bir windows 7 cdsi daha vardı Almanca olan vardı o çalışıyordu en son taktım denedim ve "loading" ...  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2014 - 17:34:53

Haydaaa , loading cubukları geçiyorya o ekdanda kaldı. Kasa üstünde hd ışığı yanıyor sürekli. Numlock capslock ışıklarını kapatıp açamıyorum kilitlenmiş fakat loading animasyonu devam ediyor hala

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2014 - 17:53:20

Sonrada bu hatayı verdi :

Şimdi güvenli modda deniyorum bakalım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2014 - 18:22:37

Olmadı arkadaşlar yardımlarınız lazım. Hiç olmazsa ingilizcesi olan bir arkadaş yabancı bir foruma yazsak orayıda takip etsek çok iyi olur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2014 - 20:48:41

Disk bölümlerini düzenlemek için bir program var mı bildiğiniz ? Ama iso vs. olcak direk boot edilebilecek.

bytan

Alıntı YapSonra write yaptığımda 5-10 saniye sonra hatalar geldi kilitlendi.
Burası önemliydi ancak ne olduğunu bilmiyoruz. 

Makinan dizüstü mü masaüstü mü? Eğer masaüstü ise başka bir bilgisayara ilave/ikinci disk olarak takabilirsin ve üzerinde işlem yapmaya çalışabiliriz. Eğer dizüstü ise bir şekilde canlı cd/usb'nin açılana kadar beklemen lazım ki durumunun ne olduğunu görmeye çalışalım. Öyle veya böyle açtığında alabildiğin bilgileri buraya aktar:

lshw -C disk
fdisk -l
smartctl --all /dev/sdX
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

berkaye

Alıntı yapılan: bytan - 24 Aralık 2014 - 11:26:08

Makinan dizüstü mü masaüstü mü? Eğer masaüstü ise başka bir bilgisayara ilave/ikinci disk olarak takabilirsin ve üzerinde işlem yapmaya çalışabiliriz. Eğer dizüstü ise bir şekilde canlı cd/usb'nin açılana kadar beklemen lazım ki durumunun ne olduğunu görmeye çalışalım. Öyle veya böyle açtığında alabildiğin bilgileri buraya aktar:

lshw -C disk
fdisk -l
smartctl --all /dev/sdX

Makine masaüstü. Teşekkür ederim başka bilgisayarda denemek aklıma geldi benimde etrafımda masaüstü bilgisayarı olan tanıdığım yok hafta sonu deneyeceğim onu hafta sonuna kadar olmazsa. Canlı usb açılmayacak sandım onun için kapattım ben hep. Ozaman bu akşam takarım canlı usbiyi beklerim açılana kadar bakalım. Başka bir foruma daha açtım bu konuyu (DH) ordada birisi şunu yazdı :

"

1, 2 ve 3üncü resimde cpu sıcaklığı sınırı aşmış diyor ve ram hataları veriyor. Ciddi donanım hataları oluşmuş.
Bunlar kontrol edilmeli:
-Cpu heatsink düzgün takılmış mı. Fan çalışıyor mu. Aşırı tozlu mu. Termal macun temizlenip yenilendi mi.
-Ram slota düzgün oturmuş mu. Temassızlık var mı.
-Power supply düzgün voltaj veriyor mu.
-Anakartta yanık, patlak, şişmiş kapasitor var mı? "

Ama donanıma bir şey olduğunu sanmıyorum pek..

-DıLgEş-

Böyle bir sorun bilgisayarın donanımlarına zarar vermiş olamaz herhalde. Dediğim gibi ya işletim sistemini tekrar kuracaksın yada grubu onaracaksın. Başka çözüm yolu var mıdır bilemiyorum?

berkaye

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 24 Aralık 2014 - 15:15:38
Böyle bir sorun bilgisayarın donanımlarına zarar vermiş olamaz herhalde. Dediğim gibi ya işletim sistemini tekrar kuracaksın yada grubu onaracaksın. Başka çözüm yolu var mıdır bilemiyorum?

Diğer forumda ki adamda yazılımsal olması pek mümkün değil diyor karman çorman  ;D yasak değildir umarım buyurhttp://tablet.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=100790896&p=1#100817284

:D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2014 - 19:12:03

İşlemci fanını söktüm temizledim güzelce  işlemciyide söktüm taktım. Slikona baktım azalmış ama yine baya yeterli seviyede. Sonra minti usbden boot etmeye çalışıyorum şuan ekran bu:

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2014 - 19:18:24

Alıntı yapılan: bytan - 24 Aralık 2014 - 11:26:08

lshw -C disk
fdisk -l
smartctl --all /dev/sdX

Numlocka basınca ışığı felan yanıp sönmüyor emin misiniz ya bunun açılacağından  :-\

-DıLgEş-

Dediğim gibi yap komşunun evine yada interbet cafeye gidip ubuntu iso dosyasını flash diske yazdır. Eve gelince boot olarak flash belleği seç ve kurulum yap o zaman hem windowsa erişirsin hem de ubuntuya.

heartsmagic

1. Canlı CD ile sistemi açmadan bellek (ram) denetimi yap bakalım ne diyecek sana.
2. Eğer açabildiğin herhangi bir Linux Canlıu CD varsa, onunla da diske fsck yapmayı deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.