Ubucleaner betiği ile ubuntu temizliği

Başlatan serdar, 07 Kasım 2008 - 16:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Alıntı yapılan: esrama - 13 Şubat 2009 - 15:06:57
Klasörlerde gizli ve sistem dosyalarını görüntüleyip gezdiğim zamn dikkatimi çeken bir olya oldu: Her linux dağıtımında mı böyle bilemiyorum ama Ubuntu her değiştirdiğim dosyanın bir de backupunu oluşturuyormuş. Sistemdeki tüm backup dosyalarını temizlemek için bir komutta ubucleaner ekleseler güzel olurdu.

Bu dediğiniz Gnome-Editör'ün (gedit) bir özelliği: İçeriği değiştirilen dosyaların ismine tilda (~) ekleyerek bir yedeğini alıyor. Gnome-Editör'ün kendi ayarlarından kapatılabiliyor.

esrama

Ubuntu 9 da buna benzer bir program çıkmasını umuyorum. Onlar çıkartana kadar biz ubucleaneri 9. sürümde kullanmamızı kesin olarak önerebilirmisiniz ?

zulfikar

Alıntı yapılan: esrama - 24 Şubat 2009 - 18:10:08
Ubuntu 9 da buna benzer bir program çıkmasını umuyorum. Onlar çıkartana kadar biz ubucleaneri 9. sürümde kullanmamızı kesin olarak önerebilirmisiniz ?

Beklemene gerek yok bu betikde calisir ubuntu 9.04 de veya asagida verdiklerimide terminalde yuruturseniz nerdeyse ayni seyleri yapmis olursunuz.

sudo aptitude clean

sudo aptitude purge $OLDCONF

sudo aptitude purge $OLDKERNELS

bilonemsi

Teşekkür ederim, sağ ol.
uzak durun bağımlılık yapıyor...

http://www.qutuphane.com/

3mr3

Bu betik geliştirilecek mi? Dosya küçük ama görevi büyük. Her zaman arşivde bulunması gereken bir program diyebilirim.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: 3mr3 - 02 Nisan 2009 - 10:45:18
Bu betik geliştirilecek mi? Dosya küçük ama görevi büyük. Her zaman arşivde bulunması gereken bir program diyebilirim.

9.04'te bu görevi gören bir araç geliyor. İlk başta birkaç hatası oldu ama şu anda daha iyi. :) Kararlı sürüm çıktığında tam performans alınacaktır. ;)

3mr3

Bu güzel bir haber. Bilgileriniz için teşekkürler.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: 3mr3 - 03 Nisan 2009 - 23:52:08
Bu güzel bir haber. Bilgileriniz için teşekkürler.

8.10 versiyonunda gelecekti ama alfa ya da beta versiyonunda aldığı büyük olumsuz geri dönütler sonucu kaldırmak durumunda kalmışlar. Şimdi oldukça gelimişe benziyor. :)

ironic

8.10 geliştirilme aşamasında ilgimi çeken en güzel özellikti. Geç oldu ama umarım güzel olur.

Malik

Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

Malik

evet direk türkçe. Yönetimde 2. sırada yer alıyor kendisi. İsmi benim çok hoşuma gitti.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

3mr3

Bilgisayar Kapıcısı güzel bir isim ve ilginç.

ironic

Acaba birkaç ekran görüntüsü paylaşabilir miyiz? Cidden merak ettim. Daha 20 gün var.  :(

Malik

ironic

Malik

Önemli değil @ironic. Teşekkür ettiğiniz için de ayrıca ben teşekkür ederim. Saygılar...

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: ALpAsya - 04 Nisan 2009 - 00:09:06
Alıntı yapılan: chilekesh - 04 Nisan 2009 - 00:07:16
adı ''bilgisayar kapıcısı''  :)
Direk Türkçe mi?

"computer janitor" aslı, bize uygun anlamda çevirdim. Kapıcı olarak yani :)
Umarım beğenilmiştir.

Malik

Ben çok beğendim eline sağlık. Bence konulabilecek en güzel ismi koymuşsunuz tebrik ederim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 04 Nisan 2009 - 01:27:48
Alıntı yapılan: ALpAsya - 04 Nisan 2009 - 00:09:06
Alıntı yapılan: chilekesh - 04 Nisan 2009 - 00:07:16
adı ''bilgisayar kapıcısı''  :)
Direk Türkçe mi?

"computer janitor" aslı, bize uygun anlamda çevirdim. Kapıcı olarak yani :)
Umarım beğenilmiştir.

Yanlış anlaşılmalara vesile olabilir diye bir eleştiri geldi aslında, bir arkadaştan. Başka bir isim de düşünemedim ama.

Malik

@ihtiyar said aynı mesaj iki kere gelmiş. '' bilgisayar kapıcısı'' bence harika olmuş, ve yine bence yanlış anlaşılacak da  bir şey yok. Emeğinize sağlık.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: chilekesh - 04 Nisan 2009 - 01:45:56
@ihtiyar said aynı mesaj iki kere gelmiş. '' bilgisayar kapıcısı'' bence harika olmuş, ve yine bence yanlış anlaşılacak da  bir şey yok. Emeğinize sağlık.

Bağlantı koptuğu sırada gitmiş mesaj, gitmedi diye ben bir daha yollamışım. :) Diğerini sildim. Ailesinde ya da yakınında kapıcı olan arkadaşlar olabilir, hoşnut kalmayabilirler gibi bir açıklama vardı arkadaşın sözlerinde.

Malik

Eğer ben olsaydım yanlış anlamazdım ama tabi dediğiniz gibi insanların alınganlıkları değişebilir. Amaç ve insanın içi kötü olmasın yeter. Bence yinede güzel olmuş.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: chilekesh - 04 Nisan 2009 - 01:54:07
Eğer ben olsaydım yanlış anlamazdım ama tabi dediğiniz gibi insanların alınganlıkları değişebilir. Amaç ve insanın içi kötü olmasın yeter. Bence yinede güzel olmuş.

Benim fikrim de hoş olduğu yönünde ama insanların canının acıyacağı bir durum varsa bu hoşuma gitmez. Yani sırf oradaki kelimelerden dolayı alınıp, üzülürse işte o zaman benim de canım acır.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ALpAsya - 05 Nisan 2009 - 21:34:46
Bilgisayar kapıcısını kulanırken dikkat etmek lazım. Depo harici yüklenen programları kaldırıyor.

Başta bir pencere açılıyor içinde en son yüklenen programları gösteriyor. Orda dikkat etmek lazım kulandığınız programların başında ki işaretleri kaldırısanız iyi olur yoksa ne var ne yok hepsini siliyor.

Ne yazık ki dün gece yaptıklarımı bugün tekrarlamak zorunda kaldım.  :P

Eğlence tekrar etti yani. :P

PhantomOfTheMind

Gerçekten çok kullanışlı. Windows için CCleaner = Ubuntu için Ubucleaner Betiği diyebiliriz sanırım