Ubucleaner betiği ile ubuntu temizliği

Başlatan serdar, 07 Kasım 2008 - 16:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Ubuntu 9 da bir temizlik programı yüklü gelecek diye yazılar okumuştum.. Alpha sürümünde buna benzer birşey varmı ?

ironic

Aslında 9 sürümünden önce 8.10 ile gelecekti. Çeşitli hatalara sebep olduğundan kaldırılmış. Kararlı çalışan hale getirebilirlerse yayımlayacaklardır.

esrama

anarchia

forumda şu an hatırlayamadığım bir başlıkta, güncel kernelden bir önceki kernelin kaldırılmamasının önerildiğini okumuştum. Bu durumda acaba ubucleaner'ın eski kerneli de kaldırıyor olması herhangi bir sorun yaratabilir mi?

guardian

Herşeyin bir kolayı var artık bu devirde :)

Harika oldu bu teşekkür ederim..

atomkarinca

@anarchia, herhangi bir problem oluşturmaz. Ubuntu'nun eski kernellerinin silmemesinin tek bir sebebi var: eğer yeni kernelle sorun yaşarsanız kullanabileceğiniz yedek bir kernelin hazır bulunması. Eğer yeni kernelle sorun yaşamıyorsanız eskilerini gönül rahatlıyığla silebilirsiniz.

erginemr

Alıntı yapılan: anarchia - 29 Ocak 2009 - 04:04:39
forumda şu an hatırlayamadığım bir başlıkta, güncel kernelden bir önceki kernelin kaldırılmamasının önerildiğini okumuştum. Bu durumda acaba ubucleaner'ın eski kerneli de kaldırıyor olması herhangi bir sorun yaratabilir mi?

Eğer sistem yeni çekirdekle sorunsuz çalışıyorsa, eski çekirdeği kaldırmanızın bir mahsuru yok.

ironic

Dün güncellemelerle kernel 2.6.27.11 ' i yükledim. Yeni kernelde sorunla karşılaşmayınca eski kerneli ubucleaner ile kaldırdım. Az önceki güncellemelere baktığımda son güncel kernel tekrar geldi. Şuan yüklüyorum. Sanırım eski kernel düzgün kaldırılamadı. Konsoldan takip ettiğimde de eski kerneke ait bir dosyanın silinemediğini (boş olmadığını) bildiren bir uyarı vardı. Benzer sorunu yaşayanlar oldu mu?

anarchia

@ atomkarinca ve erginemr, yanıtınız için teşekkür ederim...
@ironic, bende de aynı olmasa da benzer bir sorun oluştu. yeni kernel yüklendikten sonra eski kerneli kaldırırken bahsettiğin uyarıyı ben de aldım. ancak güncelleme yaparken güncel kernel tekrar gelmedi bana.

ali nail

Neler oluyo ya?????

Bu betiği belirtildiği üzere çalıştırdım. NERDEYSE TÜM PROGRAMLARIMI KALDIRDI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

AptOnCd im var onla geri yükleyecem de neler oluyo biri bana açıklasın neredeyse tüm programlarımı kaldırdı. Bi deüsütüne aptoncd de yedekte olmayan programlarım vardı nolcek şimdi?

xxx3

Alıntı yapılan: ali nail - 30 Ocak 2009 - 16:42:01
Neler oluyo ya?????

Bu betiği belirtildiği üzere çalıştırdım. NERDEYSE TÜM PROGRAMLARIMI KALDIRDI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

AptOnCd im var onla geri yükleyecem de neler oluyo biri bana açıklasın neredeyse tüm programlarımı kaldırdı. Bi deüsütüne aptoncd de yedekte olmayan programlarım vardı nolcek şimdi?
Bütün programlarınızı kaldırdı mı ilk defa sizde bu sorun meydana geliyor normalde programları kaldırmaması lazım

ali nail

Bütün progamlama programlarım silini. Sistem araçlarımın yarısı gitti. Grafik programlarım da gitti. Kafasına göre ne varsa sildi :'( :'( :'( :'(

heartsmagic

Eğer diğer başlıkta belirttiğin üzere sources.list dosyan hâlâ melezse sorun bu olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ali nail

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.0.html

Bu başlıktaki demirin listesiyle benimkini değiştirdim. seninkinin hemen altında olunca hemen atladım. Hiç aklıma gelmedi bu intrepid için midir hardy için midir... Offff offfff

heartsmagic

Bu durumda geçmiş olsun demekten başka bir şey gelmiyor elden. Dosyayı düzenleyerek sistemi kurtarmayı deneyebilirsin.

ali nail

Ubuntum zor açılıyor. Başlangıçta takılıyor.

Akşama sistemi bir daha yükleyeceğim. Dertsiz başıma dert açtım. offf ki ne offff

@heartsmagic sizin yayınladığınız almanya yansılı listeyi kullanacağım.

heartsmagic

Almanya yansıları bende sorun çıkartmıyor ve oldukça hızlılar. Belki bulunduğun bölgede yurt dışı çıkışı sıkıntılıdır. Bir başka başlıkta söylediğim gibi de yerine tr kullanarak Türkiye yansılarını kullanabilirsin.

Ayrıca yeniden kuruluma gerek kalmayabilir. Sistem tümden karışmamışsa kurtarabilirsin.

esrama

ali nail de görüldüğü üzere sorun çıkmış. Bu programı hala kullanmamızı öneriyormusunuz ? Yoksa ubuntunun bir temizlik programı çıkarmasını mı bekleyelim?

ali nail

Sources.list iniz de bir karışıklık yoksa (benim dikkatsizliğim yüzünden bende vardı intrepid kullanıyorsanız list de hardy olmasın) sorun olmuyo sanırsam

ihtiyar said

Alıntı yapılan: esrama - 30 Ocak 2009 - 18:15:48
ali nail de görüldüğü üzere sorun çıkmış. Bu programı hala kullanmamızı öneriyormusunuz ? Yoksa ubuntunun bir temizlik programı çıkarmasını mı bekleyelim?

Bu betiği ben de kullanıyorum ve şimdiye kadar henüz bir sorunla karşılaşmadım.

graindor

Bende sorunla karşılaşmadım,işini güzel yapıyor.Yalnız çalıştırmadan önce çöp kutunuzu kontrol etmekte fayda var.En son orayı da temizliyor çünkü sonra pişmanlık duymayın. :)

ironic

Son güncel kernel iki defa daha geldi ve yüklendi :). Son ubucleaner çalıştırmam da bir hata almadım. Sistem çökmesine karşı yedeklerimi aldım. Bir kaç gün sorun çıkarmazsa yola devam.

bytan

Hem dosyanın linkinin kırılması ihtimali hem de neyi nasıl sildiğini açık şekilde görebilmek için betiğin içeriğini yapıştırıyorum:

#!/bin/bash

OLDCONF=$(dpkg -l|grep "^rc"|awk '{print $2}')
CURKERNEL=$(uname -r|sed 's/-*[a-z]//g'|sed 's/-386//g')
LINUXPKG="linux-(image|headers|ubuntu-modules|restricted-modules)"
METALINUXPKG="linux-(image|headers|restricted-modules)-(generic|i386|server|common|rt|xen)"
OLDKERNELS=$(dpkg -l|awk '{print $2}'|grep -E $LINUXPKG |grep -vE $METALINUXPKG|grep -v $CURKERNEL)
YELLOW="\033[1;33m"
RED="\033[0;31m"
ENDCOLOR="\033[0m"

if [ $USER != root ]; then
  echo -e $RED"Error: must be root"
  echo -e $YELLOW"Exiting..."$ENDCOLOR
  exit 0
fi

echo -e $YELLOW"Cleaning apt cache..."$ENDCOLOR
aptitude clean

echo -e $YELLOW"Removing old config files..."$ENDCOLOR
sudo aptitude purge $OLDCONF

echo -e $YELLOW"Removing old kernels..."$ENDCOLOR
sudo aptitude purge $OLDKERNELS

echo -e $YELLOW"Emptying every trashes..."$ENDCOLOR
rm -rf /home/*/.local/share/Trash/*/** &> /dev/null
rm -rf /root/.local/share/Trash/*/** &> /dev/null

echo -e $YELLOW"Script Finished!"$ENDCOLOR
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ns

Alıntı yapılan: graindor - 30 Ocak 2009 - 18:57:16
Bende sorunla karşılaşmadım,işini güzel yapıyor.Yalnız çalıştırmadan önce çöp kutunuzu kontrol etmekte fayda var.En son orayı da temizliyor çünkü sonra pişmanlık duymayın. :)

sorma; benim 42 tane silinmiş ögem vardı onlar silinmiş:D.gerçi zaten silinikti ama içinde önemli bişeyler varmıydı bilmiyorum.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

esrama

Klasörlerde gizli ve sistem dosyalarını görüntüleyip gezdiğim zamn dikkatimi çeken bir olya oldu: Her linux dağıtımında mı böyle bilemiyorum ama Ubuntu her değiştirdiğim dosyanın bir de backupunu oluşturuyormuş. Sistemdeki tüm backup dosyalarını temizlemek için bir komutta ubucleaner ekleseler güzel olurdu.