Ubucleaner betiği ile ubuntu temizliği

Başlatan serdar, 07 Kasım 2008 - 16:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Alıntı yapılan: ırmak - 20 Aralık 2009 - 19:48:35
Bu betiğin download adresi değişmiş olabilir mi yoksa ben mi yanlış bir şey yapıyorum?

İlk sayfadaki wget komutu ile az önce sorunsuzca indi.

Ayrıca adresin değişme ihtimaline karşı, konunun önceki sayfalarından birine betiğin içindeki kodları aktarmıştım. Kopyala/yapıştır yaparak kullanılabilirler.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ırmak

Dün hata vermişti ama bugün düzgün çalıştı.
Sanırım sorun benimle ilgiliydi.
Teşekkürler.

ammocihe

teşekkürler bilgisayarın üstünden bir yük kalktı.

s7e7v7e7n

ben bu konuda başarılı olamadım anlatılanları yaptım en son simgeyi seçtim ve tamam dedim ondan sonra ucbirim e verilen komutu girdim bir kaç açıklama yapıldı falan sonrada temizlik için çalışma falan yapılması ubuntu da masaüstünden simgeye tıklıyorum çalıştırmak için tıklıyorum hemen acılıp kapanıyor dosya içerek vb hiçbirşey de göremiyorum. +2 defa indirmişim nereye indirdigimide bilmiyorum fazla olanı silmek istiyorum.
daha kolay şekilde nasıl bunu ben halledebilirim son olarak yanlışlıkla ben uygulama olarak bunu uygulamalar kısmına eklemişim isimlendirip onuda silemiyorum uygulamalar kısmndan nasıl kaldırabilirim onu ? bir iş yapayım dedim onuda elime yüzüme bulaştırdım :(
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

agritux

Yeni bir uçbrim aç;

Sırasıyla

sudo chmod +x 71529-ubucleaner.sh

ve

sudo ./71529-ubucleaner.sh

komutlarını ver. Bakalım olacak mı. Ben anlattıklarından tam olarak ne yaptığını, yapmaya çalıştığını anlayamadım. Anladığım kadarıyla indirme işlemini yapmışsın birkaç kez. Sırasıyla dediğim komutları yolla bakalım.

Uygulamalar kısmı dediğin yer nere :) başlangıç uygulamaları mı? ekran görüntüsü alabilir miyiz.

ironic

Alıntı yapılan: tweety - 24 Aralık 2009 - 01:13:46
ben bu konuda başarılı olamadım anlatılanları yaptım en son simgeyi seçtim ve tamam dedim ondan sonra ucbirim e verilen komutu girdim bir kaç açıklama yapıldı falan sonrada temizlik için çalışma falan yapılması ubuntu da masaüstünden simgeye tıklıyorum çalıştırmak için tıklıyorum hemen acılıp kapanıyor dosya içerek vb hiç* bir şey de göremiyorum. +2 defa indirmişim nereye indirdigimide bilmiyorum fazla olanı silmek istiyorum.
daha kolay şekilde nasıl bunu ben halledebilirim son olarak yanlışlıkla ben uygulama olarak bunu uygulamalar kısmına eklemişim isimlendirip onuda silemiyorum uygulamalar kısmndan nasıl kaldırabilirim onu ? bir iş yapayım dedim onuda elime yüzüme bulaştırdım :(

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Ubucleaner_ile_Ubuntu_Temizli%C4%9Fi

Son kısımda anlatılıyor.

s7e7v7e7n

tam olarak ne yaptığımı anlatayım 2 defa indirdim programı sonra anlatılanları yaparak ucbirim uygulama isim veriyoruz falan bu 1.ci sayfada anlatılıyor o kısma kadar denileni yaptım simgeyi ekledim masaüstüne en sonundada Komut: diye belirtilen komutu ucbirim e yazdım ve program çalışmak icin bir işlem yapmadı aslında nasıl bir işlem yapıyor onuda bilmiyorum verdiginiz komutları tekrar girip cıktıları size vereyim.
son olarak yanlışlıkla Uygulamalar Yerler Sistem varya oradaki Uygulamalar'ın en altına EKlemişim ama ben onu aslında Ofis İnternet vb bir klasörüne yerleştirmek istiyordum.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

sosyalserdar

süper bi şey bu kullandım ben çift işletim sistemi kullanıyorum dünyayı sildi bu ya hep kurduğum kalıntılar kalmış birde windows xp bağlantısını umarım grupdan silmemiştir

memoli

Evet yaptım ve çalıştırdım.Başardıkça daha çok seviyorum Ubuntu yu.Şimdilik iyi geçiniyoruz. ;)

adolffwangel

bence bu programcığı fazla kullanmaya gerek yok.. ama ben kde masa üstü kurmuş ve kaldırmıştım..  bi kaç kararsızlık oldu bazı programlarda.. emeraldın 20 dk sonra açılması gibi :) cidden.. kullandım.. çok yararlı.. ama yine de dikkatli olmak lazım eski kerneller mi ne gidiyormuş.. lazım da olabilir belli olmaz.. ben çok şey inidirip kurdum kaldırdım.. bu programcığı da çok başarılı buldum... sadece tr depolar kullanıyorum.. linux mint helena işletim sistemim.. hiç bir sorun yaşamadan kullandım.. paylaştığınız için teşekkürler...
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

qadirx

Bu arada arkadaşlar acemiliğime geldi, benden sonraki arkadaşlar dikkat etsin diye yazıyorum. Güncelleme yaptıktan sonra betiği çalıştırınca yeni doysa ve kernelleri silebiliyor. :) Güncelleme yöneticisinde silinen dosyalar çıkmadı hala ama ilerde çıkar herhalde. Betiği özellikle kernel güncellemelerinden bir müddet sonra çalıştırmak daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. Tabi üstatlar daha iyi bilir. :) Saygılar.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: qadirx - 06 Şubat 2010 - 01:56:18
Bu arada arkadaşlar acemiliğime geldi, benden sonraki arkadaşlar dikkat etsin diye yazıyorum. Güncelleme yaptıktan sonra betiği çalıştırınca yeni doysa ve kernelleri silebiliyor. :) Güncelleme yöneticisinde silinen dosyalar çıkmadı hala ama ilerde çıkar herhalde. Betiği özellikle kernel güncellemelerinden bir müddet sonra çalıştırmak daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. Tabi üstatlar daha iyi bilir. :) Saygılar.
Bu betik yeni kernelleri ve dosyaları silmiyor. O yüzden güncelleme yöneticisinde silinen kerneller tekrar çıkmaz. Ben betiği bayadır kullanıyorum bir sorun çıkarmadı şu ana kadar gayet güzel temizlik yapıyor. Hatta ubuntu'da öntanımlı gelse çok sevinirim.

qadirx

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 06 Şubat 2010 - 12:04:56
Alıntı yapılan: qadirx - 06 Şubat 2010 - 01:56:18
Bu betik yeni kernelleri ve dosyaları silmiyor. O yüzden güncelleme yöneticisinde silinen kerneller tekrar çıkmaz. Ben betiği bayadır kullanıyorum bir sorun çıkarmadı şu ana kadar gayet güzel temizlik yapıyor. Hatta ubuntu'da öntanımlı gelse çok sevinirim.
Grub dosyasında düzenleme yaptığını biliyorum. Yeni kerneli grub dosyasından sildi sanırım yeri değil belki ama grub ekranında yeni kernelin görünmesi için ne yapalibilirim yardımcı olursanız sevinirim.

gelturi

emeğinize teşekkürler kurulum ve program çalışması sorunsuz... 8)

heartsmagic

@qadirx, grub.cfg dosyanı açıp yeni kernel satırlarını eklemen yeterli olur. Eskileriyle tek fark kernel sürüm numaralarıdır. Grub2 düzenleme ile ilgili bir başlığımız var forumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

qadirx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Şubat 2010 - 22:54:41
@qadirx, grub.cfg dosyanı açıp yeni kernel satırlarını eklemen yeterli olur. Eskileriyle tek fark kernel sürüm numaralarıdır. Grub2 düzenleme ile ilgili bir başlığımız var forumda.
Teşekkürler. @heartsmagic

ImpossibleIsNothing

merhabalar
yanlız birşey farkettim ubuntu 9.10 için bu sistemi biraz fazla temizliyor galiba ati driverları gitti :)
Birgün Mikropsoft batacak herkes huzura kavuşacak...

heartsmagic

Alıntı yapılan: ImpossibleIsNothing - 15 Şubat 2010 - 02:55:30
merhabalar
yanlız * bir şey farkettim ubuntu 9.10 için bu sistemi biraz fazla temizliyor galiba ati driverları gitti :)

Kendi kurduğun sürücüler mi?

ImpossibleIsNothing

Evet hocam sürücüyü ben kurdmuştum Catalyst 10.1 ekran kartım ati hd5850  mümkünse birşey sorabilirmiyim?
Dün gece sürücüyü yeniden kurdum fakat şimdi "Ati Catalyst Control Center" ı açamıyorum bunun nedeni ne olabilir?
Acaba ekran kartı sürücüsünü tümüyle kaldırıp tekrar kursam bunu sorun düzelirmi dersin? ( bu arada bunu nasıl yapacağım konusunda bi fikrim yok acemiyim)

Eğer soruyu buradan sormam yanlış olduysa özürdilerim.

heartsmagic

Ayrı başlıkta irdelemek daha güzel ancak çözüm zaten forumda mevcut :)
Catalyst'te ufak bir Türkçe problemi var. Onu şu şekilde aşabilirsin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9804.0.html

ImpossibleIsNothing

Aramıştım ama bulamamıştım. Acemilime ver artık kusura bakma.  Çok teşekkürler "heartsmagic" şuan sorunum yok sayende hallettim.

heartsmagic

06fthtky

İndirdiğimiz betiğe gerekli izinleri veriyoruz:
bu nasıl yapılıyor peki.
ubuntu 9.10 kurulu ve yeni kullanıcıyım anlaşıldığı üzre aradım bulamadım

heartsmagic

"İndirdiğimiz betiğe gerekli izinleri veriyoruz:" cümlesinin hemen altında nasıl yapılacağı söylenmiş zaten. Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim ile açacağın uçbirimde vereceksin bu komutu.

ırmak

Alıntı yapılan: 06fthtky - 23 Şubat 2010 - 13:14:52
İndirdiğimiz betiğe gerekli izinleri veriyoruz:
bu nasıl yapılıyor peki.
ubuntu 9.10 kurulu ve yeni kullanıcıyım anlaşıldığı üzre aradım bulamadım

sudo chmod +x 71529-ubucleaner.sh
komutuyla gerekli izni vermiş olacaksınız.