Ubucleaner betiği ile ubuntu temizliği

Başlatan serdar, 07 Kasım 2008 - 16:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

06fthtky

command not found yazıyor.
diğer türlüde açmıyor çift tıkladığımda.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: serdar - 07 Kasım 2008 - 16:12:38
Ubucleaner bilgisayarınızı temiz tutmaya yardım eden basit bir bash betiğidir.

Özellikleri:
- apt cache temizliği.
- Kaldırılmış .deb paketlerinden kalan config dosyalarının silinmesi.
- Kullandığınız kernel dışındaki kernelleri kaldırır.
- Bütün kullanıcıların (root dahil) çöp kutularını boşaltır.

Not: Betik aptitude uygulasını kullandığınızı farz ediyor. Bu sebeple (E/H) sorularına "y" tuşuna basarak cevap vermeniz gerekecektir. Aksi halde aptitude ekranı açılır. Bu durumda da "g" 'ye basarak işlemin devam etmesini sağlayabilirsiniz. İkinci bir seçenek olarak betikte aptitude geçen yerleri apt-get olarak da değiştirebilirsiniz.

Kullanımı:

Öncelikle betiği indiriyoruz:

wget http://www.opendesktop.org/CONTENT/content-files/71529-ubucleaner.sh

İndirdiğimiz betiğe gerekli izinleri veriyoruz:

sudo chmod +x 71529-ubucleaner.sh

sudo ./71529-ubucleaner.sh ile betiğimizi çalıştırıyoruz.

Ek:

Daha kolay hale getirmek istiyorsanız, bir başlatıcı oluşturabilirsiniz.

Masaüstü -ya da nerede oluşturmak isiyorsanız->Sağ tık>Başlatıcı oluştur>Tür: Uç birimdeki uygulama>Ad: Temizlik Vakti -ben böyle yazdım :)->Komut: sudo ./71529-ubucleaner.sh

Bir de güzel bir simge seçin, soldaki simgeye tıklayarak. İşte bittiii. :)

Şimdi çitf tık sonucu şifrenizi soracak ve temizliğe başlayacak. ;)

İndirme dahil tüm komutları uçbirimden vereceksiniz.

heartsmagic

Eğer uçbirimi açıp anlatımı sırayla yaparsan sorun çıkmaz. command not found mu yoksa file not found mu yazıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

06fthtky

DevilTUX teşekkür ediyorum.
ancak kısayol yapamadım.

BayboraKaan

Panele sağ tık>özel uygulama başlatıcı
TÜR: Uçbirimde ki uygulama
AD : Sana kalmış
Komut: sudo ./71529-ubucleaner.sh

En son Tamam dediğinizde kısayolu atamış olursunuz.

superjax

bende de betiği temizle dediğimde işlemlerin ortasında grupu kaldırayım mı diye sordu?
bende yok artık dedim yav....

adolffwangel

Ubuntu tweak ile sanırım bunları yapabiliyoruz, paket temizleme, çekirdek temizleme gibi. Aynı işlevi görüyor değil mi? Ben de betiği kullandım hiç bir problemle karşılaşmadım ama demek ki bazen küçük tuhaflıklar olabiliyormuş. Ubuntu tweak' i yükledikten sonra kurcalarken belli bölümünde bunun olması hoşuma gitti. Tabi ki aynı şeyi yapıyordur herhalde, umarım biri beni onaylar da ben de yanlış bir şey söylüyor olmam. :)
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

BayboraKaan

Bilgisayar kapıcımız bile var ama dikkatli olmasak ara sıra kullandığımı uygulamaları da kaldırıyor. Ubucleaner betiği ise aksine bir uygulamayı kurmuş ve sonradan beğenmemiş ve kaldırmışsınız. Betik sayesinde önceden kurup kaldırdığınız uygulamanın boşta duran bağımlılıklarını da kaldırıyor.

@Superjax sistemin Karmic mi?
Eğer Karmic ise yükselterek mi Karrmic'e geçtin?
Birde soru tam olarak nasıldı?
Evet soruyor Grubu temizliyeyim mi diye soruyor. Önceden kaldırmış olduğu kernele Grub'tan kaldırmak isteyecektir.

superjax

linux mint helena var bilgisayarımda yanında da malesef belli işler için xp var

BayboraKaan

Dediğim gibi Grub'un içinde ki eski kernele kaldırmak istemiş olabilir. Tam soruyu buraya geçersen, ne kaldırmak istediğini daha iyi anlarız.

Şu ana kadar sorunsuz kullandığım bir betik.

superjax

yoooooooo benim sorunum yok.
grupda kaldırayım mı diye sorarken seçenekte sunuyor.hayır dedim geçtim bir sorunum yok yani

mso

Kullanışlı bir betik.
Çok önemli değil ama Konsolun Türkçe konuşması hoşunuza gidiyorsa içeriği şöyle yapabilirsiniz.

#!/bin/bash

OLDCONF=$(dpkg -l|grep "^rc"|awk '{print $2}')
CURKERNEL=$(uname -r|sed 's/-*[a-z]//g'|sed 's/-386//g')
LINUXPKG="linux-(image|headers|ubuntu-modules|restricted-modules)"
METALINUXPKG="linux-(image|headers|restricted-modules)-(generic|i386|server|common|rt|xen)"
OLDKERNELS=$(dpkg -l|awk '{print $2}'|grep -E $LINUXPKG |grep -vE $METALINUXPKG|grep -v $CURKERNEL)
YELLOW="\033[1;33m"
RED="\033[0;31m"
ENDCOLOR="\033[0m"

if [ $USER != root ]; then
 echo -e $RED"Hata: root hakları ile çalıştırmalısınız!"
 echo -e $YELLOW"çıkılıyor..."$ENDCOLOR
 exit 0
fi

echo -e $YELLOW"apt cache temizleniyor..."$ENDCOLOR
aptitude clean

echo -e $YELLOW"Eski config dosyaları siliniyor..."$ENDCOLOR
sudo aptitude purge $OLDCONF

echo -e $YELLOW"Eski kerneller siliniyor..."$ENDCOLOR
sudo aptitude purge $OLDKERNELS

echo -e $YELLOW"Tüm çöpler boşaltılıyor..."$ENDCOLOR
rm -rf /home/*/.local/share/Trash/*/** &> /dev/null
rm -rf /root/.local/share/Trash/*/** &> /dev/null

echo -e $YELLOW"Script tamamlandı!"$ENDCOLOR

hayali

Ben de özellikle grub u sadeleştirmek için kullandım ama sanırım temizlik yaparken sonradan yüklemiş olduğum wireless driveri da uçurdu. yeniden kuramaya çalışacağım. Bu arada bu şekilde yaptığımız her temizlikte sonradan kurmuş olduğum driverler da gidecek?.

heartsmagic

Temizlik uygulamaları bazen çok akıllı olmayabiliyorlar. Elle kurduğun paketleri yetim olarak görüp kaldırdıkları olmuştur. Kısacası burada işi yine kullanıcıya bakıyor biraz. Ubuntu Tweak bu konuda daha başarılı sanırım. Ancak dediğim gibi çok akıllı olmayabiliyorlar.

plusnettr

Command Not Found uyarıları alan arkadaşların aptitude kurmaları gerekmektedir. Malum aptitude 10.04-10.10 gibi sürümlerde kaldırılmıştı.

sudo apt-get install aptitude

Notu da unutmayalım.
Betik aptitude uygulasını kullandığınızı farz ediyor. Bu sebeple (E/H) sorularına "y" tuşuna basarak cevap vermeniz gerekecektir.

10.10 Alfa 3 sürümünde test edilmiştir. Sorunsuzdur.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

hakansel05

teşekkürler yapandan yazandan haberdar edenden.. güzel oldu makina ;)

stef_q

Son 2 aydır hem bleachbit hem de ubucleaner kullanıyorum. Bleachbit ile temizlik yaptıktan sonra dikkat ettim ki artık ubucleaner hiçbir şey temizlemiyor. Daha doğrusu temizleyecek bir şey bulamıyor. (son 2 aydır sürekli program yükleyip silmeme rağmen). Acaba bleachbit gereken tüm temizliği fazlasıyla yapıyormu ? Bu konuda kesin bilgisi olan varmı acaba ? Bleachbit listesine bakıp anlaşılabilir fakat ben ubucleanerin ne temizlediğini anlayamıyorum, anlasamda bleachbit ile karşılaştıramıyorum. biri yardımcı olursa iyi olur... ubucleaneri sistemden kaldırmayı düşünüyorum...

Shamata

Alıntı yapılan: yokohama_11 - 09 Eylül 2010 - 14:09:11
biri yardımcı olursa iyi olur... ubucleaneri sistemden kaldırmayı düşünüyorum...

yanilmiyorsam zaten ubucleaner kurulmuyor ki ... nesini kaldiracaksin. benim bildiim sadece indirilen 71529-ubucleaner.sh dosyasi calistiriliyor.

stef_q

doğru ! alışkanlık işte :) onu prorammış gibi menüden kullanıyorum. varolması fazlalık değil. o ordayken hep deniyorum sürekli.

jhoontok

Arkadaşlar rica etsem birisi bana bu lafı açıklayabilir mi ? Hiç bir şey anlamadım, neye nasıl nereden neyin iznini veriyoruz? Kimdir nedir bu izin verme işlemi,sistemim rezalet oldu  şu an ,bu lanet eski sürümleri temizleyip  başlangıca w7'mi ayarlamam lazım ama şu an bilmem kaç tane ubuntu  var açılışta hepsinden kurtulmam lazım,bir sürü de işim var kıl oldum sinirlendim :D:D

Rica ediyorum birisi bana öğretsin bu yukarıda yazan laf neden bahsediyor,neye neyin iznini veriyoruz,o eki indirdim evet ama ne işe yara ne yapar hiç bir şey bilmiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Eylül 2010 - 00:02:36

bu kodu bir türlü yapıştıramadım terminale , ama sonunda elle yazdım oldu... dünyanın en gerizekalı hatası olsa gerek :D nesye halletim.

O ilk konuyu düzeltirseniz ve "betiğe yetki ver" vakasını daha iyi açıklarsanız herkes için daha hoş olur ,moderatörlere duyurulur.

yapamayan arkadaşlar için, betiği direk indirmeyeceksiniz wget koduyla terminale yazacaksınız yoksa olmuyor...

stef_q

Alıntı yapılan: jhoontok - 14 Eylül 2010 - 23:48:03

Arkadaşlar rica etsem birisi bana bu lafı açıklayabilir mi ? Hiç bir şey anlamadım, neye nasıl nereden neyin iznini veriyoruz? Kimdir nedir bu izin verme işlemi,sistemim rezalet oldu  şu an ,bu lanet eski sürümleri temizleyip  başlangıca w7'mi ayarlamam lazım ama şu an bilmem kaç tane ubuntu  var açılışta hepsinden kurtulmam lazım,bir sürü de işim var kıl oldum sinirlendim :D:D

Rica ediyorum birisi bana öğretsin bu yukarıda yazan laf neden bahsediyor,neye neyin iznini veriyoruz,o eki indirdim evet ama ne işe yara ne yapar hiç bir şey bilmiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Eylül 2010 - 00:02:36

bu kodu bir türlü yapıştıramadım terminale , ama sonunda elle yazdım oldu... dünyanın en gerizekalı hatası olsa gerek :D nesye halletim.

O ilk konuyu düzeltirseniz ve "betiğe yetki ver" vakasını daha iyi açıklarsanız herkes için daha hoş olur ,moderatörlere duyurulur.

yapamayan arkadaşlar için, betiği direk indirmeyeceksiniz wget koduyla terminale yazacaksınız yoksa olmuyor...

Bence sen hiç yorma kendini. direk bleachibt i kur. süper program. ubucleaner oldu 2 aydır 1 bitlik bişi bile silmedi. bişi silmediğinden emin olunca kaldıracağım ortalıktan bu betiği.

ırmak

betiğe yetki vermek için kullanılan koddur.

Ubucleaner ile Ubuntu Temizliği
maddesine bakabilirsiniz.

heartsmagic

Başlığın ilk iletisinde anlatılan bir şeyi tekrar anlatamayız ki, zaten ilgili açıklama orada veriliyor.

stef_q

Ubuntu 10.1 de şu hataları içeren çıktıyı alıyorum : sanırım komutlarda bir değişiklik oldu.

-e Cleaning apt cache...
/home/myuser/UBUNTUCLEANER.SH: 19: aptitude: not found
-e Removing old config files...
sudo: aptitude: command not found
-e Removing old kernels...
sudo: aptitude: command not found
-e Emptying every trashes...
-e Script Finished!

günceli bulunabilirse çok iyi olur...

ironic

Hata için forumda sabit başlık mevcut.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22906.0.html

Betiği Türkçeleştirip, düzenleyip, paketledim. Aşağıdan indirilip kurulabilir.

ubucleaner-1.0-1_all.deb

Çalıştırmak için

sudo ubucleaner