Samsung CLP 300 ubuntu 8.10 yazıcı ayarları sorunu

Başlatan grigezgin, 07 Kasım 2008 - 12:48:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

grigezgin

Merhaba
Ubuntu 8.10' umu yükledikten ve karşıma çıkan ufak problemleri teker teker çödükten sonra, Samsung CLP 300 renkli lazer yazıcımı  makinamın usb portundan bağladım bağlar bağlamaz printer 5 sn içinde çalışır duruma geldi. Hiç bir şey yapmama gerek kalmadı (Çıktı alabiliyordum). Fakat yazıcılardan yazıcımın özelliklerine tıkladığımda hiçbir ekran karşıma gelmedi. Firefox ta http://localhost:631/ cups server ayarlarına girdim. Yazıcılar bölümünde yazıcımı seçip set printer options komutuna tıkladığımda Missing form variable!  hatasını aldım. Acaba sorun sürücülerdemidir diye düşündüğümden samsung web sitesinden unified driver'ını indirdim ve kurmayı denedim her şey güzel kuruldu fakat hiçbir usb porttan tepki alamadığımda bu işi beceremediğimi düşündüm ve bu sürücüyü kaldırdım. Printerım çok güzel çalışıyor ama, monokrom ya da renkli ayarlarını yapamıyorum draft ya da normal veya a4 a5 ayarlamalarını da yapamıyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
Teşekkürler

teneke

Merhabalar.
Bendeki yazıcıda samsung marka yazdırma yöneticisinde tanınıyor, fakat hiçbir yazdırma işlemini yapmıyor. acaba yazıcıdanmı dedim, başka bir model yazıcıyıda takıp denedim yine bir sonuç alamadım her iki yazıcı modelinide localhost 631 set printers options seçeneğini kullandığımda (Missing form varialble!)uyarısını veriyor heriki model yazıcının sürücülerinide indirip kurmakta sonucu değiştirmedi. ayrıca linux printing org,gutenprint"tede bakıp araştırdım bir sonuç alamadım bu konuyu daha önce bu başlıkta yazmıştım, 8.10"da değişir diye ummuştum durum değişmedi.mecburen başka bir sistemle kullanmaktayım.
Ubuntu ğeliştiricilerinin bu konuya önem vermelerini istiyorum özellikle açık kaynak"la yeni tanışan arkadaşları kazanmak için önemli.
Sayğılarımla.

grigezgin

Sayın teneke acaba yazıcınızın modeli nedir?

teneke

Alıntı yapılan: grigezgin - 08 Kasım 2008 - 10:54:17
Sayın teneke acaba yazıcınızın modeli nedir?
Samsung scx-4200 siyah beyaz. bu model yazıcının scx- 4100 modelinin sabitlenmiş kurulumunu anlatan bir başlıktaki yazıda mevcut forumda.

grigezgin

O konuyu ben de okudum. Orada anlatılanları yapmanıza rağmen sorununuz hala devam ediyor mu?
Bu arada benim sorunuma gelince şuan cups ı güncelliyorum, umarım çözülür.

teneke

Alıntı yapılan: grigezgin - 13 Kasım 2008 - 19:31:44
O konuyu ben de okudum. Orada anlatılanları yapmanıza rağmen sorununuz hala devam ediyor mu?
Bu arada benim sorunuma gelince şuan cups ı güncelliyorum, umarım çözülür.
Evet sorunum devam etmekte. ben bu konuda bugün ubuntunun vikisinden HardwareSupportComponentsPrintersSamsung , bölümünü incelediğimde oradaki listede 4200
modelin listede olmadığını gördüm.  scx-4100"ünde enson 2006-Dec-14 update olduğu gözüküyor. orada bu yazıcılarla ilğili çeşitli yardım konuları mevcut ama zannederim konsol ile iyice araştırıp öyle çözmemiz ğerekecek gibi bu konuyu.
NOT:sizin Samsung CLP 300 renkli lazer yazıcınızda aynı listede ğözükmüyor.

teneke

Merhabalar.
Bir süredir kullanamadığım samsung scx-4200 model yazıcının kurulumu ile ilgili internette araştırırken ingilizce ubuntu forumlarındaki linkten yazıcının kurulumu,kullanımı ile ilğili " jacobo.tarrio.org/code/scx4200/   " ulaştığım linkindeki metin  ingilizce olduğu için faydalamadım yanlış bir uyğulamada bulunmamak için bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim

btermeli

Selam,

O yazicinin kurulumu hakkinda degil, sadece tarayici fonksiyonu nasil calistirilir onu anlatiyor ve dedigine gore tehlikeli bir yontem.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Aslında tarayıcı fonksiyonunun çalışmasından ziyade normal sürücüde tarayıcının çalışması için root hakkının gerekliliğini ortadan kaldıran bir yama ve anlatımı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

teneke

@heartsmagic,@btermeli  Bilğilendirmeleriniz için teşekkür ederim. :)