Ekran Kartı ve Sistem Tavsiyesi

Başlatan soulancestor, 17 Aralık 2014 - 21:03:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

soulancestor

Merhaba Arkadaşlar aşağıdaki sistemimi yükseltmek istiyorum;
Bilgisayarımı nasıl kullanacağıma gelince; Linux (Ubuntu 14.04 LTS) kullanıcısıyım. (Kesinlikle Windows kullanmayı düşünmüyorum  8)) Amd saolsun ubuntu driverlarını artık bu kartlar için üretmiyor denebilir dolayısıyla oyunlarda kasmalar,sıkıntılar yaşamaya başladım.
Oyun konsolum var bundan dolayı bu bilgisayarda yüksek çözünürlüklü oyunlar oynanmıyacak. Sadece Fotball Manager strateji ve simülasyon oyunları oynamayı düşünüyorum.
Bütçem: 300-400 TL (duruma göre daha da esnek olabilir)
Sorum; Sadece Ekran kartını (Ati Hd Radeon 7850 ve 7870 ana kartla uyumlu gözüküyor) değiştirsem ve ram de yükseltmeye gitsem bu sistemin performansı nasıl olur ? İstediğim şekilde kullanabilirmiyim ? Tabiki her zamanki soru ATI mi NVİDİA mı Ubuntu ve Linux için ?
Kısacası Linux sisteminde sorunsuz çalışacak bir ekran kartı istiyorum bu sisteme  :)
Önerilerinizi bekliyorum herkese iyi forumlar.. 

İşlemci: Core 2 Duo E6600

Ekran Kartı: Ati Hd Radeon 4850
Ana Kart: Asus P5B Deluxe
Kasa: Cooler Master CMSTACKER
Güç Kaynağı: CM 450W
Ram: 3 GB

Not: Konunun doğru yere açılıp açılmadığını bilmiyorum yönetici arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim...

meda

Linux'da olsa İntel ve Nvidia şaşmam. Günlük kullanımda 3 GB yeter de artar bile. En kötü 4 GB takas alanı ayırırsınız olur biter.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

turkerataturk

Alıntı yapılan: meda - 17 Aralık 2014 - 22:03:14
Linux'da olsa İntel ve Nvidia şaşmam. Günlük kullanımda 3 GB yeter de artar bile. En kötü 4 GB takas alanı ayırırsınız olur biter.

kardeşim benim iki masa üstü pc var,
biri amd x4 anakart çipset herşey ati ubuntu da hızına yetişemiyorum,,,
diğeri intel dual core, anakar intel çipset, 2gb ram 1 gb ekran kartı ubuntuda nette video açamadığı için windows kurdum kardeş yaw :D

kardeş bırak inteli allah belasını versin,, amd şaşma derim ;)
AMD işlemci al, anakart kesinlikle asus al, ekran kartını da nvidia al Msi ler iyidir öneririm..
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

soulancestor

Bu ana karta gtx 660 gibi bir kart almayı düşünüyorum ya ds ati 7000 serisi.. merakım bu kartlar bu sistem ve ana kartta çalışır mı ? Sistemi komple değiştirmek istemiyorum..

meda

Alıntı yapılan: mustangank - 18 Aralık 2014 - 04:21:58
kardeşim benim iki masa üstü pc var,
biri amd x4 anakart çipset * her şey ati ubuntu da hızına yetişemiyorum,,,
diğeri intel dual core, anakar intel çipset, 2gb ram 1 gb ekran kartı ubuntuda nette video açamadığı için windows kurdum kardeş *ya :D

kardeş bırak inteli allah belasını versin,, amd şaşma derim ;)
AMD işlemci al, anakart kesinlikle asus al, ekran kartını da nvidia al Msi ler iyidir öneririm..
Öncelikle amacım marka fanlığı değil Amd, Ati tarafında sürücü benzeri sorunlar çok oluyor. Destek konusunda İntel ve Nvidia daha iyi gibi. Örnek olarak Amd chipsetli Asus anakart var elimde Cool Quiet teknolojisi yüzünden sorunlar oluyor. Bu özellik açıldığında 15 dak sonra bilgisayar killitleniyor, kasadan reset atmak zorunda kalıyorum. Kapalıykende tuhaf bir şekilde performans kaybı yaşanıyor ama kilitlenme benzeri bir sorun olmuyor. Windows 8.1 64 Bit makine daha akıcı çalışıyor. Ayrıca Ubuntu tabanlı olmayan dağıtımlarda powernow ile ilgili 3-4 satırlık hata yazısıyla sistem açılıyor. Bu sebeple OpenSuse, Mageia, Arch ... dağıtımları kulllanamıyorum. Bu duruma sebep işlemci güç kontrolü sanırım.  BİOS güncel. Çekirdek parametreleri denedim acpi ile ilgili bunlarda çözüm olmadı. Bu arada anakart M2A MVP.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

plazma

DDR2 ram var anakartta, pci express slotuda sürüm yazmıyor bana kalırsa biraz daha birikim yapın sadece ekran kartı almanız istediğiniz şekilde performans artışı sağlamaycaktır. Yüksek çözünürlükte oyun düşünmüyorum demişsiniz ama bana kalsa 6 serisi almam şuan 9 serileri var 2 seri arkadan takip etmekte fayda var 760, ama alabilyorsanız 770 yada 780 daha uzun vadeli gidecektir. Sistemi tümden güncellemek daha sağlıklı olacaktır. Yüksek girafikle işiniz yok ise i3-i5 işlemcili o/b ekran akrtlı bir anakart ddr3 ramli bir set yaparsınız ekran kartınıda daha sonradan ilave edersiniz diğer parçaları hali hazırdaki bilgisayardan kullanabilirsiniz.

soulancestor

Alıntı yapılan: plazma - 18 Aralık 2014 - 12:12:14
DDR2 ram var anakartta, pci express slotuda sürüm yazmıyor bana kalırsa biraz daha birikim yapın sadece ekran kartı almanız istediğiniz şekilde performans artışı sağlamaycaktır. Yüksek çözünürlükte oyun düşünmüyorum demişsiniz ama bana kalsa 6 serisi almam şuan 9 serileri var 2 seri arkadan takip etmekte fayda var 760, ama alabilyorsanız 770 yada 780 daha uzun vadeli gidecektir. Sistemi tümden güncellemek daha sağlıklı olacaktır. Yüksek girafikle işiniz yok ise i3-i5 işlemcili o/b ekran akrtlı bir anakart ddr3 ramli bir set yaparsınız ekran kartınıda daha sonradan ilave edersiniz diğer parçaları hali hazırdaki bilgisayardan kullanabilirsiniz.
Bu sisteme 770 gibi bir kart alsam kullanabilirmiyim ? Yüzde yüz performans istemiyorum sadece oynadığım oyunlar kasmasın yeterli fm15 gibi..

plazma

burda referans bir bağlantı var :http://www.pc-specs.com/gpu/Nvidia/700_Series/GeForce_GTX_770/881/Compatible_Motherboards ama %100 garanti değildir diyede ibare var uyum tablosunu göseriyor asus başlğını açıp anakart modeilizin uyum değerine bakabilrsiniz, bence asus ile iletişime geçip sorunuzu direkt onlara yoneltin en doğru cevabı onlardan alırsınız. Birde tdp[1] değerleği öenmli psu nuz bu sisteme yeterli gelecekmi onun içinde hespalama yapmalısınız. googledanda [2] şu araam ile başlıkları inceleyebilrsiniz.

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power
2. https://www.google.com.tr/search?q=Asus+P5B+Deluxe+gtx770&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=OC2TVPHqNIWHygOxh4GoCA

soulancestor

Dediğiniz yerleri inceledim sanırım bir sıkıntı olamıyacak ekran kartı takmakla. Ancak Psu yu değiştirmem gerekicek.

dj_psk

intelden şaşma derim. bana göre en uyumlu ekran kartı.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!