linux öğrenmek ve sistem uzmanlığı üzerine yardım

Başlatan ngn57, 16 Aralık 2014 - 00:14:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ngn57

merhaba arkadaşlar
ben 2013 de myo dan mezun oldum
şu an bir markette çalışıyorum
yalnız markete girmeden önce istanbulda bilgisayar üzerine bir iş aradım hem iş hemde kalacak yer sıkıntısı yüzünden memlekette kaldım
şimdi bir hedefim var linux sistem uzmanlığı
bahar yada yaz ayında istanbulda bir iş ayarlayıp bir yerden başlamayı düşünüyorum amacım iş öğrenmek para ikinci planda
şimdi istanbulda gidene kadar ne öğrensem   kardır hesabı size nerden başlayım neleri öğreneyim diye soruyorum
yardım eden herkese teşekkürler şimdiden

marslı

Alıntı Yaplinux sistem uzmanlığı 
bash dilini öğrenmen şart kanımca.

ngn57

peki tam olarak nasıl başlayayım hangi dağıtım sonra sırasıyla neler filan

furkankalkan

Alıntı yapılan: ngn57 - 16 Aralık 2014 - 00:22:59
peki tam olarak nasıl başlayayım hangi dağıtım sonra sırasıyla neler filan
Baştan söylemek gerekirse yaklaşık bir 5-6 yılınızı rahatlıkla alacaktır fakat sıfırdan Linux sistem yöneticisi olmak çok ama çok zor ve sancılı bir süreç. Herşeyden önce  büyük bir sabır ve sorun çözme yetenekleri gerektiriyor. Ne yapabileceklerine bir bakarsak:

1.Öncelikle GNU felsefesini ve özgür yazılımın nasıl işlediğini öğrenin,
2. Daha sonra tabi ki Linux öğrenmeniz lazım :P Çok teknik bir program kullanman gerekmiyorsa Windows'u tamamen silin.
3. İngilizceni geliştirmeye çalış, her ne kadar Türkçe kaynak sayısı artmaya devam etse de her zaman Türkçe kaynak bulamazsınız.(Özellikle de ileri seviye kaynakların hemen hemen hepsi İngilizcedir.)
4. Başta ilgili teknik terimleri ve ne olduklarını öğrenmen ileride işini büyük derecede kolaylaştıracaktır. Bu yüzden sık sık manual oku, (ne yaptığını bilerek) sistemi kurcala,boz, tamir etmeye çalış.
5. Bir süre sonra ya sisteme ısındığını hissedeceksin, ya da sistemden nefret edip Windows'a geri döneceksin zaten. Bu durumda Windows Sistem Yöneticiliğini düşünmek daha doğru olabilir.
6. Zorluk seviyesine göre farklı dağıtımlar (distro) deneyin. Kullanmayı düşünmesen bile farklı sistemlere adapte olmaya çalış.   
7. Kendi sorunlarını ve başkalarının sorunlarını çözebildiğini hissettiğin an ilerlediğini hissedeceksin. Fakat ne yazık ki olgunlaşmak için daha önünde birkaç sene daha var. Bu süreyi hoş bir şekilde geçirebilmek için çeşitli programlama dilleri öğrenin. (Tercihen Bash Script, Python,C,Java)
8. Başka konularla ilgili de edinebildiğiniz kadar bilgi edinmeye çalışın.(Hardware,Networking,Security,Server Management,Web Development,...)
9. İstanbul'a döndüğünüz zamanlarda Linux ve Özgür Yazılım konferanslarına, etkinliklerine katılın. Oradaki insanlarla m$ sucks,apple sucks geyikleri, teknik konu goygoyları yapın  8) Böylece canınız sıkıldığında konuşabileceğiniz,tartışarak bilginizi arttırabileceğiniz ve yardım alabileceğiniz bir arkadaş çevresi edinirsiniz.
10. Arch, Gentoo (Ya da kardeş *BSD) gibi elle kurulup yapılandırılan (manual) sistemleri rahatça kullanmaya başladığınızı, X server olmadan yaşayabileceğinizi hissettiğiniz andan itibaren iyi bir Linux/Unix Sistem Yöneticiliği kursuna yazılın. (Bu işler her zamanki gibi kurs olmadan olmuyor  ;D)
11. Daha önceki deneyimlerinizi de içeren  güzel bir CV yazıp alınmayı bekleyin  ???
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

meda

@dewilman'e ek yazdılarına ek olarak:
Yerinizde olsam belli süreyle kendime sınır koymazdım çünkü herkesin anlama ve bilgiyi işlemesi farklıdır. 5-6 yıl biraz da mevcut bilginizle orantılı. Yani sürenin uzaması, kısalması tamamen size bağlı.
Herşeyden önce süre arttıkça rekabet ortamı ve işveren tercihleride değişeceği için iş bulmanızında zor olacağını göz önünde bulundurun. Çalışma zorunluğunuz varsa bahsettiğim sürelerin kesintiye uğrayacağıda aşikar. Yaşınızın ilerleyeceğini de hesaba katarsanız sizin için daha iyi olacaktır.

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

furkankalkan

Alıntı yapılan: meda - 16 Aralık 2014 - 16:12:26
@dewilman'e ek yazdılarına ek olarak:
Yerinizde olsam belli süreyle kendime sınır koymazdım çünkü herkesin anlama ve bilgiyi işlemesi farklıdır. 5-6 yıl biraz da mevcut bilginizle orantılı. Yani sürenin uzaması, kısalması tamamen size bağlı.
Herşeyden önce süre arttıkça rekabet ortamı ve işveren tercihleride değişeceği için iş bulmanızında zor olacağını göz önünde bulundurun. Çalışma zorunluğunuz varsa bahsettiğim sürelerin kesintiye uğrayacağıda aşikar. Yaşınızın ilerleyeceğini de hesaba katarsanız sizin için daha iyi olacaktır.

Tabi ki öyle. Ben sadece kendi üzerimden minimum bir süre vererek şimdilik Linux Sistem Yöneticiliği ilanları aramasının anlamsız olduğunu ancak bunun tecrübeyle ve bilgi hazinesiyle mümkün olabileceğini ve bu tecrübelerin pratik bir zaman dilimi içerisinde yapılamayacağını belirtmek istedim. Evet çalışma zorunluluğu da bu süreçlerin önünde büyük bir engel fakat kendini bu konuda yetiştirecek azmi gösterebilirse şayet yaşı ilerlemiş olmasına rağmen kendine bu konuda bir iş bulabilir yine de. Burada seçim yine @ngn57 ye kalıyor.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

kypdk

Alıntı yapılan: ngn57 - 16 Aralık 2014 - 00:14:17
merhaba arkadaşlar
ben 2013 de myo dan mezun oldum
şu an bir markette çalışıyorum
yalnız markete girmeden önce istanbulda bilgisayar üzerine bir iş aradım hem iş hemde kalacak yer sıkıntısı yüzünden memlekette kaldım
şimdi bir hedefim var linux sistem uzmanlığı
bahar yada yaz ayında istanbulda bir iş ayarlayıp bir yerden başlamayı düşünüyorum amacım iş öğrenmek para ikinci planda
şimdi istanbulda gidene kadar ne öğrensem   kardır hesabı size nerden başlayım neleri öğreneyim diye soruyorum
yardım eden herkese teşekkürler şimdiden

öncelikle söyleyeceğim metod en güzel metodlardan biridir

öncelikle Linux seç tüm dağıtımları gezmene gerek yok gündelik işlerinde de kullanacağın dağıtım benim tavsiyem manjaro linux arch tabanlı kurulumu kolay ve temelden gelen sorunlar ubuntuya göre nerdeyse yok gündelik kullanım seni linux'a aşina eder. ilerde keyfine göre değiştirisin sana kalmış birşey

akabinde virtualbox sanal makina içine centos ve debian kurmanı tavsiye ederim sadece minimum seçenekleri ile kursan yeterli çünkü piyasada sistemcilerin en çok kullandığı 2 dağıtım ikiside linux olmasına rağmen yoğurt yemede farklılıklar olduğundan temel araçlar farklı görmende fayda var ama ben centos ile devam ettim tabi bu durumunda benceleri var

virtualbox yani sanal makine içine kurduğun centos'un ilk kurulumunu kaydedersin böylelikle sistemde sorun çıksa bile snapshot özelliği ile saniyeler içerisinde kayıtlı yere dönersin oyun save mantığı :)

peki bu virtualbox içine ne yükleyebilir konfigüre edebilirz

öncelikle

- apache+mysql+php ilk adım için yeterli içine joomla+wordpress+drupal gibi cms'ler kurarsın. bu cms'ler calisabilemek için ufak tefek ayarlar istiyor bazı gereksimlerini tamamlarsın bu cms'lerin içinde rapor var ne kadar sağlıklı çalıştığına bakabiliyorsun

apache'nin rakibi nginx var 2. aşama olarak ona bakabiliriz.

- piyasada en cok sözü edilen kısım monitoring izleme olayı log izleme veya donanım kullanım miktari
örneğin bash script ile basit bir regex'i cron'ile çalıştırarak 10 dk'da bir hdd kontrolü yapıp az boyut kalmışsa mail gönderebilirsin

#!/bin/bash

if
     df -h | egrep "90%|91%|92%|93%|94%|95%|96%|97%|98%|99%|100%"

then

df -h > disk.txt
     echo " " >> disk.txt
     echo " " >> disk.txt
     du -sh /var/* >> disk.txt
     mail -s "Disk Doluyor!" xx@yy.com < disk.txt
     rm disk.txt

fi

tabi bu mail'i basması için email sunucunun aktif olması lazım.

- bu basit bir örnek daha kompleks izleme için nagios, graylog2, Centreon var.

sadece monitoring ile ilgili bunları kurup takibini yapılması ile ilgili iş ilanı okumuştum :)

- ayrıca yedekleme sistemler var cok kompleks yazılımlardan basit bash scriptlere kadar olabilir
örneğin veritabanı senkron için spesifik yazılımlar var iken dosyalar için sync gibi

- ya da kendin basit script ile dosyaları sıkıştırıp veritabanı tablolarını ayrı ayrı hex-blob ile gzip hali ile alıp bunu zamanlayıcı ile bulut sunuculara yükleyebilirsin sonra işlem tamamlandı ise kontrol epostası gönderirsin kendine

- sürüm takip sunucusu: tartışmasız git ve git'i çok kullanıcı hale getirmek için yanına gitolite web arayüz için gitweb,gitlab veya redmine olabilir fakat redmine git entegrasyonu basit ama diğerlerinden farklı bu aşamaya geldiğinde redmine kurulumunu tavsiye ederim apache veya nginx üzerinde ruby ve python koşturmayıda öğrenmiş olursun

güvenlik konusu başlı başına bir alan fakat genel iptables port açma kapatma yönlendirme bunları yapmalsın
en basitinden fail2ban kurup bir kaç koruma aktiflemeyi bilmek lazım bu konuyu detaylandırabilirz yer yer güncellerim

özet geçersek ilk önce Linux kur akabinde sanal makine içinede bir linux kur çünkü tüm çalışamlarını sanal makine içinde yapacaksin ki hata olduğunda tüm sistemi yeniden kurmana gerek kalmayacak ve yaptığın konfigürasyon kaydedip geri dönme imkanında olacak

kolay gelsin

heartsmagic

Bu konuda çok ama çok farklı öneriler gelecektir, kafan karışacaktır illa ki :)

1. Gözün korkmasın, 5-6 yıl sürmeyebilir. Hatta yeterli vakti ve ilgiyi gösterirsen kesinlikle sürmez. Tabi bu demek değildir ki tam donanımlı, her şeyi yapabilen bir sistem yöneticisi olacaksın. Ancak boş vaktinin tamamını deli gibi verip, birçok şey okurum diyorsan 1-2 sene içinde başlayacak konuma gelebilirsin. Tabi çalışacağın yerde bol bol toz yutman gerekecektir orası ayrı. Kısacası "yeni bir çalışan" olacaksın orada. Yeter ki iş bulabilesin. İşi bulmak için de eğer 5-6 sene tecrübeli birini aramayan bir yere denk gelirsen, "acemi, öğrenmeye niyetli sistem yöneticisi adayı" pozisyonu için başvurduğunda neler bildiğini, neler yapabildiğini anlatman gerekir karşı tarafa. Kısacası özgeçmişin iş tecrübesiyle dolu olmayabilir ancak "Süper BIND kurarım, yapılandırmasını yaparım", "Postgresql konusunda şöyle böyle projeleri kurcaladım", "Peynir ekmek gibi LAMP, LEMP yaparım bu zaten hiçbir şey", "Süper LXC kurcalamışlığım var, Docker'ı da bol bol irdeledim" diyebilirsin özgeçmişinde.

2. İngilizce mutlaka olmalı.

3. @kypdk'nin önerisine katılıyorum. Önce kolay bir dağıtım kur evindeki makineye. Ben bu konuda haliyle Ubuntu önereceğim. Sanal makineye ise sunucu tarafındaki iki büyük ana akım dağıtım ailesinden birini kur. Ubuntu/Debian veya Centos. Kendimizi yakın hissettiğimiz için ben yine Ubuntu diyeceğim. Sunucu tarafındaki anlatımları okumaya başladığında göreceksin ki son senelerde bol bol Ubutu/Centos anlatımları var. Ha, Linux'u iyi bildikten sonra her dağıtımda iş görürsün ancak alışma süreci için bu dağıtımlar önemli.

4. Sunucu tarafında hiçbir şeye kalkışmadan önce makinene kurduğun dağıtım üzerinde bol bol deneme yap. Önce Linux nasıl bir şeymiş, dağıtım demek neymiş onu bir öğren. Azıcık tarihine bak fakat çok derine inme. Daha sonra dosya sistemi yapısı nasılmış, hangi dizinde neler vardır, o dizinler ne işe yarar bunu öğren. Linux dağıtımlarını oluşturan bileşenleri araştır biraz. Ardından uçbirimi tanı, elini kirlet. Uçbirimde gezinmeyi, dosyalara müdahale etmeyi öğren. Örneğin ilgili dizine gitme, dosyayı açabilme, içine bir şeyler işleyebilme, kaydedebilme gibi. Dosya, dizin nasıl oluşturulur, bir yerden bir yere nasıl taşınır bunları araştır. Kısacası önce üzerinde kariyer yapmayı planladığın dünyayı biraz tanı. Tanımadan önce sunucuya geçersen boğulursun.

Şu söylediklerimi yapman yoğun bir mesai ve azimle inan 3-4 ay sürer. Kabasını aldıktan sonra tekrar soru sorabilirsin yönlendirme açısından. Öteki türlü her şeyi bir anda yapayım dersen hem sıkılırsın hem de yorulur. İngilizce şart gibi ama.

İngilizce sorunu yoksa hemen: https://www.edx.org/course/introduction-linux-linuxfoundationx-lfs101x-2
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.