Güç tasarrufu modunda ekran kapanmasını önleyen betik.

Başlatan furkankalkan, 15 Aralık 2014 - 23:04:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

furkankalkan

Açıkçası başlık biraz uzun oldu sanırım fakat anlatmak istediğim şey şu: Bazen yatağa girip film izlerken en heyecanlı sahnede kapatmayı unuttuğunuz/kapatamadığınız güç tasarrufu yüzünden ekran birden kapanır ve ses gelmeye devam eder ya, işte öyle sinir bozucu bir durumdan kaçınmak için aklıma otomatik olarak 5 dk da bir fareyi çok ufak bir şekilde kımıldatan bir betik yazma geldi.Bakınız, biliyorum fikir orjinal değil :D

ve kodlarda ektra birşey yok fakat yine de işimi fazlasıyla gördüğü ve bazen hayat kurtarıcı olabildiği için (bkz. Resim 1  ;D)  paylaşmak istedim.
Özet geç diyenler için:
Öncelikle fareyi oynatmak için kullanacağımız xte komutunu içeren xautomation adlı paketi kurmamız gerek:
sudo apt-get install xautomation
Daha sonra aşağıdaki betiği bir yere oynat adıyla kaydedip chmod +x oynat komutuyla çalıştırılabilir dosya haline getiriyoruz.

#!/bin/bash
while true;do
xte 'mousermove 1 1'
sleep 300
done

Daha sonra çalıştırmak için ./oynat& yazıp arkaplanda çalışmasını sağlıyoruz. Daha sonra işimiz bttiğinde betiği sonlandırmak için kill <yazarken verdiği numara> komutunu uyguluyoruz. Komutlar ve anlatım biraz başlangıç seviyesinde fakat forumumuzdaki yeni kullanıcı popülasyonunun artması üzerine anlatım tarzımı biraz daha basitleştirme kararı aldım. Hepinize  keyifli forumlar diliyorum :)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

rutku

Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

neynefes

Elinize sağlık hocam güzel anlatım olmuş :) Caffein uygulamacığını kullanıyorum ben. Sanırım kolaya kaçmışım :) Fikir çok iyiymiş :)

heartsmagic

Bende Caffeine her nedense bazı web videolarında işini görmüyor, hemen alalım kenara betiği :)
Eline sağlık @dewilman.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

furkankalkan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Aralık 2014 - 21:32:05
Bende Caffeine her nedense bazı web videolarında işini görmüyor, hemen alalım kenara betiği :)
Eline sağlık @dewilman.

Teşekkür ederim :) İlginçmiş, Caffeine ile de deneyeyim bir ara.
Lover

heartsmagic

Yanlış anlaşılmamışımdır umarım. İşini görmeyen senin betiğin değil, Caffeine :) O nedenle senin betiği kenara alıyorum. 

furkankalkan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Aralık 2014 - 01:05:51
Yanlış anlaşılmamışımdır umarım. İşini görmeyen senin betiğin değil, Caffeine :) O nedenle senin betiği kenara alıyorum.

Yok doğru anladım ben, normalde bütün uygulamalarda işe yaraması lazım fakat Caffeine neden mouse oynayınca tepki vermiyor onu çözemedim :D
Lover

heartsmagic

Yine mi yanlış anlaşıldım acaba :) Ya da ben feci şekilde seni yanlış anlıyorum. Bu ekran kapanması meselesi için kullandığım şeydir Caffeine uygulaması. Yani senin betiğinin vazifesini yerine getiriyor. Bilmiyor olabilir misin diye düşünüp, bileceğini varsayıyorum ama yanlış anlaşılma sürüyor gibi sanki :) Sözün özü, ekranın kapanmaması için kullandığım Caffeine uygulaması bazı zamanlarda işini yapmıyor. Bu nedenle senin betiği kullanmayı deneyeceğim diyerek açıklık getireyim tekrar olaya kendi adıma.

furkankalkan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ocak 2015 - 22:20:09
Yine mi yanlış anlaşıldım acaba :) Ya da ben feci şekilde seni yanlış anlıyorum. Bu ekran kapanması meselesi için kullandığım şeydir Caffeine uygulaması. Yani senin betiğinin vazifesini yerine getiriyor. Bilmiyor olabilir misin diye düşünüp, bileceğini varsayıyorum ama yanlış anlaşılma sürüyor gibi sanki :) Sözün özü, ekranın kapanmaması için kullandığım Caffeine uygulaması bazı zamanlarda işini yapmıyor. Bu nedenle senin betiği kullanmayı deneyeceğim diyerek açıklık getireyim tekrar olaya kendi adıma.

Özür dilerim ben yanlış anlamışım :)
Lover

heartsmagic