[Çözüldü] DNS nasıl değiştirilir?

Başlatan OKAN, 30 Eylül 2008 - 08:54:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@metaldeath, IP değiştirmekten kastın sabit IP kullanmak mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

metaldeath

paylaşımın için teşekkürler ancak ben şöyle anlatayım şimdi okul tek ip üzerinden internete çıkıyor ör. 212.150.X.X fakat herkesin local ipsi bulunmakta benimki 172.16.X.X bu ipyi değiştirmek istiyorum. bütün ip değiştirme yöntemlerini denedim sitede paylaşılan hepsinde bağlantı sıfırlanıp internet kesiliyor.umarım açıklayıcı olmuştur. :)

heartsmagic

Dış IP tektir zaten. İçeride IP'ler değişebilir. Senin IP değiştirmedeki amacın nedir? Okul içinde bu konuda sınırlama olabilir. Örneğin sadece bir IP sınıfından seçim yapmanıza müsaade vardır. Hatta belki sabit IP adresine bile müsaade yoktur da, bunu otomatik almanız gerekir. Sen durumu net olarak biliyor musun?

metaldeath

şimdi şöyle oluyor ip değiştirmek serbest ancak ör.kaldığım yurtta 172.16.X.X ile başlamak zorunda geri kalanı değiştirebiliyosun. win7 kullanıyordum rahatça değiştirebiliyordum isteyen herkes değiştirebiliyor. eğer neden değiştirmem gerektiğini merak ediyorsanız counter-strike serveri bende yurtta kalan herkes rahatça girebilmekte. bunun için de ipmi düzeltmem gerekiyor.saygılar

heartsmagic

Bu durumda ağ yöneticisinden değiştirebilirsin. Eğer her şeyi doğru yapıyorsan ağ bağlantın sıfırlanabilir ancak internet kullanımında sorun olmaz. Ağ geçidi ayarlaması falan doğru mu örneğin? Bu işlemleri ağ yöneticisi ile mi yapıyorsun?

metaldeath

ayarlar doğru ancak ben uçbirimden yapıyorum geditte yazarak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Mayıs 2010 - 03:17:25

tamamdır hallettim koda falan gerek yokmuş yeni bağlantı ekleyip istediğim ipyi yazdım.teşekkürler.

Conqueror

Merhabalar
Arkadaşlar bazen yazdığınız parametreler yetersiz kalabiliyor. Örneğin:
fatih@fatih-F3Sv:~$ sudo chattr -a /etc/resolv.conf
fatih@fatih-F3Sv:~$ nano /etc/resolv.conf

Bunun yerine -ia parametresini beraber kullanmak, daha iyi bir çözüm olabilir.
Konu başlığı altındaki yazıları okuduğumda çoğu arkadaş ya, -i 'yi kullanmış, ya da -a'yı kullanmış... Çözüm her ikisini beraber veya ayrı ayrı kullanıp conf dosyasını değiştirmeye çalışmak...
fatih@fatih-F3Sv:~$ sudo chattr -ia /etc/resolv.conf
fatih@fatih-F3Sv:~$ nano /etc/resolv.conf

bytan

Kimi i ile kimi a ile kapattığı için bazı tahminler tutmuyor haliyle. :) Söylediğin ise pratik.

Aklında bu başlığın bu kadar uzamaması bile gerekirdi. Başlıkta bir soru sorulmuş, yanıtı tekrar tekrar verilmiş. Etiket vurmanın zamanı gelmiş sanırım. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Karahan

DNS ayarlarimi degistirmeye calisiyorum fakat root sifremi sormuyor ve ayarlari degistirmeme izin vermiyor ne yapmam gerek yardimci olabilir misiniz ?

burk

@Karahan bu işi neden uçbirim üzerinden deniyorsunuz ki? Ağ ayarlarından kolayca değiştirebilirsiniz.

Karahan

Ag ayarlari uzerinden deniyorum...ordan olmuyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2012 - 13:24:53

DNS serveri girdigim zaman save tusu kapaniyor sorunum.

burk

Hangi sürüm ve arayüzü kullanıyorsunuz? Ayrıca Tor şeklinde bir yazılım yüklü mü?

Karahan

ubuntu 12.04...Tor yuklu degil

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2012 - 13:29:42

Ara yuz gnome

burk

Konuyu ana konu ile birleştirdim, bu konuda uçbirimden değişiklik için anlatımlar mevcut, bunun yanı sıra bir alternatif olarak da  http://vpnblog.info/change-dns-ubuntu.html anltımını vereyim. Sorun çıkarsa buradan devam ederiz.

Karahan

inceliyorum tesekkur ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2012 - 14:06:48

chattr +i /etc/resolv.conf
chattr: Operation not supported while reading flags on /etc/resolv.conf

diye birsey aliyorum..sizce ne yapmam gerek

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2012 - 14:20:12

Hallettim Tesekkur ederim . . .
Eger ayni hatayi alan olur sa

sudo apt-get remove resolvconf

komutuyla halledebilir .

heartsmagic

resolv.conf kısmı için 12.04'te işler biraz değişmişti. Kök dizin altındaki bir dizinin altına sembolik bağ olarak almışlar galiba kendisini ve chattr yemiyordu. Ben biraz araştırıp, sistemden bir şeyi kaldırmadan kendisini /etc/ altında yeniden oluşturarak çözmüştüm galiba sorunu. Bir ara bakıp bir yerlerde anlatırız meseleyi.

bytan

Ben senin gibi yapmayıp, uğraşmaya üşendiğimden, doğrudan resolvconf pakedini attım gitti @heartsmagic. :D

Not: Evde tek başınıza denemeyiniz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

heartsmagic

Evet, @Karahan da öyle yapmış üstte benim de gördüğüm önerilerden biri oydu aslında :) Dursun o bir kenarda dedim şimdilik :D

bytan

Hakikaten, @Karahan'ın iletisinin sonunu görememişim. :)

PF @ ST