[Çözüldü] DNS nasıl değiştirilir?

Başlatan OKAN, 30 Eylül 2008 - 08:54:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OKAN

DNS nasıl değiştirilir peki? :D

egitimist

Alıntı yapılan: ufuk_k - 25 Nisan 2008 - 19:08:38
To avoid having your settings get revoked after reboots, or after periods of inactivity, do this:

$ sudo cp /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf.auto
    $ sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf
    # append the following line to the document
    prepend domain-name-servers 208.67.222.222,208.67.220.220;
    # save and exit
    $ sudo ifdown eth0 && sudo ifup eth0
Not: Son komutta "eth0" yerine yazılacak ağ kartı adını sudo ifconfig komutuyla öğrenebilirsin. (Kullandığın ağ cihazı)
Sonra bu adresi tıkla ve DNS adresleri sına.
https://www.opendns.com/start?device=ubuntu

Bunları uyguladın mı tamamen? /etc/dhcp3/dhclient.conf dosyasının sonuna dediği gibi yazdıklarını ekledin mi?

Yukarıda "dhclient.conf" dosyasının sonuna eklenmesi söylenen adresler OpenDns'in DNS adresleridir.Ben ulaknet DNS adreslerini kullanıyorum. Tavsiye ederim.
193.140.100.210
193.140.100.220

fadike

Alıntı yapılan: aoyilmaz - 30 Eylül 2008 - 08:54:40

Ya da terminalden
sudo nano /etc/resolv.conf yapılandırmasını açıp yukarıda listelenen DNS'lerden birini yazmanız yeterli olacaktır. Ayarları kaydetmek için ctrl+X ile ayarlarınızı kaydedin ve sorulan soruya E ile yanıt verdikten sonra;
sudo chattr +a /etc/resolv.conf ile de bunu Ubuntu'ya anlatın bir nevi. Ardından da sistemi kapatıp açın. Hepsi bu.

Ben ise Open DNS kullanıyorum. Tübitak'ı denemedim hiç. Deneyenler deneyimlerini söylerlerse iyi olur. Ayrıca hem OpeDNS hem de Tubitak'ın DNS adreslerini aynı anda kullanabilir miyiz? Kullanabilir isek sorun olur mu? Ubuntu bu adreslerden öcelikli olarak hangisini kullanacaktır?
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

OKAN

heartsmagic

Alıntı yapılan: fadike - 30 Eylül 2008 - 11:18:43
Ben ise Open DNS kullanıyorum. Tübitak'ı denemedim hiç. Deneyenler deneyimlerini söylerlerse iyi olur. Ayrıca hem OpeDNS hem de Tubitak'ın DNS adreslerini aynı anda kullanabilir miyiz? Kullanabilir isek sorun olur mu? Ubuntu bu adreslerden öcelikli olarak hangisini kullanacaktır?

Öncelikle ilk sırada yazılandadır. Farklı DNS kullanımı bazen çok etikili olabiliyor. Hem hız hem de diğer malum yönden yarar sağlamakta.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karagoz

Alıntı yapılan: fadike - 30 Eylül 2008 - 11:18:43
Alıntı yapılan: aoyilmaz - 30 Eylül 2008 - 08:54:40

Ya da terminalden
sudo nano /etc/resolv.conf yapılandırmasını açıp yukarıda listelenen DNS'lerden birini yazmanız yeterli olacaktır. Ayarları kaydetmek için ctrl+X ile ayarlarınızı kaydedin ve sorulan soruya E ile yanıt verdikten sonra;
sudo chattr +a /etc/resolv.conf ile de bunu Ubuntu'ya anlatın bir nevi. Ardından da sistemi kapatıp açın. Hepsi bu.

Bu komutları yaptım oldu AMA farklı bir dns adresi girmiştim bu dnsden sonra internete bağlanamadım hiç bir sekilde tekrar eski dnsyi yazmak istediğimde dns adresini kaydetmedim operation not permitted yazısı cıkıyor şimdi ne yapmam lazım...Çalısan seyi bozduk gulsemmi ağlasammı:( :)

karagoz

Arkadaşlar root olmama rağmen niye izin vermemeyte başladı bu beşdakka once değiştiriken iznim vardı şimdi iznim yok anlamadım bir sey ???

heartsmagic

Çünkü sen bir öncesinde:

sudo chattr +a /etc/resolv.conf

uygulamışsın. Dosya bu şekilde root için bile değişime kapalıdır.

sudo chattr -a /etc/resolv.conf ile değiştir, kaydet sonra üstteki komutu tekrar işlet.

karagoz

Sağol heartsmagic dediğini gece uğrasıp yapmıstım +yla bu oluyorsa -le ne olur diye mantık yürütmüştüm oldu.İlgilendiğin için teşekkürler ubuntuyu bu site sayesinde sevdim sorunlara hemen çözüm ;)

kasatura

arkadaşlar bende yeni bir ubuntu hayranıyım ancak dns değiştirme işleminde root a dahi yazma engellemesi yaptık galiba bir türlü farklı dns leri deneyemiyorum yukarda ve forumda bazı şeyler denedim ama beceremedim galiba

heartsmagic

Neler denediğini, neleri değiştirdiğini bilmeden sana yardımcı olamayız. Kısacası daha fazla bilgi lazım. Hangi dosyayı değiştirdin, ardından ne yaptın?

opusxx

sudo nano /etc/resolv.conf

windostan yazıyorum. Dendiği gibi yaptım ve internet yok. Belki dnsleri yanlış yazdım. Aynı şekilde eklediğim dns'leri sildim ctrl>x yapıp yes dediğimde    [ Error writing /etc/resolv.conf: Operation not permitted ] diye bir sonuç çıkıyo. Network settings' e tıkladığımda ise program açılma safhasında öylece donup kalıyor. 
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

erginemr

Bildiğim kadarıyla:
komutu, dosyayı root'a bile kapatır. Bu tarz hataları bu nedenle alıyor olabilirsiniz.

Dosya izinlerini eski hale getirmek için:
sudo chattr -a /etc/resolv.conf

opusxx

Link i bir daha baştan sona okuyunca farkettim bende. Şimdi düzeldi.  Çok teşekkür ederim bütün yardımlarınız için.

Şimdi sıra, internet için sürekli sorulan  parola olayını düzenlemeye geldi :) gerekli linkleri buldum ve umarım o da düzelicek :) Ondan sonra sürekli ekran çözünürlüğü değiştirme olayımıda çözümlücem :)  Ama yeni linux'a geçen kimseler aman korkmasın. Bunlar, benim kendi hatalarımdı :D
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

erginemr

Rica ederim.

Parola konusunda, başka bir başlıkta bir arkadaş, otomatik oturum etkinse Gnome'un İnternet için parola sorduğundan bahsetmişti...

opusxx

Parola işimide hallettim. Fakat Dns kaydetmeyi bir türlü başaramadım. Bundan önce ilk ubuntu kurduğumda ki sorunumu yazdığım link i de buldum. Orada en sonunda dns leri kaydetmişim. Fakat oradakiler bile olmadı. Saatlerdir uğraşıyorum yok, olmadı.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

mustafa.tr

DNS değiştirince sistemi baştan başlatmaya gerek yok. Bağlantı simgesine sol tıklayıp "ağı etkinleştir"in yanındaki tike tıklayarak bağlantıyı sonlandırın ve tekrar sol tuş ile tıklayıp tik koyun ve tekrar etkinleştirin yeterli oluyor. Kolay gelsin.

hellrider

Arkadaşlar ben bir türlü değiştiremedim DNS mi :(
$ sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf komutuyla açılan yerde nereye ne yazacağız?

bytan

Alıntı yapılan: hellrider - 02 Mart 2009 - 17:46:32
$ sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf komutuyla açılan yerde nereye ne yazacağız?

prepend domain-name-servers diye başlayan satırı aşağıdaki hale getirip kaydedeceksiniz:

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

opusxx

Ben şu konu başlığında şu şekilde hallettim. O konu biraz karışık gerçi.
İlk önce;
Sistem>Yönetim>Ağ ' dan kilidi açıp ( Benim ki kablosuz modem. Umarım sizinki de öyledir. ) Buradan kablosuz ağ bağlantısını seçip üstten DNS sekmesine tıklıyoruz ve oraya sırasayle 208.67.222.222,208.67.220.220,4.2.2.4 bunları ekliyoruz. Kapatıp çıktıktan sonra ise ( Ben bu kısmı hiç bir tavsiyede verilen kodlar ile ; restart sonrası bu verileri saklayamadım. Yani rstart atınca kayboldular. Neyse bu veri kaybını ise ( en azından ben böyle hallettim.) Fakat çok önemli: Bu anlatacağım kısmı yaparken ubuntu açıldığında karşınıza en son kullandığınız belge, program vs. gibi şeylerin hep karşınıza çıkmaması için program,belge gibi uygulamalarınızı kapatın. Yine Sistem>Tercihler>Oturumlar dan, üst tarafta bulunan en sonda ki '' Oturum Seçenekleri '' kısmında bulunan, '' Şu an çalışan uygulamaları hatırla '' seçeneğini tıklayıp kaydediyoruz.
İkincisi; Belki birinciye hiç gerek yoktu :) Ama ben bunları uyguladım. Artık hangisi fazlalık oldu onu bilemicem.
consol' da sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf un için de  prepend domain-name-servers olan kısma 208.67.222.222,208.67.220.220,4.2.2.4; bunları ekle.
yani olması gereken şekli prepend domain-name-servers 208.67.222.222,208.67.220.220,4.2.2.4; . Aslında orada kendi dns i var. Onu silme sadece bunları ya da kendi dnslerini, öntanımlı olan dns' e virgül ile ekle.
Ve kaydet. Sonra yine konsola
sudo /etc/init.d/networking restart bunu yaz . Şimdi olması gerekiyo ama :D Ben pc' ye tam bir restart attıktan sonra youtube ve amarok shoutcast yayınlarına ulaşa bildim. Denersin, baktın
olmadı restart atarsın.

Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

opusxx

Alıntı yapılan: bytan - 02 Mart 2009 - 19:12:59
Alıntı yapılan: hellrider - 02 Mart 2009 - 17:46:32

prepend domain-name-servers diye başlayan satırı aşağıdaki hale getirip kaydedeceksiniz:

Off destan yazmışım ben.
Peki benim ilk anlattığım fazlalıkmı oluyor. Ben ne olur olmaz diye anlattığım gibi yaptım da. Bir daha başıma gelirse diye soruyorum.  :-\
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

bytan

@opusxx,

Yazdığın ilk kısımda bana çalışır gibi geliyor ama emin değilim. Denemek lazım. Ama her ayarı bu şekilde kaydedemezsin. Bu yüzden ikinci yol "bence" daha sağlıklı.  ;)

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

opusxx

Evet her veriyi böyle kayıt edemiyoruz. Deneyimlerim ile öğrendim :D. Ama bu yaptığımı formlardan öğrenmiştim. Yine bir tavsiyeydi. Fakat Sen öyle diyorsan :D öyledir.

Saygılar
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

bytan

PF @ ST

canosayan

bu işlemin tam çalışanını wiki ye mi taşısak?
Chmod bizim işimiz.